Προς το περιεχόμενο

The Official Off Topic Thread


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά, για πείτε μου λίγο γιατί είμαι από χωριό και δεν τα καταλαβαίνω εγώ αυτά τα πράγματα. Αφού όλα οκ:

 

 

 

Στο in.gr εν τω μεταξύ, όλα οκ.

Έστω ρε παιδί μου ότι κάποιος είναι σουβλατζής έτσι? Και θέλει να μάθει τι γίνεται στον κόσμο γύρω του, να ενημερωθεί για να πάει αύριο να ψηφίσει. Διαβάζει σε site ευρείας κυκλοφορίας:

 

Δηλαδή πόσο δύσκολο είναι να καταλάβει κανείς ότι παρουσιάζουν υστέρηση κεφαλαίων, αλλά δεν παρουσιάζουν αν συνυπολογιστεί η αστρική προβολή των κβαντικών λογιστικών καταστάσεων, κάνοντας όμως εκαθάρριση του νόμου 3037 που μιλάει για εσφαλμένη και εκπρόθεσμη εξωλογιστική αναγνώριση των εσόδων, αφου οι τελικές κεφαλαιακές απαιτήσεις, στην ανάλυση των χρηματοπιστωτικών λογιστικών καταστάσεων, δεν συνυπολογίζεται με τους φόρους που  προκύπτουν εκ των υστέρων όταν αφαιρούνται από το καθαρό κεφάλαιο των περιουσιακών στοιχείων των καταθέσεων και την αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου που τροφοδοτείται από τον στατικό ισολογισμό του προηγούμενου λογιστικού έτους.

 

Ευτυχώς που υπάρχουν και οι δικηγόροι να γεμίζουν την κόλαση με μεγαλύτερη σειρά προτεραιότητας.

 

 

 

Πλήρως θωρακισμένο είναι το ελληνικό τραπεζικό σύστημα, καθώς -σύμφωνα και με τα αποτελέσματα των Stress Tests που ανακοινώθηκαν το μεσημέρι της Κυριακής, οι εγχώριες τράπεζες καλύπτουν τις απαιτήσεις της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας, με βάση το δυναμικό σενάριο.

 

Αυτό σημαίνει ότι, λαμβάνοντας υπ' όψιν τις αυξήσεις μετοχικού κεφαλαίου που πραγματοποίησαν οι τράπεζες εντός του 2014, τα σχέδια αναδιάρθρωσης, αλλά και τις ευεργετικές συνέπειες του αναβαλλόμενου φόρου, η ΕΚΤ θεωρεί ότι τα εγχώρια χρηματοπιστωτικά ιδρύματα είναι επαρκώς θωρακισμένα κεφαλαιακά, ώστε να αντιμετωπίσουν και το δυσμενές σενάριο.

 

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231358723

τελικά τι έγινε εδώ?

 

Ρευστότητα από τον ELA ζητούν και οι τέσσερις μεγάλες τράπεζες

 

Το αίτημα για ένταξη στον Μηχανισμό της ΕΚΤ για Παροχή Έκτακτης Ρευστότητας συνιστά προληπτική κίνηση για να μην κινδυνεύσουν να ξεμείνουν από μετρητά οι τέσσερις μεγαλύτερες ελληνικές τράπεζες. Η πρόσφατη απορρόφηση των εντόκων γραμματίων από τις συστημικές τράπεζες σε συνδυασμό με την εντεινόμενη πολιτική αβεβαιότητα δημιουργούν κινδύνους ρευστότητας στις τέσσερις συστημικές τράπεζες.

 

http://www.protothema.gr/economy/article/443178/ektakti-reustotita-apo-ton-ela-zitoun-kai-oi-tesseris-megales-trapezes-/

Σε χαρτοπετσέτες τα έκαναν τα stress tests?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • viper2005

    3016

  • nicoc89

    2388

  • revolver1990

    1933

  • TriLoBiTe

    1810

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε χαρτοπετσέτες τα έκαναν τα stress tests?

 

Μα γιατί σε παραξενέυει.

 

Ποιός σου έιπε ότι αυτό που συμβάινει τώρα (η προσφυγή στον ELA) δεν ήταν υπολογισμένο βήμα στα tests ... δηλαδή το ότι γίνεται αυτό μπορεί να μη σημαίνει ότι ήταν λάθος ... απλά να επιβεαιώνονται.

 

 

αλλά ακόμα κι έτσι , γιατί πρέπει να περιένει η κάθε τράπεζα απλά να "επιζήσεί" ένα stressed σενάριο και να μη κάνει κάτι καλύτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός σου έιπε ότι αυτό που συμβάινει τώρα (η προσφυγή στον ELA) δεν ήταν υπολογισμένο βήμα στα tests ... δηλαδή το ότι γίνεται αυτό μπορεί να μη σημαίνει ότι ήταν λάθος ... απλά να επιβεαιώνονται.

Μου το λέει το άρθρο του in.gr που έβαλα σαν πηγή.

 

Μου το λέει το "είναι επαρκώς θωρακισμένα κεφαλαιακά" και μου το λέει και το "Όσο για την Alpha Bank, πρόκειται για τη μοναδική ελληνική τράπεζα η οποία καλύπτει τις απαιτήσεις της ΕΚΤ και με βάση το στατικό σενάριο"

 

αλλά ακόμα κι έτσι , γιατί πρέπει να περιένει η κάθε τράπεζα απλά να "επιζήσεί" ένα stressed σενάριο και να μη κάνει κάτι καλύτερο?

Άρα, ΔΕΝ είναι επαρκώς θωρακισμένα κεφαλαιακά αν απλώς επιζήσει το brand name και το κτίριο. Οι τράπεζες είναι τα κεφάλαια τους, και "επιβίωση" το να μην έχουν πρόβλημα ρευστότητας.

 

Αν εσύ μου πεις ότι μια γέφυρα αντέχει σε σεισμούς 8 ρίχτερ, και με πρόβλεψη 6 αρχίζεις και της ρίχνεις τσιμεντοκολώνες και συρματόσχοινα άρον άρον δεξιά-αριστερά "just in case", παπάρια θωρακισμένη είναι η γέφυρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, για πείτε μου λίγο γιατί είμαι από χωριό και δεν τα καταλαβαίνω εγώ αυτά τα πράγματα. Αφού όλα οκ:

 

 

 

 

 

 

τελικά τι έγινε εδώ?

 

Σε χαρτοπετσέτες τα έκαναν τα stress tests?

 

 

τα news outlets στας americas είχαν πει οτι τα συγκεκριμενα τεστ ηταν ψιλοαθλια επειδη:

α) ειχαν σαν βαση τους κανονες της basel 2

β) ηταν στημενα.

 

surprise-surprise, ειχαν δικιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να κάνανε τσαπατσουλικα στρες τεστς;

τα news outlets στας americas είχαν πει οτι τα συγκεκριμενα τεστ ηταν ψιλοαθλια επειδη:

α) ειχαν σαν βαση τους κανονες της basel 2

β) ηταν στημενα.

 

surprise-surprise, ειχαν δικιο...

Δώσε λινκς αν τα έχεις πρόχειρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα news outlets στας americas είχαν πει οτι τα συγκεκριμενα τεστ ηταν ψιλοαθλια επειδη:

α) ειχαν σαν βαση τους κανονες της basel 2

β) ηταν στημενα.

 

surprise-surprise, ειχαν δικιο...

Καλύφτηκαν κάποια ελλείμματα στα γρήγορα(και ίσως με περίεργους τρόπους) για να περαστούν τα τεστ.Μόνο η alpha αν θυμάμαι καλά τα πέρασε δικαιωματικά.

Δεν ξέρω κατά πόσο ήταν στημένα ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να κάνανε τσαπατσουλικα στρες τεστς;

 

Δώσε λινκς αν τα έχεις πρόχειρα

 

it was a long time ago

 

Καλύφτηκαν κάποια ελλείμματα στα γρήγορα(και ίσως με περίεργους τρόπους) για να περαστούν τα τεστ.Μόνο η alpha αν θυμάμαι καλά τα πέρασε δικαιωματικά.

Δεν ξέρω κατά πόσο ήταν στημένα ή όχι.

 

ισως αλλα οπως και να εχει, για να γινουν σωστα τα tests θα πρεπει να ειχαν ως βαση τους κανονες της basel III

 

PS μου φαινεται οτι λεγεται βασιλεία ΙΙΙ στα ελληνικα αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως αλλα οπως και να εχει, για να γινουν σωστα τα tests θα πρεπει να ειχαν ως βαση τους κανονες της basel III

 

Μέχρι το 2019 έχουμε ακόμα ψωμί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετη φλασιά..... Η Neoset δεν είχε φουντάρει, πτωχεύσει, κλείσιμο καταστημάτων κλπ ; Γιατί βλέπω διαφημίσεις στο φουλ τις τελευταίες μέρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα στρες τεστ των τραπεζών που αναφέρονται στον τύπο. Δεν ξέρω και δε μπορώ να σχολιάσω. Ξέρω όμως ένα αντίστοιχο παράδειγμα που έπρεπε να μείνει ήσυχη η κοινή γνώμη στον τομέα της υγείας.

Το φθινόπωρο αν θυμάμαι καλά, που έγινε άσκηση για τον εμπολα στο Φλέμινγκ. Στα μέσα "όλα πήγαν άριστα, είμαστε έτοιμοι". Στην πραγματικότητα, ότι μπορούσε να γίνει λάθος, είχε γίνει. Γι'αυτό ανακοίνωσαν και δεύτερο κέντρο υποδοχής, χωρίς προετοιμασία βέβαια.

Οπότε, μικρο καλάθι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το λέει το άρθρο του in.gr που έβαλα σαν πηγή.

 

Μου το λέει το "είναι επαρκώς θωρακισμένα κεφαλαιακά" και μου το λέει και το "Όσο για την Alpha Bank, πρόκειται για τη μοναδική ελληνική τράπεζα η οποία καλύπτει τις απαιτήσεις της ΕΚΤ και με βάση το στατικό σενάριο"

 

Άρα, ΔΕΝ είναι επαρκώς θωρακισμένα κεφαλαιακά αν απλώς επιζήσει το brand name και το κτίριο. Οι τράπεζες είναι τα κεφάλαια τους, και "επιβίωση" το να μην έχουν πρόβλημα ρευστότητας.

 

Αν εσύ μου πεις ότι μια γέφυρα αντέχει σε σεισμούς 8 ρίχτερ, και με πρόβλεψη 6 αρχίζεις και της ρίχνεις τσιμεντοκολώνες και συρματόσχοινα άρον άρον δεξιά-αριστερά "just in case", παπάρια θωρακισμένη είναι η γέφυρα σου.

 

Αν μη κάνοντας κάτι μια τράπεζα θα αντέξει και θα φτάσει στο χαμηλό Χ1 αλλά κάνοντας κάτι  θα φτάσει στο χαμηλό Χ2 > Χ1 .... γιατί να μη το κάνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτησα από το πλαίσιο μια καλύτερη τιμή για μια οθόνη και ο πωλητής με είπε να έρθω πρώτα με τα λεφτά για να το κοιτάξει. αχαχαχαχα!

tumblr_inline_ndkd0w15Hx1s3xc0m.gif

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...