Προς το περιεχόμενο

Αντικαταστάτης του VLC σε Fedora 20.


Chaos.74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Στο σύστημά μου (Fedora 20, 64bit) μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το VLC. Ο λόγος ήταν διττός: από την μια μεριά παίζει τα πάντα, ενώ από την άλλη είχα ένα minimum σύνολο (δηλαδή δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω το default Parole συν όλους τους codecs που θα έπρεπε να κατέβαζα από το rpmfusion non free). 

Εν τούτοις, το VLC "σκάει" σαν διάολος (συν ότι δεν γίνεται bug report -μιας και δεν υποστηρίζεται από την κοινότητα της Fedora).

 

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν υπάρχει κάποιος άλλος συνδυασμός (δηλαδή να παίζει τα πάντα -από ήχο μέχρι βίντεο- και να έχει το minimum των απαιτήσεων) αλλά να μην "σκάει" -ει το δυνατόν! :P

 

Eυχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να αλλάξεις διανομή παρά τον VLC.

Καταλαβαίνεις, ελπίζω, ότι αυτή δεν είναι σοβαρή απάντηση. :)

To mplayer (με το front smplayer) παίζει τα πάντα με ελάχιστο footprint τώρα αν «σκάει» ή όχι στο fedora δεν το ξέρω.

Eυχαριστώ πολύ -θα το δοκιμάσω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις, ελπίζω, ότι αυτή δεν είναι σοβαρή απάντηση. :)

Θα σου φανει σοβαρη, μολις δοκιμασεις και συγκρινεις καποιον αλλον player, με τον VLC... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου φανει σοβαρη, μολις δοκιμασεις και συγκρινεις καποιον αλλον player, με τον VLC... :P

Μόνο αν χρειάζεσαι της προχωρημένες stream/convert δυνατότητές του ,αν τον έχεις απλά για player υπάρχουν εναλλακτικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xbmc μηπως;;

Μπα...

Μόνο αν χρειάζεσαι της προχωρημένες stream/convert δυνατότητές του ,αν τον έχεις απλά για player υπάρχουν εναλλακτικές. 

ΟΚ... να ρωτήσω και εγώ. Αν μιλήσουμε και για αυτά, δεν υπάρχει αντικαταστάτης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

su -c "yum install smplayer"
Ισοδύναμος του VLC κατά τη γνώμη μου, τον χρησιμοποιώ πάρα πολύ καιρό χωρίς κάποιο πρόβλημα. Βρίσκεται και αυτός στο RPM Fusion.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
su -c "yum install smplayer"
Ισοδύναμος του VLC κατά τη γνώμη μου, τον χρησιμοποιώ πάρα πολύ καιρό χωρίς κάποιο πρόβλημα. Βρίσκεται και αυτός στο RPM Fusion.

 

 

λιγο offtopic, αλλα εψαχνα να βρώ κάτι αντίστοιχο του MPC-HC + madvr + xysubfilter για Linux ... υπάρχει τίποτα η θα πρέπει να κάνω dual boot για να δω μια ταινία?... εστω κανα tweak για καλύτερη ποιότητα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγο offtopic, αλλα εψαχνα να βρώ κάτι αντίστοιχο του MPC-HC + madvr + xysubfilter για Linux ... υπάρχει τίποτα η θα πρέπει να κάνω dual boot για να δω μια ταινία?... εστω κανα tweak για καλύτερη ποιότητα :P

Αν ρωτάς εμένα (επειδή έκανες παράθεση την δική μου απάντηση), θα σε «στεναχωρήσω», λέγοντας πως δεν ξέρω καν τι είναι αυτά που αναφέρεις (αλλά ούτε είμαι διατεθιμένος να ψάξω), αναφέρεσαι σε προγράμματα Windows προφανώς.

 

Από tweaks υπάρχουν αρκετά, αν ψάξεις θα βρεις, είτε για τον mplayer, ή για τον smplayer.

Ένα tip: Ψάξε για υποστήριξη vdpau.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γενικά το ρώτησα αλλα υπέθεσα οτι θα ξέρεις κατι παραπάνω :P το είδα το vdpau αλλα δεν ξέρω πόσο εύκολα παίζει με AMD... θα το τσεκάρω όταν βρω χρόνο... όσο για το madvr + xysubfilter, θα πρέπει να βγάλω screenshot για να καταλάβεις διαφορά ... (ειδικά όσον αφορά σε μικρότερες αναλύσεις που μεγενθύνονται)

 

edit: ίσως διάλεξα το χειρότερο παράδειγμα για να το δείξω γιατι οι διαφορές ειναι πολύ μικρές... αλλα σε μικρότερες αναλύσεις εχει μεγαλύτερη διαφορά... επίσης οι υπότιτλοι εχουν πιο καθαρό λευκό... αν γίνεται αυτό να φτιάξω κάπως θα ειμαι ευχαριστημένος :P

 

madVR + MPC-HC (720p video upscaled to 1080) - Windows 8.1

3qal9Az.jpg

 

xv + smplayer (720p video upscaled to 1080) - Fedora 20 (για να ειμαστε και ον τοπικ :P)

ezUkqiA.jpg

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν η κάρτα γραφικών σου είναι δυνατή, τότε θα δεις διαφορά με το vdpau. Όχι μόνο στην ποιότητα, αλλά και στην διαχείριση των πόρων (πολύ-πολύ καλύτερα).

 

Οι εικόνες που δείχνεις έχουν όντως διαφορά, η πρώτη είναι σαφώς καλύτερη, αλλά για δοκίμασε όμως τον smplayer σε Windows, να δεις.

 

Δηλαδή, ένα είδος debugging που θα μπορούσες να κάνεις είναι να διαπιστώσεις αν όντως ευθύνεται ο player ή μήπως κάτι άλλο; (π.χ. οδηγοί κάρτας γραφικών σε Windows & Linux).

 

Σε ότι αφορά τους υπότιτλους, μπορείς να τους διαχειριστείς από το preferences(ctrl+p) → subtitles → Fonts and colors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το παρακάτω είναι με VDPAU και smplayer... αισθητή βελτίωση στους υπότιτλους αν και ακόμα δεν έχω καταφέρει να κάνω αυτο που εχω στα windows... αλλα φαίνεται doable.. αυτο που θέλω να κάνω στην συνέχεια ειναι να περάσω το decoding στην intel καρτα γραφικών και το rendering στην AMD...

 

πάντως ακόμα φαίνεται οτι η πρώτη screenshot ειναι πιο ποιοτική.. ενώ η εικόνα είναι ίδια στην 2η και στην 3η.

 

GYWvDJG.jpg

 

και μια τελευταία με VLC + VDPAU + μερικές ρυθμίσεις ακόμα που βρήκα διασπαρτες σε κατι SO....

 

k527UXv.jpg

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...