Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το ηλεκτρονικό αλφάδι σου δεν έχει πάνω αυτό το σωληνάκι με το υγρό και την μπουρμπουλήθρα; Δεν μπορεί να μην έχει. Το οριζοντιώνεις (η μπουρμπουλήθρα να είναι στην μέση ακριβώς ανάμεσα στις δύο γραμμούλες) και πατάς ένα κουμπάκι που λογικά θα έχει πάνω για το καλιμπράρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ηλεκτρονικό αλφάδι σου δεν έχει πάνω αυτό το σωληνάκι με το υγρό και την μπουρμπουλήθρα; Δεν μπορεί να μην έχει.

 

κι όμως μπορεί να μην έχει. είναι τέτοια φάση

 

2173-360.jpgimages_037870860381.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κανείς να μου προτείνει καποιο αφυγραντήρα, που να είναι σχετικά καλός, μέχρι 200 ευρω περίπου;

Έριξα μια ματιά, αλλά δεν ξέρω από ποιότητες, μάρκες, τι χρειάζεται και τι όχι κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κανείς να μου προτείνει καποιο αφυγραντήρα, που να είναι σχετικά καλός, μέχρι 200 ευρω περίπου;

Έριξα μια ματιά, αλλά δεν ξέρω από ποιότητες, μάρκες, τι χρειάζεται και τι όχι κλπ.

 

Άσχετο...το λινκ στην υπογραφή σου γιατί δεν δουλεύει ? μπας και κόψω και γω το γαμωτσίγαρο ναουμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Άσχετο...το λινκ στην υπογραφή σου γιατί δεν δουλεύει ? μπας και κόψω και γω το γαμωτσίγαρο ναουμ...

 

Τσέκαρε τώρα. Άμα το θες θα σε βοηθήσει να το πάρεις απόφαση. Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος τρόπος είναι να το μηδενίσεις σε μια επιφάνεια που είναι ελεγμένα οριζόντια. Αυτή δυστυχώς θα τη βρεις μόνος σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς επαληθεύω οτι είναι όντως;

Και ξαναρωτάω, γιατί νομίζεις πως δεν είναι ευθυγραμμισμένο; Πρώτη φορά το ακούω πως ένα ψηφιακό αλφάδι θέλει καλιμπράρισμα.

 

Έρχονται από το εργοστάσιο ευθυγραμμισμένα και έχουν απόλυτη ένδειξη. Δηλαδή ενώ είναι κλειστό το κρατάς στο πλάι, το ανοίγεις και σου δείχνει πόσο το έχεις γυρίσει.(Είναι διαφορετικό δηλαδή από το ψηφιακό παχύμετρο το οποίο δείχνει πάντα σχετική θέση).

 

Λογικά έχει επάνω κουμπάκι abs ή αλλιώς zero το οποίο το πατάς και μηδενίζεται στην θέση που το κρατάς αλλά χρησιμεύει για να κάνεις σχετικές μετρήσεις και φυσικά δεν είναι για καλιμπράρισμα αφού η ένδειξη χάνεται μόλις το κλείσεις.

 

 

Πάντως μην έχεις και τρελές απαιτήσεις από τέτοια συνήθως κινέζικα μαραφέτια που κόστισαν 25-30€ και έχουν ακρίβεια 0,1 της μοίρας. Μην εμπιστεύεσαι την ένδειξη στο ακαίρεο καθώς το σφάλμα είναι περίπου 0,1 όσο και η ακρίβειά του δηλαδή. Πιθανώς θα το διαπιστώσεις στην πράξη κάποια στιγμή, μπορεί και όχι αν δεν έχεις τρελές απαιτήσεις. πχ για τοποθέτηση ραφιών στους τοίχους η ακρίβεια αυτή θεωρώ ότι φτάνει και περισσεύει.

 

 

 

Το αν είναι βέβαια 100% σωστά καλιμπραρισμένο από το εργοστάσιο δεν το ξέρεις και δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να το ελέγξεις(εκτός αν βρεις κάποιον με αλφάδι των 500€ ξερωγω και κάνετε σύγκριση) αλλά και πάλι δεν έχεις τρόπο να το ρυθμίσεις μόνιμα.

 

 

Γνώμη μου, θεώρησε πως είναι σωστό και μην σε ξαναπασχολήσει το απόλυτο καλιμπράρισμα. Είναι υπερβολή και ούτως ή άλλως δεν χρειάζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξπλαιν.

 

Πληροφοριακά η τελευταία μου πρόταση πριν την διορθώσω πριν, ήταν έτσι: "Είναι υπερβολή και ούτως ή άλλως κατά πάσα πιθανότητα δεν χρειάζεται"

 

(Αν εννοείς αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε, καλά τα είπες για το κινεζοαλφάδι ;)

 

Απλά αν απομονώσεις μόνο την πρόταση που quotάρισα, παίζει να είναι η αιτιολογία σε τουλάχιστον 654 scientific failure tales :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κάποιον ανεξήγητο λόγο, σε ένα διαμέρισμα καμία μα καμία πρίζα δεν έχει γείωση. Ούτε στα μπουατ βρίσκεις πουθενά κανένα κίτρινο καλώδιο. Δεν τολμώ να ψάξω την καλωδίωση της κουζίνας ή του θερμοσίφωνα. Ελπίζω εκεί τουλάχιστον να έχει.

Υπάρχει κανένας εύκολος τρόπος να γειωθούν κάποιες συσκευές που πρέπει να γειωθούν; Σε έναν σωλήνα ύδρευσης ή χαλκοσωλήνα του καλοριφέρ μου είπανε, ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...