Προς το περιεχόμενο

Xfce ή MATE?


KoKoPsOpSaRoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ k_antoni

Εγκαθιστας cifs-utils.

Δηλωνεις στο fstab.

Εάν το share είναι off-line δεν κολλάει κατά την εκκίνηση γιατί δε μπορεί να κάνει προσάρτηση; Χωρίς πλάκα, δεν το ήξερα, ευκαιρία να το δω! Έχεις κάναν κατατοπιστικό οδηγό;

 

Thnx

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το share είναι off-line δεν κολλάει κατά την εκκίνηση γιατί δε μπορεί να κάνει προσάρτηση;

 

Δεν κολλάει, απλώς καθυστερεί αρκετά (3-4 sec ανά offline share σε μένα -σε PIII@500).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το share είναι off-line δεν κολλάει κατά την εκκίνηση γιατί δε μπορεί να κάνει προσάρτηση; Χωρίς πλάκα, δεν το ήξερα, ευκαιρία να το δω! Έχεις κάναν κατατοπιστικό οδηγό;

 

Thnx

Κ.

Το πηδαει και φευγει σε i5 1" +-

Ενα προβλημα ειναι οτι γεμιζει με errors τα log.

Οδηγο οχι δεν εχω, δεν ειναι τιποτα προχωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SV8XXX

 

Φίλε, εάν το καταφέρω, μου έλυσες τα χέρια!!! Από καιρό ψάχνω τρόπο να φορτώνω τα samba shares ενός NAS από την εκκίνηση του υπολογιστή και να παίρνω αντίγραφα ασφαλείας με το grsync και δεν έβρισκα "εύκολο" τρόπο... θα το δοκιμάσω τις επόμενες μέρες και θα ανοίξω νέο νήμα για όσους φίλους ενδιαφέρονται... Έχω και τον check2fire στην αναμονή για το steam streaming σε Raspberry Pi από το άλλο thread :-P Τώρα που θα κλείσουν τα σχολεία, καφέδες, ψησταριά, μπάνια και παρέα για πρότζεκτς!!!

 

Σόρυ για το off topic!

 

Τι θέμα/σετ εικονίδια προτείνετε για τον XFCE; Αναγκάστηκα να κλείσω το compositing όταν ήμουν σε debian wheezy γιατί μου δημιουργούσε screen tearing σε vlc και xbmc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι θέμα/σετ εικονίδια προτείνετε για τον XFCE; Αναγκάστηκα να κλείσω το compositing όταν ήμουν σε debian wheezy γιατί μου δημιουργούσε screen tearing σε vlc και xbmc.

 

Appearance

 

Style: Bluebird

Icons: (Fedora, default)

Fonts: Anti-aliasing -> enabled, Hinting -> full, Sub-pixel order -> RGB

 

και 

 

Window Manager

 

Stype > Theme > Agualemon

 

Επίσης χρήσιμο:

 

Settings > Mouse and Touchpad > Behavior: Double-Click > Time -> 775ms

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+numix

 

Απλα απιστευτο το θεμα. Πανεμορφα εικονιδια και τα πιο ωραια απο ολα για linux προσωπικα για μενα. Με αυτα ειμαι. Συγκεκριμενα numix circle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δοκιμασει mate - xfce καθως και debian - mint.

το debian ειναι συγουρα πιο σταθερο. εαν δεν σε πειραζει να μην χρησιμοποιείς παντα την τελευταια εκδοση του firefox και θέλεις απλα πραγματα δοκιμασμενα οτι λειτουργουν χωρις προβληματα τοτε καλυτερα να εγκαταστησεις το debian.

 

και οσο αφορα το desktop environment προτιμώ το xfce. μπορει να γινει πολυ ομορφο και πρακτικο.

οταν ειχα δοκιμασει πρωτη φορα το mate σε mint, μου ειχε παρει κανενα δεκαλεπτο για να καταλαβω το menu και να αλλαξω το θέμα. βεβαια εχεις την επιλογη να το αλλαξεις στο κλασσικο μενου με κατηγοριες ή αντιστοιχα στο xfce μπορεις να βαλεις το whisker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...