Προς το περιεχόμενο

Grand Theft Auto V [GTA 5][PC]


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε perma ban αναφέρεσαι (μόνιμο); Γιατί δεν καταλαβαίνω αυτό που λες ότι μετά από φορμάτ έστρωσε, δηλαδή μπορείς να ξαναπαίξεις online; Αν εννοείς αυτό, τότε κάτι κατάλαβες λάθος και δεν σε μπάναρε κανείς. Πάντως να σε μπανάρουν επειδή απλά είχες ένα φάκελο και μάλιστα στα Έγγραφα δεν παίζει με την καμία. Εμένα δηλαδή γιατί δεν με μπανάρουν για τον ίδιο λόγο; Μήπως έκανες κάτι στο online, που δεν έχει σχέση με τα mods? Πχ να έβριζες δεν ξέρω, δεν παίζω και πολύ για να είμαι γνώστης όλων των όρων που έχει θέσει η R*, αλλά το σφάλμα είναι σχεδόν σίγουρα δικό σου.

Εγω παιζω πολυ και ειμαι γνωστης των ορων.  Πανω απο 120 μερες online time μεταξυ τριων account . Δεν ηταν δικο μου σφαλμα.

Δεν ηταν perma, ηταν πρωτα 10ημερο και μετα 30ημερο. Οταν επεσε το 30ημερο εκανα το φορματ και μολις περασαν οι 30 μερες και με αφησαν να παιξω ξανα με αυτο το account, δεν ειχα πια προβλημα.

Και το πρωτο το 10ημερο και το 2ο το 30ημερο τα εφαγα με μολις 2 ωρες online time το καθενα. Καινουριο account , ολοκαινουργο.

Μεταξυ μας μιλαμε, δεν κλαιγομαι, αν ειχα κανει τσατσια θα το παραδεχομουν.

 

Tο εν λογω mod ειχα κατεβασει προ 6μηνου και απλα καθοταν. Yποθετω οτι καποιο απο τα αρχεια του φακελου ηταν blacklisted και ετσι το τσιμπησε το anti-cheat τους. Και τελος απο μενα πανω σε αυτο, το κουρασαμε πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πώς μπορεί να παίξει κάποιος με 23-25FPS??

Η επιληψία είναι μονόδρομος σε τέτοιες περιπτώσεις..και μόνιμες βλάβες στον εγκέφαλο..

(πονοκέφαλος δε σε πιάνει??? )

 

Έχουμε και λέμε τί κλείνεις/αλλάζεις από τις ρυθμίσεις που έχεις βάλει:

Επειδή μιλάμε για laptop θα κάνεις κάποιους συμβιβασμούς.Αν και η μνήμη της κάρτας έχει χώρο,χάνεις από CPU σίγουρα.

  • Βγάλε ότι preset έχεις από sweetfx/reshade,μη τα ξαναβάλεις ΠΟΤΕ! Και ότι άλλο graphic mod φοράς
  • το vsync βάλτο να δούμε τα max FPS που θα παίξεις,και μετά άνοιξε το πάλι
  • FXAA: off
  • MSAA: off
  • Population density/variety βάλτα 2 κλικ πριν το τέλος
  • View distance κλείσε το τελείως.
  • Texture quality: LOW
  • Shader quality: LOW/off
  • reflection quality: LOW
  • water quality: LOW
  • particles quality: LOW
  • grass quality: LOW
  • soft shadows: δε θυμάμαι πιο είναι η χαμηλότερη τιμή,αν έχει off βάλε off
  • reflection MSAA: off
  • motion blur κλείστο τελείως.
  • tesselation: OFF
  • Ambient occlusion: off
  • Anisotropic x2 το πολύ
  • POST FX: off
  • Αν αλλάζει το dx11 σε 10,βάλτο 10(δε θυμάμαι)
αν πιάσεις σταθερά πάνω από 60FPS με αυτές τις ρυθμίσεις,δοκιμασμένα όμως,πχ να κυκλοφορήσεις, να ρήξεις καμία ρουκέτα και να κάνεις εκρήξεις με μαζεμένα αμάξια,τότε μπορείς να πειράξεις κάποια πράγματα ακόμα..Αλλά ΟΧΙ στα 23-25 fps δε πρέπει καν να παίζεις το παιχνίδι,θα πάθεις τίποτα..
Ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Με όλα στο off και 1600χ900 έχω 60αρη το θέμα είναι ότι είναι χάλια τα γραφικά δεν μπορώ να παίξω έτσι. Στα 23 με 25 σταθερά που παίζω έπαιζα τόσα χρόνια στο ps3 χωρίς κανένα θέμα. Στο gta 5 είμαι ήδη στις 6 ώρες έχω και ένα Mod με timecycle sweet fx με τις παραπάνω ρυθμίσεις και απλά απολαμβάνω το παιχνίδι.

 

Ίσως είμαι συνηθισμένος από το ps3 και δεν με επηρεάζουν τα χαμηλά fps δεν ξέρω.

 

Στο for cry primal επίσης στα 23 25 με ίδιες ρυθμίσεις 3 ώρες gameplay έπαιξα κανονικά. Rise of the tomb raider Τα ιδια.

 

Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο να παίξω σε 60p με όλα Low που πραγματικά είναι χάλια τα γραφικά η να κάνω υποχωρήσεις στα fps με ένα αρκετά καλό settings στα γραφικά.

 

Παίζω σε 55αρα samsung 1080p στα 2.5 μέτρα και με medium settings 1080p ανάλυση στα 30 σταθερά πάει άνετα. 60p 1080p πρέπει όλα low και directx 10 και πάλι δεν πάει στα 50 πάει. Αλλά δεν παίζεται με όλα Low το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Heybro, Ακόμη κι αν δεν σε ενοχλεί, σίγουρα ο εγκέφαλος σου δε θα την παλεύει και πολύ. Σε επηρεάζει χωρίς να το καταλαβαίνεις και θα σου βγουν θέματα αργότερα. Ποτέ μην πέφτεις κάτω από 35. Από εκεί και πέρα, αν χάνεσαι ανάμεσα στα δεκάδες settings, η πιο εύκολη τακτική είναι να αφήσεις τα GeForce Experience/Gaming Evolved να σου ρυθμίσουν το παιχνίδι για 60fps και μετά μία-μία αρχίζεις να αλλάζεις εσύ τις ρυθμίσεις, μέχρι να επιτύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Υπολογίζοντας πρόχειρα, πιστεύω ότι μπορείς να βρεις τη χρυσή τομή κοντά στα 40-45fps με αρκετά καλό οπτικό αποτέλεσμα, που διαφέρει πολύ απ' τα Low.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Heybro, Ακόμη κι αν δεν σε ενοχλεί, σίγουρα ο εγκέφαλος σου δε θα την παλεύει και πολύ. Σε επηρεάζει χωρίς να το καταλαβαίνεις και θα σου βγουν θέματα αργότερα. Ποτέ μην πέφτεις κάτω από 35. Από εκεί και πέρα, αν χάνεσαι ανάμεσα στα δεκάδες settings, η πιο εύκολη τακτική είναι να αφήσεις τα GeForce Experience/Gaming Evolved να σου ρυθμίσουν το παιχνίδι για 60fps και μετά μία-μία αρχίζεις να αλλάζεις εσύ τις ρυθμίσεις, μέχρι να επιτύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Υπολογίζοντας πρόχειρα, πιστεύω ότι μπορείς να βρεις τη χρυσή τομή κοντά στα 40-45fps με αρκετά καλό οπτικό αποτέλεσμα, που διαφέρει πολύ απ' τα Low.

Αυτο θα προσπαθησω να κανω για να το λετε ετσι θα ειναι σιγουρα σε επηρεαζουν τα πολυ χαμηλα fps. 40+ και βλεπουμε για τα γραφικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά η 840Μ δεν ειναι για gaming ούτε και ο επεξεργαστής επίσης,που να μπεις και Online με αυτες τις ρυθμίσεις.

Online δεν παιζω καθολου.Ξερω οτι δεν ειναι για gaming αλλα τα παιχνιδια που εχω βαλει με εχει εκπληξει με το τι μπορει να κανει.Καποια στιγμη θα παω για καλο desktop αλλα αυτη τη στιγμη πρεπει καπως να βολευτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θα προσπαθησω να κανω για να το λετε ετσι θα ειναι σιγουρα σε επηρεαζουν τα πολυ χαμηλα fps. 40+ και βλεπουμε για τα γραφικα.

 

Για να μην παρεξηγηθώ, λέγοντας αρκετά καλό οπτικό αποτέλεσμα, εννοώ ανεκτό από τη μεριά σου, σύμφωνα με αυτά που κατάλαβα, ότι δεν ζητάς και πολλά. Απλά να μην είναι άθλιο Low δηλαδή. Στην πραγματικότητα, δυστυχώς δεν μπορεί και πολλά το hardware σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παρεξηγηθώ, λέγοντας αρκετά καλό οπτικό αποτέλεσμα, εννοώ ανεκτό από τη μεριά σου, σύμφωνα με αυτά που κατάλαβα, ότι δεν ζητάς και πολλά. Απλά να μην είναι άθλιο Low δηλαδή. Στην πραγματικότητα, δυστυχώς δεν μπορεί και πολλά το hardware σου.

Προφανώς ειναι η το ένα ή το άλλο. Θα προσπαθήσω κάτι σε 40fps με όσο καλύτερα γραφικά γίνεται. Και να πέσω σε 720p θα πάω στα 50 fps αλλά χαλάει πάρα πολύ η εικόνα. 950gflops βγάζει η 840m με ένα μικρό overclock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τι λες!

Γι'αυτό ειπα να το ρήξεις στα low να δούμε πού πάει και μετά να το μετριάσουμε, ώστε να σαι στα 35+ και να είναι όμορφο οπτικά..

Πιστεύω θα βρούμε άκρη!

Λίγο όρεξη για δάχτυλο να χεις με τα settings και θα το βρεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τι λες!

Γι'αυτό ειπα να το ρήξεις στα low να δούμε πού πάει και μετά να το μετριάσουμε, ώστε να σαι στα 35+ και να είναι όμορφο οπτικά..

Πιστεύω θα βρούμε άκρη!

Λίγο όρεξη για δάχτυλο να χεις με τα settings και θα το βρεις

Έκανα ένα reinstall να φύγουν όλα τα mods και θα το πιάσω να δω τι άκρη θα βγάλω και επανέρχομαι σε λίγο να σας πω τι βγάζει.

 

Edit:

Έχουμε και λέμε. Όλα Low normal σε 1600χ900 πιάνω 58 fps σταθερά.

 

Απο εδώ και πέρα πείτε μου εσείς τι να ρυθμίσω. Για Full HD όλα low πάω στα 47 fps.

 

Σε 720p παίζω στα 75.

 

Αν χρειαστεί πειράζω και το xml settings αρχείο ότι πείτε.

35-40fps με τις παρακατω ρυθμισεις:

 

image.png
image.png
image.png

 

 

Και μερικα screenshots:

 

image.png
image.png
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά!

 

κλείσε και postfx & tesselation..

ρίξε στο medium τα reflections,grass και το water quality..Βάλε high το particles quality.

Χαμήλωσε στο μισό το density του πληθυσμού και το variety του..

 

Στο advanced graphics τί έχει;

Βλέπω η μνήμη εκτοξεύθηκε με πριν,τί έγινε;Σίγουρα από κει γέμισε.

 

Και βάλτο σε 1080 και θα πρότεινα να άνοιγες να δούμε τα επιτρεπτά όρια που αφήνει το παιχνίδι να το σετάρεις.

 

Σίγουρα θα βρουμε setup που και να σου αρέσει αλλά και να παίζεις με αρκετά fps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά!

 

κλείσε και postfx & tesselation..

ρίξε στο medium τα reflections,grass και το water quality..Βάλε high το particles quality.

Χαμήλωσε στο μισό το density του πληθυσμού και το variety του..

 

Στο advanced graphics τί έχει;

Βλέπω η μνήμη εκτοξεύθηκε με πριν,τί έγινε;Σίγουρα από κει γέμισε.

 

Και βάλτο σε 1080 και θα πρότεινα να άνοιγες να δούμε τα επιτρεπτά όρια που αφήνει το παιχνίδι να το σετάρεις.

 

Σίγουρα θα βρουμε setup που και να σου αρέσει αλλά και να παίζεις με αρκετά fps.

 

Πιστευω βρηκα το ιδανικο με μονιμα 40+ fps και το παιχνιδι ειναι απολαυση. Εκανα edit το xml αρχειο εκλεισα τελειως τα shadows(τα εβαλα στο (0) που δεν μου αρεσουν καθολου. Εχω ενα απλο sweetfx το οποιο εχει μια πολυ μικρη επιπτωση στα fps κατα 2-3 και ομορφαινει πολυ το παιχνδι.

 

Ρυθμισεις:

image.png
image.png
image.png
 
Και φωτογραφιες:
GTA5_2017_02_28_23_28_52_217.png
GTA5_2017_02_28_23_29_32_542.png
GTA5_2017_02_28_23_29_39_999.png

 

 

Στο advanced εχω το πρωτο μονο στο on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tesselation ειδα οτι δεν εχει διαφορα και να το κλεισω δεν εχει καθολου impact στο performance.Tα reflections στο normal χανονται τελειως.Στο high ειναι το καλυτερο και fps και reflections.To water quality επισης δεν εχει impact στα fps.To density δοκιμασα τελειως off και full τα ιδια εχω.Για τη μνημη δεν γνωριζω.Θα δοκιμασω οπως το εχω με 1080p να δω που θα παει.Για το τελευταιο δεν καταλαβα για τα ορια που το βλεπω αυτο?


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...