Προς το περιεχόμενο

Grand Theft Auto V [GTA 5][PC]


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα μια βοηθεια τι setings να βαλω για την 970 σε 1080p για δοκιμασα αρκετα αλλα ετρωγε fps drop αποτομα.

έκανε κάτι τέτοια με το personal radio..αν έχεις δοκίμασε να βγάλεις τα mp3 και να τρέξει το παιχνίδι χωρίς αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με τις ώρες του είναι, χθες 3-4 φορές τουλάχιστον με πέταξε story mode στο loading. Απο την άλλη, έκανα force AF απο CCC για πρώτη φορά. Φοβερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα μια βοηθεια τι setings να βαλω για την 970 σε 1080p για δοκιμασα αρκετα αλλα ετρωγε fps drop αποτομα.

 

Εγω εχω βαλει αυτα και παει νερακι 60fps:

 

https://m.reddit.com/r/GrandTheftAutoV_PC/comments/32kh08/best_settings_if_you_have_a_gtx_970/

 

Η μονη διαφορα οτι εγω εχω αφησει το vsync του παιχνιδιου στο off και εχω βαλει απο τις ρυθμισεις της nvidia το adaptive sync on. Αλλα και χωρις αυτο, με αυτες τις ρυθμισεις επαιζε τελεια γυρω στα 75fps αν θυμαμαι. Απλα επειδη δεν καταλαβαινα διαφορα εβαλα το vsync να μην ζοριζεται τσάμπα παραπανω η καρτα και κανει θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα laptop με i3-3217u και nvidia gt 710m και παρόλο που έχω επιλέξει τις χαμηλότερες ρυθμίσεις παρατηρώ κολλήματα κυρίως κατά την γρήγορη οδήγηση.

Μπορεί να μου πει κάποιος τι ρυθμίσεις να επιλέξω ώστε να μην κολλάει και ταυτόχρονα να μην κατέβει ιδιαίτερα η ποιότητα των γραφικών ώστε να μην μοιάζει με ps2;

Σας παραθέτω το αρχείο των ρυθμίσεων που έχω τώρα για όποιον ενδιαφέρεται να το επεξεργαστεί.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

settings.xml

Επεξ/σία από giannis193
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω βαλει αυτα και παει νερακι 60fps:

 

https://m.reddit.com/r/GrandTheftAutoV_PC/comments/32kh08/best_settings_if_you_have_a_gtx_970/

 

Η μονη διαφορα οτι εγω εχω αφησει το vsync του παιχνιδιου στο off και εχω βαλει απο τις ρυθμισεις της nvidia το adaptive sync on. Αλλα και χωρις αυτο, με αυτες τις ρυθμισεις επαιζε τελεια γυρω στα 75fps αν θυμαμαι. Απλα επειδη δεν καταλαβαινα διαφορα εβαλα το vsync να μην ζοριζεται τσάμπα παραπανω η καρτα και κανει θόρυβο.

Aν εχω οff v-sync τρεμοπαιζει λιγο η οθονη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν εχω οff v-sync τρεμοπαιζει λιγο η οθονη.

τρεμοπαίζει;

αυτό που παρατηρείς λέγεται tearing,εκτος κ αν αναβοσβήνει η οθόνη γενικότερα οπότε ειναι αλλο πρόβλημα.

Αυτό που παρατηρείς λοιπόν ειναι απολυτα λογικό μιας και κλειδώνει ο κάθετος συγχρονισμός με τον ρυθμο ανανέωσης της οθόνης σου.οταν ομως το σύστημα δεν μπορείς να κρατήσει σταθερα τα 60καρέ τότε ρίχνει τα καρέ στα 30 επιτόπου χωρίς καποια αλλη τιμή ενδιάμεσα οπότε και βλεπεις το παιχνιδι να πηγαινει αργά.

Σε single player οκ,αλλα σε multi εαν παίζεις με Vsync on απλά χάνεις μάχες γιατι περιμένεις το σύστημα σου ανταποκριθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν ρυθμίσεις για το λαπτοπ σου,και που το τρέχει χαρούμενος να είσαι έτσι οπως τρέχει.

Τις ανέβασα τις ρυθμίσεις. Σίγουρα είμαι χαρούμενος μέχρι να αναβαθμιστώ σε καλύτερο μηχάνημα, αλλά θεωρώ οτί μπορεί να τρέξει καλύτερα απλά δεν γνωρίζω ποιές ρυθμίσεις να πειράξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις ανέβασα τις ρυθμίσεις. Σίγουρα είμαι χαρούμενος μέχρι να αναβαθμιστώ σε καλύτερο μηχάνημα, αλλά θεωρώ οτί μπορεί να τρέξει καλύτερα απλά δεν γνωρίζω ποιές ρυθμίσεις να πειράξω.

προσωπικά για το λάπτοπ σου πάντως,πέρα απο textures σε normal (και αυτό με ζόρι)δεν θα ανέβαζα κάτι αλλο,ολα low.

το παιχνίδι απαιτεί τουλάχιστον 1 γίγα στην κάρτα αλλα τα 64bit του διαυλου συν τον αργό επεξεργαστή δεν προλαβαίνουν να επεξεργαστουν σωστά το παιχνίδι.

το μόνο που θα μπορούσες νομίζω να βάλεις χωρίς τρομερό φόρτο εργασίας είναι το world variety(εαν θυμαμαι καλά)αλλα νομίζω οτι χρειάζεται αρκετή Vram και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 710 m τι καλυτερα να τρεξει ; και που σου τρεχει και ετσι πολυ ειναι 

Τρέχει σε συστήματα χαμηλότερα από το δικό μου αλλά με γραφικά ps2. Παίζω από 30-40 fps συνήθως εκτός από κάποιες στιγμές που πέφτουν στιγμιαία. Άρα με λίγο χαμηλότερες ρυθμίσεις από τις low του παιχνιδιού θα τρέξει αξιοπρεπώς. Αυτό που κοιτάζω να αποφύγω είναι να ρίξω τόσο πολύ τις ρυθμίσεις που να φαίνεται λες και παίζω san andreas.

 

προσωπικά για το λάπτοπ σου πάντως,πέρα απο textures σε normal (και αυτό με ζόρι)δεν θα ανέβαζα κάτι αλλο,ολα low.

το παιχνίδι απαιτεί τουλάχιστον 1 γίγα στην κάρτα αλλα τα 64bit του διαυλου συν τον αργό επεξεργαστή δεν προλαβαίνουν να επεξεργαστουν σωστά το παιχνίδι.

το μόνο που θα μπορούσες νομίζω να βάλεις χωρίς τρομερό φόρτο εργασίας είναι το world variety(εαν θυμαμαι καλά)αλλα νομίζω οτι χρειάζεται αρκετή Vram και αυτό.

Όλα low τα χω. Το θέμα είναι ποιές ρυθμίσεις να βάλω ακόμα χαμηλότερα από αυτές που δίνει το παιχνίδι πειράζοντας το settings.xml.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχει σε συστήματα χαμηλότερα από το δικό μου αλλά με γραφικά ps2. Παίζω από 30-40 fps συνήθως εκτός από κάποιες στιγμές που πέφτουν στιγμιαία. Άρα με λίγο χαμηλότερες ρυθμίσεις από τις low του παιχνιδιού θα τρέξει αξιοπρεπώς. Αυτό που κοιτάζω να αποφύγω είναι να ρίξω τόσο πολύ τις ρυθμίσεις που να φαίνεται λες και παίζω san andreas. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Άμα έχει διάθεση κανείς ας βοηθήσει. Ευχαριστώ.

Οσο και να ριξεις τις ρυθμισεις δεν προκειται να παιξεις με γραφικα san andreas μην ανησυχεις. Ειδικα τωρα που στα παιχνιδια δεν εχουν μεγαλη διαφορα τα medium απο τα ultra settings. Αυτο που κανει σιγουρα μεγαλη διαφορα στο ματι ειναι τα textures, αν σε παιρνει να τα εχεις normal μια χαρα, ολα τα αλλα προτεινω κι εγω να τα εχεις στο low. Δες διαφορες συγκρισεις αναμεσα στα settings για το συγκεκριμενο παιχνιδι, θα δεις οτι δεν υπαρχουν μεγαλες διαφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...