Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3-4 κατοστάρικα και πολλά είναι.

 

Ακόμα καλύτερα αυτό που είπε η Galatea.

Πάντως φίλος μου που έχει κάνει για άλλους 2 μέχρι τώρα είχε πάρει περίπου στα 200Ε και είχαν πάρει 9 και 10 για βαθμολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ψιλο γυμναστικής φύσεως ερώτηση ..

 

Έχω αρκετή μυική μάζα και λίπος , και είμαι στα πλαίσια δίαιτας αυτο τον καιρό , με παράλληλα γυμναστική (αερόβια) και ελαφρώς όργανα γιατί ΔΕΝ θέλω να τουμπανιάσω .

 

Επειδή όσες φορές γυμνάζομαι με βάρη "φουσκώνω" πράγμα που προσωπικά μου είναι αντιαισθητικό με την υπάρχουσα μυική μάζα ,

 

πώς μπορώ να χάσω μυική μάζα , πέραν του λίπους , ωστε φτάνοντας στο σημείο που θέλω να ξεκιν΄σω γράμμωση/ενδυνάμωση και όχι ξανα μανα αποκτηση μαζας ?

 

Γίνεται αυτο βασικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ψιλο γυμναστικής φύσεως ερώτηση ..

 

Έχω αρκετή μυική μάζα και λίπος , και είμαι στα πλαίσια δίαιτας αυτο τον καιρό , με παράλληλα γυμναστική (αερόβια) και ελαφρώς όργανα γιατί ΔΕΝ θέλω να τουμπανιάσω .

 

Επειδή όσες φορές γυμνάζομαι με βάρη "φουσκώνω" πράγμα που προσωπικά μου είναι αντιαισθητικό με την υπάρχουσα μυική μάζα ,

 

πώς μπορώ να χάσω μυική μάζα , πέραν του λίπους , ωστε φτάνοντας στο σημείο που θέλω να ξεκιν΄σω γράμμωση/ενδυνάμωση και όχι ξανα μανα αποκτηση μαζας ?

 

Γίνεται αυτο βασικά ?

 

κατι κανεις λαθος

απο την αποψη οτι εχεις μυικη μαζα αλλα και λιπος για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα...

μηπως φταιει η διατροφη σου?

 

πχ: εγω μπορω να την βγαλω με 2 σουβλακια την ημερα και προφανως ειμαι σαν ντουλαπα απο μυες...

πχ2: ενα λιτρο καφες ειναι η στανταρ διατροφη για εμενα...

πχ3: δες την διατροφη σου ή ενημερωσε και εμας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ

 

απο το πρώτο έτος όπου και έκτοτε δυστυχώς αφέθηκα για πρώτη φορά στις κρεπάλες , σε φάση "ατσσσ φοιτητης μαο ταο " ( οχι πιτόγυρα κλπ , απλά ΟΧΙ ΠΛΕΟΝ το πρόγραμμα διατροφής που είχα σπίτι , ελέω μαμας , με τις σαλάτες κλπ ) και κυρίως μπύρες , γλυκά κλπ εχω πάρει περι τα 9-12 κιλά .

 

Πλέον εχω πάρει απόφαση να φτιαχτώ επιτέλους , απλά στο ενδιάμεσο ( και ακόμα τωρα ) προσπαθούσα με γυμναστηριο κλπ αλλα για καποιο διαστημα πηγαινε καλα το θέμα , και μετα ξανα κατρακυλούσα .

Δηλαδη καθως επαιρνα κιλα , εκανα βαρη σε γυμναστηριο και τρέξιμο κλπ , οπότε υποθέτω κατα κάποιο τρόπο "εκατσε" το βαρος αυτο στο σωμα μου .

Απλα δεν μπορώ να τα χάσω γαμωτη .... ΔΕΝ :(

 

Σκέφτομαι να πάω σε διατροφολόγο τον άλλο μήνα , ωστε στον μήνα αυτό να ξεκινήσω γυμναστική σοβαρή και αναλόγως του αποτελέσματος να παω στον Ειδικό για διατροφή κλπ .

 

Κοίτα ..

Πρωι γαλα με ψωμι με μαρμελάδα

Μεσημέρι στη σχολη κανα κρυο σαντουιτς με γαλοπουλα

στο σπιτι κανονικα φαγητο

3 καφεδες την ημερα ( εκει δυστυχως εχω ενα θεματακι )

το βραδυ παλι γαλα με ψωμι

1 φρουτο ( δυστυχως δεν το εχω το θεμα με τα φρουτα )

 

αυτό είναι κατα μεσο ορο το διατροφολογιο μου καθημερινα , ειτε γυμναζομαι ειτε οχι

υποθετω το κακο γινεται με τα ποτα το βραδυ , με τίποτα γλυκα κλπ ,

και πλεον αρχιζω να αγχονομαι γιατι οκ , πες χεστηκα πως το βλέπει ο κοσμος .. Το θέμα είναι οτι εμένα δεν μου αρέσει και ειναι και θεμα υγειας , ασχετο οτι ειμαι 23 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ψιλο γυμναστικής φύσεως ερώτηση ..

 

Έχω αρκετή μυική μάζα και λίπος , και είμαι στα πλαίσια δίαιτας αυτο τον καιρό , με παράλληλα γυμναστική (αερόβια) και ελαφρώς όργανα γιατί ΔΕΝ θέλω να τουμπανιάσω .

 

Επειδή όσες φορές γυμνάζομαι με βάρη "φουσκώνω" πράγμα που προσωπικά μου είναι αντιαισθητικό με την υπάρχουσα μυική μάζα ,

 

πώς μπορώ να χάσω μυική μάζα , πέραν του λίπους , ωστε φτάνοντας στο σημείο που θέλω να ξεκιν΄σω γράμμωση/ενδυνάμωση και όχι ξανα μανα αποκτηση μαζας ?

 

Γίνεται αυτο βασικά ?

 

Πόσα κιλά είσαι, τι ύψος έχεις και αν ξέρεις το ποσοστό λίπους σου. Α και την ηληκία σου.

 

Μυϊκή μάζα καις όταν θα τελειώσουν τα αποθέματα λίπους που χρησιμοποιείς κατά την διάρκεια αερόβιας. Δηλαδή πρέπει να τρέχεις τουλάχιστον 1 ώρα για 3-4 μέρες την βδομάδα για να πεις ότι θα κάψεις και μυς.

 

Επίσης το τι θα κάνεις στο σώμα σου (γράμμωση, όγκο κλπ.) εξαρτάται κατά κύριο λόγω από την διατροφή σου οπότε εκεί πρέπει να δώσεις βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 , 1,84 και πλέον 101 κιλα , αλλα απο παιδάκι ήμουν πάντα "δυναμωμένος" με αλλους ( οχι χοντρος , απλα ποιο "ενισχυμενος" .. στο πανεπιστημιο εγινε η ζημια )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 , 1,84 και πλέον 101 κιλα , αλλα απο παιδάκι ήμουν πάντα "δυναμωμένος" με αλλους ( οχι χοντρος , απλα ποιο "ενισχυμενος" .. στο πανεπιστημιο εγινε η ζημια )

 

ΟΚ...φτιάξε μία διατροφή και παράλληλα τρέξιμο ή κάποια άλλη αερόβια δραστηριότητα.

 

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί να θες να χάσεις μυϊκότητα (θα χάσεις εννοείται ενώ κάνεις την αερόβιά σου αλλά γιατί να το επιδιώξεις ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί σε διάφορα sites διαβάζω πως απο μόνο του το τρέξιμο,κολύμπι κλπ δεν αρκεί , και παντού προτείνουν παράλληλα και λίγα βάρη , με τα οποία όμως "φουσκώνω" κάπως , ενω αντιθετως εγω θέλω να "μαζευτώ" ...

 

Δηλαδή αυτη η "επιδίωξή" μου , είναι υποθετική περισσότερο , οτι δηλ οι μυες ειναι ...πολλοί

 

Τεσπα , σκεφτομαι κατι σε στυλ τρεξιμο ( το οποιο το βαριεμαι δυστυχως ) , κολυμπι , kick box γιατι θελω να το βλεπω σαν παιχνιδι την γυμναστικη και οχι σαν "προγραμμα" ασκησεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί σε διάφορα sites διαβάζω πως απο μόνο του το τρέξιμο,κολύμπι κλπ δεν αρκεί , και παντού προτείνουν παράλληλα και λίγα βάρη , με τα οποία όμως "φουσκώνω" κάπως , ενω αντιθετως εγω θέλω να "μαζευτώ" ...

 

Δηλαδή αυτη η "επιδίωξή" μου , είναι υποθετική περισσότερο , οτι δηλ οι μυες ειναι ...πολλοί

 

Τεσπα , σκεφτομαι κατι σε στυλ τρεξιμο ( το οποιο το βαριεμαι δυστυχως ) , κολυμπι , kick box γιατι θελω να το βλεπω σαν παιχνιδι την γυμναστικη και οχι σαν "προγραμμα" ασκησεων

 

Οκ...φουσκώνουμε από τα βάρη αλλά όχι κι έτσι...ίσως το βλέπεις έτσι επειδή είσαι και 17 κιλά πάνω από το ύψος σου...κάνε και βάρη παράλληλα να δεις πως θα δέσει το σώμα σου ενώ παράλληλα χάνεις κιλά...θα σου πάρει καιρό βέβαια αλλά χαλάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι , εννοείται , εκτως αυτου το εχω παρει αποφαση να γινω αθρωπος , ήδη απο χτες ξεκινησα τρεξιμο , και δεν θα παω γυμναστηριο λιγο μετα τον Μαρτιο οταν και βλεπεις να πκημμυριζουν τα γυμναστηρια απο επίδοξους/ες ... :P :P

 

Thanks bosei ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ψιλο γυμναστικής φύσεως ερώτηση ..

 

Έχω αρκετή μυική μάζα και λίπος , και είμαι στα πλαίσια δίαιτας αυτο τον καιρό , με παράλληλα γυμναστική (αερόβια) και ελαφρώς όργανα γιατί ΔΕΝ θέλω να τουμπανιάσω .

 

Επειδή όσες φορές γυμνάζομαι με βάρη "φουσκώνω" πράγμα που προσωπικά μου είναι αντιαισθητικό με την υπάρχουσα μυική μάζα ,

 

πώς μπορώ να χάσω μυική μάζα , πέραν του λίπους , ωστε φτάνοντας στο σημείο που θέλω να ξεκιν΄σω γράμμωση/ενδυνάμωση και όχι ξανα μανα αποκτηση μαζας ?

 

Γίνεται αυτο βασικά ?

 

Νομίζω ότι αν κάνεις μόνο cardio και σταματήσεις εντελώς να κάνεις επιμέρους ασκήσεις θα καταφέρεις αυτό που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...