Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα ακριβώς το "αστάθμητος παράγοντας", καθώς η κλασσική πεταλούδα, οι συνέπειες του τινάγματος των φτερών της και κατ' επέκταση η σχέση αίτιου-αιτιατού μπορούν να καθοριστούν και να προβλεφθούν 100%, που κρύβεται το "αστάθμητος"? Απλώς η πολυπλοκότητα του συστήματος, ο αριθμός των αλληλεπιδράσεων και η περιορισμένη υπολογιστική ισχύ που διαθέτουμε, κάνει αδύνατη την πρόβλεψη αυτή.

 

Ισχύει αυτό. Με άπειρη γνώση, άπειρη υπολογιστική ισχύ και άρα μηδενικό χρόνο (κυριολεκτικά μηδενικό όμως ε) εξαγωγής pattern, μπορείς να προβλέψεις ακριβέστατα το παρόν σε όλες τις περιπτώσεις. Για το μέλλον επιφυλάσσομαι, γιατί δεν έχουμε τις γνώσεις αυτή τη στιγμή να γνωρίζουμε αν υπάρχουν patterns ακόμα και σε πράγματα που θεωρούνται αμιγώς τυχαία. Θέλω να πω, μπορείς να πεις ότι το κέρμα ήρθε κορώνα επειδή μήκος δαχτύλου, ισχύς μυός, μήκος και πυκνότητα νυχιού, βαρομετρικό περιβάλλοντος αέρα, κατανομή πυκνότητας μετάλλου, αεροδυναμική αντίσταση από μικροσημαδάκια πάνω στο κέρμα και και και και, αλλά μπορείς να προβλέψεις αν θα γεννηθεί αγόρι ή κορίτσι; Είναι ανεξάρτητη πιθανότητα 50/50 και δεν εξαρτάται από κάτι γνωστό ΩΣ ΤΩΡΑ, αλλά πώς μπορεί να είσαι βέβαιος πως εξαρτάται από κάτι οπωσδήποτε; Αντίστοιχα, πως προβλέπεις μια παράλογη απόφαση, τον βαθμό επιρροής ενός ερεθίσματος στην ψυχολογία κάποιου ώστε να υπολογίσεις αυτή την απόφαση κτλ; Η απόλυτη γνώση προϋποθέτει μετρήσιμα μεγέθη, και κάποια μεγέθη δεν είναι μετρήσιμα (ΩΣ ΤΩΡΑ) και για να είσαι απόλυτα ντετερμινιστής πρέπει να θεωρείς δεδομένο πως είναι μετρήσιμα, απλώς με έναν τρόπο που δεν ξέρουμε ακόμα -αλλά αυτό ακόμα είναι ζήτημα πίστης.

 

Και προφανώς το μεγαλύτερο πρόβλημα απ' όλα είναι πως στο σύστημα άπειρης γνώσης/τέλειας επεξεργασίας δε μπορείς ποτέ να συμπεριλάβεις τον εαυτό σου γιατί με κάθε βήμα υπολογισμού, θα πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου πως ο εαυτός σου ως συνθήκη άλλαξε. Οπότε κάθε βήμα μπροστά, είναι ένα πίσω και άρα λούπα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Thanks, επαρκέστατος. Ως άνθρωπος του "τα πάντα είναι μαθηματικά, αιτιοκρατικά και άρα εξηγήσιμα" το παραπάνω μου κλόνισε λίγο την πίστη. Γιατί ναι μεν μπορώ να τεκμηριώσω γιατί θεωρητικά, θα μπορούσε να υπολογιστεί από το πότε θα ερωτευτεί/μισήσει κάποιος, (ψυχολογία που ανέφερες), μέχρι και το γιατί θα γεννηθεί αγόρι αλλά στην τελευταία παράγραφο, χέρια ψηλά.

 

Κρίμας. Και μισώ (σνομπάροντας αφ'υψηλού) την φιλοσοφία γι' αυτό ακριβώς το λόγο, δεν δίνει απαντήσεις για τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό μίλησα για άπειρη επεξεργαστική ισχύ και θεωρητική γνώση όλων των φυσικών νόμων σε μακροσκοπικό επίπεδο. Υπάρχει κάτι που να αποκλείει ακόμα και θεωρητικά αυτή την περίπτωση? Αν για παράδειγμα ισχύει αυτό που λέει ο άδικος, δεχόμαστε και γνωρίζουμε a priori ότι κάτι τέτοιο είναι αδύνατο και απλώς το προσεγγίζουμε όσο μπορούμε.

 

Ναι, είναι αδύνατον. Οι διαφορικές εξισώσεις που περιγράφουν τις κινήσεις (ας πούμε των σωματιδίων) είναι δευτεροτάξιες. Που σημαίνει ότι για να λυθούνε πλήρως χρειάζονται δύο αρχικές συνθήκες. Στην περίπτωση μας τη θέση και την ορμή. Ένς υπερυπολογιστής όπως λες, που θα είχε τις εξισώσεις κίνησης θα μπορούσε να προβλέψει τα πάντα ζητώντας σου μόνο τις αρχικές συνθήκες, δηλαδή την αρχική θέση και αρχική ορμή, τις οποίες η αρχή αβεβαιότητας του Χάιζενμπεργκ σου απαγορεύει να έχεις πλήρως καθορισμένες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φίλο που θέλει να κάνει μετάφραση και επικύρωση αναλυτικής για να την στείλει στο University of Lancaster αλλά δεν θέλει να πάει στο British Council να την κάνει όπως εγώ γιατί παίρνουν πολλά οπότε σκέφτεται το υπουργείο εξωτερικών.Πως θα στείλει το έγγραφο και πως θα πληρώσει εφόσον ζει εκτός Αθήνας και σε πόσες περίπου μέρες θα του έρθει αν επιλέξει την επείγουσα μετάφραση?Any links are welcome :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το βρήκες γιατί ο τίτλος είναι "με κόντρα τον καιρό" ;)

 

 

me-kontra-front.jpg

 

 

 

"Ο έρωτας κι ο θάνατος ίδια σπαθιά βαστούνε

κι οι δυό με τρόπο ξαφνικό και ύπουλο χτυπούνε"

Επεξ/σία από freedubus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ο έρωντας κι ο χάροντας κι οι δυό με κυνηγούνε

τον έρωντα φοβήθηκα το χάρο δεν φοβούμαι"

 

Θέλω να παίξω από την αρχή όλα τα Baldur's Gate με τη σειρά. Να παίξω το καινούργιο Enhanced edition που βγήκε και τα έχει όλα μαζί, ή να τα βάλω ξεχωριστά με κάποιο custom σούπερ patch;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναπαίξε τα γουήτσερ με άλλη ηθική, άντε να βγάλουν το 3 να δούμε κάνα ωραίο στόρυλαην. Σπαταλιέμαι σε μπόρντερλαντς και ινδιάνους assassins και παπαριές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ τον φορέβερ αλόουν γκέραλτ, είδα χόμπιτ χτες και ψήθηκα για party rpg.

 

"Ρωτάξανε τη μοναξιά παρέες για δεν κάνει

κι έδειξ' το γουίτσερ κι' είπενε ετούτοσες μου φτάνει."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πάμε κάνα μαλτηπλέηερ ντατζεον σητζ. Με μικρόφωνα για να βριζόμαστε.

Φαντάσου το, "ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΧΗΛΑΡΕΙΣ ΚΙ ΕΛΑ ΝΑ ΒΑΡΕΣΕΙΣ ΓΑΜΩ ΤΟ ΧΡ&)7 ΣΟΥ"

"ΤΙ ΝΑ ΒΑΡΕΣΩ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ, ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ HP"

"ΑΣΕ ΚΑΙ ΛΟΥΤ ΓΙΑ ΚΑΝΑΝ ΑΛΛΟ ΡΕ ΓΑΜΩΣΠΙΤΕ"

 

και τέτοια. Γιατί έτσι δε θα είμαστε φορέβερ αλόουν χριστουγεννιάτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...