Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Μεταφερθηκε μονο το ποστ μου εδω, χωρις την ερωτηση. Λοιπον, γιατι τα αρχαια αγαλματα εχουν ολα τους μικρα πεη; Καποιος μου ειπε ( Αμερικη μενει ) οτι οφειλεται επειδη οι αρχαιοι τοπικοι αρχοντες πηγαιναν με μικρα αγορια και πως σχετιζεται καπως με το γεγονος αυτο. Δε ξερω..

Aπ'ο,τι ειδα ψαχνοντας στο google, η Eva C. Keuls στο βιβλίο της The Reign of the Phallus αναφερει πως στην κλασσική αρχαιότητα οι Αθηναίοι θεωρούσαν τα μεγάλα γεννητικά όργανα «χονδροκομμένα και άσχημα» .

Το οποιο μου φαινεται πιο λογικο απο την εξηγηση που σου εδωσαν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση που μου έμεινε από παλιά και την ξαναθυμήθηκα πρόσφατα. Τελικά, με τα μέχρι τώρα δεδομένα που έχουμε, το σύμπαν, οι αλληλεπιδράσεις του και κατ' επέκταση οι συνέπειες αυτών είναι 100% ντετερμινιστικές, όπερ μεθερμηνευόμενον, ένας υπολογιστής με άπειρη υπολογιστική δύναμη και έστω ότι υπάρχει γνώση όλων των φυσικών νόμων που διέπουν αυτές τις σχέσιες, θα μπορούσε να υπολογίσει με ακρίβεια από το που θα βρίσκεται ανα πάσα στιγμή ο ζήταροτριανταδύοχι αστεροειδής/ηλεκτρόνιο μέχρι το τι καφέ θα πιω αύριο, ή η θεωρία των "χαωδών" συστημάτων διαφωνεί?

 

Έχω μπερδευτεί γιατί αν δεν κάνω λάθος η θεωρία του χάους αναφέρεται μεν σε πλήρως ντετερμινιστικά συστήματα, αλλά μετά μπλέκονται μέσα κβαντομηχανικές και γάτες, και είμαι και δεν είμαι, και ζω και δε ζω, και άμα ξέρω ταχύτητα δε γνωρίζω θέση, αλλά άμα γνωρίζω θέση δε ξέρω ταχύτητα, και δυο σημεία ταυτόχρονα, και για να το πω επιστημονικά, exo mplexita mpoutiamou.

 

Το κλασσικό μοντέλο είναι ντετερμινιστικό μακροσκοπικά.

Η θεωρία του χάους λέει ότι πάντα θα υπάρχει ένας αστάθμητος παράγοντας (η κλασσική πεταλούδα στο Πεκίνο πχ) που θα επηρεάσει την σχέση αίτιου-αιτιατού στο κλασσικό μοντέλο, παρά τη ντετερμινιστική του φύση.

 

Ε και η κβαντομηχανική λέει "λολ, εδώ δεν ξέρετε αν είναι σωματίδιο ή κύμα, γιατί το θερμό πάει προς το ψυχρό και τι σκατά είναι η βαρύτητα, ξεκαβαλήστε" (τα 2 τελευταία δε τα λέει, λέει κάτι spooky action at a distance και χειρότερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOS. Χάλασε ο σκληρός στο πισί του πατέρα μου. Εγώ έχω 2 σκληρούς. Να του δώσω τον έναν και να πάρω έναν ssd για μένα; Ή να του πάρω έναν απλό;

Δεν κατάλαβα. Ρωτάς αν αξίξει να πάρεις SSD;

 

Πρόταση:

http://www.skroutz.gr/s/1700981/Intel-330-Series-180GB-2-5-Sata-III.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση που μου έμεινε από παλιά και την ξαναθυμήθηκα πρόσφατα. Τελικά, με τα μέχρι τώρα δεδομένα που έχουμε, το σύμπαν, οι αλληλεπιδράσεις του και κατ' επέκταση οι συνέπειες αυτών είναι 100% ντετερμινιστικές, όπερ μεθερμηνευόμενον, ένας υπολογιστής με άπειρη υπολογιστική δύναμη και έστω ότι υπάρχει γνώση όλων των φυσικών νόμων που διέπουν αυτές τις σχέσιες, θα μπορούσε να υπολογίσει με ακρίβεια από το που θα βρίσκεται ανα πάσα στιγμή ο ζήταροτριανταδύοχι αστεροειδής/ηλεκτρόνιο μέχρι το τι καφέ θα πιω αύριο, ή η θεωρία των "χαωδών" συστημάτων διαφωνεί?

 

Έχω μπερδευτεί γιατί αν δεν κάνω λάθος η θεωρία του χάους αναφέρεται μεν σε πλήρως ντετερμινιστικά συστήματα, αλλά μετά μπλέκονται μέσα κβαντομηχανικές και γάτες, και είμαι και δεν είμαι, και ζω και δε ζω, και άμα ξέρω ταχύτητα δε γνωρίζω θέση, αλλά άμα γνωρίζω θέση δε ξέρω ταχύτητα, και δυο σημεία ταυτόχρονα, και για να το πω επιστημονικά, exo mplexita mpoutiamou.

Βάλε και αυτό το σχόλιο που ακουμπά ελάαααχιστα στο θέμα που θέτεις μπας και το σώσουμε από κάπου... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδες

θελω να κανω αιτηση για το επιδομα θερμανσης απο το site τη ΓΓΠΣ, μου ζηταει τον αριθμο του λογαριασμου της δεη, αλλα εγω μενω σε σπιτι της θειας μου και το ρολοι δεν ειναι στο ονομα μου, αμα κανω αιτηση ετσι χωρις να ειναι στο ονομα μου το ρολοι και χωρις να ειναι νοικιαζομενο απο εμενα θα εχω καποιο προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρει κανείς αυτή την εταιρεία;

 

http://www.utc.com/Home

 

 

 

έκανα το βιογραφικό μου στο eures Και μου στείλαν απάντηση να εργαστώ γιαυτην την εταιρεία και να βρήσκω πελάτες στην Ελλάδα....

 

και κοιτάξτε τί πρέπει να πουλήσω...

 

χαχαχαχαχαχα

 

http://www.sikorsky.com/Index

 

που να τα πουλήσω αυτα ρε πλάκα μου κάνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Είναι ψιλογνωστή εταιρεία η κατασκευάστρια των Sikorsky, ναι. Μπορείς να το ισχυριστείς αυτό.

 

Γενικά, έχω δει αρκετά πράγματα στη ζωή μου, δεν έχω παράπονο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλασσικό μοντέλο είναι ντετερμινιστικό μακροσκοπικά.

Η θεωρία του χάους λέει ότι πάντα θα υπάρχει ένας αστάθμητος παράγοντας (η κλασσική πεταλούδα στο Πεκίνο πχ) που θα επηρεάσει την σχέση αίτιου-αιτιατού στο κλασσικό μοντέλο, παρά τη ντετερμινιστική του φύση.

Αφήνοντας την κβαντομηχανική και το μικρόκοσμο απ' έξω, γιατί μάλλον το συγκεκριμένο thread δεν ενδεικνύεται, πιάνω το παραπάνω.

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα ακριβώς το "αστάθμητος παράγοντας", καθώς η κλασσική πεταλούδα, οι συνέπειες του τινάγματος των φτερών της και κατ' επέκταση η σχέση αίτιου-αιτιατού μπορούν να καθοριστούν και να προβλεφθούν 100%, που κρύβεται το "αστάθμητος"? Απλώς η πολυπλοκότητα του συστήματος, ο αριθμός των αλληλεπιδράσεων και η περιορισμένη υπολογιστική ισχύ που διαθέτουμε, κάνει αδύνατη την πρόβλεψη αυτή. Είναι σαν να προσπαθείς να προβλέψεις την έκβαση ρίψης δύο ζαριών ή τη μεριά που θα πέσει ένα κέρμα έχοντας για εργαλείο ένα κομπιουτεράκι τσέπης. Μπορείς θεωρητικά ναι μεν, αλλά πρακτικά όχι, άρα φαίνεται εντελώς τυχαίο κι απρόβλεπτο ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι. Αν αποκτήσεις όμως τα κατάλληλα εργαλεία, όπως πχ υπερυπολογιστές και μια αρμάδα φυσικών, γίνεται.

 

Γι' αυτό μίλησα για άπειρη επεξεργαστική ισχύ και θεωρητική γνώση όλων των φυσικών νόμων σε μακροσκοπικό επίπεδο. Υπάρχει κάτι που να αποκλείει ακόμα και θεωρητικά αυτή την περίπτωση? Αν για παράδειγμα ισχύει αυτό που λέει ο άδικος, δεχόμαστε και γνωρίζουμε a priori ότι κάτι τέτοιο είναι αδύνατο και απλώς το προσεγγίζουμε όσο μπορούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...