Προς το περιεχόμενο

Grand Theft Auto V [GTA 5][PC]


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπιζω/θεωρω οτι το εφτιαξα, δε ξερω τι ακριβως ευθυνεται, αλλα αλλαξα αυτα και επαιξα μιση ωρα απροβληματιστα.

 

PageFile (Initial 256 / Max 2048 -> Initial 512 / Max 4096)

Advanced Graphics Ολα OFF

Population Density & Diversity 1 τικ πριν το max

 

Νομιζω δε πειραξα κατι αλλο. Θα δοκιμασω και αυριο πιο διεξοδικα μεχρι να βρω ακριβως τι προκαλει τα κολληματα, αν και υποψιαζομαι οτι φταιει καποια απ' τις επιλογες στο Advanced Graphics.

 

Υπαρχει καποιο εργαλειο που δειχνει avg/max χρηση RAM και Pagefile?

msi afterburner για real-time παρακολούθηση(τα ενεργοποιείς στο OSD)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πήγα μόλις να μπω να παίξω και μόλις ανοιξα το steam ξεκινησε να κατεβάζει mia ενημέρωση. Μολις τελείωσε πατησα το play και μου βγάζει την παρακάτω εικόνα 

https://s28.postimg.org/mnz6y04ul/123.jpg

Εννοείτε οτι μολις πατάω να κανει check μου λέει Rockstar activation code already in use

Το παιχνίδι επαιζε κανονικά πριν 2 εβδομάδες. Δεν ειναι δλδ οτι το έτρεχζα πρώτη φορά τώρα.

 

 

edit. Το εκλεισα τελείως και το ανοιξα απο την συντομευση που υπάρχει στην επιφανεια εργασία και όχι πατώντας το Play μεσω steam και μπηκε κανονικά. Δεν ξέρω τι παίχτηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πήγα μόλις να μπω να παίξω και μόλις ανοιξα το steam ξεκινησε να κατεβάζει mia ενημέρωση. Μολις τελείωσε πατησα το play και μου βγάζει την παρακάτω εικόνα 

https://s28.postimg.org/mnz6y04ul/123.jpg

Εννοείτε οτι μολις πατάω να κανει check μου λέει Rockstar activation code already in use

Το παιχνίδι επαιζε κανονικά πριν 2 εβδομάδες. Δεν ειναι δλδ οτι το έτρεχζα πρώτη φορά τώρα.

 

 

edit. Το εκλεισα τελείως και το ανοιξα απο την συντομευση που υπάρχει στην επιφανεια εργασία και όχι πατώντας το Play μεσω steam και μπηκε κανονικά. Δεν ξέρω τι παίχτηκε.

 

Μου έχει τύχει και μένα πριν κάνα μήνα. Περιττό να πω πως χέστηκα πάνω μου μέχρι να ξαναπαίξει, μήπως με banαραν για κάτι. Ποιος ξέρει που τρώει σκάλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τύχει και μένα πριν κάνα μήνα. Περιττό να πω πως χέστηκα πάνω μου μέχρι να ξαναπαίξει, μήπως με banαραν για κάτι. Ποιος ξέρει που τρώει σκάλωμα.

 

Επειδή το googlara παιζει αρκετά απ οτι ειδα. Δεν ξέρω που σκαλώνει παντως εμενα εφτιαξε απο μονο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμασα αλλα ειχα παλι κολληματα, θα ψαξω αργοτερα να δω τι φταιει

μπορείς να βάλεις τον χρόνο ενημέρωσης του AB,πολύ χαμηλά για να βλέπεις σχεδόν real time τι χρησιμοποιείται και πόσο.(πχ 200 ms)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να βάλεις τον χρόνο ενημέρωσης του AB,πολύ χαμηλά για να βλέπεις σχεδόν real time τι χρησιμοποιείται και πόσο.(πχ 200 ms)

Θα δοκιμασω να ξανακολλησει τωρα, γιατι την τελευταια φορα δε googlαρα το error# που εβγαλε, μηπως φταιει κατι αλλο, γιατι με τις ιδιες ρυθμισεις τη μια φορα επαιξα ~30' χωρις θεμα και την επομενη (μονη αλλαγη τα 15mb του AB) κολλησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμασα αλλα ειχα παλι κολληματα, θα ψαξω αργοτερα να δω τι φταιει

Υστερα απο googling ειδα οτι ειχαν και αλλοι το ιδιο θεμα με 8gb ram. Ειχαν κοινο οτι κυριος δισκος τους ηταν SSD και τρεχαν το παιχνιδι απο HDD με pagefile στον C. Ακριβως τα ιδια και γω.

Μειωσα το pagefile στον C, και εβαλα System Managed pagefile στον D (δισκος του παιχνιδιου - HDD), επισης εκλεισα το samsung magician. Ετρεξε μιση ωρα κανονικα.

 

Ειχα ανοιχτο task manager στην 2η οθονη, η χρηση ram στην αρχη ηταν καπου 2.4GB (αποκλειστικα για το παιχνιδι), σιγα σιγα αρχισε να ανεβαινει και μυριστηκα memory leak και επικειμενο crash, παρολα αυτα διαψευθηκα. Η χρηση capαρε στα 3.5GB (~86% RAM usage) και εμεινε εκει. Ειχα λιγο stuttering* σε γρηγορη οδηγηση που πριν δεν ειχα, αλλα τουλαχιστον το παιχνιδι (μαλλον) σταματησε να ειναι ωρολογιακη βομβα. Θα ξαναελεγξω αυριο για να το επιβεβαιωσω.

 

*Δε ξερω αν για το stuttering ευθυνεται το bottleneck απ' τον HDD ή η οθονη, μιας και οδηγουσα στα βουνα οπου επεφταν τα FPS και ενδεχομενως να ηταν εκτος του VRR range της οθονης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υστερα απο googling ειδα οτι ειχαν και αλλοι το ιδιο θεμα με 8gb ram. Ειχαν κοινο οτι κυριος δισκος τους ηταν SSD και τρεχαν το παιχνιδι απο HDD με pagefile στον C. Ακριβως τα ιδια και γω.

Μειωσα το pagefile στον C, και εβαλα System Managed pagefile στον D (δισκος του παιχνιδιου - HDD), επισης εκλεισα το samsung magician. Ετρεξε μιση ωρα κανονικα.

 

Ειχα ανοιχτο task manager στην 2η οθονη, η χρηση ram στην αρχη ηταν καπου 2.4GB (αποκλειστικα για το παιχνιδι), σιγα σιγα αρχισε να ανεβαινει και μυριστηκα memory leak και επικειμενο crash, παρολα αυτα διαψευθηκα. Η χρηση capαρε στα 3.5GB (~86% RAM usage) και εμεινε εκει. Ειχα λιγο stuttering* σε γρηγορη οδηγηση που πριν δεν ειχα, αλλα τουλαχιστον το παιχνιδι (μαλλον) σταματησε να ειναι ωρολογιακη βομβα. Θα ξαναελεγξω αυριο για να το επιβεβαιωσω.

 

*Δε ξερω αν για το stuttering ευθυνεται το bottleneck απ' τον HDD ή η οθονη, μιας και οδηγουσα στα βουνα οπου επεφταν τα FPS και ενδεχομενως να ηταν εκτος του VRR range της οθονης.

εγω με 8 γιγα ραμ εχω περίπου 5.6.-6 γιγα συνολική δέσμευση(10αρια+παιχνίδι)

το magician ξήλωσέ το εφόσον έχεις κάνει τις ρυθμίσεις για τον ssd,μόνο προβλήματα δημιουργεί.

δοκίμασε να ρίξεις το grass quality και δεσ πως πάει στα βουνά.

με το σύστημα της υπογραφής το μόνο θέμα που έχω είναι random car spawn στους δρόμους μιας και έχω τερματίσει τα population variety,density κλπ.

δοκίμασε να βγάλεις και τελείως τα φίλτρα(msaa Κλπ) αν θυμάμαι καλά ειχε κάποια θέματα το παιχνίδι με amd κάρτες(αλλα νομίζω κυρίως artifacts ηταν στις πρώτες εκδόσεις και μετά το φτιάξανε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα μου έδωσε 250Κ το παιχνίδι, μοιράζει δώρα η R* πάλι;

Random & automated τελειως αρκει να εισαι γραμμενος στο newsletter.

Υπαρχουν screenshots απο χρηστες που πρωτη οθονη πηρανε το bonus και μετα το enter 2η οθονη πηρανε ban :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Random & automated τελειως αρκει να εισαι γραμμενος στο newsletter.

Υπαρχουν screenshots απο χρηστες που πρωτη οθονη πηρανε το bonus και μετα το enter 2η οθονη πηρανε ban :D

Πριν καιρό πάντως,είχα πάρει πάλι 100Κ απο τέτοιο συμβάν.

εκείνο βέβαια το είχα διαβάσει στο newsletter(ναι είμαι γραμμένος) και γι αυτό έμπαινα καθημερινά έστω και για 10 λεπτά να κάνω μια βόλτα.

το σημερινό δεν το είχα δεί :-D

επίσης,υπάρχει κάποιος να μπορέσουμε να βγάλουμε το 2ο heist;

πέρασα σήμερα με μια παρέα τα setups αλλα δεν άντεξα και την ληστεία και το έκλεισα.

αυτό που μπορώ να κάνω καλά ειναι το buzzard,να πετάω δεν ξέρω.

οπότε χρειάζομαι 3 άτομα και η αμοιβή ειναι 25% ο καθένας,αν θυμάμαι καλά 125Κ έκαστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...