Προς το περιεχόμενο

The Official Off Topic Thread


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι ακριβείας το φσιτ, αλλά άμα θες ενέσιμα, ακόμα καλύτερα. Απλώς είναι λίγο περίεργη αίσθηση το τρύπημα εκεί.

 

 

Βεβαίως, νάτο: Spray.jpg

 

Οι αλοιφές για αιμορροΐδες δεν ξέρω τι δραστική έχουν και γενικά ποιο είναι το mu τους.

Απλά λόγω μανίας μου: Έχοντας ως πρώτο γράμμα το x δεν προφέρεται ως ζ; Είναι δηλαδή η ξυλοκαΐνη άλλη μία από τις λέξεις με καθιερωμένη(από συνήθεια) λάθος προφορά λόγω μη γνώσης της αγγλικής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • viper2005

    3016

  • nicoc89

    2388

  • revolver1990

    1933

  • TriLoBiTe

    1810

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γιαυτο παντα αν εισαι γκουρμεδιαρης εχεις και ενα βαζο μελι διπλα

Απλά λόγω μανίας μου: Έχοντας ως πρώτο γράμμα το x δεν προφέρεται ως ζ; Είναι δηλαδή η ξυλοκαΐνη άλλη μία από τις λέξεις με καθιερωμένη(από συνήθεια) λάθος προφορά λόγω μη γνώσης της αγγλικής;

Δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν να το λεει "Ζυλοκαϊν" τουλαχιστον εγω .

Ή Xylocaine , ή EMLA ή Λιδοκαϊνη (αναγκαστικά,διοτι ειναι λογος να φας κιτρινη καρτα στις εξετασεις αν παει η κουβεντα στα τοπικα αναισθητικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο παντα αν εισαι γκουρμεδιαρης εχεις και ενα βαζο μελι διπλα

 

Δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν να το λεει "Ζυλοκαϊν" τουλαχιστον εγω .

Ή Xylocaine , ή EMLA ή Λιδοκαϊνη (αναγκαστικά,διοτι ειναι λογος να φας κιτρινη καρτα στις εξετασεις αν παει η κουβεντα στα τοπικα αναισθητικα)

Ναι ούτε εγώ, αλλά δεν έχει σημασία, εγώ ρωτάω ποια είναι η πραγματικά σωστή προφορά της, όχι ποια καθιερώθηκε. Έχεις ακούσει αντίστοιχα να λέει κανείς τα γνωστά φώτα ξένον, ζήνον; Φαντάζομαι όχι.

 

ΤΗ ΖΗΝΑ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΗ ΛΕΓΑΝΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To xenon βασίζεται στην λέξη ξένος όμως, οπότε οι άγγλοι το είπαν λάθος, αλλά είναι λογικό γιατί δεν αρχίζει καμία λέξη από ξ στα αγγλικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά λόγω μανίας μου: Έχοντας ως πρώτο γράμμα το x δεν προφέρεται ως ζ; Είναι δηλαδή η ξυλοκαΐνη άλλη μία από τις λέξεις με καθιερωμένη(από συνήθεια) λάθος προφορά λόγω μη γνώσης της αγγλικής;

 

 

Ζάηλοκεην. Ζάηλοκεην. Ζάηλοκεην.

Ζάηλοκεην.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΥΥΥΥΣΤ παλιοκοματοσκυλού που θες να σου κανω και λάικ στο βουλευτοπροφιλ σου στο φμπ....

Αισταδιαλα παλιοβοδια.

 

Νωρίς το θυμήθηκε να ξεκινήσει καμπάνια στα σόσιαλ μήδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To xenon βασίζεται στην λέξη ξένος όμως, οπότε οι άγγλοι το είπαν λάθος, αλλά είναι λογικό γιατί δεν αρχίζει καμία λέξη από ξ στα αγγλικά.

Έχεις δίκιο αλλά ούτε κι αυτό έχει σημασία, αφού ο κανόνας στα αγγλικά είναι ότι οποιαδήποτε λέξη(ή τουλάχιστον οι περισσότερες) αρχίζει με x θα την προφέρεις ζ, και εσύ χρησιμοποιείς αυτή την αγγλική λέξη, πρέπει να τη χρησιμοποιήσεις όπως σου ορίζει ο κανόνας.

 

Να μου πεις βέβαια από την άλλη, και στο περίπτερο όταν πας να πάρεις μια τσίχλα να ζητήσεις τράιντεντ, τη μηχανή τρίουμφ να τη λες τράιμφ, και τις χέστρες ιντεάλ στάνταρ, αϊντίαλ στάανταρντ.

 

Δε ξέρω, από τη μία με πιάνει ένα είδος grammar nazi κι απ'την άλλη γίνομαι ψυχαναγκαστικός και δε θέλω.

 

Ζάηλοκεην. Ζάηλοκεην. Ζάηλοκεην.

Ζάηλοκεην.

Θενκς, βέβαια θυμήθηκα πριν λίγο ότι είμαι στο ίντερνετ και έλυσα την απορία μόνος μου. :ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νωρίς το θυμήθηκε να ξεκινήσει καμπάνια στα σόσιαλ μήδια.

Κάλλιο αργά παρα ποτέ. Αν μαζεψει πανω απο 500 λάικ θα σας τη δωσω στεγνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To xenon βασίζεται στην λέξη ξένος όμως, οπότε οι άγγλοι το είπαν λάθος, αλλά είναι λογικό γιατί δεν αρχίζει καμία λέξη από ξ στα αγγλικά.

 

"Τι δεν καταλαβαίνουν όταν ζητάω ένα κaeμέλ"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΥΥΥΥΣΤ παλιοκοματοσκυλού που θες να σου κανω και λάικ στο βουλευτοπροφιλ σου στο φμπ....

Αισταδιαλα παλιοβοδια.

Δεν είναι υπέροχο που σου την πέφτουν όλοι οι "φίλοι" όταν μπαίνει το αυγό στον κώλο προεκλογικά;

Όλοι αυτοί που αγνοούν την ύπαρξη σου τα υπόλοιπα 3,9 έτη;

Το λατρεύω! :wub:

 

Για αυτό και εγώ τους έχω σβήσει από τα φατσοβιβλία και τα λοιπά μύδια και κράτησα 30-40 άτομα που σέβομαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ζάηλοκεην. Ζάηλοκεην. Ζάηλοκεην.

Ζάηλοκεην.

αν υποθέσουμε οτι βαράς ξυλοκαίνη στην περιοχή του σαγονιού και σε ενα καυγά σε χτυπήσουν στο σαγόνι που κανονικά έχεις φύγει blackout θα φύγεις πάλι τάβλα ή δε θα τη νιώσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο αλλά ούτε κι αυτό έχει σημασία, αφού ο κανόνας στα αγγλικά είναι ότι οποιαδήποτε λέξη(ή τουλάχιστον οι περισσότερες) αρχίζει με x θα την προφέρεις ζ, και εσύ χρησιμοποιείς αυτή την αγγλική λέξη, πρέπει να τη χρησιμοποιήσεις όπως σου ορίζει ο κανόνας.

 

Να μου πεις βέβαια από την άλλη, και στο περίπτερο όταν πας να πάρεις μια τσίχλα να ζητήσεις τράιντεντ, τη μηχανή τρίουμφ να τη λες τράιμφ, και τις χέστρες ιντεάλ στάνταρ, αϊντίαλ στάανταρντ.

 

Δε ξέρω, από τη μία με πιάνει ένα είδος grammar nazi κι απ'την άλλη γίνομαι ψυχαναγκαστικός και δε θέλω.

 

Θενκς, βέβαια θυμήθηκα πριν λίγο ότι είμαι στο ίντερνετ και έλυσα την απορία μόνος μου. :ρ

Koίτα πόσο γρήγορα σου φεύγουν τα ψυχαναγκαστικά:

Οι Γάλλοι προφέρουν

Σπαηντερμαν=Σπηντερμαν

Νταρθ Βέηντερ=Νταρκ Βαντόρ

Hulk = Ουλκ.

Kαι Αηρον μαν φυσικά Είρωνμαν (δεν αντιστάθηκα στην ορθογραφία)

 

Because fuck other languages that's why.

αν υποθέσουμε οτι βαράς ξυλοκαίνη στην περιοχή του σαγονιού και σε ενα καυγά σε χτυπήσουν στο σαγόνι που κανονικά έχεις φύγει blackout θα φύγεις πάλι τάβλα ή δε θα τη νιώσεις ?

To νοκ αουτ έρχεται από τον εγκέφαλο και την ξαφνική κίνηση που παθαίνει μέσα στο κρανίο, όχι από το σαγόνι (τουλάχιστον στα ντιρεκτ και τα κροσέ). Στο άπερκατ έχει κάτι νεύρα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να τα πετύχεις αν δεν είσαι σαολιν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...