Προς το περιεχόμενο

Φίλτρο για φακό SLR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά μόλις πήρα την Nikon d5100 με των φακό 18mm-105mm και θέλω να πάρω ενα φίλτρο για να μου προστατεύει το front element αλλα δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς να διαλέξω. Είδα στο skroutz οτι έχει UV filters που είναι αρκετά φθηνά αλλα έχει και clear filters που είναι πιο ακριβά. Εχουν καμιά διαφορά? Επίσης διάβασα πως χρησιμποιόντας φιλτρο χαλάει η ποιότητα της φωτογραφίας ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα αποφάσησα να μη δωσω τσάμπα κανα 30αρικο για ενα uv της προκοπής μονο και μονο για προστασία. εχω το hood προσεχω λίγο παραπάνω και ειμαι οκ. μαζεύω άλλα λίγα και πάρνω ενα cpl :D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προσωπικα αποφάσησα να μη δωσω τσάμπα κανα 30αρικο για ενα uv της προκοπής μονο και μονο για προστασία. εχω το hood προσεχω λίγο παραπάνω και ειμαι οκ. μαζεύω άλλα λίγα και πάρνω ενα cpl :D

Δηλαδή αν παρω καπιο UV filter με 10€ δεν θα κανει την δουλειά του? https://www.skroutz.gr/c/592/filtra-aksesouar-fakwn/f/368790_369514/63-%CE%AD%CF%89%CF%82-70-mm-%CE%A6%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1-UV-%CE%A5%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%8E%CE%B4%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%91%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CE%B1%CF%82.html

Επεξ/σία από Nutella
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη δουλεια του θα την κανει (προστασία φακού) το θέμα είναι μην αρχίσεις να βλέπεις τίποτα flares ή να κοβει stops και παει λέγοντας. (όντας μούφα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε τον ιδιο φακο.Ειχα παρει ενα απλο UV φιλτρο της hoya απο eBay.

Το ειχα φορεσει για περιπου 2 βδομαδες και το εβγαλα γιατι

 

1)Ειχε εμφανη πτωση IQ

2)Δεν εστιαζε το ιδιο γρηγορα ακομα και σε καλουτσικο φως.

 

Μπορεις βεβαια να αγορασεις καποιο πιο ακριβο,αλλα κατα την γνωμη μου δεν αξιζει.Ασε το παρασολειλ πανω και στην 1 στραβη που μπορει να σου κατσει τον συγκεκριμενο φακο τον βρισκεις πλεων στο~150 ευρω στα μεταχειρισμενα καινουργιο απο κιτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...