Προς το περιεχόμενο

Grand Theft Auto V [GTA 5][PC]


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση:

 

Έχω καταφέρει, επιτέλους, να παίζω με το σύστημα της υπογραφής τα πάντα full στα γραφικά, με καπελάκι στα 30fps για ομαλότητα.

Πως καταφέρνω όταν πετάω με το αεροπλάνο να μην αργούν να εμφανίζονται οι δρόμοι και οι μακρινές αποστάσεις μπροστά μου;

Είναι το μόνο που δεν μπορώ να στρώσω.

ξεχνάς τα ultra με τον 6300 όσο και πάνω να τον κλοκάρεις.

υπάρχει η επιλογη στα advanced graphics αλλα δεν θα κάνεις δουλεια θέλει δυνατό cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση:

 

Έχω καταφέρει, επιτέλους, να παίζω με το σύστημα της υπογραφής τα πάντα full στα γραφικά, με καπελάκι στα 30fps για ομαλότητα.

Πως καταφέρνω όταν πετάω με το αεροπλάνο να μην αργούν να εμφανίζονται οι δρόμοι και οι μακρινές αποστάσεις μπροστά μου;

Είναι το μόνο που δεν μπορώ να στρώσω.

Αρχικα ενεργοποιησε το "high detail while flying" απο τα advanced graphics και αν δεις οτι δεν σου αρκει μπορεις να ανεβασεις ενα επιπεδο το advanced scaling. Με τον 1090τ το εχω στο 4ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, το δοκίμασα στο 4ο scale, ολα τ΄άλλα full ultra, ναι μεν πιάνω 30-31 fps καρφωμένα σταθερότατα (που είναι ο στόχος) αλλά και πάλι όταν πετάω έχει αυτό το αντιρεαλιστικό που "ζωγραφίζει" μπροστά μου τους δρόμους από μακριά.

 

Αν υπάρχει κάποια αλλη πρόταση να το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, το δοκίμασα στο 4ο scale, ολα τ΄άλλα full ultra, ναι μεν πιάνω 30-31 fps καρφωμένα σταθερότατα (που είναι ο στόχος) αλλά και πάλι όταν πετάω έχει αυτό το αντιρεαλιστικό που "ζωγραφίζει" μπροστά μου τους δρόμους από μακριά.

 

Αν υπάρχει κάποια αλλη πρόταση να το δοκιμάσω.

 

Αν εννοείς το αργό φόρτωμα των textures και ότι δείχνει κενά γραφικά, δοκίμασες το priority στο GTAV.exe στο task manager? Εκτός αν εννοείς τις σκιές, όπου αυτό νομίζω είναι θέμα MSAA και shadow quality αλλά θέλει αρκετό ψάξιμο. Τα advanced settings πάντως θέλουν πολύ ισχυρό pc, ενώ προσωπικά δεν θα στόχευα με τίποτα τα 30fps είναι πολύ λίγα και σε high motion gameplay όπως του GTAV μπορεί να σου δημιουργήσουν θέματα υγείας με πολύωρη χρήση. Θα σου πρότεινα να βάλεις το GeForce Experience να στο ρυθμίσει για 60fps κι από εκεί και μετά να αρχίσεις να πειράζεις ένα-ένα μέχρι να πέσεις το πολύ στα 40fps και χωρίς να ανεβάσεις κάτι απ' τα advanced settings.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς το αργό φόρτωμα των textures και ότι δείχνει κενά γραφικά, δοκίμασες το priority στο GTAV.exe στο task manager? Εκτός αν εννοείς τις σκιές, όπου αυτό νομίζω είναι θέμα MSAA και shadow quality αλλά θέλει αρκετό ψάξιμο. Τα advanced settings πάντως θέλουν πολύ ισχυρό pc, ενώ προσωπικά δεν θα στόχευα με τίποτα τα 30fps είναι πολύ λίγα και σε high motion gameplay όπως του GTAV μπορεί να σου δημιουργήσουν θέματα υγείας με πολύωρη χρήση. Θα σου πρότεινα να βάλεις το GeForce Experience να στο ρυθμίσει για 60fps κι από εκεί και μετά να αρχίσεις να πειράζεις ένα-ένα μέχρι να πέσεις το πολύ στα 40fps και χωρίς να ανεβάσεις κάτι απ' τα advanced settings.

οι ρυθμίσεις που προτείνει το GFE είναι κάκιστες για το σύστημά μου προσωπικά.

έχω χειρότερα fps απ οτι με τις ρυθμίσεις που βάζω εγώ μιας και ανεβάζει πράγματα που δεν χρειάζονται η που είναι πολύ βαριά για τον επεξεργαστή.

 

BTW τελευταία μέρα αύριο(σήμερα 15/5/17)για τα double $ στα heists.

το pacific έχει πάρει φωτιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Εννοώ τις σκιές.

 

Τι εννοείς Θέματα υγείας στα 30fps;;;

 

30fps σε τόσο γρήγορο gameplay θεωρώ ότι είναι λίγα. Εντάξει ίσως υπερέβαλα λίγο, αλλά αν μετά από αρκετή ώρα νιώσεις έστω και λίγη αδιαθεσία, ζαλάδα κτλ είναι σημάδια πως πρέπει να ανέβεις σε fps κάνοντας υποχωρήσεις στον οπτικό τομέα.

 

οι ρυθμίσεις που προτείνει το GFE είναι κάκιστες για το σύστημά μου προσωπικά.

έχω χειρότερα fps απ οτι με τις ρυθμίσεις που βάζω εγώ μιας και ανεβάζει πράγματα που δεν χρειάζονται η που είναι πολύ βαριά για τον επεξεργαστή.

 

BTW τελευταία μέρα αύριο(σήμερα 15/5/17)για τα double $ στα heists.

το pacific έχει πάρει φωτιά.

 
Δεν είπα να μείνει με αυτές τις ρυθμίσεις, αλλά να τις πάρει ως μία βάση για να αρχίσει να αλλάζει μέχρι να βρει το κατάλληλο spot. Πως μπορεί να είναι κάκιστες, όταν είναι προορισμένο να τα ρυθμίζει αυστηρά για 60fps? 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

30fps σε τόσο γρήγορο gameplay θεωρώ ότι είναι λίγα. Εντάξει ίσως υπερέβαλα λίγο, αλλά αν μετά από αρκετή ώρα νιώσεις έστω και λίγη αδιαθεσία, ζαλάδα κτλ είναι σημάδια πως πρέπει να ανέβεις σε fps κάνοντας υποχωρήσεις στον οπτικό τομέα.

Δηλαδή όσοι έχουν κονσόλες τι πρέπει να κάνουν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

30fps σε τόσο γρήγορο gameplay θεωρώ ότι είναι λίγα. Εντάξει ίσως υπερέβαλα λίγο, αλλά αν μετά από αρκετή ώρα νιώσεις έστω και λίγη αδιαθεσία, ζαλάδα κτλ είναι σημάδια πως πρέπει να ανέβεις σε fps κάνοντας υποχωρήσεις στον οπτικό τομέα.

 

 
Δεν είπα να μείνει με αυτές τις ρυθμίσεις, αλλά να τις πάρει ως μία βάση για να αρχίσει να αλλάζει μέχρι να βρει το κατάλληλο spot. Πως μπορεί να είναι κάκιστες, όταν είναι προορισμένο να τα ρυθμίζει αυστηρά για 60fps? 

 

οταν σου βάζει 4Χ MSAA και advanced graphics για το σύστημα της υπογραφής ειναι κάκιστες.

επίσης οι ρυθμίσεις του GFE είναι απο την κοινότητα και οχι απο κάποιον dev η κάτι άλλο,αν αυτοί παίζουν μόνο campaign με 30 fps Κακό του κεφαλιού τους.

οταν έχεις 10 ατομα στο online με αυτά τα settings οι βουτιές στα καρέ πανε σύννεφο.

 

Δηλαδή όσοι έχουν κονσόλες τι πρέπει να κάνουν;

στις κονσόλες όλοι παίζουν στα 30 καρέ οπότε δεν έχεις θέμα.

στον υπολογιστή οταν ο άλλος έχει 144Hz ακατέβατα και πας εσύ με 30,σε έχει σκοτώσει πριν κάν τον δεις με τοσα ms καθυστέρησης που υπάρχουν μέχρι το frame να γίνει render και να το δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο αυτό και άλλο το να μην μπορείς να παίξεις από θέμα ζαλάδας ή οτιδήποτε άλλο προσωπικό. BTW, και για το competitive κομμάτι , το ping έχει σίγουρα πολύ μεγαλύτερη επίδραση από τα αμελητέα ms των 30 με των 60 fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

BTW τελευταία μέρα αύριο(σήμερα 15/5/17)για τα double $ στα heists.

το pacific έχει πάρει φωτιά.

Με την ιδεα εγω εμεινα χθες. Παλι μπηκα σε περιοσο "ξηρασιας" στο Gta. 

 

Μαλλον θα επιστρεψω την επομενη εβδομαδα που φευγουν 3 εργασιες μεχρι τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όσοι έχουν κονσόλες τι πρέπει να κάνουν;

 

Για τις κονσόλες έχει γίνει optimized απ' τους devs σε συγκεκριμένο hardware το παιχνίδι, δεν είναι το ίδιο με το custom setup που θα κάνει ο κάθε χρήστης. Πλέον τα 30fps ειδικά στα σύγχρονα games είναι "απαγορευτικά" για το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις κονσόλες έχει γίνει optimized απ' τους devs σε συγκεκριμένο hardware το παιχνίδι, δεν είναι το ίδιο με το custom setup που θα κάνει ο κάθε χρήστης. Πλέον τα 30fps ειδικά στα σύγχρονα games είναι "απαγορευτικά" για το pc.

ο,τι optimize και να γίνει τα 30 είναι 30 και ακατέβατα να είναι είναι πάλι 30

 

απλά τα συνηθίζεις, όταν όμως μπορείς να παίξεις πάνω από αυτά παίζεις πάνω από αυτά 

 

δε θέλει ιδιαίτερη ανάλυση αυτό το θέμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο,τι optimize και να γίνει τα 30 είναι 30 και ακατέβατα να είναι είναι πάλι 30

 

απλά τα συνηθίζεις, όταν όμως μπορείς να παίξεις πάνω από αυτά παίζεις πάνω από αυτά 

 

δε θέλει ιδιαίτερη ανάλυση αυτό το θέμα 

 

Τα 30 είναι 30 ναι, η ποιότητα αυτού που βλέπεις είναι η ίδια όμως; Τα ίδια καρέ (οπτικά) παίρνεις στις κονσόλες, που έχουν ασχοληθεί αποκλειστικά οι devs να βγάλουν το καλύτερο αποτέλεσμα, με το κάθε pc; Για παράδειγμα μου βγήκε η πίστη να ξεφύγω απ' τα 30fps στο Watch Dogs 2 που με έπιανε το κεφάλι μου μετά από 1 ώρα, γιατί ήθελα medium-high settings. Αν έπαιζα το ίδιο σε κονσόλα δεν θα είχε διαφορά; Τότε τι παλεύουμε να αποκτήσουμε καλύτερο hardware, τα 30fps τα πιάνουμε στα Low σχεδόν παντού, άρα όλα κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...