Προς το περιεχόμενο

σχετικα με focal length


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω μια compact 5.35-21.4mm.

στα 5,35 μπορω να εστιασω σε πολυ κοντινα πραγματα.

στα 21,4 η φωτογραφια ειναι θολη. εαν απομακρυνθω τοσο ωστε να εστιασει τοτε το αντικειμενο φενεται πολυ μικρο.

 

δηλαδη ενας macro φακος μπορει να εστιασει κοντα ενω ενας telephoto εστιαζει μόνο μακρια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν έχει σχέση με το focal length. Υπάρχουν και τηλεφακοί macro.

 

Ένας τυπικός τηλεφακός μπορεί να έχει ελάχιστη απόσταση 1 μέτρο παράδειγμα, ένας macro τηλεφακός μπορεί να εστιάζει απο τα 18cm π.χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χτες ειδα μια φωτογραφικη που αν και ο φακος ηταν 150mm μου φανηκε τοσο πολυ ευρυγωνιος που νομιζω οτι τα 21,4 την δικιας μου ηταν περιπου το ιδιο.

 

μπορει να μου εξηγησει καποιος τι διαφορα εχουν οι δυο αυτοι φακοι:

1-nikkor-vr-10-100mm-f-4,5-5,6-pd-zoom

1-nikkor-vr-10-100mm-f-4,0-5,6

 

εκτος απο τα f. τι ειναι το pd ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω καταμπερδευτει η αληθεια ειναι.

οταν λεμε τηλεφακό εννοούμε οτι βλέπει σε μια πολυ κλειστή γωνία. ετσι ? εαν κανω λαθος διορθωστε με.

 

υπαρχει περιπτωση ενας φακος π.χ. 200mm να ειναι πιο ευρυγωνιος απο εναν αλλον 200mm ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτα που λεει τα ξερω. η ερωτηση ειναι οτι λιγα mm σημαινουν οτι ο φακος ειναι ευρυγωνιος ή αντιστοιχα πολλα mm σημανουν οτι ειναι τηλεφακος ?

 

υπαρχει περιπτωση ενας φακος π.χ. 200mm να ειναι πιο ευρυγωνιος απο εναν αλλον 200mm ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά ναι έτσι ειναι

εως 35 ειναι ευρυγώνιος , 50mm περίπου ειναι νορμαλ. 75-85mm ειναι κοντός τηλεφακός και 100 και πάνω ειναι τηλεφακός.

 

Ναι υπάρχει τέτοια περίπτωση, φακοι διαφορετικής εταιρίας όμως

 

Εσυ μπερδευεσαι με το crop factor. Τα mm που δίνουν οι εταιρίες στους φακούς αντιστοιχούν στην πραγματικότητα σε full frame μηχανή.

 

Άμα η δική σου compact έχει 10 φορές μικρότερο αισθητήρα πο Full Frame τότε τα mm πάνε x10

Δηλαδή ο φακός της μηχανής σου ειναι στην πραγματικότητα 5.35-21.4mm x10 

 

δηλαδη 50 - 210

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπάρχει τέτοια περίπτωση, φακοι διαφορετικής εταιρίας όμως

 

δηλαδη δεν υπαρχει τροπος να ξερω εαν δεν δοκιμασω τον φακο ?

το ανθρωπινο ματι σε τι γωνια βλεπει ? αν θυμαμαι καλα καπου ειχα διαβασει για 120 μοιρες. αλλα δεν ειμαι συγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν μπορείς να ξέρεις αν δεν τον δοκιμάσεις....

 

Τι σχέση έχει η γωνία που βλέπει το ανθρώπινο μάτι?

 

Σου είπα , για να βρείς ακριβώς το focal length του φακου στη μηχανή σου πρέπει να βρείς το crop factor . Στις κοινές dslr ειναι x1.5

Δεν έχει νόημα να συγκρίνεις την δική σου με άλλη μηχανή γιατι άμα έχει άλλο αισθητήρα θα έχει πιθανώς και άλλο crop factor.

 

Τα 21mm σε εσένα σου φάνηκαν το ίδιο με της άλλης γιατι προφανώς η άλλη έχει μεγαλύτερο αισθητήρα άρα και άλλο crop factor

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ok τωρα το καταλαβα. μια τελευταια ερωτηση

σκεφτομαι να παω σε nikon 1. ειναι προτιμοτερο να παρω αυτο το φακο ή να παρω αυτο το φακο με αυτον τον ανταπτορα

η δευτερη επιλογη ειναι ελαχιστα πιο φθηνη και απο'τι βλεπω εχει λεει και αυτες τις τεχνολογιες ED και IF που ουτε που ξερω τι ειναι. ομως με τον ανταπτορα υπαρχει περιπτωση να χανω σε ποιοτητα ? ποια επιλογη ειναι καλυτερη και γιατι ?

Επεξ/σία από vaiosgtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Συγκεκριμένη έχει 2,7 crop factor , που πάει να πει οτι ο φακός θα είναι 189-810mm με διάφραγμα 12,15 - 15,12

 

Δηλαδή άν δεν βγάζεις μονο με ντάλα ήλιο και το θέμα σου δεν ειναι γκόμενες στην παραλία τοτε δεν ειναι και η καλύτερη επιλογη αυτος ο φακός και σε καμια περιπτωση δεν αξίζει τόσα λεφτά

 

Κοίτα για σταθερούς φακούς , ή για zoom με focal length 10 εως 70

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θελω εναν φακο για να τραβαω μακρινες αποστασεις. ειμουν μεταξυ αυτου και εναν 10-100 αλλα επειδη η καμερα ειναι κιτ με εναν 10-30 κατεληξα σε εναν 70-300 για να ειμαι συγουρος οτι θα εχω οσο zoom χρειαζομαι. (καθως πιστευω οτι θα με διευκολινει να φωτογραφιζω ζωα). Το θεμα ειναι ποιον 70-300 ? ποια επιλογη απο αυτες που λεω πιο πανω ειναι καλυτερη ?

Επεξ/σία από vaiosgtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα άμα πάρεις τον 70-300 που ειναι για dslr με αντάπτορα, γιατι να μην πάρεις dslr γενικά και να πάς σε mirrorless

Μirorless παιρνεις για να μην κουβαλάς πολύ βάρος

 

Σου είπα και πιο πάνω ο 70-300 στην μηχανή σου ειναι πολύ μακρύς, Για ζώα θές περίπου στα 300mm και σίγουρα το σύστημα εστίασης της mirrorless δεν θα ανταποκριθεί καλά σε κάτι τέτοιο

 

Άμα δίνεις τόσα πολλα λεφτά καλύτερα πάρε τον sigma 70-200 2.8 (μεταχειρισμένο 700 ευρώ) με αντάπτορα αντι για τους συγκεκριμένους 70-300 που λές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες τις νεες super zoom εφόσον έχεις budget (πχ panasonic dmc-fz1000, sony rx10)

Η΄ καμμιά μτχ fz200 αν βρεις (περίπου στα 300)

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...