Προς το περιεχόμενο

The Official Off Topic Thread


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • viper2005

    3016

  • nicoc89

    2388

  • revolver1990

    1933

  • TriLoBiTe

    1810

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τα news outlets στας americas είχαν πει οτι τα συγκεκριμενα τεστ ηταν ψιλοαθλια επειδη:

α) ειχαν σαν βαση τους κανονες της basel 2

β) ηταν στημενα.

 

surprise-surprise, ειχαν δικιο...

Καλά, δεν ήταν υποχρεωμένες οι τράπεζες να τα κάνουν βάση της Basel III, οπότε δίκιο δεν είχαν, δεν χρησιμοποιείς κανόνες που δεν έχουν ξεκαθαριστεί ακόμα για κάτι τόσο επίσημο.

 

Και ντάξει μιλάνε τα americas για stress tests και αντοχές τραπεζών. Κάτι για κρεμασμένους και σκοινιά λέει μια παροιμία και ας πάνε στο γυαλό ξέρω γω να δουν αν κουνιούνται οι Lehmans.

 

Αν μη κάνοντας κάτι μια τράπεζα θα αντέξει και θα φτάσει στο χαμηλό Χ1 αλλά κάνοντας κάτι  θα φτάσει στο χαμηλό Χ2 > Χ1 .... γιατί να μη το κάνει ?

Γιατί όπως έχω ξαναγράψει, τα οικονομικά/τραπεζικά δεν είναι Φυσική. Δεν είναι "ντάξει μωρέ, αντοχή μέχρι 8 ρίχτερ, ρίξε λίγο παραπάνω μπετό και σίδερα για ασφάλεια".

 

Εδώ εμπλέκεται ανθρώπινος παράγοντας, κατ'επέκταση η ανθρώπινη άγνοια/βλακεία/ψυχολογία. Βγήκαν οι 4 συστημικές να ζητήσουν επίσημα βοήθεια ρευστότητας. Εγώ πες δεν ξέρω τι είναι δυναμικά σενάρια και στατικά σενάρια και ELA και Βασιλείες II και Γιωργίες13 και Μαρίες 69. Εγώ κάτι καταθέσεις έχω και διαβάζω στο Πρώτο Θέμα ότι οι τράπεζες ζητάνε βοήθεια. Μικρή βοήθεια, μεγάλη βοήθεια εγώ δεν ξέρω από αυτά κι ούτε με νοιάζει κιόλας. Μπαμ, self-fulfilling prophecy.

 

Γι αυτό είχα ειρωνευτεί και τότε το άρθρο περί "Όλα καλά" του in.gr. 3 μήνες μετά με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω, θέλουν βοήθεια, αλλά δεν θέλουν, τελικά θέλουν λίγη.

Τέτοια ανάλυση στο πρώτο έτος του πανεπιστημίου θα με είχαν μηδενίσει πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δεν ήταν υποχρεωμένες οι τράπεζες να τα κάνουν βάση της Basel III, οπότε δίκιο δεν είχαν, δεν χρησιμοποιείς κανόνες που δεν έχουν ξεκαθαριστεί ακόμα για κάτι τόσο επίσημο.Και ντάξει μιλάνε τα americas για stress tests και αντοχές τραπεζών. Κάτι για κρεμασμένους και σκοινιά λέει μια παροιμία και ας πάνε στο γυαλό ξέρω γω να δουν αν κουνιούνται οι Lehmans.

Οι νέοι κανόνες ειναι απο το 2013 και τα tests έγινα το 2014. Επίσης οι καινούργιοι κανόνες υπαρχουν επειδη υπαρχουν καινούργιες/αυξημένες ανάγκες/απαιτηςεις και οι αμερικάνοι εχουν δικιο που τους κράζουν γιαυτο όσο ειρωνικό και αν ειναι αυτο. Το πραγματικό πρόβλημα ειναι οτι οι ολιγοπωλίακες τράπεζες (που δίνουν δάνεια με το σταγονόμετρο και διαχειρίζονται ολα τα λεφτα του κοσμάκη) πήγαν να ζητήσουν λεφτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, απλά ήθελα να θίξω τον ό,τιναναινισμό των ΜΜΕ. 3 μήνες διαφορά ρε γμτ.

Για το τυπικό του θέματος όμως: (όποιος έχει αυπνίες, feel free to google further):
 

 

Οι νέοι κανόνες ειναι απο το 2013 και τα tests έγινα το 2014. Επίσης οι καινούργιοι κανόνες υπαρχουν επειδη υπαρχουν καινούργιες/αυξημένες ανάγκες/απαιτηςεις

Ναι αλλά τα banking regulations δεν είναι on/off switch. Δεν τους βγάζεις Δευτέρα, Τρίτη τους κάνεις implement, ούτε τους κάνεις implement μονομιας.

Από το πόρισμα της έρευνας της Τράπεζας Διεθνών Διακανονισμών

In July 2013, the Committee (σ.σ. Basel Comittee) published the framework on the assessment methodology for global systemic importance and the magnitude of additional loss absorbency that global systemically important banks (G -SIBs) should have. The requirements will be introduced on 1 January 2016 and become fully effective on 1 January 2019

 

the Committee believes it would be appropriate if banks identified as D-SIBs by their national authorities are required by those authorities to comply with the principles in line with the phase - in arrangements for the G -SIB framework, ie from January 2016.

 
Και το σημείο που μας ενδιαφέρει εν προκειμένω:
 

Liquidity coverage ratio:

In January 2013, the Basel Committee issued the revised liquidity coverage ratio (LCR). The LCR underpins the short-term resilience of a bank’s liquidity risk profile. The LCR will be introduced on 1 January 2015 and will be subject to a transitional arrangement before reaching full implementation on 1 January 2019.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπερηχογράφημα λίγο πριν τον οργασμό, υπερηχογράφημα λίγο μετά τον οργασμό... πώς διάολο το έκαναν αυτό;

 

νομίζω ότι προκάλεσαν τους οργασμούς απουσία ανδρικού μορίου.

Τώρα που το σκέφτομαι πόσες επαναλήψεις μπορεί να κάνεις στο συγκεκριμένο πείραμα (ή σε κάποιο παρόμοιο για άνδρες) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...