Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά 25 Δεκέμβρη είναι μακράν η χειρότερη μέρα να είσαι Λονδίνο. Παθών, μαθών στα λέει αυτά, ψάξε τι είναι ανοιχτό και βγάλε πρόγραμμα. Εγώ πήγα καπετάνιος στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα, πέτυχα ακόμα και συνοικιακό McDonald κλειστό και τελικά κατέληξα να τρώω με τα καλά μου σε τουρικό κεμπαπάδικο (γαμάτο φαί παρεπιπτόντως, ωραία περάσαμε). Τώρα κέντρο κέντρο που θα είσαι εσύ μπορέι και να είναι καλύτερα, δεν γνωρίζω, στο google μπορείς να βρεις τι θα είναι ανοιχτό.

 

Για την ελληνική ταβέρνα κάνε edit πριν το δει ο Τούφας κι αρχίσει και ψέλνει :P. Σοβαρά όμως μην πας Λονδίνο να φας σε ελληνική Ταβέρνα. Περπάτα τις όχθες του Τάμεση και θα βρεις πολύ καλά μαγαζιά με ωραίο φαγητό (ετοιμάσου για λίγο πιάσιμο, αλλά τέτοιες μέρες, ταξίδι με το αίσθημα, επιβάλλεται). Από την μεριά του London Eye (απέναντι από Big Ben) περπάτα το κατά μήκος είναι πολύ ωραία και μπορεί να πετύχεις και καμιά Frankfurt market. Φυσικά αν έχεις χρόνο και όρεξη πέρνα και μια βόλτα από Hyde Park, στήνεται μία τεράστια Γερμανική Αγορά (Winter Wonderland) με απέραντες εκτάσεις με λουκάνικα, κρασιά, μπύρες, κρέπες, σοκολάτες, ζαχαρωτά κτλ κτλ ενδεικνύεται για βόλτα. (αυτά όχι 25/26, είναι κλειστά).

 

Ωραίο μέρος για φαγητό/ποτό και βόλτα είναι Piccadilly circus και Regent Street η οποία καταλήγει στο Oxford Street. Για πιο Τάμεση καταστάσεις, Somerset House που πέρυσι είχε κάτι μικρά events και παγοδρόμιο αν είσαι του αθλήματος. Τέλος πανάκριβη επιλογή αλλά καλή (δεν έχω αξιωθεί να πάω ακόμα) είναι το OXO tower (όλο το Λοντον πιάτο, πολύ μούρη), όμως ίσως και να μην αξίζει για κάποιον που επισκέπτεται πρώτη φορά το Λονδίνο.

 

αμαν... :P καταρραμένη easyjet που δεν μας βόλευες άλλες μέρες :P δεν πειράζει,και η βόλτα σε άδειο Λονδίνο ακούγεται ωραία!

Σίγουρα θα τσεκάρω όχθες τάμεση για τέτοια μαγαζιά.Για το OXO Tower ωραία θέα αλλά 56 ευρά για φαγητό,κάθονται κάπως :P

Να ξες,άμα γυρίσω με μελανιές απο τούμπες απο το παγοδρόμιο θα σαι ο πρώτος που θα κατηγορίσω :P

Οκ,για να το λέτε εσείς που ξέρετε ρίχνω Χ στην ελληνική ταβέρνα.Θα περιμένω μερικές μέρες για την ετήσιο φαγητό: κατσίκι/αρνί!

Κάτι άλλο που ξέχασα να ρωτήσω,για να νοικιάσω ποδήλατο θέλει πιστωτική.Οι χρεωστικές κάρτες (VISA) κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πορτα του σπιτιου μου ειναι ψιλοαρχαια και στο κατω μερος της δεν εφαπτεται καλα με το πατωμα με αποτελεσμα να εχει ενα κενο

περιπου 0.5 cm.

Aπο εκει μπαινει κρυο και θελω να το κλεισω ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος?

Ειχα δει κατι σαν μακρουλα μαξιλαρακια που καθως ανοιγοκλεινει η πορτα σερνονται μαζι της αλλα δεν ξερω που να τα βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα μαγαζιά με σιδηρικά-χρώματα-εργαλεία κλπ, θα βρεις κάτι-σαν-βουρτσάκια, μακρουλά που τα κόβεις στο μήκος της πόρτας σου, και τα κολλάς (έχουν αυτοκόλλητα διπλής όψης πάνω) στο κάτω μέρος της για να κλείσει η χαραμάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το preserve μπορεί όπως είπε ο Lucifer. Σε ποια φράση αν επιτρέπεται; (τώωωωρα! πάει, γράφτηκε...)

 

και καλα διατηρηση του περιββαλοντος σε external control cultures

 

Trompenaars model

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μπορείς να το βάλεις

 

 

 

Το αστείο είναι πως από χθες προσπαθώ να καταλάβω τι είναι αυτή η τεχνολογία?/gadget? "reserve" που δεν έχω ξανακούσει & μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν "maintain" (άλλο άγνωστο & αυτό).

Το forum μου έχει κάμνει πλύση εγκεφάλου).

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εδώ, έχουμε υπόψιν κάποιον ΚΑΛΟ Φυσικοθεραπευτή που να δέχεται ΕΟΠΥΥ-ΙΚΑ [εξωτικό Παγκράτι & πέριξ]?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια μπαταρια λιθιου απο ενα κινητο το οποιο ομως θα μεινει σβηστο για κανα 1 με 1.5 μηνα.Πως θα ητανε καλυτερα να την κρατησω;

 

Πληρως φορτισμενη μεσα στο κινητο.

Πληρως αποφορτισμενη μεσα στο κινητο.

Πληρως φορτισμενη εκτος κινητου.

Πληρως αποφορτισμενη εκτος κινητου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...