Προς το περιεχόμενο

Mint 17 no x at boot


Sordnaxela

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγκατέστησα πριν 2 ημέρες το Mint 17 32-bit σε ένα παλιό laptop για να το έχω σαν "κατεβαστήρι" και media center. 'Ολα λειτουργούσαν κανονικά μέχρι σήμερα το πρωί που το άνοιξα.

 

Δεν έχω GUI, μπουτάρει, βλέπω το ποντίκι, αλλά όλα είναι μαύρα πίσω.

 

Δεν είχα εγκαταστήσει drivers για την κάρτα γραφικών, πράγμα που έκανα σήμερα από κονσόλα, με apt-get install nvidia-current, αλλά δεν άλλαξε τίποτα.

 

Κάποια ιδέα / βοήθεια ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα ειδα οτι εχεις ποντικι αλλα τιποτε αλλο. Αν μπορεις, κανε εγκατασταση ενα openbox πχ και δοκιμασε να δεις αν μπαινει σε αυτο. Αν μπαινει, εχεις προβλημα με το session του desktop enviroment που εχει το mint (cinnamon λεγεται?). Αν ναι, τοτε δες αν στην οθονη του login εχεις επιλογη για failsafe cinnamon ή κατι τετοιο :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνει. Στο λέω γιατί είναι σίγουρα πρόβλημα με το X Window System. Τώρα τον έχω ανοιχτό και φαντάσου βλέπω έναν φάκελο που είχα κάνει Public μέσω δικτύου. Τρέχει κανονικά δηλαδή. MATE είναι. Καμία άλλη ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εχεις θεμα με το session του mate. Alt+f2 μπορεις να κανεις ή δεν δουλευει τιποτα? Αν ναι, ξεκινα απο εκει το mate-control-center και κλεισε το compositing του wm του mate και οτι περιεργο ξεκιναει οταν μπαινεις στο mate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry Που πετάγομαι.

έβαλα κι εγώ το mate 17 32bit σε dual boot (πριν είχα το 16), κάνω ένα ρεσταρτ και δε μου δουλεύει το touchpad.

σαν hardware δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί στα win δουλεύει μια χαρά.

δεν έχω και εξωτερικό mouse να δοκιμάσω.

τι διάολο φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το θέμα είναι ότι δούλευε κανονικά.

μόλις έκανα ρεσταρτ δε κουνιέται το βελάκι με τίποτα.

γρηγορότερα μου φαίνεται θα βγάλω άκρη αν κάνω πάλι Install

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο λεω κι εγω. Παταω alt+f2 κανω login και δινω mate-control-center αλλα δεν τρεχει. Αυτο με το compositing του wm πως το κανω χωρις το control-center;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παταω alt+f2 κανω login και δινω mate-control-center

 

Με λαθος σειρα τα κανεις.

Αν δωσεις alt+f2 οταν εισαι στον login manager θα σε παει στο tty2, σε "τερματικο" δηλαδη, οπου θα πρεπει να κανεις login για να συνεχισεις, οποτε οτι και να τρεξεις θα σου πει πως δεν γινετια γιατι δεν τρεχει το γραφικο περιβαλλον.

Αν δωσεις alt+f2 αφου μπεις στο mate, εκει που δειχνει μονο το ποντικι σε μια μαυριλα, θα ανοιγει το run dialog του mate, λογικα, και εκει θα δωσεις mate-control-center.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...