Προς το περιεχόμενο

Νεο σωμα της Canon eos 1D (?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κανω μια αγορα νεου σωματος γιατι αυτο που εχω ειναι παλιο κ ΠΟΛΥχρησιμοποιημενο. Κοιταω μονο την σειρα eos 1D γιατι αυτο χρειαζομαι. Το θεμα ειναι τωρα, να αγορασω την X ή θα κανει καμια μαγκια η canon να βγαλει καινουργιο σωμα? Ξερει κανεις τπτ? Γιατι βγηκε τωρα και της Nikon η D4s που βεβαια γινεται μαχη σωμα με σωμα με την eos 1D X αλλα ειναι μοντελο του '12(?) η Χ ενω η D4s κυκλοφορησε πριν 2 μηνες. Ρισκαρεις τωρα να παρεις την Χ ή κανεις υπομονη λιγο ακομα? Βεβαια με αυτους εκει κ το ποσο συχνα βγαζουν καινουργια σωματα ποτε δεν εισαι σιγουρος απλα αυτο ειναι το θεμα, οτι ηδη περασαν 2 χρονια κ δεν εχει βγει κτ καινουργιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θυμάμαι καλά η Canon ανανεώνει την σειρά 1d κάθε περίπου 3 χρόνια... οπότε ίσως να αξίζει να περιμένεις και να επενδυσεις σε φακους. Περιμένουμε να ανακοινωθεί η 7d mark ii και ακολουθει η 5D Mark IV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω ο εξοπλισμός σου σε canon είναι "επαγγελματικός" για καλύψη αθλητικών γεγονότων. Οπότε για να πας σε αντίστοιχο Νικον θα "χάσεις" αρκετά λεφτά, από εκεί και πέρα τον αν η canon βγάλει σε 1 χρόνο ή σε 2 νέα μηχανή δεν νομίζω ότι εχει σημασία αν εσύ νομίζει ότι πρέπει να αλλάξεις τώρα. Μόνη περίπτωση να υπάρχει σημαντική διαφορά είναι το πολυαναμενόμενο συστημα εστίασης που δεν ξέρω πότε θα βγεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι θα βγαλει συντομα μοντελο για την σειρα 1 τελευταια προσθηκη ηταν η 1Dx. Προβλεπεται να βγει και σειρα 3 για να σπασει η σειρα 1 σε 2 κομματια, αλλα ποτε και με ποιον τροπο δεν ειναι γνωστο. Για τα υπολοιπα θα συμφωνησω με τον Take5, και περαν αυτου η 1Dx ειναι μια παρα πολυ ικανη καμερα ειδικα για sports..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με φωτορεπορταζ κ αθλητικο ασχολουμαι κ φυσικα δεν μπορω να παω σε Nikon γιατι ολοι οι φακοι ειναι canon κ πρεπει να βρω 100Κ για να το γυρισω σε nikon αν κ βεβαια δεν θελω κιολας, μια χαρα ειμαι με τη Canon. Περα απο τη σειρα 1 παντως θα κοιτουσα να παρω την 5 μονο σε περιπτωση 2ου σωματος που δεν παιζει κτ τετοιο ακομα. Ξερω, η 1Dx ειναι οτι χρειαζομαι απλα ειναι αυτο που λεω κ δεν θελω να μεινω μαλακας γιατι ειναι πολλα τα λεφτα κ δεν τα χω να τα σκασω κ με τη μια. Το να επενδυσω σε φακους το εχω σκεφτει κ αυτο αλλα σκεψου πως εχω μια 1D mark iii η οποια εχει εκατομμυρια, κυριολεκτικα, κλικς, τρομερο προβλημα στο focus φυσικα κ οσο κ αν εχω ορεξη ωρες ωρες με κραταει πισω. Κ φυσικα οσο λεω να περιμενω λιγο μωρε μπας και, περναει ο καιρος κ στη τελικη μια τρυπα στο νερο κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν ειναι να αγοράσω κάτι πάντα σκέφτομαι αν θα δικαιολογήσει την επένδυση... Στην περίπτωση σου η επένδυση ειναι 6,000, ειναι σημαντικό ποσό. Aν πιστευεις οτι θα δικαιολογήσει τα λεφτά της go for it , η αλήθεια ειναι οτι αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά (αλλαγή αισθητήρα) στα επόμενα μοντέλα η 1dx θα κρατήσει για πολλά χρόνια ακόμα, τουλάχιστον 6 χρονάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη εχει τυχει να εχω τραβηξει με 1Dx και να επεξεργαστω φωτογραφιες μπορω να σου πω οτι ειναι πολυ μπροστα απο την 5DMkII (2 stop) που εχω και την MkIII που εχω επισης δουλεψει (1 stop σιγουρα).

Περαν των επιδοσεων σε χαμηλο φωτισμο, εχει πολυ καλυτερο δυναμικο ευρος και ειναι φυσικα παρα πολυ γρηγορη (αυτο ελειπε αλλωστε). Το σωμα δεν θα μπορουσε να μην ειναι ποιοτικοτατο και γενικα σε σχεση με την δικια σου θα δεις τεραστια διαφορα ειδικα σε θεματα που απαιτουν πολυ καλη εστιαση και πολλα καρε.

Δεν εχει νοημα να περιμενεις τιποτα αλλο, μπορεις παντως να πας απο ενα φωτογραφικο μαγαζι να τραβηξεις μερικα καρε εκει, θα μου πεις τι να τραβηξεις σε ενα μαγαζι και τι να καταλαβεις, να τα επεξεργαστεις και να παρεις μια ιδεα.

Το μονο που ετοιμαζεται ειναι η 7DMkII αλλα ειναι crop και οχι full frame sensor..

Μπορεις επισης να δεις και την 1D MkIV που ειναι μια μεση λυση (1.3x) και επισης ειναι φανταστικος σενσορας και  σε καλυτερη τιμη απο την 1Dx.

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτα της που να τα δικαιολογησει ρε φιλε? στην Ελλαδα ζουμε :P Τωρα οσο αναφορα την MkIV την εχω δουλεψει, με ικανοποιει σαφως περισσοτερο, εβγαζα raw σε πολλα fps με ελαχιστα frames out of focus αλλα σκεφτομαι πως αν ειναι να δωσω λεφτα για μια επενδυση ε τοτε να παω στην 1Dx καλυτερα. Ασε που ειναι μια "εποχη" μπροστα η 1Dx σε σχεση με την MkIV. Επισης δεν κοιταω καμια αλλη σειρα σαν βασικο σωμα γιατι δεν με κανουν για την δουλεια που τις θελω. Θες δεν θες, στο αθλητικο κυριως, καμια δεν πιανει την 1Dx. Σε 15 μηνες πιστευω θα μπορεσω να την εχω ξεχρεωσει :P Και μετα φυσικα χρειαζομαι φακους, με τον 28-70 ειμαι που το servo δεν νεταρει ποτε, με εναν 70-200 που βγαζεις 100 για να πιασεις 20 φωτο, νταξ παραπονο δεν εχω :P . Ολα βεβαια ειναι παλιος εξοπλισμος του γραφειου που περασαν στα χερια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα εννοειται οτι αναμεσα σε 1Dx και 1Div  πας σε 1Dx,απλα την προτεινα για το αδιαβροχο σωμα της και την ποιοτητα κατασκευης της σε λιγο καλυτερη τιμη.

Αλλα εαν αυτοι ειναι οι φακοι σου τοτε και εγω θα σου συμβουλευα να παρεις πρωτα γυαλι και μετα σωμα.

Δεν αλλαζω με τιποτα 2 φακους που εχω επενδυσει, περαν των 17-40 f4,24-70 f2.8 και ενα 50 f1.4 που εχω.Τους 70-200 f2.8 IS II και 85 f1.2 II, τους θεωρω μακραν τις καλυτερες επενδυσεις που εχω κανει και δεν μετανιωνω στο ελαχιστο για τα χρηματα που εχω δωσει. Και ειμαι με MkII σωμα οπως σου ειπα, γνωμη μου ειναι οτι πρωτα επενδυεις σε καλο γυαλι και μετα σε σωματα. Δεν ειναι δα και ξεπερασμενο το δικο σου.

Αλλα μην σε μπερδευω και δεν ειναι και αυτο που ρωτας. Εαν θες το καλυτερο σωμα για την δουλεια σου και δεν σε ενδιαφερει ποσα θα δωσεις.. 1Dx και τελος.

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την συμμεριζομαι την αποψη σου σαφως φακος>σωμα απλα σκεψου οτι πχ στο γηπεδο με την MkIII τραβαω με 300αρη 2.8 ή 400αρη 2.8 ε κ παλι εχω προβλημα, back ή front focus και η αληθεια ειναι πως αν εχω προβλημα με τον 70-200 πχ μπορω να δανειστω αλλον για την δουλεια μου. Πιο πολυ με νοιαζει δηλαδη το γηπεδο στο οποιο με το συγκεκριμενο σωμα τραβαω 2000iso, f/3.2 και 640shutter speed ενω εχω καλο φακο εχω προβλημα οπως κ να χει ενω με την 1Dx θα μπορω να ανεβασω κ τις ρυθμισεις κ να εχω κ καλυτερο αποτελεσμα και φυσικα full frame!!. Τα λεφτα φυσικα και δεν με περισσευουν για αυτο το σκεφτομαι παααρα πολυ. Τους φακους μετα κουτσα στραβα τους βγαζω, ειναι πιο μικρο το ποσο που πρεπει να μαζευτει. 

The point is, αξιζει να επενδυσω αυτη τη χρονικη περιοδο σε κατι τετοιο που ξερω οτι θα το πληρωνω για τουλ τον επομενο 1μιση χρονο ή να περιμενω εστω κ λιγο να δω μπας κ κανει καμια κινηση η canon παντα για αυτη τη σειρα?!

Επεξ/σία από zer_raiden
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι εφοσον δουλευεις με τοσο καλο γυαλι, μετα το προβλημα γινεται το σωμα.. ;)

Προσωπικα δεν εχω δει κατι που να μου λεει οτι σε FF θα δουμε κατι καλυτερο.

Νομιζω οτι θα δουμε αρκετο καιρο ακομη την 1Dx στο ψηλοτερο σκαλι, αλλα τι να σου πω επαγγελματιας εισαι τα ξερεις, η Canon ειναι λιγο απροβλεπτη μερικες φορες.

Εγω θα την επερνα αν ηταν για επαγγελμα. Ειναι φοβερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το Canon Rumors η 7d mk ii θα έχει καινουργιο αισθητηρα , τώρα αμα γίνει αυτό και ειναι τόσο καλός υπάρχει μεγάλη περίπτωση να βάλουν και καινούργιο αισθητήρα και στις καινουργιες top of the line 1d και 5d ....οπότε στην θέση σου θα περίμενα λίγο να δουμε αν θα παρουσιάσει η Canon νέο αισθητήρα και μετά θα έκανα την αγορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μην νομιζεις, ουτε χρονο δεν εχω κλεισει στο επαγγελμα, πιο πριν δεν ειχα την παραμικρη ιδεα απο φωτογραφια. Ακομα μαθαινω κ φυσικα εχω παρα πολλα πραματα να μαθω ακομα απλα ειμαι τυχερος που μπορω να δουλεψω με καλο εξοπλισμο. Κ οταν θα γινει η αγορα του σωματος θα ειναι το πρωτο κομματι που θα μου ανηκει. Με επεισε βεβαια ο Rush13 να περιμενω λιγο ακομα. Αντε να δουμε λοιπον.  Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύμφωνα με το Canon Rumors η 7d mk ii θα έχει καινουργιο αισθητηρα , τώρα αμα γίνει αυτό και ειναι τόσο καλός υπάρχει μεγάλη περίπτωση να βάλουν και καινούργιο αισθητήρα και στις καινουργιες top of the line 1d και 5d ....οπότε στην θέση σου θα περίμενα λίγο να δουμε αν θα παρουσιάσει η Canon νέο αισθητήρα και μετά θα έκανα την αγορά

 

Οχι απαραιτητα προσωπικα 10 χρονια που ασχολουμαι δεν εχω δει καμια τετοια "πατερνα". Η σειρα 1 εχει δικο της timeline που ειναι ανεξαρτητο απο αυτο των σειρων 5 και 7. Βεβαια θα συμβουν αρκετες ανακαταταξεις στα μοντελα αλλα δεν νομιζω οτι θα εχουμε προιον καλυτερο απο την 1Dx anytime soon σε αυτο τον τομεα. Πιθανοτατα δουλευουν στην νεα σειρα 3 ή σε ενα μοντελο για studio της 1 σειρας με πολλα MP για να αντιμετωπισει την D800/E, γιατι σε αυτον τον market sector δεν εχει τιποτα να επιδειξει η Canon και προεχει ενος νεου μοντελου με χαρακτηριστικα οπως της 1Dx.

Επισης δεν νομιζω οτι μπορει καν να πλησιασει ενας crop sensor, αυτους των 5DMkIII και 1Dx, που ουτως ή αλλως ειναι τελειως διαφορετικης προσεγγισης (full frame οπως καταλαβα θελει ο φιλος). ;)

Αλλα ακομη και ετσι να ηταν, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να πυροβολουσαν τον εαυτο τους στο ποδι και να εβγαζαν ενα crop sensor αναλογο της MkIII. Δεν ξερω πως θα μπορουσε να γινει αυτο ουτως ή αλλως με βαση την διαφορα που εχει ο καλυτερος crop sensor της Canon αυτη την στιγμη απο τον καλυτερο FF. (3 stop ανετα)

Η 7D II απλα θα ειναι 1μιση stop περιπου καλυτερη απο την πρωτη που παρεπιπτοντως ειχα, θα ειναι εξισου γρηγορη και ισως να εχει παρομοιο συστημα εστιασης με τα μεγαλα μοντελα + other goodies.

Επειδη καταλαβα τι θελει πανω κατω,δεν νομιζω οτι το να περιμενει θα τον βοηθησει σε αυτα που ζηταει, μονο η 1Dx μπορει να τα προσφερει και σημερα οχι σε 3 χρονια τουλαχιστον που το υπολογιζω για νεο high end μοντελο (δεν υπαρχουν καν φημες που να ευσταθουν απο τα ευηποληπτα φωτογραφικα φορα, και αυτο λεει εχει δρομο μπροστα της η 1Dx).

 

Ε μην νομιζεις, ουτε χρονο δεν εχω κλεισει στο επαγγελμα, πιο πριν δεν ειχα την παραμικρη ιδεα απο φωτογραφια. Ακομα μαθαινω κ φυσικα εχω παρα πολλα πραματα να μαθω ακομα απλα ειμαι τυχερος που μπορω να δουλεψω με καλο εξοπλισμο. Κ οταν θα γινει η αγορα του σωματος θα ειναι το πρωτο κομματι που θα μου ανηκει. Με επεισε βεβαια ο Rush13 να περιμενω λιγο ακομα. Αντε να δουμε λοιπον.  Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας. :)

 

Δες απο πανω τι γραφω. Μην σε παρω βεβαια στο λαιμο μου, αλλα αν θες κατι σε αυτα τα επιπεδα, πολυ φοβαμαι θα αργησεις ;)

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν λέω ότι ο αισθητήρας της 7αρας θα ειναι αντάξιος των full frame ... Λέω ότι άμα βγάλει καινούργιο crop αισθητήρα μπορεί να βγάλει και καινούργιο full frame ... Η canon έχει απο την mark ii να παρουσιάσει κάτι το εντελώς καινούργιο στην αγορά . Άμα όντως ετοιμάζεται να λανσάρει νέους αισθητήρες ίσως αξίζει την αναμονή.
Σε κάθε περίπτωση πάντως η 1dx ειναι top choice

 

Επειδή τα 6,000 ειναι πολλά λεφτά και ο άνθρωπος θα αργήσει να τα κάνει απόσβεση εγώ προσωπικά θα περίμενα για αυτο τον λόγο. Άμα η 7d Mark II ειναι ο ίδιος αλλα βελτιωμένος αισθητήρας και όχι κάτι καινούργιο το επόμενο λεπτό έριχνα παραγγελία την 1dx.

 

Oσο για studio η Pentax τους ξεφτυλισε όλους με την 645d και την τιμή της

Sent from my iPhone using Insomnia

Επεξ/σία από Rush13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...