Προς το περιεχόμενο

Νεο σωμα της Canon eos 1D (?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ετσι οπως το εγραψα λογικο να καταλαβεις αυτο, βασικα αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι δεν περιμενω τιποτα τρομερο απο την 7DMkII και δεν ειναι και το σωμα αν θες για να λανσαρει νεο digic processor ή πρωτοποριακο σενσορα σε σειρα 7.

Κοιτα για εντελως καινοτομο δεν εχει παρουσιασει, αλλα παντα ειχε πολυ αξιοπιστα και καλα σωματα σε ολες σχεδον τις κατηγοριες που πουλησαν πολυ.

Συμφωνω τα λεφτα ειναι πολλα και θελει σκεψη. Αλλα η λογικη λεει. Πρωτα 7DII,μετα ενα σωμα 1D/3D?? με πολλα MP και καλυτερο δυναμικο ευρος (αυτος ειναι πιθανοτατα ο σενσορας που ετοιμαζουν οπως εικαζεται σαν απαντηση στην D800/E) για studio/landscape, και μετα 1Dx successor. Θες την αποψη μου; Θα τραβηξει το θεμα. Ειδικα οταν για την δουλεια που προοριζεται η 1Dx αυτη την στιγμη ειναι κορυφη χωρις τον μεγαλο αντιπαλο Nikon να εχει κατι εξισου φοβερο.
Με 645 πας σε αλλη κατηγορια με αλλο γυαλι. Φοβερη αλλα εδω δεν εχει αντικρυσμα..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πούλησαν γιατι η Nikon ήταν ανύπαρκτη στην μετάβαση απο αναλογική σε ψηφιακή. Απο την d3s και μετά άρχισε να παίρνει τα πάνω της... Αυτήν την στιγμή η μόνη Canon που υπερτερεί στον αντίστοιχο ανταγωνισμό στην κατηγορία της είναι η 1dx.

 

Δεν πιστευω οτι θα ειναι τίποτα φοβερό η 7 mk II αλλα σίγουρα θα δείξει πολλά στο που θα κινηθεί η Canon και στις επόμενες αναβαθμίσεις της. Η 6d ήταν απογοήτευση...

 

Αν η 7d ειναι ιδια με πρίν,,, με 1 στοπ + αισθητήρα και σύστημα AF της 5d mk III ,,,τότε έτσι θα κινηθεί πιστευω η Canon και στις επόμενες αναβαθμίσεις της.... (και δεν θα μπώ και εγώ στον πειρασμό να αλλάξω την πολυ λατρεμένη μου mark ii  :-D  :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βιοι αντιθετοι για Nikon,Canon εγω αυτο βλεπω. Τι ελειπε απο την προηγουμενη γενια στην Nikon και την εκραζαν οι δικοι της; Τα MP οποτε σου λεει παρε μια 20αρια επανω, παρε και τιγκα δυναμικο ευρος να εχεις και οκ σε θορυβο και ταχυτητα κραταμε δεν κραταμε αλλα ειμαστε αξιοσεβαστοι.

Στην αντιπερα οχθη παρα το φαινομενο που λεγεται MkII, ολοι μουρμουριζαν για το αυτοματο συστημα εστιασης και τον θορυβο σε σχεση με την φοβερη D700 σε αυτο τον τομεα. Οποτε κρατησαμε τα MP τα ιδια πανω κατω και βαλαμε οτι ζηταγατε με περισσοτερα FPS.

Aν θες την γνωμη μου ειναι πιο ολοκληρωμενο σωμα αυτο της MkIII απο αυτο της D800/E, συνολικα ειναι εξισου καλο και ισορροπημενο σε ολα και δεν υστερει πουθενα, αλλα οι moar megapixelers θα διαφωνησουν. :D

Εγω την MkII θα την αλλαξω εκτος συγκλονιστικου απροοπτου μονο με 5D Mk IV ή αν βγει το νεο σωμα με τα πολλα MP και ειναι κατι το εντυπωσιακο σαν αισθητηρας.

 

Αλλα αρκετα με τις γενικευσεις και το πλατιασμα της συζητησης, προσωπικα θεωρω οπως ειπα οτι η σειρα 7 λογω χαμηλης θεσης, δεν θα μας δειξει τιποτα το ιδιαιτερο ουτε θα λανσαρει κατι καινουργιο, αυτα γινονται με τις μεγαλες σειρες, και εκει θα φανει το μελλον της Canon και που οδευει,συνηθως η σειρα 1 οριζει την πολιτικη μιας εταιρειας και λανσαρει νεες πρωτοποριακες τεχνολογιες ειδικα σε θεματα αισθητηρα, και οχι σε μαρκετινγκ gimmicks. ;)

 

Οτι και να αποφασισει ο φιλος, σιγουρα σε τετοια επιπεδα ευχαριστημενος θα μεινει 100% ;)

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετα απο ολα αυτα πεταγεται αυτο μπροστα μου CanonRumors . Στην ουσια αυτο που με κραταει πιο πολυ πισω ειναι οτι μπαινουμε στην χρονια που τελειωνει ο κυκλος κ βγαινει το καινουργιο σωμα. Υποτιθεμενα παντα κ συμφωνα με το τι δειχνει το παρελθον. Μαλλον θα κανω λιιιγη υπομονη ακομα. Θα θελα σιγουρα την αναβαθμιση τωρα αλλα οπως κ να χει θα ειναι υπερβαση γιατι ουτε αποσβεση θα μπορεσω να κανω γρηγορα ουτε κ να την ξεχρεωσω γρηγορα. Θα αρχισω να μαζευω απο τωρα αντι να τα δινω στις δοσεις κ θα δω πως θα κινηθουν μετα την 7D MkII και αν οντως ισχυει αυτο με τον αισθητηρα που διαβαζω τοσο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...