Προς το περιεχόμενο

Πλήρης εγκατάσταση linux σε usb


Hausdorff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Προσπαθώ εδώ και μέρες να εγκαταστήσω linux σε usb και δεν μπορώ να τα καταφέρω. Θέλω να εγκαταστήσω debian based linux, οπότε έχω δοκιμάσει ubuntu, lubuntu, crunchbang (όλα τελευταίες εκδόσεις). Σε όλα είτε η διαδικασία αποτυγχάνει σε κάποιο σημείο, είτε όταν πρόκειται να ξεκινήσει για πρώτη φορά κάτι δεν πάει καλά (πχ το lubuntu έμενε σε μαύρη οθόνη). Να τονίσω ότι αναφέρομαι σε πλήρη εγκατάσταση και όχι live usb. Οι δοκιμές μου έχουν γίνει με 3 διαφορετικά usb, σε δύο διαφορετικούς υπολογιστές (laptop), ακόμα και από virtualbox. Παλαιότερα είχα καταφέρει σχετικά εύκολα να εγκαταστήσω κάποια έκδοση ubuntu, αλλά δεν θυμάμαι ποια. Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία;

 

Διευκρινύζω ότι δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για άλλες διανομές, γιατί προτιμώ debian που το ξέρω κάπως. Επίσης δεν με ενδιαφέρουν οι λύσεις live usb, όπως το knoppix.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

 

Προσπαθώ εδώ και μέρες να εγκαταστήσω linux σε usb και δεν μπορώ να τα καταφέρω. Θέλω να εγκαταστήσω debian based linux, οπότε έχω δοκιμάσει ubuntu, lubuntu, crunchbang (όλα τελευταίες εκδόσεις). Σε όλα είτε η διαδικασία αποτυγχάνει σε κάποιο σημείο, είτε όταν πρόκειται να ξεκινήσει για πρώτη φορά κάτι δεν πάει καλά (πχ το lubuntu έμενε σε μαύρη οθόνη). Να τονίσω ότι αναφέρομαι σε πλήρη εγκατάσταση και όχι live usb. Οι δοκιμές μου έχουν γίνει με 3 διαφορετικά usb, σε δύο διαφορετικούς υπολογιστές (laptop), ακόμα και από virtualbox. Παλαιότερα είχα καταφέρει σχετικά εύκολα να εγκαταστήσω κάποια έκδοση ubuntu, αλλά δεν θυμάμαι ποια. Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία;

 

Διευκρινύζω ότι δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για άλλες διανομές, γιατί προτιμώ debian που το ξέρω κάπως. Επίσης δεν με ενδιαφέρουν οι λύσεις live usb, όπως το knoppix.

 

Ευχαριστώ

Αν θες, δες στους ακόλουθους συνδέσμους:

 

1. http://cosmolinux.no-ip.org/raconetlinux2/persistence.html

2. http://tuxreview.wordpress.com/2013/08/17/linux-persistent-live-usb-with-extra-space/

 

Γενικώς, αν ψάχνεις στο google για αυτήν την πληροφορία είναι σημαντική η διευκρίνιση "persistent"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτα απολα, το usb κανει boot? βλεπεις bootloader? φορτωνει και μετα κολλαει? φορτωνει το init και κολλαει ο X?

 

τι filesystem κανεις το usb? το debian κανει install κανονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις περιπτώσεις όπου η εγκατάσταση έχει ολοκληρωθεί (πχ lubuntu και crunchbang) ναι κάνει boot. Φορτώνει και μετά κολλάει. Κατά πάσα πιθανότητα επίσης ναι όταν πάει να φορτώσει το γραφικό περιβάλλον κολλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα βγαινεις σε tty.

 

οποτε μπουταρε απο το usb, βαλε nomodeset στον kernel σου, καρφωσε vesa στο xorg.conf, reboot και να δεις αν ανοιγει ετσι ο Χ.

 

ελεξε μηπως εχεις μεινει και απο χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις θυμήθηκα ένα από τα λάθη που μου έβγαλε κατά την εγκατάσταση το crunchbang. Ήταν προς το τέλος της εγκατάστασης. Δεν ξέρω αν μπορεί να σου δώσει κάποια ιδέα:

 

"failed to run preseeded command"

 

Αφού του πάτησα continue μετά έκανα restart και όντως ξεκίνησα σε tty. Από εκεί θα δοκιμάσω αυτά που μου είπες. Δεν έχω μείνει από χώρο σίγουρα. Τα usb είναι 16 και 32 gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι δεν θέλω live usb με persistence. Θέλω πλήρη εγκατάσταση. Με persistence έχω εγκαταστήσει πολύ εύκολα linux σε usb. Δεν ζητάω αυτό όμως.

Α συγγνώμη -παρανόησα. Λυπάμαι -δεν ξέρω κάτι για αυτό που ζητάς (μόνο σε εξωτερικό usb σκληρό δίσκο έχω κάνει τέτοια εγκατάσταση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα παλιό netbook lenovo με 512ram το οποίο σέρνεται με κάποια έκδοση των win7. Σκέφτομαι να βάλω ή lubuntu ή puppy. Θα προτιμούσα lubuntu για την ευχρηστία του περισσότερο αν και δεν έτυχε να δουλέψω ποτέ στο δεύτερο περιβάλλον. Να το επιχειρήσω ή δεν θα δω διαφορά; Να βάλω puppy; Ποιο είναι πιο ελαφρύ; Εχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εχει βαλει ενας φιλος Puppy σε εναν p2 300RAm και τρεχει αριστα.

 

Ειχε προσπαθησει να περασει και τα lubuntu αλλα μου ειπε οτι τα puppy "καθονταν" καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...