Προς το περιεχόμενο

Compact φωτογραφική μηχανή έως 200€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλος θέλει να αγοράσει άμεσα μια compact φωτογραφική μηχανή στα 200€.

 

Ανάμεσα σε canon, samsung, sony, nikon και panasonic τι θα είχατε να προτείνετε και ποιο μοντέλο συγκεκριμένα;

 

Αναμένω τις προτάσεις σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά τί λέτε για την WB350F?

Ψάχνω μια καλή compact για φωτογραφία δρόμου, τοπία, φωτ. διακοπών και κάνα πορτρέτο.

Όλα σε πολύ ερασιτεχνικό επίπεδο.

Απ' ότι έψαξα έχει και Manual ρυθμίσεις οπότε φαντάζομαι θα είναι γρήγορη στη λήψη.

Και σε μερικά samples είδα πως το βράδι την παλεύει χωρίς φλας.

Αξίζει τα 160 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κανα 2ωρο την επιασα στα χερια μου σε καταστημα και επαιξα μαζι της πολλη ωρα. Απλα δεν παιζεται, στα 160 δεν υπαρχει αντιπαλος.

Εβγαλα και μια φωτο μακρο και ηταν τζαμι η εικονα.

Σε μπλε χρωμα που την ειδα ηταν πολυ ομορφη. Το μεγεθος της ειναι λιγο μεγαλο για τσεπη, αλλα δεν ειναι ultra compact ετσι και αλλιως.

Καποια στιγμη θα την παραγγειλω και θα γραψω εντυπωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσεξε καλα  την ποιοτητα  της φωτο.......η wb150f που ειχα,ειχε πολυ χειροτερη ποιοτητα στην φωτο,απο μια παλια sony w270 που εχω ακομη.σε ξακρισμα-κροπαρισμα στην σαμυ,η ποιοτητα του κοματιου που εμενε,ηταν αρκετα χειροτερο απο την σονυ....και γραφω για την ιδια φωτο,βγαλμενη και απο την σαμυ και απο την σονυ.της σαμυ ηταν εμφανως χειροτερη.τωρα εχω μια ολυ sz και η ποιοτητα ειναι 2 κλικ καλυτερη απο την σονυ.....(ιδιο θεμα ,τραβηγμενο και με τις 3 μηχανες.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύετε θα άξιζε να δώσω παραπάνω λεφτά για μια nx1000? Ή θα με καλύψει η wb350f?

Αυτό που θέλω είναι να βάζω κάνα τοπίο, φωτογραφίες δρόμου, κτίρια, παραλίες το καλοκαίρι κτλ, κυρίως για ταξίδια εκδρομές διακοπές. Αλλά θέλω να είναι κάτι καλό Γιατί όλα αυτά που είπα μέχρι τώρα τα κάλυπτα με το κινητό. Όποτε Δεν έχει νόημα να πάμε στην ίδια ποιότητα :-P

Επεξ/σία από Giorgos3924
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα η mirrorless ειναι κλασεις ανωτερη αλλα και αλλη κατηγορια μηχανων. Ριξε ενα ματι στο τοπικ των προσφορων για την nx2000 στα 200-220 ευρω.

Εγω ως απλος κ περιστασιακος χρηστης θα κανω τη δουλεια μου με την wb350f, δεν χρειαζομαι κατι περιπλοκο. Με διαφραγμα 2.8 θα ειμαι ευχαριστημενος σιγουρα, αφου & τωρα με μια canon του 2006 την κανω τη δουλεια μου (διαφραγμα 2.6).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγουρα η mirrorless ειναι κλασεις ανωτερη αλλα και αλλη κατηγορια μηχανων. Ριξε ενα ματι στο τοπικ των προσφορων για την nx2000 στα 200-220 ευρω.

Εγω ως απλος κ περιστασιακος χρηστης θα κανω τη δουλεια μου με την wb350f, δεν χρειαζομαι κατι περιπλοκο. Με διαφραγμα 2.8 θα ειμαι ευχαριστημενος σιγουρα, αφου & τωρα με μια canon του 2006 την κανω τη δουλεια μου (διαφραγμα 2.6).

Ναι αυτό σκέφτομαι κ εγώ και προβληματίζομαι.

Ότι σίγουρα θα κάνω τη δουλειά μου.

Διάφραγμα 2,8 Είναι λίγο μικρότερος από την canon σου αλλά φαντάζομαι θα είναι αρκετά φωτεινός.

Σε αυτή την κατηγορία με τα ίδια χρήματα μπορώ να πάρω κάτι άλλο;

Επεξ/σία από Giorgos3924
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινω να πας σε καποια μεγαλη αλυσιδα να πιασεις απο κοντα τις μηχανες και να παιξεις μαζι τους. Πολλες φορες μου αρεζε μια μηχανη απο το ιντερνετ, αλλα οταν την εβλεπα απο κοντα αλλαζα γνωμη. Δυσαρεσκεια στο μενου, στην ποιοτητα των πληκτρων, μεγεθος, εμφανιση κλπ. Το επαθα και με την nx1000. Ολοι την εξυμνουν εδω, αλλα οταν την επιασα στα χερια, μου φανηκε τοσο κακασχημη, που σηκωθηκα και εφυγα, αν και ηξερα οτι βγαζει φοβερες φωτο.

Μην παραγγειλεις στα τυφλά χωρις να τις δεις απο κοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προτεινω να πας σε καποια μεγαλη αλυσιδα να πιασεις απο κοντα τις μηχανες και να παιξεις μαζι τους. Πολλες φορες μου αρεζε μια μηχανη απο το ιντερνετ, αλλα οταν την εβλεπα απο κοντα αλλαζα γνωμη. Δυσαρεσκεια στο μενου, στην ποιοτητα των πληκτρων, μεγεθος, εμφανιση κλπ. Το επαθα και με την nx1000. Ολοι την εξυμνουν εδω, αλλα οταν την επιασα στα χερια, μου φανηκε τοσο κακασχημη, που σηκωθηκα και εφυγα, αν και ηξερα οτι βγαζει φοβερες φωτο.

Μην παραγγειλεις στα τυφλά χωρις να τις δεις απο κοντα.

Όχι στα τυφλά, αφού υπάρχει σε καταστήματα θα πάω να τη δώ εννοείται.

Απλά η ποιότητα είναι αντικειμενική γιαυτό ρωτάω.

Είδα samples στο ιντερνετ, τι βγάζει η nx1000, και την είδα και από κοντά και όντως ήταν πολύ καλή! απίστευτες φωτογραφίες.

Αλλά στο χέρι όπως λες, κάτι δεν μ άρεσε κ μένα. ίσως ο μεγάλος φακός με το μικρό εύρος, δεν ξέρω.

Δεν μπορείς να δείς και πολλά στο κατάστημα. Αλλά όπως και να το δείς, μια βασική ιδέα την παίρνεις.

Επειδή έγραψα και σε άλλο φορουμ, κάποιος μου είπε πως σπάνια θα χρησιμοποιήσω zoom και πως το 99% των φωτογραφιών μου θα είναι σε wide. Λογικό μου ακούγεται αν αναλογιστούμε πως ότι φωτογραφίες έχω βγάλει ήταν πάντα με κινητό.

Αλλά υπήρχαν φορές που χρειάστηκα λίγο zoom, όπως μια χήνα σε λίμνη, κάποιον στα 100μ, μια κορυφή κτηρίου, τα μοναστήρια στα μετέωρα κτλ...

Γιαυτό το λόγο δεν θέλω να πάω στη nx1000, Είδα το μέγιστο ζουμ στο μαγαζί και δεν με ικανοποίησε.

Θα μου πείτε, να κάνω crop το σημείο, 20mpx έχει... Αλλά άλλο το οπτικό ζουμ.

Επεξ/σία από Giorgos3924
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...