Προς το περιεχόμενο

The Official Off Topic Thread


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντί να θυμώνουμε με τους δικούς μας ηγέτες, που μας βάζουν στο ποδάρι να ψηφίσουμε, με "ερώτημα" της πλάκας, ανενημέρωτοι (κι αυτό το ξεφτιλίκι κάποιοι το βαφτίζουν "ύψιστη δημοκρατική στιγμή") θυμώνουμε με τους ξένους.

 

 

Δεν νομίζω πως υπάρχει έλλειψη αυτοκριτικής. Αυτό θα έστεκε υπό άλλες προϋποθέσεις, αλλά φοβάμαι πως έχει κολλήσει η βελόνα και επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια ως άποψη, μάλλον λόγω έλλειψης φαντασίας και αδυναμίας ανάγνωσης της πραγματικότητας.

Η αριστερά (βάλε εισαγωγικά αν θες) πληρώνει την αυτοκριτική της με 100 διασπάσεις.

Τι άλλο πρέπει να κάνει;

 

 

Από εκεί και πέρα, όταν έχεις κάνει ήδη πίσω στις προεκλογικές δεσμεύσεις σου, κάνεις πρόταση που χρεώνει επιχειρήσεις που έχουν κέρδος 500.000€ και σου λένε πως αυτό το μέτρο δεν είναι αναπτυξιακό, αντ'αυτού κόψε το ΕΚΑΣ γιατί το πρόβλημα το δημιουργεί ο συνταξιούχος που παίρνει 250€ ή "game over" τι καταλαβαίνεις;

Τίνος τα συμφέροντα εξυπηρετεί ο καλός Ευρωπαίος εν πάση περιπτώσει;

 

Και για ποιον Ευρωπαίο μιλάμε ακριβώς; Τον Ευρωπαίο του διαφωτισμού ή τον Ευρωπαίο που στηρίζει κυβερνήσεις νεοναζί στην Ουκρανία;

Τον Ευρωπαίο των ανθρωπίνων δικαιωμάτων ή αυτόν που πνίγει πρόσφυγες στην μεσόγειο;

 

 

 

Το ερώτημα δεν είναι καθόλου της πλάκας.

Λυσσάνε τα ΜΜΕ, πού ακούστηκε άλλωστε να έχει ξαφνικά άποψη ο αόρατος άνεργος πληθυσμός για τόσο σοβαρά ζητήματα.

Η άλλη μας είπε πως οι φτωχοί δεν παίρνουν ψύχραιμες αποφάσεις τις κρίσιμες ώρες. Ο δικός της πριν λίγες μέρες, μας είπε τι ξέρει από διαπραγματεύσεις η κυρά Καλλιόπη από την Κάλυμνο.

Όσα ξέρει αυτός από τον ΕΚΑΣ φαντάζομαι ή όσα ήξερε ο άλλος που έβαζε υπογραφές σε συμφωνίες που δεν προλάβαινε να διαβάσει.

 

Πίσω από τις πατριωτικές κορώνες και τις επικοινωνιακές γραφικότητες "ο Έλλην έχει μάθει να λέει όχι, με αρετές τόλμες" και τα συναφή, το δημοψήφισμα έχει ξεκάθαρο ταξικό χαρακτήρα.

Να μετρηθούμε. Επιτέλους. Ποιοι είναι με την εργατική τάξη και ποιοι με την Γιάννα και την Μαριάννα.

 

Δεν είμαι αισιόδοξος γενικά, αλλά δεν βλέπω και άλλο τρόπο.

Υπάρχει ένα σοβαρό κομμάτι του πληθυσμού που με παρασιτικό τρόπο έχει εκμεταλλευτεί τις καταστάσεις και έχει βγει και κερδισμένο από αυτή την κατάσταση, υπάρχει και ένα πολύ πιο μεγάλο που νομίζει ακόμα πως θα βρει την κομπίνα (επιχειρηματικό δαιμόνιο) για να μπει και αυτό στο κλαμπ των προηγούμενων, άσχετα αν πεθαίνει στην ψάθα στο τέλος.

 

 

Δεν ξέρω τι θα συμβεί στην περίπτωση του "όχι". Για την ακρίβεια κανένας δεν μπορεί να ξέρει.

Ξέρω όμως τι θα συμβεί στην περίπτωση του "ναι". Θα πρέπει μια μέρα να εξηγήσω στο παιδί μου (αν κάνω) για ποιο λόγο δουλεύει με όρους Κίνας. Για ποιο λόγο τα εργασιακά κεκτημένα (όσα έχουν απομείνει έστω) εξαφανίστηκαν και γιατί οι απεργίες κρίνονται παράνομες με εντολή του κυρίαρχου λαού.

 

 

Δεν θα είναι εύκολη η απάντηση.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • viper2005

    3016

  • nicoc89

    2388

  • revolver1990

    1933

  • TriLoBiTe

    1810

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Μάλλον ξεχνάς ότι η Γιάννα είναι δηλωμένα "μαζί σου". Και ο γιόκας της.

 

Κι αντί να σε προβληματίζει αυτό, μου λες για την "αυτοκριτική" των διασπάσεων της "αριστεράς". Ποιας αριστεράς; Γιατί εγώ δε μιλάω για τα παρεάκια των Εξαρχείων με εκλογικό αποτύπωμα νικοτίνης light τσιγάρου. Μιλάω γι' αυτούς που μας κυβερνάνε. Αν έχεις ακούσει ψίθυρο αυτοκριτικής, πές μου κι εμένα πού γράφτηκε, να πάω να το διαβάσω.

 

Αφού, λοιπόν, σου ευχηθώ όταν με το καλό θελήσεις κι αποφασίσεις να κάνεις παιδί, να μπορείς να του εξηγήσεις, θα σου πω ότι εγώ που έχω καλούμαι ήδη να του εξηγήσω για ποιο λόγο, αν πάμε στο άγνωστο με βάρκα την... τίποτε, τις ταξικές φαντασιώσεις αυτών που νομίζουν ότι πολεμάνε ακόμη στον Εμφύλιο, οι όροι Κίνας θα είναι παράδεισος , σε σχέση σε αυτό που θα ζήσουμε.

 

Γιατί, δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει, είμαστε μόνοι μας αυτή τη στιγμή. 

 

Η απάντηση δεν είναι εύκολη. Είναι, όμως, ξεκάθαρη. 

 

Υ.Γ. Παρεμπιπτόντως, αν πόνταρα, οσοδήποτε ειλικρινά και άδολα, στο "όχι", θα απέφευγα όπως ο διάολος το λιβάνι ή ο Τρότσκι τον Στάλιν, κάθε αναφορά σε ναζί, όταν στο περήφανο ταξικό όχι μας θα μετρηθούν και τα ψηφαλάκια της Χ.Α.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα καλυτερη η κολαση που γνωριζουμε παρα η αγνωστη...

Αν νομιζετε πως με το ναι πως δεν θα ερχονται καθε 5 μηνες και δεν θα βαζουν καινουρια μετρα γιατι οι δημοσιονομικοι στοχοι δεν πιανονται τοτε ειστε γελασμενοι.

Μονο με φπα 23% στον τουρισμο αυτοματα πριμοδοτουν τους απεναντι και καταστρεφουν την μονη βιομηχανια που εχουμε.

Απο κει φαινεται οτι δεν θελουν να υπαρξει μονιμη και βιωσιμη λυση για να ησυχασουν και αυτοι και εμεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NATO head says Greece should not make cuts in defence spending

 

http://www.reuters.com/article/2015/06/30/eurozone-greece-nato-idUSL8N0ZG4VL20150630

 

 

Ω, μας πως εγινε αυτο????  :ph34r:

 

Αφου οι Θεσμοι aka Troika  θελουν cuts στην Eλληνικη Αμυνα........

 

 

 

 

Παμε αλλη μια μπας και καταλαβετε τι παιζεται πραγματικα, εκτος Ελλαδας...........

 

 

Aν νομιζετε οτι οι κυβερνησεις σας δουλευουν 1 φορα (που το κανουν) τοτε το IMF, και αλλα καλοπαιδα της Ευρωπαικης (και οχι μονο)  Εlite που βρισκονται σε καιριες θεσεις (κυβερνησεις, investment banks, οικοι αξιολογησης κλπ.) …..

 

σας δουλευουν 100…  

 

Και το θεμα ειναι οτι δεν το κανουν μονο σε εσας (Greeks) αλλα σε ολους τους λαους….  

 

Απλα το ολο θεμα ειναι το image, και πως το παρουσιαζεις…...

 

nuff said….  :X

 

 

 

Μορνινγκ boys n girlz..... νωρις νωρις today..... :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πώς μου αρέσει που θεωρείς άδολη την τοποθέτηση του ΝΑΤΟ (που μαζί με την ΕΟΚ την ήταν, είπαμε...) και λάθος την πρόταση των Ευρωπαίων.

 

Χοπ από εδώ, χοπ από εκεί, πότε θα βρεθεί μια είδηση να χωρέσει στο αφήγημα. Τις ΗΠΑ που μας κάλεσαν να σεβαστούν τις υποχρεώσεις μας έναντι του ΔΝΤ, δεν την έβαλες την είδηση μαζί με έναν νιντζάκι, δε βόλευε.

 

Καλή η ποδηλατάδα του Κρούγκμαν; Τα εφαρμόσαμε πιστά αυτά που μας ζητούσαν;

 

Τι να πω κύριοι, δε με ενδιαφέρει να κακοκαρδιστώ με κανέναν. Καλή συνέχεια. Πάω να δω τι παίζει στο χασάπικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα τελικα μεγαλο αρχιδακι ο μαριο

 

Άμα ήθελε ο Ντράγκι να το παίξει "αρχιδάκι" τώρα θα είχε ήδη πάρει όλες τις μετοχές απο τις ελληνικές τράπεζες και θα είχε κουρέψει τις καταθέσεις. Απο τη στιγμή που δεν πληρώσαμε τη δόση, ο έλεγχος των τραπεζών βρίσκεται στη ΕΚΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Snoob, ο καθένας δηλώνει ότι θέλει.

Όταν η Γιάννα την βγάλει με αυτά που την βγάζω εγώ κάθε μήνα, ας έρθει να πει πως είναι μαζί μου.

Σιγά μη με προβληματίσουν οι δηλώσεις της Γιάννας.

Εσένα σε προβληματίζουν οι δηλώσεις του Ρουβά;

 

 

 

Σου μιλάω για διασπάσεις που προκύπτουν μέσω αυτοκριτικής και διαφωνίας.

Η κυβέρνηση έχει κάμποσες συνιστώσες που μπορεί να αποχωρήσουν ανά πάσα στιγμή.

Αν αυτό δεν είναι κίνηση αυτοκριτικής, αυτοσεβασμού και ηθικής, τι είναι;

Τι ψάχνεις να διαβάσεις ακριβώς; Μπες να διαβάσεις τι γράφουν για τον Πανούση π.χ ..

 

 

Τα παρεάκια στα εξάρχεια δεν έχουν καν (συνειδητά) εκλογικό αποτύπωμα.

Έχουν όμως την αντίληψη να καταλάβουν τι διακυβεύεται, και βλέπω πολλούς που δηλώνουν πως θα ψηφίσουν όχι.

 

 

 

Τα ψηφαλάκια της Χ.Α είναι επιχείρημα αλήθεια;

Κρίμα, πίστευα πως υπήρχε δυνατότητα σοβαρής κουβέντας, καλή συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χοπ από εδώ, χοπ από εκεί, πότε θα βρεθεί μια είδηση να χωρέσει στο αφήγημα. Τις ΗΠΑ που μας κάλεσαν να σεβαστούν τις υποχρεώσεις μας έναντι του ΔΝΤ, δεν την έβαλες την είδηση μαζί με έναν νιντζάκι, δε βόλευε.

 

 

 

Αμα διαβαζες το χθεσινο thread που κλειδωθηκε.... καπου μεσα προς το τελος θα βρεις και ενα ποστ μου, για τoν Jack Lew.......

 

:ph34r:

 

Ηave a nice day mate.... :-)

Άμα ήθελε ο Ντράγκι να το παίξει "αρχιδάκι" τώρα θα είχε ήδη πάρει όλες τις μετοχές απο τις ελληνικές τράπεζες και θα είχε κουρέψει τις καταθέσεις. Απο τη στιγμή που δεν πληρώσαμε τη δόση, ο έλεγχος των τραπεζών βρίσκεται στη ΕΚΤ.

 

Ειπαμε δεν ειναι χαζος ο Ντραγκι για να καρφωθει ετσι μονος του.....

Καλημέρα στα παιδιά με ήλιο και χαρά.

Σήμερα πάλι από το μπουντρούμι μέχρι νεοτέρας. -_-

 

Λιγότερες από 24 ώρες δια την Λύτρωση(όχι του Κυρίου).

 

Παλι σε χωσανε γεροντα ? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε δεν ειναι χαζος ο Ντραγκι για να καρφωθει ετσι μονος του.....

 

Ούτε χαζός είναι για να αποδεχτεί τη πρόταση του Τσίπρα χωρίς το ΔΝΤ, απο τη στιγμή που κουμάντο κάνει η Μερκελ και αυτή θέλει το ΔΝΤ πάση θυσία μέσα στη συμφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα διαβαζες το χθεσινο thread που κλειδωθηκε.... καπου μεσα προς το τελος θα βρεις και ενα ποστ μου, για τoν Jack Lew.......

 

:ph34r:

 

Ηave a nice day mate.... :-)

 

Ειπαμε δεν ειναι χαζος ο Ντραγκι για να καρφωθει ετσι μονος του.....

 

Παλι σε χωσανε γεροντα ? :P

Οι φίλοι 'μ με λεν Χοσσσεεεεεέ...♪♫

Αλλά ήγγικεν η ώρα της Κρίσης!

Εις την αυριανήν θα γελώ με τους κακομοίρηδες που δουλεύουν(όχι ακριβώς)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Ο Σαμαράς θέλει να κυβερνήσει με κάθε θυσία.

- Ο Τσίπρας μαλλον τα ίδια αλλά δεν ξέρει αν θελει να το κανει με ευρώ ή δραχμή ενώ ειναι δεσμιος παράλογων δεσμεύσεων.

- Το ΔΝΤ θελει αυστηρη λιτότητα, ελάχιστη φορολογία πολυεθνικών, μειώσεις συντάξεων και χαλαρες εργασιακες σχέσεις (κατανοητο που το παει) αλλά και διευθέτηση του χρέους.

- Η Γερμανία θέλει λιτότητα αλλα δεν ακουει κουβέντα για το χρέος.

- Η Ελλάδα θέλει να κανει μεταρυθμίσεις αλλά όχι αυτες που προτείνονται και ως συνήθως τρενάρει το αναπόφευκτο. 

- Η ΕΚΤ περιμένει εντολες.

- Ο Γιουνγκερ ειναι η πιο χαριτωμένη μαριονέτα που εχουμε δει μετά τον Ελμο.

- Το ΝΑΤΟ λεει ότι δεν θέλει μειώσεις των αμυντικών δαπανων που θέλει το ΔΝΤ και μαλλον δεν θέλει η Γερμανία.

 

Μαντέψτε ποιος θα την φάει. ;)

 

Α, επίσης παίζει να βρήκα δουλειά. Στην Ελλάδα. :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...