Προς το περιεχόμενο

Φακος για ολες τις χρησεις σε cannon 600 D


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα παιδια.Θελω εναν φακο που να τον χρησιμοποιω σε οσες περισσοτερες περιπτωσεις γινεται.Δηλαδη για προσωπα, εξωτερικους χωρους ημερας, ζοομ οσο γινεται καλυτερο, νυχτερινες ληψεις εξου χωρου κτλ.Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο.Η καμερα που εχω ειναι η Canon EOS Rebel T3i (600D).Προτιμω της cannon φακο που πιστευω οτι θα δουλευει αψογα.Βασικο ειναι οτι θα μου τον φερουν απο USA.Μεχρι στιγμης φοραω τον 18-55 της μανας του οταν αγορασα τη μηχανη.Με ενδιαφερει η καθαροτητα στα χρωματα κτλ.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις χρήματα σίγουρα είναι βολικός ο Canon EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM (με προτεραιότητα στο εστιακό εύρος)
 
Αν θες όμως ακόμα καλύτερο διάφρραγμα αυτός που λέει ο φίλος απο πάνω είναι μια χαρά. (με προτεραιότητα στο διαφραγμα) http://www.skroutz.gr/s/2243929/Sigma-17-50mm-F2-8-EX-DC-OS-HSM-Canon.html
 
Αν  θες με αρκετό ζουμ / πορτρέτα κλπ Sigma 18-200mm F3.5-6.3 II DC OS HSM

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις χρήματα σίγουρα είναι βολικός ο Canon EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM (με προτεραιότητα στο εστιακό εύρος)

 

Αν θες όμως ακόμα καλύτερο διάφρραγμα αυτός που λέει ο φίλος απο πάνω είναι μια χαρά. (με προτεραιότητα στο διαφραγμα) http://www.skroutz.gr/s/2243929/Sigma-17-50mm-F2-8-EX-DC-OS-HSM-Canon.html

 

Αν  θες με αρκετό ζουμ / πορτρέτα κλπ Sigma 18-200mm F3.5-6.3 II DC OS HSM

Ευχαριστω φιλε.Απο ποιοτητα φωτογραφιας(ζωντανα χρωματα κτλ) ποιος ειναι καλυτερος απο τους 3 (βαθμολογια)που μου λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι είναι εκπληκτικοί. Η καλύτερη επιλογή για μένα σύμφωνα με τις προτεραιότητες μου θα ήταν ο πρώτος. Είναι όμως και ο πιο ακριβός. 

 

Προφανώς είναι τι θες. Σε θέμα ποιότητας κανένας δεν θα σε απογοητεύσει.

 

Τον τελευταίο τον αγοράζεις και Ελλάδα. Η τιμή του για τα χαρακτηριστικά του είναι ιδιαίτερα χαμηλή (250€)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλοι είναι εκπληκτικοί. Η καλύτερη επιλογή για μένα σύμφωνα με τις προτεραιότητες μου θα ήταν ο πρώτος. Είναι όμως και ο πιο ακριβός. 

 

Προφανώς είναι τι θες. Σε θέμα ποιότητας κανένας δεν θα σε απογοητεύσει.

 

Τον τελευταίο τον αγοράζεις και Ελλάδα. Η τιμή του για τα χαρακτηριστικά του είναι ιδιαίτερα χαμηλή (250€)

Oταν λες <<προτεραιοτητες μου>> τι ενοεις;Σε ρωταω, για να δω μπας και ταιριαζουμε σε αυτα που ζηταω οποτε να καταληξω σε αυτον.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκπληκτικοι ειναι όλοι? Έχεις αγγίξει ποτέ σοβαρό φακό ? .... μην λέμε οτι να ναι

 

Υπάρχει η λεγόμενη χρυσή τομή χρημάτων / απόδοσης. Αν έχεις να προτείνεις καλύτερο φακό με αυτά τα χρήματα να το κάνεις. Όταν ο άλλος έχει μηχανή των 600€ μάλλον δεν θέλει φακό 3.000€.

 

Προσαρμοσμένες απαντήσεις σε προσαρμοσμένες απαιτήσεις.

Oταν λες <<προτεραιοτητες μου>> τι ενοεις;Σε ρωταω, για να δω μπας και ταιριαζουμε σε αυτα που ζηταω οποτε να καταληξω σε αυτον.

 Αν σε ενδιαφέρουν φωτογραφίες προφίλ ή ξέρω γω πουλιών κλπ τότε ο 18-200 θα είναι μια χαρά.

 

Αν σε ενδιαφέρει η ταξιδιωτική φωτογραφία με έναν all around φακό ο οποίος μπορεί και κατεβαίνει και στα 15mm - κάτι ιδιαίτερα βολικό, όπως και σε φωτογραφίσεις εσωτερικού χώρου τότε είναι ότι πρέπει ο 15-85 και με φοβερά οπτικά όπως και σταθεροποιητή.

 

Ο sigma 17-50 2.8 είναι και αυτός ένας all around φακός με φοβερό διάφραγμα 2.8. Κάνεις όμως παραχωρήσεις σε εύρος zoom. Είναι όμως και 200€ φθηνότερος απο τον 15-85...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν λές καταπληκτικοί πρέπει να έχεις μέτρο σύγκρισης,,, Εφόσον δεν έχεις μέτρο σύγκρισης δεν μπορείς να τους λές καταπληκτικούς. Καλους για τα χρήματα ίσως ναι. Άμα δεις φωτογραφία απο όντως καταπληκτικούς φακούς ο 18-200 ειναι σαν να έχεις 4,5 Μυωπία

 

Ο Sigma Και Tamron 17-50 ειναι καλύτεροι απο τον 18-200 . Οποισδήποτε φακός με τέτοιο Range πάσχει σε ποιότητα απο τους ποιό κοντούς φακούς με σταθερό διαφραγμα ποσο μάλλον 2,8

 

Εφόσον δεν έχει χρήματα και θές όντως καταπληκτικούς φακους, ο κανόνας ειναι πάς σε prime ή καποια φτηνά διαμαντάκια

Επεξ/σία από Rush13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν λές καταπληκτικοί πρέπει να έχεις μέτρο σύγκρισης,,, Εφόσον δεν έχεις μέτρο σύγκρισης δεν μπορείς να τους λές καταπληκτικούς. Καλους για τα χρήματα ίσως ναι. Άμα δεις φωτογραφία απο όντως καταπληκτικούς φακούς ο 18-200 ειναι σαν να έχεις 4,5 Μυωπία

 

Ο Sigma Και Tamron 17-50 ειναι καλύτεροι απο τον 18-200 . Οποισδήποτε φακός με τέτοιο Range πάσχει σε ποιότητα απο τους ποιό κοντούς φακούς με σταθερό διαφραγμα ποσο μάλλον 2,8

 

Εφόσον δεν έχει χρήματα και θές όντως καταπληκτικούς φακους, ο κανόνας ειναι πάς σε prime ή καποια φτηνά διαμαντάκια

Εσυ φιλε μου τι θα προτεινες σε νορμαλ τιμη.Αντε μεχρι το πολύ 400 ευρω...O Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS τι λεει;

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις να τραβάς. Δεν γίνεται και πορτραίτα , και τοπία και νυχτερινά και πολύ ζούμ και ποιοτικός φακός με 400 ευρώ...

 

Βάλε προταιρεότητες στο τι σου αρέσει πιο πολύ να τραβάς και βάση αυτου πάρε κάποιον

Ο 18-135 ειναι κακός φακός , τον είχα χρησιμοποιήσει πριν καιρό

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις να τραβάς. Δεν γίνεται και πορτραίτα , και τοπία και νυχτερινά και πολύ ζούμ και ποιοτικός φακός με 400 ευρώ...

 

Βάλε προταιρεότητες στο τι σου αρέσει πιο πολύ να τραβάς και βάση αυτου πάρε κάποιον

Ο 18-135 ειναι κακός φακός , τον είχα χρησιμοποιήσει πριν καιρό

Ελα ντε φιλε μου...Τι να αποφασισω;Το σιγουρο ειναι οτι δεν τραβαω τοπια.λουλουδακια κτλ.Ποιο πολυ φωτογραφικο ρεπορταζ.Σε εξωτερικους -εσωτερικους χωρους,εκδηλωσεις κτλ.Με αυτα που σου λεω βοηθαω καθλου; :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xμμμ μία λυση ειναι Tamron 70-200 2.8 μεταχειρισμένος στα 350 και άλλα 50 δίνεις για τον 50άρη 1,8. Χρησιμοποιείς για εξωτερικούς μέρα τον Tamron και για νύχτα και εσωτερικούς τον 50άρη

 

Μια άλλη λύση ειναι ο Sigma 17-50 OS η ο Tamron 17-50 VC. Φωτεινοί και οι δυο , καλοι και για βράδυ και σε εσωτερικούς χώρους. Αλλα τηλεφακοί δεν είναι

 

Τελευταία λύση ο Canon 24-105 f/4 μεταχειρισμένος στα 450 περιπου βγαίνει. Καλός all around φακός , έχει και stabilizer καλή ποιότητα εικόνας στο μεγαλύτερο Range απλά ειναι ένα στοπ πιο σκοτεινος απο τους άλλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xμμμ μία λυση ειναι Tamron 70-200 2.8 μεταχειρισμένος στα 350 και άλλα 50 δίνεις για τον 50άρη 1,8. Χρησιμοποιείς για εξωτερικούς μέρα τον Tamron και για νύχτα και εσωτερικούς τον 50άρη

 

Μια άλλη λύση ειναι ο Sigma 17-50 OS η ο Tamron 17-50 VC. Φωτεινοί και οι δυο , καλοι και για βράδυ και σε εσωτερικούς χώρους. Αλλα τηλεφακοί δεν είναι

 

Τελευταία λύση ο Canon 24-105 f/4 μεταχειρισμένος στα 450 περιπου βγαίνει. Καλός all around φακός , έχει και stabilizer καλή ποιότητα εικόνας στο μεγαλύτερο Range απλά ειναι ένα στοπ πιο σκοτεινος απο τους άλλους

Για τον τελευταιο οταν λες οτι ειναι ενα στοπ ποιο σκοτεινος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άλλοι έχουν διάφραγμα σταθερό 2,8 και αυτός έχει 4. Για την ακρίβεια δεν ειναι 1 στοπ αλλα περιπου μισό

 

Ο συγκεκριμένος ειναι αρκετά καλος, στην μηχανή σου χάνει λίγο στο ευρυγώνιο αλλα θα έχεις πολύ ζουμ , και έχει και stabilizer που θα σε βοηθήσει στα σκοτεινά, Ειναι απο την σειρά Canon Luxury και σαν ποιότητα κατασκευης ειναι ανώτερος απο τους άλλους που ανέφερα

 

Σαν ποιότητα εικόνας ειναι καλός, και αρκετά γρήγορος στο autofocus

Αυτα τα αναφέρω επειδή τον έχω τον συγκεκριμένο φακό

 

Μεταχερισιμένος παίζει περιπου στα 450

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...