Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για ποιους λόγους βάζουμε ελεγχόμενες φωτιές σε δάση και άλλα μέρη;

Για να αποφύγουμε τις ανεξέλεγκτες. Η λογική λέει κάψε τα ξερά που παίρνουν εύκολα, ελεγχόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουστηκα που μειωνουνντο θορυβο; απο καποιο ελληνικο μαγαζι ομως.

 

Τελευταια στην δουλεια νομιζω ο ηχος των μηχανων ειναι μεγαλυτερος απο το επιτρεπτο και λεω να μην παθω τιποτα μακροχρονια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουστηκα που μειωνουνντο θορυβο; απο καποιο ελληνικο μαγαζι ομως.

 

Τελευταια στην δουλεια νομιζω ο ηχος των μηχανων ειναι μεγαλυτερος απο το επιτρεπτο και λεω να μην παθω τιποτα μακροχρονια...

 

Στο skroutz έχει μεγάλη ποικιλία .

 

http://www.skroutz.gr/c/1347/medical_expendables.html?keyphrase=%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B1%CF%83%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%82&order_dir=asc&page=1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουστηκα που μειωνουνντο θορυβο; απο καποιο ελληνικο μαγαζι ομως.

 

Τελευταια στην δουλεια νομιζω ο ηχος των μηχανων ειναι μεγαλυτερος απο το επιτρεπτο και λεω να μην παθω τιποτα μακροχρονια...

 

Aν δουλεύεις σε χώρο που χρειάζεται να επικοινωνείς συχνά με τους συναδέλφους σου ,

δεν έχεις το καθαρότερο περιβάλλον και δεν θεωρηθεί υπερβολή , προτίμησε ακουστικά

προστασίας θορύβου  αντί για ωτοασπίδες ...

 

π.χ. κάτι τέτοιο ... από πράκτικερ , μερλίν  ή κάποιο μαγαζί με είδη προστασίας εργασίας ....

 

post-269357-0-53993100-1424627905_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιους λόγους βάζουμε ελεγχόμενες φωτιές σε δάση και άλλα μέρη;

 

Το Δασαρχείο αποφασίζει για τις ελεγχόμενες φωτιές.. αν θυμάμαι καλά, σε συνεργασία με την Περιφέρεια και την Πυροσβεστική. Γίνεται και για λόγους αναζωογόνησης της γης.. συνήθως Οκτώβρη γίνετε αυτή η διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για ζώνες πυρασφάλειας. Καις μια λουρίδα δάσους ούτως ώστε αν αρπάξει η μία μεριά να μην έχει τπτ να κάψει για να περάσει απέναντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello! 
Θέλω βοήθεια από τους άντρες της παρέας. 
Ψάχνω να βρω πώς λέγεται και από πού/πώς αγοράζω (πχ με το μέτρο; ή είναι στάνταρ κομμάτι; ) αυτό το ξύλο ( ; ) που έχει πολλές πολλές τρυπίτσες. 
Αυτό που είναι στον τοίχο εννοώ. 
sewing+room+2.jpg

 

 

και επίσης, πώς το στερεώνω; Θέλει 4 καρφιά πάνω κάτω και κρατάει βάρος ή θέλει κάτι άλλο όπως έχει βάλει αυτή το κάδρο γύρω γύρω; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που θα το βρεις δεν έχω ιδέα. Δεν ξέρω αν έχω ξαναδεί τέτοιο ξύλινο.

 

Για την στερέωση ανάλογα με το συνολικό μέγεθος(και βάρος που θα σηκώνει) θα μπει και αντίστοιχος αριθμός ούπα με βίδες στον τοίχο. Για αυτό που βλέπω στην εικόνα θα έβαζα τέσσερις βίδες από την πάνω μεριά του ξύλου και 2-3 από την κάτω. Το κάδρο μάλλον διακοσμητικό είναι


Μπορείς να το κάνεις και ιδιοκατασκευή. Πέρνεις ένα ξύλο και του κάνεις πολλές τρύπες. (Φαίνονται πολλές αλλά οκ, και δυο ώρες να σου πάρει τι έγινε?). Το θέμα είναι τι είδους γατζάκια θα βάζεις στις τρύπες για να στερεώνεις τα αντικείμενα. Αν δεν σε ενοχλεί αισθητικά, βάζεις και απλές βίδες πάνω στο ξύλο για να κρεμάς από αυτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MDF με τρύπες ψάχνεις. Σχετικά γνωστή πατέντα, το ντύνεις και με λινάτσα από πάνω και φαίνονται μόνο όσες τρύπες χρησιμοποιείς.

Λογικά θα βρεις σε κάποιον επιπλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει και ο διάτρητος πίνακας, που θα τον βρεις και σε βιομηχανικά εργαλεία ή εξοπλισμούς καταστημάτων, σε φιξ διαστάσεις (όχι με το μέτρο), και πάνε ασορτί με τα γαντζάκια τους, τα κλιψάκια τους, κλπ κλπ. Οι μεταλλικοί είναι πανάκριβοι, οι πλαστικοί πιο προσιτοί. Επίσης και διάτρητες λαμαρίνες, σε μεγάλες διαστάσεις, αλλά σε αυτές πρέπει να πατεντάρεις το πλαίσιο.

Η ιδιοκατασκευή με mdf καλή φάση, αλλά υπολόγισε, με απόσταση ανάμεσα στις τρύπες 20 χιλιοστά (μπόλικο μπόλικο), 2500 τρύπες ανά τμ. ΖΝΤΟΒΤΣ!!!

 

(όχι αυτός: )

 

 

cb45b00d427a47d34ac46aa96ae193f6_S.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MDF με τρύπες ψάχνεις. Σχετικά γνωστή πατέντα, το ντύνεις και με λινάτσα από πάνω και φαίνονται μόνο όσες τρύπες χρησιμοποιείς.

Λογικά θα βρεις σε κάποιον επιπλά.

Σας ευχαριστώ όλους! 

Νομίζω το mdf είναι αυτό που θέλω γιατί θα μπορώ λογικά να το βρω και πιο εύκολα.

 

Σ'αυτό το πράγμα που ψάχνω, θα μπορώ να αλλάζω κάθε τρεις και λίγο το πού θα έχω τοποθετημένα αυτά που θέλω να κρεμάσω; 

 

Στο μυαλό μου είχα αυτό που έχουν κάποια καταστήματα που έχουν ένα πάνελ με τρύπες και μπορούν και βάζουν κάτι ίσια γατζάκια που μπαίνουν μέσα σε αυτές τις τρύπες και τα αλλάζουν κάθε τρεις και λίγο. Μπαίνουν δηλαδή κουμπωτά και ουσιαστικά απλά στερεώνονται, δεν καρφώνονται. 

 

Αλλά λογικά αυτό ισχύει μόνο για το μεταλλικό που αναφέρθηκε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, ισχυεί για όλα.

Peg board λέγεται στα αγγλικά αυτό που ψάχνεις.

Στο λέω γιατί αν το βάλεις στα αγγλικά στο google θα βρεις άπειρα αποτελέσματα, ανάμεσα τους και τρόπους να το στήσεις, ή να φτιάξεις δικά σου ράφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ ναι! αυτό ακριβώς θέλω! το ψάχνω mdf με τρύπες και ξύλο με τρύπες αλλά δεν βγάζει τίποτα ο γούγλης. 
ικεα κτλ υποθέτω δεν έχουν ε; 
ξέρετε κανένα μαγαζί που μπορώ να το βρω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...