Προς το περιεχόμενο

Φακος για ολες τις χρησεις σε cannon 600 D


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι άλλοι έχουν διάφραγμα σταθερό 2,8 και αυτός έχει 4. Για την ακρίβεια δεν ειναι 1 στοπ αλλα περιπου μισό

 

Ο συγκεκριμένος ειναι αρκετά καλος, στην μηχανή σου χάνει λίγο στο ευρυγώνιο αλλα θα έχεις πολύ ζουμ , και έχει και stabilizer που θα σε βοηθήσει στα σκοτεινά, Ειναι απο την σειρά Canon Luxury και σαν ποιότητα κατασκευης ειναι ανώτερος απο τους άλλους που ανέφερα

 

Σαν ποιότητα εικόνας ειναι καλός, και αρκετά γρήγορος στο autofocus

Αυτα τα αναφέρω επειδή τον έχω τον συγκεκριμένο φακό

 

Μεταχερισιμένος παίζει περιπου στα 450

Μαλιστα...οποτε λες να μπουμπουνισω αυτον καλυτερα απο καποιον αλλον.Αμα λες και οτι η ποιοτητα σε φωτο ειναι καλυτερη απο αυτον που εχω 18-55 του κιτ ...Ο σκοπος μου ειναι να παρω εναν φακο πολυ καλυτερο απο αυτον που φοραω και σαν δυνατοτητες και σαν ποιοτητα εικονας.Θα μαζεψω χρηματα να τον αγορασω καινουργιο μαλλον.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε σχέση με τον 18-55 ειναι κλάσεις ανώτερος. Άμα θές έναν φακό που να συνδυάζει και καλή ποιότητα και σχετικά φωτεινός με σταθερό διάφραγμα και μεγάλο range δεν βλέπω άλλη επιλογή σε αυτα τα λεφτά

 

Άμα εισαι απο Αθήνα πήγαινε μαζι με τον πωλητή στον τσακναρίδη ( η οποιος ειναι αντιπρόσωπος της Canon εκει δεν θυμάμαι) και ζήτα να ελενξουν τον φακό. Δεν θα σου πάρει πολλα για τον έλεγχο , κανα 10αρικο νομίζω

 

Αυτά για να εισαι 100% σίγουρος. Αλλα γενικά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα άμα πάς σε μεταχειρισμένο , κοιτάς τα βασικά ναι έχει καθαρα οπτικά  και τον κουμπώνεις να δεις αν δουλευει σωστά

Επεξ/σία από Rush13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε σχέση με τον 18-55 ειναι κλάσεις ανώτερος. Άμα θές έναν φακό που να συνδυάζει και καλή ποιότητα και σχετικά φωτεινός με σταθερό διάφραγμα και μεγάλο range δεν βλέπω άλλη επιλογή σε αυτα τα λεφτά

 

Άμα εισαι απο Αθήνα πήγαινε μαζι με τον πωλητή στον τσακναρίδη ( η οποιος ειναι αντιπρόσωπος της Canon εκει δεν θυμάμαι) και ζήτα να ελενξουν τον φακό. Δεν θα σου πάρει πολλα για τον έλεγχο , κανα 10αρικο νομίζω

 

Αυτά για να εισαι 100% σίγουρος. Αλλα γενικά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα άμα πάς σε μεταχειρισμένο , κοιτάς τα βασικά ναι έχει καθαρα οπτικά  και τον κουμπώνεις να δεις αν δουλευει σωστά

Φιλε μου μαλλον θα μου τον κανουν δωρο απο USA μεσω ebay...Οποτε παρακαλαω να μου τον φερουν καινουργιο.Μολις εστειλα σε email τον κωδικο του φακου.Ευχαριστω για τις συμβουλες σου και ολων των αλλων παιδιων.Οταν ερθει με το καλο σε κανα μηνα περιπου, θα σας πω εντυπωσεις.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αδερφέ σόρρυ αλλα θα γίνω κακός.

Πώς γίνεται ο 15-85 να έχει πιο πολυ ζοομ απο τον 24-105. Τα mm ξέρεις τι ακριβώς σημαινουν στους φακούς?

Μήπως να κάτσεις να μάθεις 5 πράγματα και μετά να πάρεις φακό ?

 

και για να απαντησω. οχι δεν ειναι καλύτερος ο συγκεκριμένος

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αδερφέ σόρρυ αλλα θα γίνω κακός.

Πώς γίνεται ο 15-85 να έχει πιο πολυ ζοομ απο τον 24-105. Τα mm ξέρεις τι ακριβώς σημαινουν στους φακούς?

Μήπως να κάτσεις να μάθεις 5 πράγματα και μετά να πάρεις φακό ?

 

και για να απαντησω. οχι δεν ειναι καλύτερος ο συγκεκριμένος

Οχι μην με κραζεις...Ενοουσα μηπως με αυτον κερδιζα λιγο παραπανω σε ευρυγωνιο και οχι σε ζοομ.Δηλαδη λιγο κατω το ζοομ και λιγο πανω το ευρυγωνιο. :(

Εχει δοθει εντολη για τον 24-105 για αγορα.Απλα ψαχνει για καλυτερη τιμη τωρα.Απλα ετσι ρωτησα.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nαι θα κερδίσεις παραπάνω σε ευρυγώνιο. Αλλα εσυ ξέρεις πόσο ευρυγώνιο σου χρειάζεται

 

http://www.photozone.de/canon-eos/188-canon-ef-24-105mm-f4-usm-l-is-lab-test-report--review

 

O 24-105 ειναι καλύτερος στα σκοτεινά , ειναι καλύτερος για πορτραίτα, έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής, ειναι πιο γρήγορος, ειναι λίγο καλύτερος οπτικά αλλα....ειναι 9mm λιγότερο ευρυγώνιος

Επεξ/σία από Rush13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τον 18-55 για πιο ευρύγωνιο .

 

Αλλα γιατί να χρειασθεί πιο ευρύγωνιο εφόσον δεν τραβάει τοπία και εσωτερικούς χώρους

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ο 24-105 δεν θα σε βολέψει στο -crop- σώμα που έχεις, εκτός από ογκώδης και βαρύς τα 24mm είναι πολύ περιοριστικά. Αν δεν σκοπεύεις να πας σε full frame στο άμεσο μέλλον θα σου πρότεινα τον 15-85mm (ο αντίστοιχος 24-105 για crop σώμα). Έχουν περάσει και οι δύο από τα χέρια μου και οπτικά είναι και οι δύο πολύ κοντά. 

Θα σου πρότεινα να βάλεις τον 18-55 στα 24mm πριν την αγορά ώστε να δεις αν σε βολεύει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τι λετε ρε παιδια? Αφου ο ανθρωπος λεει δε τραβαει τοπια.. Και λογω του διαφραγματος και μονο εγω θα κοιταγα τον sigma 17-50.. Και αν δε με πειραζει το foot zooming τον 50αρη 1.8. Αλλα και ο 24-105 ασχημος δεν ειναι. Τετοιο zoom παντα ειναι ευπροσδεκτο οταν δεν εχεις αναγκη τοπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...