Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση από d5200 έως 700-750€


Plug

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα δεις μεγάλη διαφορά αν αλλάξεις σώμα... Αν πάρεις εναν φακό ομως θα δείς. 

Σε αυτά τα λεφτά πάρε τον Nikon 17-55 2.8 (μεταχειρισμένος 700 ευρώ)

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειτε πως δεν υπαρχει κατι τρομερα καλυτερο στο 750ευρω για γενικη χρηση απο d5200..

 

Και εγω για κανενα φακο θα ελεγα-αν και δεν μπορω να πω πως συμπαθω τοσο τον *17-55 οσο ο Rush-.Ποιους εχεις τωρα και τι σου αρεσει να τραβας?

 

Επιπλεων ενα μικρο ποσο απο το 750ευρω επενδυσε το σε κανενα σεμιναριακι...

 

*Δεν τον εχω χρησιμοποιησει ποτε προσωπικα,αλλα προεκυψε λογο δουλειας και ασχοληθηκα αρκετα με ενα αρχειο(2000+ φωτο) που ηταν τραβηγμενο με τον συγκεκριμενο φακο+d5100/d7000.

Οι φωτογραφιες δεν ειχαν την οπτικη αισθηση αντιστοιχη η εφαμιλλη ας πουμε του 35αρη, ηταν πολυ πιο κοντα στον 18-105 μου.

Να ητανε κακη κοπια?

Τελος δεν εχει vr που εχουν οι αντιστοιχοι sigma,tamron.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Toν χρησιμοποίησα πρίν καμια εβδομάδα για λίγο βέβαια (γιατι δέν αντέχω το viewfinder στις crop)

 

Ποιότητα κατασκευής πολύ καλή, το δαχτυλίδι του άψογο (όχι σαν τους Tamron που κολλάει συνέχεια) ...Η αίσθηση που σου δινει ειναι σίγουρα στιβαρή και οτι θα αντέξει

 

Το focus του ειναι γρήγορο σχετικά και δεν δυσκολευεται καθόλου

 

Οπτικά είναι επίσης πολύ καλός, σίγουρα καλύτερος απο τον 18-105... Άμα τον συγκρίνω με τον Canon 70-200 f/4 L IS μου ή τον 70-200 2,8 ΙΙ  μπορείς να πείς οτι υστερεί σε οξύτητα αλλα τον θεωρώ απο τους καλύτερους που έχω δει για crop μηχανή

 

Τωρα δεν ξέρω ίσως έπεσε ο φίλος σου σε λεμόνι ή κάτι έκανε λάθος αυτος και δεν έφταιγε ο φακός

 

Μια σύγκριση με τους δικούς μου φακούς, ο Nikon 17-55 υπερτερεί του Tamron 28-75 2.8 Και του Canon 24-105 F/4 , ειναι στα ίδια με τον 85 1,8 kαι χάνει κατα κράτος απο τον 70-200 L F/4 IS

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/3961631/Nikon-D610-Body.html

 

Και άλλα τόσα θές για έναν αξιοπρεπή φακό γιατι αυτοι που θα έχεις κατα πάσα πιθανότητα δεν θα μπαινουν σε full frame...

 

Για ερασιτεχνική χρήση δεν υπάρχει λόγος να πάς σε Full Frame...εκτός και αν έχεις λεφτά και δεν ξέρεις τι να τα κάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 50 άρης ειναι σχετικά κακός σε Full Frame. Οι φακοί δείχνουν τις αδυναμίες τους όταν κουμπώνουν σε Full Frame και άμα δεν έχεις καλό γυαλί πάνω υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάρεις χειρότερα αποτελέσματα απ'οτι θα έπαιρνες με crop σώμα

 

Τα πλεονεκτήματα μιας Full Frame μπορεί να τα εκμεταλευτεί ένας επαγγελματίας , αλλα όχι τόσο ένας ερασιτέχνης με βασικές γνώσεις. Για αυτόν θα ειναι κατα πάσα πιθανότητα πεταμένα λεφτά... 

 

Ένας καλος φακός στην d5200 θα δώσει καλύτερα αποτελέσματα απο το να σκάσει 1800 ευρώ να πάρει την d610 με τον 50άρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν μας ειπες τι φακους εχεις ... επιπλεον τι σου αρεσει να τραβας ? Αν εισαι τυπος που σου αρεσουν τα πορτραιτα πχ και δουλευεις σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου μια full frame θα ειχε νοημα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...