Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω μια,ο περιορισμός για αιμοδοσία από άνδρες που κάνουν σέξ με άνδρες ακόμα ισχύει σε εθνικό επίπεδο στην Ελλάδα ή πάει ανάλογα το policy του κάθε νοσοκομείου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατά την εκκίνηση ο υπολογιστής "νεκρώνει", ξαναξεκινάει και βγάζει το μν "overclocking failed! Enter setup"

στη συνέχεια ζητάει να κάνει επαναφορά συστήματος και αφού ολοκληρώσει συνεχίζει κανονικά.

 

Το κάνει μόνο στην αρχή και όχι πάντα.Έχει καμιά βδομάδα αυτή η ιστορία, δεν έχω επιχειρήσει overclocking και έχω βάλει τις default ρυθμίσεις πριν λίγες μέρες.

 

Καμιά ιδέα για το τι φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατά την εκκίνηση ο υπολογιστής "νεκρώνει", ξαναξεκινάει και βγάζει το μν "overclocking failed! Enter setup"

στη συνέχεια ζητάει να κάνει επαναφορά συστήματος και αφού ολοκληρώσει συνεχίζει κανονικά.

 

Το κάνει μόνο στην αρχή και όχι πάντα.Έχει καμιά βδομάδα αυτή η ιστορία, δεν έχω επιχειρήσει overclocking και έχω βάλει τις default ρυθμίσεις πριν λίγες μέρες.

 

Καμιά ιδέα για το τι φταίει;

 

memory/peripherals is/are run at an incompatible speed, the multiplier is out of whack, it is too hot, or the voltage is not right, or the chip is damaged.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω μια,ο περιορισμός για αιμοδοσία από άνδρες που κάνουν σέξ με άνδρες ακόμα ισχύει σε εθνικό επίπεδο στην Ελλάδα ή πάει ανάλογα το policy του κάθε νοσοκομείου?

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει περιορισμός, αλλά πριν το καλοκαίρι που πήγα να δώσω αίμα, ακόμη κάνουν ερωτήσεις για ομοφυλοφιλικές σχέσεις. και ο γιατρός σε ρωτάει, και το καρτελάκι που συμπληρώνεις το γράφει.

Τώρα για το "policy του κάθε νοσοκομείου" δεν ξέρω αν είναι ίδιο, αλλά το καρτελάκι που συμπληρώνεις είναι παντού ίδιο.(τουλάχιστον σε 2 νοσοκομεία που εγώ έχω πάει, και στο στρατό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες πήρα απο το μαγαζί με τα οπτικά τα γυαλιά μυωπίας που παρήγγειλα .

Όμως υπάρχει ενα θέμα .

 

Πρώτη φορά φοράω γυαλιά μυωπίας , μεχρι πρότινως ήμουν κακως μεν , αλλα με φακούς επαφής .

 

Στην συνταγή του Οφθαλμίατρου γράφει στις 3 στήλες στο χαρτί του ΙΚΑ :

 

"ΣΦΑΙΡ." : 2,25 "ΚΥΛΙΝ." : 0,50 "ΑΞΩΝ" : 90ο (μοίρες)

 

αυτό είναι το ίδιο και για τα 2 μάτια .

 

Το θέμα είναι οτι όταν τα φοράω , τα μάτια μου πονάνε κάπως , νοιώθω για την ακρίβεια έντονη πίεση στην γωνία των ματιών πάνω απο την μύτη .

Όταν κλείνω τα μάτια ή όταν τα βγάζω ( τα γυαλιά :P ) απευθείας σταματάει αυτό .

 

Κοιτώντας στα χαρτιά που πήρα απο το μαγαζί , σε κάτι αντίστοια σημεία , γράφει :

 

-2,75 (+0,50) 0 +0,00

 

Παίζει εν τέλει να έκαναν λάθος στο μαγαζί και να έκαναν φακούς με 2,75 αντί 2,25 που έχω εγω ή είναι σωστά και είναι απλά θέμα συνήθειας ;;

 

Να προσθέσω πως κατόπιν ενος "τεστ" που έκανα φορώντας αρχικά τους φακούς επαφής και έπειτα τα γυαλιά , απο το ίδιο σημείο κοιτώντας στο ίδιο σημείο στο σπίτι στην άλλη άκρη , τα αντικείμενα και τα πράγματα γενικά τα έβλεπα μεν καλά σε σχέση με γυμνό μάτι , αλλά κάαααπως με θολό περίγραμμα και χρώματα , ενω όταν τα φοράω και περπατάω νοιώθω σαν να "κυλάει" ο κόσμος απο το πλάϊ των ματιών και σαν ανα πάσα στιγμή να κινδυνεύω να πατήσω επάνω σε λακκούβα .

 

Για πείτε .

 

Βεβαίως θα πάω αύριο στο μαγαζί να ρωτήσω , αλλα θα χρειαστεί να τα φορέσω σήμερα , οπότε θα ήθελα να ξερω τι παίζει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες πήρα απο το μαγαζί με τα οπτικά τα γυαλιά μυωπίας που παρήγγειλα .

Όμως υπάρχει ενα θέμα......

 

Ρώτα τον γιατρό σου καλύτερα,

Αλλά εγω πιστεύω πως για το...

"θολό περίγραμμα και χρώματα...και "κυλάει" ο κόσμος απο το πλάϊ των ματιών... κινδυνεύω να πατήσω επάνω σε λακκούβα"

είναι όλα θέμα συνήθειας.

Απλός δεν τα έχεις συνηθίσει ακόμη και σου φαίνονται όλα περίεργα. με το καιρό θα τα συνηθίσεις.

Άντε... και μεγιά σου... σπασικλάκι! :P

 

Ερχομενος απο λαμια θελω να παω αθηνα στην ηλιουπολη. Θα παω απο αττικη οδο. Σε ποια εξοδο βγαινω για ηλιουπολη?

 

Αν πάρεις την Αττική οδό... για να πας Ηλιούπολη, πρέπει να βγεις στην έξοδο που λέει για "Κατεχάκη".

Νομίζω, έτσι; μη σε πάρω και στο λαιμό μου.

 

να σας πω, τα τζίν ξεβαμμένα-ανοιχτόχρωμα-κανονικά με τι ρούχα τα βάζουμε στο πλυντήριο? με τα χρωματιστά?

Απ'την στιγμή που έχουν χρώμα απάνω τους(και ας είναι ξεβαμμένα), τα βάζεις με τα χρωματιστά.

Δεν θες να διακινδυνέψεις τα άσπρα σου να πάρουν το υπόλοιπο χρώμα :-D .

 

έχει ένα συστηματάκι το facebook που σου δίνει τη δυνατήτα να ελεγξεις αν μπήκε κάποιος άλλος στο λογαριασμό σου. Μετά απο αρκετούς μήνες τσέκαρα τα mail μου και συνειδητοποιήσα ...μπλα, μπλα μπλα...

 

τι λέτε κι εσείς;

 

Μπορεί να ξαναμπήκε από άλλο υπολογιστή (της δουλειάς ας πούμε), ή από κάποια άλλη συσκευή(κινητό, ταμπλετ κλπ) ή μπορεί να ήσουν εσύ!!!

 

έχω την απορία να μάθω πως "έσπασαν" των κωδικό σου. αν το έκαναν οι "φίλοι" του, τότε πρέπει να το αλλάξεις αμέσως.

Αυτός μπορεί να εμπιστεύεται τους φίλους του, αλλά δεν είναι οι "δικοί" σου φίλοι για να τους έχεις εμπιστοσύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.

 

Θελω να ξαναδωσω παννελαδικες ειμαι απο επαλ και θα μπω ομαδα Β.

Μπορει καποιος να μου πει πως βγαινουν τα μορια που θα βγαλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...