Προς το περιεχόμενο

Rolling Release Distro


DNAngel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για την ακριβεια, ενημερωνει. Απλα αυτη η ενημερωση ειναι bug fixes και security updates οχι major updates. Γιαυτο, υποτιθεται, διαλεξανε αν πανε με το esr καναλι του ff, ωστε να παιρνουν μονο τα παραπανω κατα το freeze και οοοταν θα βγει νεα εκδοση. Μετα βεβαια αλλαξανε γνωμη.

 

Το cinnamon δεν υπαρχει στο testing ακομα, μονο στο unstable (1.7) και στο experimental (2.2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα καλλίτερα να το αφήσω όπως είναι και όταν κάνει το freeze αποφασίζω αν θα κάνω την αλλαγή, γιατί μέχρι τότε μπορεί να έχει περάσει και το cinnamon στο testing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά από manjaro (http://manjaro.org/)

Δουλεύω εδώ και 1 χρόνο χωρίς προβλήματα και την μανούρα που έχει το arch για αρχική εγκατάσταση.

Προσωπικά με έχει βολέψει απίστευτα η openbox έκδοση αλλά θα βρεις τα περισσότερα DE.

 

Επίσης ένα πλεονέκτημα που σου δίνει το arch based είναι να περνάς όλα τα προγράμματα απροβλημάτιστα μέσω του Aur.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο, υποτιθεται, διαλεξανε αν πανε με το esr καναλι του ff, ωστε να παιρνουν μονο τα παραπανω κατα το freeze και οοοταν θα βγει νεα εκδοση. Μετα βεβαια αλλαξανε γνωμη.

Κάτι είχα υποψιαστεί, αλλά δεν το έψαξα. Εκεί που έτρεχα Iceweasel 24, ξαφνικά και μετά από μια αναβάθμιση με πετάει στον 29 :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά από manjaro (http://manjaro.org/)

Δουλεύω εδώ και 1 χρόνο χωρίς προβλήματα και την μανούρα που έχει το arch για αρχική εγκατάσταση.

Προσωπικά με έχει βολέψει απίστευτα η openbox έκδοση αλλά θα βρεις τα περισσότερα DE.

 

Επίσης ένα πλεονέκτημα που σου δίνει το arch based είναι να περνάς όλα τα προγράμματα απροβλημάτιστα μέσω του Aur.

 

Το Manjaro το κοιταγα και εγω, αλλα δεν ξερω αν θελω να μπλεχτω με το Arch σε αυτη την φαση (δεν εχω χρονο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Manjaro το κοιταγα και εγω, αλλα δεν ξερω αν θελω να μπλεχτω με το Arch σε αυτη την φαση (δεν εχω χρονο).

Το Manjaro δεν είναι Arch (με την έννοια που το λέμε και το εννοούμε οι περισσότεροι) :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω για το KISS και τη λογική του Arch, απλά δεν καταλαβαίνω που παρεκλίννει το Manjaro από το Arch, όπως π.χ το Antergos ή το Archbang σε σχέση με το Arch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω για το KISS και τη λογική του Arch, απλά δεν καταλαβαίνω που παρεκλίννει το Manjaro από το Arch, όπως π.χ το Antergos ή το Archbang σε σχέση με το Arch.

 

κανανε το λαθος να αυτοματοποιησουν το installation!! αν ειναι δυνατον εν ετει 2014!! μερικα δε , σκεφτηκανε μεχρι και gui να φτιαξουν στο install...απορω τι σκεφτοντουσαν!!

 

και οταν λεω αυτοματοποιησουν εννοω , κοψιμο δισκου ,  επιλογη πακετων , επιλογη DE κλπ κλπ..ο,τι δηλ θελει να ρυθμισει εξαρχης ενας νορμαλ χρηστης..

 

arch way = φαε 3 μερες να στησεις το λειτουργικο σου :)

 

μην με φατε γουσταρω arch , αλλα περισσοτερο γουσταρω τα manjaro/antergos/bridge/κλπ που καποια πραγματα τα στηνουν εξαρχης αυτοματα και δεν τρωω την ζωη μου με το λειτουργικο αλλα με την δουλεια που θελω να κανω με αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

arch way = φαε 3 μερες να στησεις το λειτουργικο σου :)

 

no way, αν ξέρεις τι κάνεις είναι το πολύ μισή ώρα. αν θυμάσαι και τα βήματα απέξω, μπορεί και κανα δεκάλεπτο

 

το κακό είναι οτι το wiki του ειναι λίγο τραγικό.. ήθελα να φτιάξω ενα καινούριο installation guide για αρχάριους αλλα που χρόνος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

no way, αν ξέρεις τι κάνεις είναι το πολύ μισή ώρα. αν θυμάσαι και τα βήματα απέξω, μπορεί και κανα δεκάλεπτο

 

το κακό είναι οτι το wiki του ειναι λίγο τραγικό.. ήθελα να φτιάξω ενα καινούριο installation guide για αρχάριους αλλα που χρόνος...

 

οταν λεω στησιμο δεν εννοω το installation..εννοω το ΜΕΤΑ :)

 

βαλε πακετα , codecs , γραφικα , fonts , themes , applets , οτιδηποτε χρησιμοποιει ο καθενας οταν πρωτοστηνει ενα λειτουργικο.

 

η λογικη του ΚISS κατ΄εμε εχει χασει τη ουσια της...το simple ειναι τελικα το λυτο ή το ευχρηστο?γιατι μαλλον το arch εννοει λυτο..και αυτο δεν σημαινει παντα ευχρηστο αν πρεπει ο χρηστης να κανει εεεεεεεεεεεεεεεενα σωρο ρυθμισεις χειροκινητα μετα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα τα κανει μια φορα και μετα δεν ξανασχολειται. (συνηθως :P)

 

Αυτο το 3ημερο που λες, το εκανα 2 φορες εδω και χρονια. Μια οταν ξεκινησα με i686 και μια οταν περασα σε x86_64 (που ηταν πιο γρηγορο γιατι ειχα ηδη το home και τα conf files).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα τα κανει μια φορα και μετα δεν ξανασχολειται. (συνηθως :P)

 

Αυτο το 3 ημερο που λες, το εκανα 2 φορες εδω και χρονια. Μια οταν ξεκινησα με i686 και μια οταν περασα σε x86_64 που ηταν πιο απλα γιατι ειχα ηδη το home και τα conf files.

 

σωστο αυτο :)

 

αλλα οποτε ξεκινησα να στηνω καθαροαιμο arch , το παρατησα γιατι δεν εβρισκα τα themes που να μου αρεσουν , ουτε τα cursors , ουτε τα transparencies στα παραθυρα , εβρισκα κατι δεν ταιριαζε οπτικα με το αλλο..και επρεπε να ανακαλυπτω τον τροχο σε καθε στροφη.

πιανεις π.χ. το antergos (τυχαιο παραδειγμα) , εχει ενα ενιαιο theme/fonts/cursors κλπ.. και λες μου αρεσει?καλο ειναι...δεν ασχολουμαι αλλο..θα παιξω με αυτο.παμε στην ουσια :)

δεν μου αρεσει ? ας δουμε το bridge linux (τυχαιο παλι :) ) , μου αρεσει?παμε με αυτο.

 

Σαφως ειναι πιο καβλατο να τα στησεις ολα με το χερακι και οπως ειπες θα το κανεις μια φορα...αλλα το  Β Α Ρ Ι Ε Μ Α Ι   :)

 

ασε που αλλοι χρηστες λιγοτερο σχετικοι...θα πανε προς αλλες πιο γαματες (ειρωνικο) διανομες (ubuntu) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...