Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τις προαλλες εβλεπα τις ασκησεις γραμματικης του ανιψιου.

Και βλεπω κατι λεξεις σαν τις παρακατω.

ο γερο-Θανάσης

η κυρα-Κατίνα

Οι δυο λεξεις πρεπει πλεον να χωριζονται με παυλα και η πρωτη δεν τονιζεται εαν τα θυμαμαι καλα.

Αν ξερει καποιος ας μας πει.

Και εαν σε καποια εκδοση του microsoft office υπαρχουν αυτοι οι κανονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "λίπος φώκιας" που βάζουμε στις δερμάτινες αρβύλες, έχει μέσα όντως λίπος φώκιας ή είναι και καλά; Φοράω χρόνια άρβυλα και πάντα τους βάζω τέτοιο, γιατί τα μαλακώνει και τα κάνει αδιάβροχα και γενικά γαμάει.

 

1334051220-b-graisse_le_phoque_1000.jpg

 

 

Αλλά σήμερα είχα πάει να πάρω και ήταν και μια βλαμμένη φίλη μου εναλλακτική μηχέσω "οικολόγα" κι έτσι (δεν καταλαβαίνουν οτι οικολογία=ο νέος καπιταλισμός) και με άρχισε σε κάτι αποκρουστικά ουρλιαχτά ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ;; ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ;;; ΣΦΑΖΟΥΝ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΦΩΚΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΛΑΣΚΑ ΚΙ ΕΣΥ ΤΟΥΣ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ!!! ΜΠΛΑΜΠΛΑ ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ!!! και μετά έκραζε και τον τσαγκάρη που πουλάει τέτοια πράγματα, και γενικά βγήκε εκτός εαυτού και αναγκάστηκα να της ρίξω μια παναγία για να συνέλθει.

 

Το θέμα είναι, είναι/έχει όντως λίπος φώκιας μέσα αυτό το πράγμα, ή καμία σχέση, απλά έχει μείνει το όνομα από παλιά;

 

Γιατί παράλογο μου φαίνεται να σφάζουν φώκιες (που έτσι κι αλλιώς απαγορεύεται) και μετά να πουλάνε νόμιμα το λίπος τους για να πασαλείβουμε τα παπούτσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Aγορασα ενα τραγουδι απο το itunes στο j/b ipod. Για χψ λογους που ψαχνω εδω και μηνες, δεν μπορω να συνδεθω στο itunes στο pc. Αρα θεωρουμε πως δεν υπαρχει.

Υπαρχει τροπος να μεταφερω το τραγουδι στον υπολογιστη? Εψαξα στο google, βρηκα κατι Amarok και idump αλλα δεν εκανα δουλεια γιατι δεν βρισκουν το τραγουδι στη συσκευη.

 

@freedubus χλωμο να ειναι λιπος φωκιας και να πωλειται ετσι μαζικα και απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το "λίπος φώκιας" που βάζουμε στις δερμάτινες αρβύλες, έχει μέσα όντως λίπος φώκιας ή είναι και καλά; Φοράω χρόνια άρβυλα και πάντα τους βάζω τέτοιο, γιατί τα μαλακώνει και τα κάνει αδιάβροχα και γενικά γαμάει.

 

1334051220-b-graisse_le_phoque_1000.jpg

 

 

Αλλά σήμερα είχα πάει να πάρω και ήταν και μια βλαμμένη φίλη μου εναλλακτική μηχέσω "οικολόγα" κι έτσι (δεν καταλαβαίνουν οτι οικολογία=ο νέος καπιταλισμός) και με άρχισε σε κάτι αποκρουστικά ουρλιαχτά ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ;; ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ;;; ΣΦΑΖΟΥΝ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΦΩΚΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΛΑΣΚΑ ΚΙ ΕΣΥ ΤΟΥΣ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ!!! ΜΠΛΑΜΠΛΑ ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ!!! και μετά έκραζε και τον τσαγκάρη που πουλάει τέτοια πράγματα, και γενικά βγήκε εκτός εαυτού και αναγκάστηκα να της ρίξω μια παναγία για να συνέλθει.

 

Το θέμα είναι, είναι/έχει όντως λίπος φώκιας μέσα αυτό το πράγμα, ή καμία σχέση, απλά έχει μείνει το όνομα από παλιά;

 

Γιατί παράλογο μου φαίνεται να σφάζουν φώκιες (που έτσι κι αλλιώς απαγορεύεται) και μετά να πουλάνε νόμιμα το λίπος τους για να πασαλείβουμε τα παπούτσια.

 

Και γω βάζω πάντα, ειδικά στα αρβύλα που πάω για κυνήγι.

 

Ποτέ δεν είχα αυτήν την απορία!

Δεν ξέρω αν και σε ποιες χώρες επιτρέπετε το «σφάξιμο» φώκιας αλλά δεν μου φαίνεται παράλογο κάπου να επιτρέπετε.

 

Θα ρωτήσω κυνηγετικό μαγαζί να δω τι θα μου πουν.

Επεξ/σία από barca10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χλωμο να ειναι λιπος φωκιας και να πωλειται ετσι μαζικα και απλα.

Αυτό λέω κι εγώ. Στοιχειώδης λογική, την οποία προφανώς οι νεοχίπηδες οικωλόγοι δεν διαθέτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως να πεις στη φιλενάδα σου δεν είναι η σφαγή των φωκακίων το θέμα, αυτό σε συγκεκριμένο βαθμό πρέπει να γίνεται γιατί καθώς έχουμε γαμήσει το χερσαίο οικοσύστημα των φυσικών θηρευτών τους, οι φώκιες γαμάνε ανεξέλεγκτα πληθυσμούς μπακαλιαροτόνων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ. Τη φιλενάδα μου κι όσα λέει επί του θέματος την ανέχομαι για λόγους ανθρωπιστικούς. Όπως, λίγο-πολύ, και την πάσας φύσεως υστερική φλυαρία του κάθε λοβοτομημένου μεταμοντέρνου οικολόγου/"φιλόζωου" με τεράστια και άλυτα ψυχολογικά προβλήματα.

 

Υ.Γ. Συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως να πεις στη φιλενάδα σου δεν είναι η σφαγή των φωκακίων το θέμα, αυτό σε συγκεκριμένο βαθμό πρέπει να γίνεται γιατί καθώς έχουμε γαμήσει το χερσαίο οικοσύστημα των φυσικών θηρευτών τους, οι φώκιες γαμάνε ανεξέλεγκτα πληθυσμούς μπακαλιαροτόνων.

 

Εμείς έχουμε γαμήσει το χερσαίο οικοσύστημα των φυσικών θηρευτών τους...

 

...εμείς, κατά συνέπεια, προκαλέσαμε τη δραματική μείωση του πληθυσμού τους...

 

...εμείς, εν συνεχεία, μειώνουμε τον πληθυσμό της φώκιας, για να επαναφέρουμε την ισορροπία που διαταράχθηκε εξ αιτίας τής μαλακίας που μας δέρνει...

 

(Ευτυχώς δε, που ο λόγος που αποδεκατίζουμε τα μωρά τής φώκιας, είναι διότι καταλάβαμε, μετανιώσαμε και προσπαθούμε να διορθώσουμε το προηγούμενο σφάλμα μας...

 

...φαντάσου τι καθάρματα θα ήταν κάποιοι που θα το έκαναν για - λέμε τώρα... - να πάρουν και να εκμεταλλευτούν το δέρμα και τη γούνα τους και όχι για να ...αποτρέψουν την εξαφάνιση των μπακαλιαροτόνων...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γάμιολα greenpeace wwf, αρκτούρος καλλιστώ αρχ(ιδ)έλων, δίκτυο μεσόγειος sos, ορνιθολογική εταιρία, σύλλογος για την προστασία της φώκιας, friends of the earth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαινω στο site της trainose. Επιλέγω διαδρομη που γράφει "κοστος web 9 ευρω", παω στην αγορα εισητηρίων μου το κανει 19, παω να επιλέξω θεση και γίνεται 29. Κανω κατι λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαινω στο site της trainose. Επιλέγω διαδρομη που γράφει "κοστος web 9 ευρω", παω στην αγορα εισητηρίων μου το κανει 19, παω να επιλέξω θεση και γίνεται 29. Κανω κατι λαθος;

 

Πρέπει να βρεις και να επιλέξεις τη συγκεκριμένη 9ευρη θέση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαινω στο site της trainose. Επιλέγω διαδρομη που γράφει "κοστος web 9 ευρω", παω στην αγορα εισητηρίων μου το κανει 19, παω να επιλέξω θεση και γίνεται 29. Κανω κατι λαθος;

 

Απ' ότι θυμάμαι, συγκεκριμένες θέσεις/χρώματα έχουν 9€, άλλες έχουν 19€ και άλλες 29€. Πρέπει να προλάβεις τις φθηνές εγκαίρως.

 

edit: Ουπς. Με μια μικρήήή καθυστέρηση. Να τι παθαίνει όποιος ανοίγει τα tabs από νωρίς και δεν κάνει ένα refresh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...