Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όντως. Να'σαι καλά.

 

Παίζει πρόβλημα αν... δεν ανάβει το λαμπάκι της καλής γείωσης; 

 

Ας πούμε ότι απλά δεν είχαμε πολύμπριζο ασφαλείας να μας ενημερώσει ότι παίζει θέμα.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν είναι καθόλου ασφαλές σε συσκευές με μεταλλικό περίβλημα να μην έχουμε γείωση. Αν γίνει "στραβή" και κάποιος ακουμπά στο κουτί έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες να μην την βγάλει καθαρή.

 

Τις περισσότερες φορές η καθαυτό συσκευή δεν επηρεάζεται λειτουργικά από την έλλειψη της γείωσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν είναι καθόλου ασφαλές σε συσκευές με μεταλλικό περίβλημα να μην έχουμε γείωση. Αν γίνει "στραβή" και κάποιος ακουμπά στο κουτί έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες να μην την βγάλει καθαρή.

 

Τις περισσότερες φορές η καθαυτό συσκευή δεν επηρεάζεται λειτουργικά από την έλλειψη της γείωσης.

Όπα. Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ.

Απλά μου έκανε εντύπωση γιατί παλαιότερα είχα άλλο κλασικό πολύμπριζο στην ίδια διάταξη με τώρα. Όπως και σήμερα, έτσι και τότε, έτυχε να δω ότι το ένα λαμπάκι δεν ανάβει στο ασφαλείας. Πέταξα λοιπόν το παλιό χωρίς την ασφάλεια και στη θέση του έβαλα αυτό που είχα μέχρι σήμερα. Τότε, το λαμπάκι στο ασφαλείας άναψε. Τι μπορεί να παίζει και καταστρέφεται η γείωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανει να πινεις πορτοκαλαδα αργα το βραδυ?

Πρεπει να την πιεις γρηγορα για να μην χασει τις βιταμινες της?

 

Ισχυουν αυτα ή ειναι μουφες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κάτι λένε ότι δεν σε πιάνει, θέλει ήλιο για να απορροφηθούν οι βιταμίνες και κάτι τέτοια. Τώρα το αν ισχύει, και 'γω θα 'θελα να το μάθω αν βρεθεί κάποιος να το πει υπεύθυνα και πειστικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να μου πει 2-3 μεγαλες Αμερικανικες αλυσιδες,τυπου πλαισιο,e-shop,multirama κτλ..

 

Best Buy, Radioshack,newegg.com (μόνο online), Walmart και Target. Τα δυο τελευταία είναι μεγάλα supermarket.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανει να πινεις πορτοκαλαδα αργα το βραδυ?

Πρεπει να την πιεις γρηγορα για να μην χασει τις βιταμινες της?

 

Ισχυουν αυτα ή ειναι μουφες?

Εμενα γιατρος μου εχει πει οτι καλυτερα να μην πινω πορτοκαλαδα(φυσικη)το βραδυ λογω οτι μπορει να μην κοιμηθω καλα και λογω του οτι εχω ελαφρια οισοφαγικη παλινδρωμηση μπορει να εχω τις λεγομενες "ξινιλες" κ.τ.λ.

Ενα πορτοκαλι που θα κοψεις απο το δενδρο εχει πολλες βιταμινες οι οποιες οσο περναει ο καιρος χανοντε οποτε μπορει καποια στιγμη να τρως ενα πορτοκαλι το οποιο να μην σου προσφερει τιποτα(ειδικα αυτοι που αγοραζουν φυσικους χυμους απο καταστηματα που τον φτιαχνουν εκεινη την ωρα και εχουν κατι πορτοκαλια κομμενα 1-2 μηνες πριν).

Επισης οσοι λογω χειμωνα αναζητατε βιταμινη C το ακτινιδιο εχει ποιο πολυ απο το πορτοκαλι και βοηθαει σε περιπτωσεις δυσκοιλιοτητας!

Επεξ/σία από Dannie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι τα βυτιοφόρα έχουν κυλινδρικό σχήμα?

δεν θα κοραγαν περισσοτερη ποσοτητα εαν ηταν ορθογώνια?

 

Muchacho, on 27 Dec 2012 - 01:32, said:

Νομιζω εχει να κανει σχεση με την ασφαλεια,την σωστη κατανομη υγρου αλλα και και το αδειασμα..

Δεν θυμαμαι να σου πω λεπτομερειες(να σου πω την αληθεια οταν μου τα ελεγε ενας δεν με ενδιαφερε και τοσο),αλλα παντως αυτο ειναι καλυτερο..

 

 Ntinaras, on 27 Dec 2012 - 09:29, said:

με τα ιδια τετραγωνικα μεταλλου εχεις το μεγαλυτερο δυνατο μεταφερομενο ογκο υγρου.

 

 DrLo, on 27 Dec 2012 - 16:23, said:

- είναι πιο εύκολο να ρολάρεις μια λαμαρίνα σε κύλινδρο από το να φτιάξεις μια δεξαμενή με ραφές.

- ο κίλυνδρος είναι πιο γερή κατασκευή.

 

 cthulhucarbide, on 28 Dec 2012 - 07:10, said:

Επίσης αδειάζει και πιο εύκολα.

 

Επίσης, στα πλάγια τοιχώματα έχεις ωραιότατη ομοιόμορφα κατανεμημένη πίεση, σε αντίθεση με ένα σχήμα με γωνίες --> + στην ασφάλεια. ( σχετικό με το "πιο γερή κατασκευή" του DrLo)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πίνουμε 2 άτομα στο σπίτι πολυ καφε φίλτρου , δηλαδη σε μια ημερα  ( ειδικα τωρα που ειναι και εξεταστικη ) παίζει να γεμίσω καφε το φίλτρο και 2 φορές .

 

Επειδη βαρέθηκα τα γνωστα των σουπερμαρκετ , πήρα τον Jacobs , τον Edwards ταδε ( δεν θυμαμαι πως γραφεται ) , τον Mr.Grand , όλους .
Είπα να πάω να πάρω εναν καφε της προκοπής σε καφεκοπτείο .

 

Και λέω "θελω εκει 2μισι ευρω" και μ είπαν οτι δεν ειναι με ευρω αλλα με τα γραμμάρια , λέω "οκ , βαλε το ελαχιστο που βαζετε " το οποιο ήταν 100 γραμμάρια.

Πήρα 110 γραμμάρια εν τέλει κόκκους , με γεύση μπισκότο , τους οποίους και μετά άλεσε .

 

Το αλέθει και πληρώνω 3,80 !!

 

Ήταν η πρώτη φορά που μπήκα σε καφεκοπτείο για τέτοιον καφέ , άλλες φορές πήγαινα στης γειτονιάς και έπαιρνα ελληνικό καφέ με 2 ευρω και ημου άρχοντας ( αλλα γαμώτο εκλεισε :/ ) , ίσως φταίει το οτι και εγω ο βλάκας πήγα στο Cofeεway στην Τσιμισκη που ειναι στην ευθεια που είναι το Πλαίσιο οπότε δεν ξέρω αν είναι ας πούμε γενικά "πιασοκωλέ" ...

 

Η αλήθεια είναι οτι ο καφές ήταν πεντανόστιμος , αλλά μου έκανε εντύπωση η τιμή ...

 

Κοστίζει όντως σε καφεκοπτείο τόσο ο καφές φίλτρου ;;; Θελω να ξαναπαρω απο αλλου βέβαια , αλλα δεν θελω να βρεθω προ εκπλήξεως ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους όρους συμμετοχής ενός διαγωνισμού της GoPro βλέπω το εξής:

"The GoPro "Everything We Make" Sweepstakes (the "Sweepstakes") is open worldwide to individuals age thirteen (13) or older as of the date of entry, who have an active e-mail account and Internet access during the Sweepstakes Period. Entrants under the legal age of majority in the jurisdiction in which they reside (and at least 18) must have permission from their parents or legal guardians to participate.Canadian residents must correctly answer a time-limited mathematical skill-testing question, if selected as a winner, in order to claim a prize."

 

Ξέρει κανείς γιατί να υπάρχει το bold κομμάτι; Μου φαίνεται τελείως παράλογο, σα να είναι βγαλμένο από επεισόδιο South Park! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πίνουμε 2 άτομα στο σπίτι πολυ καφε φίλτρου , δηλαδη σε μια ημερα  ( ειδικα τωρα που ειναι και εξεταστικη ) παίζει να γεμίσω καφε το φίλτρο και 2 φορές .

 

Επειδη βαρέθηκα τα γνωστα των σουπερμαρκετ , πήρα τον Jacobs , τον Edwards ταδε ( δεν θυμαμαι πως γραφεται ) , τον Mr.Grand , όλους .

Είπα να πάω να πάρω εναν καφε της προκοπής σε καφεκοπτείο .

 

Και λέω "θελω εκει 2μισι ευρω" και μ είπαν οτι δεν ειναι με ευρω αλλα με τα γραμμάρια , λέω "οκ , βαλε το ελαχιστο που βαζετε " το οποιο ήταν 100 γραμμάρια.

Πήρα 110 γραμμάρια εν τέλει κόκκους , με γεύση μπισκότο , τους οποίους και μετά άλεσε .

 

Το αλέθει και πληρώνω 3,80 !!

 

Ήταν η πρώτη φορά που μπήκα σε καφεκοπτείο για τέτοιον καφέ , άλλες φορές πήγαινα στης γειτονιάς και έπαιρνα ελληνικό καφέ με 2 ευρω και ημου άρχοντας ( αλλα γαμώτο εκλεισε :/ ) , ίσως φταίει το οτι και εγω ο βλάκας πήγα στο Cofeεway στην Τσιμισκη που ειναι στην ευθεια που είναι το Πλαίσιο οπότε δεν ξέρω αν είναι ας πούμε γενικά "πιασοκωλέ" ...

 

Η αλήθεια είναι οτι ο καφές ήταν πεντανόστιμος , αλλά μου έκανε εντύπωση η τιμή ...

 

Κοστίζει όντως σε καφεκοπτείο τόσο ο καφές φίλτρου ;;; Θελω να ξαναπαρω απο αλλου βέβαια , αλλα δεν θελω να βρεθω προ εκπλήξεως ..

 

Ναι, συνηθως ειναι πιο ακριβος απο οτι του σουπερ μαρκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Παιδιά πίνουμε 2 άτομα στο σπίτι πολυ καφε φίλτρου , δηλαδη σε μια ημερα ( ειδικα τωρα που ειναι και εξεταστικη ) παίζει να γεμίσω καφε το φίλτρο και 2 φορές .</p>

<p> </p>

<p>Επειδη βαρέθηκα τα γνωστα των σουπερμαρκετ , πήρα τον Jacobs , τον Edwards ταδε ( δεν θυμαμαι πως γραφεται ) , τον Mr.Grand , όλους .<br>

Είπα να πάω να πάρω εναν καφε της προκοπής σε καφεκοπτείο .</p>

<p> </p>

<p>Και λέω "θελω εκει 2μισι ευρω" και μ είπαν οτι δεν ειναι με ευρω αλλα με τα γραμμάρια , λέω "οκ , βαλε το ελαχιστο που βαζετε " το οποιο ήταν 100 γραμμάρια.</p>

<p>Πήρα 110 γραμμάρια εν τέλει κόκκους , με γεύση μπισκότο , τους οποίους και μετά άλεσε .</p>

<p> </p>

<p>Το αλέθει και πληρώνω <strong>3,80 !!</strong></p>

<p> </p>

<p>Ήταν η πρώτη φορά που μπήκα σε καφεκοπτείο για τέτοιον καφέ , άλλες φορές πήγαινα στης γειτονιάς και έπαιρνα ελληνικό καφέ με 2 ευρω και ημου άρχοντας ( αλλα γαμώτο εκλεισε :/ ) , ίσως φταίει το οτι και εγω ο βλάκας πήγα στο Cofeεway στην Τσιμισκη που ειναι στην ευθεια που είναι το Πλαίσιο οπότε δεν ξέρω αν είναι ας πούμε γενικά "πιασοκωλέ" ...</p>

<p> </p>

<p>Η αλήθεια είναι οτι ο καφές ήταν πεντανόστιμος , αλλά μου έκανε εντύπωση η τιμή ...</p>

<p> </p>

<p>Κοστίζει όντως σε καφεκοπτείο τόσο ο καφές φίλτρου ;;; Θελω να ξαναπαρω απο αλλου βέβαια , αλλα δεν θελω να βρεθω προ εκπλήξεως ..</p>

 

12-20 ευρώ το κιλό και ανάλογα την ποικιλία κοστίζει ο καφές, εγω έπαιρνα με 14. Μάλλον πηγές σε ακριβό μαγαζί ή σε μαγαζι με πολυ συγκεκριμένη ποικιλία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...