Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο πιο γρηγορος ειναι να πας με

ΗΣΑΠ:ΚΑΛΛΙΘΕΑ-ΑΤΤΙΚΗ

 

ακριβως απ'εξω περναει Α10,Β10 που και τα δυο πανε Αχαρναι.Η διαδρομη Αττικη-Αχαρναι ειναι γυρω στα 35-40 λεπτα.(το κανω καθε μερα)

 

 

το Β10 θα σε αφησει ακριβως εξω απο εκει που θες,φανταζομαι στην Dionic πηγαινεις.(απο κει παιρνω το λεωφ καθε μερα)

 

το Α10,θα παει απο Παρνηθος,οποτε θα περπατησεις ~5 λεπτα.

 

 

 

Ο προαστιακος δεν συμφερει καθολου.εχεις 2 στασεις.

α)να κατεβεις ΣΚΑ,που ειναι Κατω Αχαρνες,και πρεπει να παρεις Γ9.(γαμα το)

β)στον κλασσικο σταθμο των Αχαρνων,που παλι περναει το Γ9.

 

και οι δυο σταθμοι δεν εχουν καμια σχεση με εκει που θες να πας εσυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την προηγούμενη βδομάδα έσκαβα με κομπρεσέρ για να περάσουμε κάτι σωληνώσεις για μπάνιο. Δεν κάνω κάθε μέρα τέτοια δουλειά, έσκαψα κάπου 6 ώρες οπότε τα χέρια μου γαμήθηκαν, ειδικά το αριστερό από τον αγκώνα και κάτω μούδιασε ολόκληρο και αδυναμία στα δάχτυλα, τις 2 πρώτες μέρες δεν μπορούσα ούτε ποτήρι με νερό να πιάσω. Λογικά πιέστηκε το νεύρο και την άκουσε. Το θέμα είναι οτι μια βδομάδα μετά εξακολουθούν τα ίδια συμπτώματα. Λέτε να πάω σε γιατρό ή θα επανέλθει;

 

Αφού έχει περάσει τόσος καιρός πήγαινε σε κανάν ορθοπαιδικό ή δυσικοθεραπευτή κατευθείαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δε τα ξέρω καλά αυτά, για να καταλάβω:

 

Πρώτα παίρνω τον Ηλεκτρικό (πράσινη γραμμή http://www.stasy.gr/index.php?id=67) (δλδ τρένο) απο Καλλιθέα -> κατεβαίνω στη στάση Αττική (μετά απο 6-7 στάσεις), και μετά απο 'κει απ'έξω παίρνω τα Α10 ή Β10 (λεωφορεία) για να με πάνε Αχαρνές;

 

ο πιο γρηγορος ειναι να πας με

ΗΣΑΠ:ΚΑΛΛΙΘΕΑ-ΑΤΤΙΚΗ

 

ακριβως απ'εξω περναει Α10,Β10 που και τα δυο πανε Αχαρναι.Η διαδρομη Αττικη-Αχαρναι ειναι γυρω στα 35-40 λεπτα.(το κανω καθε μερα)

 

 

το Β10 θα σε αφησει ακριβως εξω απο εκει που θες,φανταζομαι στην Dionic πηγαινεις.(απο κει παιρνω το λεωφ καθε μερα)

 

το Α10,θα παει απο Παρνηθος,οποτε θα περπατησεις ~5 λεπτα.

 

 

 

Ο προαστιακος δεν συμφερει καθολου.εχεις 2 στασεις.

α)να κατεβεις ΣΚΑ,που ειναι Κατω Αχαρνες,και πρεπει να παρεις Γ9.(γαμα το)

β)στον κλασσικο σταθμο των Αχαρνων,που παλι περναει το Γ9.

 

και οι δυο σταθμοι δεν εχουν καμια σχεση με εκει που θες να πας εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δε τα ξέρω καλά αυτά, για να καταλάβω:

 

Πρώτα παίρνω τον Ηλεκτρικό (πράσινη γραμμή http://www.stasy.gr/index.php?id=67) (δλδ τρένο) απο Καλλιθέα -> κατεβαίνω στη στάση Αττική (μετά απο 6-7 στάσεις), και μετά απο 'κει απ'έξω παίρνω τα Α10 ή Β10 (λεωφορεία) για να με πάνε Αχαρνές;

 

ακριβως.Η σταθμος της Αττικής ειναι στη Λιοσιων.ακριβως απεξω ειναι κ η σταση,θα δεις μπολικο κοσμο.

 

με Β10 θα σε παει ακριβως εκει που θες.ενω με το Α10 θα περπατησεις 5 λεπτα.

!!Μην αφησεις το Α10 αμα ερθει.ερχεται μια το ενα-μια το αλλο,εναλλαξ.θεωρουνται 1 δρομολογιο.

 

post-150205-0-15384100-1351104952_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Οπότε στο περίπου γύρω στη 1 ώρα θα θέλω για να φτάσω απο Καλλιθέα στις Αχαρνές, δεδομένου ότι μιλάμε για πρωινές ώρες (7.30 - 8.00 π.μ.) σωστά;

 

ακριβως.Η σταθμος της Αττικής ειναι στη Λιοσιων.ακριβως απεξω ειναι κ η σταση,θα δεις μπολικο κοσμο.

 

με Β10 θα σε παει ακριβως εκει που θες.ενω με το Α10 θα περπατησεις 5 λεπτα.

!!Μην αφησεις το Α10 αμα ερθει.ερχεται μια το ενα-μια το αλλο,εναλλαξ.θεωρουνται 1 δρομολογιο.

 

post-150205-0-15384100-1351104952_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιπου ναι,αλλα βαλε να εχεις και ενα περιθωριο.

η Λιοσιων,παροτι ειναι πολυ κεντρικος δρομος,ειναι 1 λωριδας,οποτε αμα εχει κινησει δυσκολευει το πραμα.

 

 

θα σου λεγα ασε ενα περιθωριο 1ωρα+20 λεπτα,να δεις κ μονος σου πως ειναι,και την επομενη κρινε αναλογως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προηγούμενη βδομάδα έσκαβα με κομπρεσέρ για να περάσουμε κάτι σωληνώσεις για μπάνιο. Δεν κάνω κάθε μέρα τέτοια δουλειά, έσκαψα κάπου 6 ώρες οπότε τα χέρια μου γαμήθηκαν, ειδικά το αριστερό από τον αγκώνα και κάτω μούδιασε ολόκληρο και αδυναμία στα δάχτυλα, τις 2 πρώτες μέρες δεν μπορούσα ούτε ποτήρι με νερό να πιάσω. Λογικά πιέστηκε το νεύρο και την άκουσε. Το θέμα είναι οτι μια βδομάδα μετά εξακολουθούν τα ίδια συμπτώματα. Λέτε να πάω σε γιατρό ή θα επανέλθει;

 

το διάβασα χθες και δεν είχα χρόνο να απαντήσω, είπα θα απαντήσω αργότερα, μετά ξέχασα ο γέροντας, και σε είδα το βράδυ στον ύπνο μου ρε καταραμένε δαίμονα.

Όταν λες συμπτώματα, υποθέτω ότι το μούδιασμα δεν είναι τρομερό πλέον, ασπούμε μια ελαφρά υπαισθησία, αλλά το χέρι δεν έχει δύναμη, τουλάχιστον εκείνη την κτηνώδη Σαμψωνική δύναμη που όλοι ξέρουμε ότι είχες, και επίσης δεν έχει και πολύ ταλέντο στις λεπτές κινήσεις, λογικά πρέπει από εκείνη την μέρα να μην έχεις ξαναπιάσει το κέντημά σου, ίσως και ένα ψιλοτρέμουλο σαν να έχεις πάρκισον, ε;

Λοιπόν, εντελώς εμπειρικά, καθόσον έχω δει άλλους 3 ή 4 με παραπλήσιο πρόβλημα: θα αργήσει να σου φύγει. Μπορεί και μήνα, μπορεί και δίμηνο. Λογικά θα αρχίσει να υποχωρεί με βαρβάτη ξεκούραση (κοινώς, κομμένη η πρωινή και η βραδινή), και σιγά σιγά θα σβήσει. Οι γιατροί που είδαν (όσους πήγαν στο γιατρό δηλαδή) δεν είπαν τίποτα συγκεκριμένο, και τα φάρμακα δεν βοήθησαν. Αν είναι να πας σε γιατρό, πάνε σε κάναν καλό, μπας και πει κάτι σοβαρό (πες το μου κι εμένα μετά), ούτε για πλάκα στο ίκα ή στα εφημερεύοντα ξερωγώ. Βοηθάει μασαζάκι και ζεστό νερό (σε λεκανάκι ασπούμε με ζεστό νερό βούτα το χεράκι σου από τον αγκώνα κάνα τέταρτο). Επίσης θα βοηθήσουν διατάσεις των μυών που "κουράστηκαν" γιατί λογικά παραμένουν σε σπασμό, στην περίπτωσή σου οι μυς που ανοίγουν-κλείνουν τα δάχτυλα και σπάνε τον καρπό. Αν δεν βρεις πώς να τις κάνεις, πες να φέρω από το γραφείο το βιβλίο με τις αυτοδιατάσεις να σου σκανάρω καναδυό σελίδες. Σμουτς.

 

Άλλη φορά το κομπρεσέρ σου να το δουλεύεις με μέτρο και σύνεση. Το επόμενο στάδιο της πάθησής σου είναι η ολική τύφλωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την κατατοπιστικότατη και γλαφυρότατη απάντηση. Θα με βοηθούσε αν μου έδειχνες τις αυτοδιατάσεις και αν μπορούν αυτές να συνδυαστούν με αυτοικανοποίηση γιατί 2 μήνες είναι πολλοί.

Τσίμπα και μια τραγουδάρα

 

http://www.youtube.com/watch?v=LvYyf2JVzCA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλα, βρήκα στο γιουτούμπι.

1. wrist flexor stretch

ξεχώρησα αυτήν

 

http://www.youtube.com/watch?v=Rfat8z_tX1I

 

2. wrist extensor stretch

αυτήν

http://www.youtube.com/watch?v=DmN_iP0FtqM

(κάντην και με ανοιχτά, και με κλειστά δάχτυλα)

 

 

Μετά από αυτήν την τραγουδάρα, θα φέρω το βράδυ και το βιβλίο και θα σκανάρω για πάρτη σου, κι ας βιάζομαι να φύγω στο χωριό μωρή αρρώστια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτηνή λύση για μοκέτα δωματίου,πράσινο κυπαρρυσί,περι τα 3χ5μ.

έχει κάποιος να προτείνει κατάστημα,ιδέες για το που μπορώ να απευθυνθώ?τι να προσέξω κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...