Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι 200 ml βασικά η συσκευασία. Αλλά οκ, το θέμα είναι να μπαίνουν γενικά στο αεροπλάνο, όχι στη χειραποσκευή.

 

:P

 

Δύο ακόμα απορίες στο ίδιο θέμα:

 

1) Φάρμακα ελεύθερα στη βαλίτσα ή πρέπει να δικαιολογήσω την "ανάγκη" να τα πάρω μαζί;

2) Δοχεία υπό πίεση; Κοινώς, gel ξυρίσματος;

 

Όλα για βαλίτσα, πάνω μου θα έχω μόνο πορτοφόλι - κινητό - κλειδιά. Δε θα πάρω καν χειραποσκευή.

 

Sorry για το πρήξιμο αλλά τελευταία φορά που βγήκα έξω με αεροπλάνο ήμουν 15 ετών. Δε μου είχε χρειαστεί τίποτα από αυτά.

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ότι θες, όντως. Απλά αν σε βάλουν να ανοίξεις τη βαλίτσα για έλεγχο ίσως πρέπει να δικαιολογήσεις "περίεργα" φάρμακα (πχ αυτά με κόκκινη γραμμη). Δοχεία υπο πίεση δεν υπάρχει πρόβλημα επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τότε, μια χαρά. Σας ευχαριστώ όλους. :)

 

Δε σκοπεύω να πάρω περίεργα φάρμακα, τα κλασικά που μπορεί να χρειαστώ μόνο. Δηλαδή κάνα αντισταμινικό (αλλεργίες), κάνα Depon, είδη πρώτης ανάγκης δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτα όλα στην βαλίτσα. Το καλοκαίρι που ταξίδεψα πέρασα κανονικά φάρματα, σπρέι, ψαλιδάκι, μπουκάλι ούζο κλπ. :P Μόνο σε χειραποσκευή δεν τα βάζουμε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλά .εμένα μου είχαν ανοίξει την βαλίτσα επειδή είχα βάλει έναν αναπτήρα μέσα! Στην Γερμανία όλα αυτά.Και μου άφησαν και ένα σημείωμα μέσα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και τον Αύγουστο 2012 που ταξίδεψα τελευταία φορά, ήταν 100ml ανά συσκευασία με ανώτατο συνολικό όριο 1L.

Πότε άλλαξε;

Έχεις δίκιο. 100ml είναι το όριο ανά συσκευασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Γερμανοί με τους αναπτήρες έχουν ένα θέμα. Κάθε φορά με βάζουν να βγάζω το βαμβάκι από τον Ζίππο και μια φορά που δοκίμασα να τον βάλω στην βαλίτσα, με φώναξαν μετά τον έλεγχο, με πήγαν σε ένα δωμάτιο με 2 μπάτσους και 2 υπαλλήλους, με έβαλαν να ανοίξω τη βαλίτσα, να βγάλω το ζίππο και να βγάλω το βαμβάκι. Με έβλεπε και ο μαλάκας ο μπάτσος να προσπαθώ να το τραβήξω έξω με κάτι κλειδιά που είχα, μέχρι που του έκοψε να μου δώσει ένα μυτοτσίμπιδο που 'χε στη ζώνη.

 

Κάθε φορά που με έβαζαν να αδειάζω το βαμβάκι, έδειχναν να αγνοούν πως ανέβαινα στο αεροπλάνο μαζί με ένα νυστέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...