Προς το περιεχόμενο

Nikon D3100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα,

 

Προσφάτως δέχθηκα ένα δώρο μια DSLR NIKON D3100. Σκέφτηκα λοιπόν πώς θα ήταν ένα ωραίο hobby. Δεν γνωρίζω από φωτογραφικές τίποτα απολύτως και γενικότερα από φωτογραφία. Ποιός θα μπορούσε να μου δώσει τα φώτα του να κάνω μία αρχή είτε σε βιβλίο να ξεκινήσω να διαβάζω είτε κανένα άλλο tip για να κάνω μια αρχή. Αναμένω συμβουλές!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκίνα με το να διαβάζεις το μανουαλ ώστε να μάθεις την μηχανή και τί κάνουν οι ρυθμίσεις.. μετά κοιτάς στο flickr 500px κλπ εικόνες που σου αρέσουν και βλέπεις τι ρυθμίσεις κάνανε για να πάρουν το αποτέλεσμα που βλέπεις ύστερα πειραματίζεσαι μόνος σου σε ανάλογα θέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά!! Χαίρομαι που υπάρχει ένα τόπικ για το συγκεκριμένο μοντέλο ωστε να μην ανοίξω καινούριο. Αγαπώ κ ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία. Πέρυσι μας κάναν δώρο αυτή τη μηχανή το βασικό κιτ με το φακό 18-55. Έχω 2 ερωτήσεις.

Γνωρίζεται αν υπάρχει κάποιο καλώδιο που να συνδέει μηχανή με τάμπλετ έτσι ώστε να στέλνω εκεί τις φωτό μου για να τις μοιράζομαι?? Μακάρι να είχε bluetooth...

Και δεύτερον θα προχωρήσω στην αγορά 2 φακών έχετε να μου προτείνεται κάτι? Σκέφτομαι για έναν ευρυγώνιο και έναν φακό ζοομ. Θέλω να διαθέσω έως 500 ευρώ με την προυπόθεση όμως οι φακοί να είναι συμβατοί και με άλλες nikon μηχανες, γτ σε 2-3 χρόνια θα την αλλάξω(αναλόγως τα τότε οικονομικά μου βεβαίως).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορείς να το συνδέσεις με otg αν υποστηρίζει το tablet σου 2-3 ευρώ κάνει.... ;ένας πολύ καλός ευρυγώνιος στα 500 ευρώ είναι ο tokina 11-16 2.8 .Αν θέλεις κάτι ποιο γενικής χρήσης στα ίδια mm με τον κιτ αλλά ποιο φωτεινό και καλό μπορείς να πάρεις τον tamron 17-50 2.8 με vc  που σε καλύπτει σε ποιο πολλά θέματα και είναι value φακός...για τηλεφακό αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις μπορείς να κοιτάξεις κάποιον tamron 70-300 αλλα μην περιμένεις και πολλά πράγματα 

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

on the go με λίγα λόγια μπορείς να συνδέσεις με το κινητό/tablet σου με την κάμερα και με τον file manager σου να δεις τα αρχεία που έχει η κάρτα μνήμης της κάμερας ( δεν είμαι και σίγουρος οτι γίνετε με την δικιά μου το κάνω αλλά δεν ξέρω αν ισχύει σε όλες αλλιώς με card reader θα γίνει ποιο σίγουρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά!! Χαίρομαι που υπάρχει ένα τόπικ για το συγκεκριμένο μοντέλο ωστε να μην ανοίξω καινούριο. Αγαπώ κ ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία. Πέρυσι μας κάναν δώρο αυτή τη μηχανή το βασικό κιτ με το φακό 18-55. Έχω 2 ερωτήσεις.

Γνωρίζεται αν υπάρχει κάποιο καλώδιο που να συνδέει μηχανή με τάμπλετ έτσι ώστε να στέλνω εκεί τις φωτό μου για να τις μοιράζομαι?? Μακάρι να είχε bluetooth...

Και δεύτερον θα προχωρήσω στην αγορά 2 φακών έχετε να μου προτείνεται κάτι? Σκέφτομαι για έναν ευρυγώνιο και έναν φακό ζοομ. Θέλω να διαθέσω έως 500 ευρώ με την προυπόθεση όμως οι φακοί να είναι συμβατοί και με άλλες nikon μηχανες, γτ σε 2-3 χρόνια θα την αλλάξω(αναλόγως τα τότε οικονομικά μου βεβαίως).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια...

 

 

Ανάλογα τον ζουμ, ανάλογα το ευρυγώνιο.

 

Για μια καθημερινή χρήση, αρκετά ευρυγώνιοι είναι οι 17-xx φακοί. Αν δεν θες πάρα πολύ wide και πάρα πολύ ζουμ, μπορείς να πάρεις έναν tamron 17-55 2.8 (όχι vc, έχει θέματα) στα 250 ευρώ περίπου, ο οποίος όμως στο 2.8 είναι αρκετά soft. Έχω τραβήξει 1000άδες φώτο με αυτόν. Καλός φακός αλλά όχι για 2.8. Θα σε κάλυπτε σε οποιαδήποτε περίπτωση

 

Για ακραίες ευρυγώνιες λήψεις μπορείς να πάρεις τον tokina που σου πρότεινε ο φίλος πιο πάνω.

 

 

Ακριβές εναλλακτικές είναι ο Nikon 17-55 2.8 και ο Sigma 18-35 1.8 ο οποίος είναι ότι πιο εντυπωσιακό έχω κουμπώσει στην μηχανή μου ever.

 

 

Συμβουλή μου:

 

Πούλα την μηχανή σου. Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε την 3200 ώστε να έχεις και wi fi που θέλεις (είναι και καλύτερη μηχανή από την 3100 overall) και πάρε έναν οικονομικό sigma ή tamron 17-55 2.8 / τα ίδια χρήματα θα σου βγουν με αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις.

είναι όλες οι μηχανές συμβατές με wifi κάρτες ή δεν έχει σημασία η μηχανή ?

 

όχι δεν είναι. Έχει σημασία η μηχανή. Η 3200 πχ είναι, η 3100 δεν είναι

Επεξ/σία από steliosfan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το σκέφτηκα να την πουλήσω κ μάλιστα να πάρω τη d5300. Ποσα θα πιάσει όμως η δικιά μου? Θα δω τί θα κάνω γτ θα ήθελα μια πολή καλύτερη μηχανη(όχι ότι η 3100 δεν είναι). Σας ευχαριστώ όλους πάντως!!

Αυτό για τις κάρτες μνήμης που έχουν wi fi δεν το ήξερα κ με ξεπερνάει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το σκέφτηκα να την πουλήσω κ μάλιστα να πάρω τη d5300. Ποσα θα πιάσει όμως η δικιά μου? Θα δω τί θα κάνω γτ θα ήθελα μια πολή καλύτερη μηχανη(όχι ότι η 3100 δεν είναι). Σας ευχαριστώ όλους πάντως!!

Αυτό για τις κάρτες μνήμης που έχουν wi fi δεν το ήξερα κ με ξεπερνάει!!

 

Κατά την προσωπική μου υποκειμενική άποψη, η μετάβαση σε 5300 (από 3ΧΧΧ) δεν έχει ιδιαίτερο νόημα, ιδιαίτερα όταν παίζουν πολλά ευρώ στην μέση.

 

Αν θες μια μηχανή που κάνει ουσιαστική διαφορά σε υψηλά iso, έχει πολύ καλή κατασκευή σώματος, εστιάζει και με παλαιότερους φακούς, έχει διάφορα επιπλέον σημαντιικά καλούδια (όπως πχ το AF micro adjustment σε περίπτωση που δεν εστιάζει ο φακός σωστά) κλπ, παίρνεις μία D7000 σε άψογη κατάσταση με 480-500 ευρώ περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνω quote

 

Unlike the D3100, the D3200 is compatible with Nikon's WU-1a wi-fi adapter, which lets you share images, shoot via wi-fi and use Live View preview

εχεις μπλεχτει

δε μιλαμε για τον ανταπτορα που μπαινει στο πλαι

αλλα για καρτα μνημης SD η οποια εχει wifi μεσα της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...