Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση περί σκαναρίσματος


doctorized

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα πολυμηχάνημα HP Deskjet 2050 με το οποίο σκανάρω κάποια έγγραφα με τη χρήση του FineReader 12. Κάθε φορά που σκανάρει μία σελίδα μόλις πατήσω να σκανάρει την επόμενη η κεφαλή σκαναρίσματος ενώ βρίσκεται δεξιά σε ετοιμότητα για σκανάρισμα πηγαίνει αριστερά για 2 δευτερόλεπτα (χωρίς να σκανάρει) και μετά γυρίζει πάλι δεξιά για να σκανάρει. Ξέρει κανείς γιατί το κάνει αυτό; Ποιος ο λόγος να πάει αριστερά και μετά να ξαναγυρίσει για το σκανάρισμα αφού είναι ήδη στη σωστή θέση; Υπάρχει τρόπος να του το κόψω και να μην κάνει αυτές τις βόλτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλημα το scanner εχει?Aπ'οσο καταλαβα οχι.

Τοτε γιατι ασχολεισαι με την λειτουργια του?

Ιnitializing κανουν αυτα τα μηχανημα σε συχνα διαστηματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλημα το scanner εχει?Aπ'οσο καταλαβα οχι.

Τοτε γιατι ασχολεισαι με την λειτουργια του?

Ιnitializing κανουν αυτα τα μηχανημα σε συχνα διαστηματα.

Πρόβλημα δεν έχει αλλά είναι ενοχλητικό που σε κάθε σελίδα πρέπει πρώτα να κάνει initializing και μετά να σκανάρει. Και εντάξει, αν έχω να σκανάρω 10-20 σελίδες πάει στο καλό. Όταν όμως έχω πάνω από 100 σελίδες να σκανάρω είναι πολύ σπαστικό να πηγαίνει πέρα-δώθε και χάνω έτσι χρόνο. Μπορεί να του παίρνει μερικά δευτερόλεπτα αλλά όταν οι σελίδες είναι πάρα πολλές τα δευτερόλεπτα γίνονται αρκετά λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε κανα 1000 παρε τους μεγαλους τους επαγκελματικους και κανε scan 2-2 σελιδες :P τα μικρα μηχανιματα ετσι κανουν παντα δεν εχει θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως είναι κάποια ρύθμιση στον driver της συσκευής; Μπορεί π.χ. να είναι επιλεγμένο να κάνει auto calibration (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων) πριν από κάθε scan. Δεν μου φαίνεται λογικό, πάντως. Για δες καλά στα settings / options.

Επίσης δοκίμασε να κάνεις scan με το VueScan να δεις αν στο κάνει ξανά.

Επεξ/σία από accipio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...