Προς το περιεχόμενο

Αγορά εκτυπωτή Laser


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σας, ενδιαφερομαι για την πρωτη αγορα εγχρωμου Laser εκτυπωτη. Δεν εχω ασχοληθει και απο οτι βλεπω χρειαζεται αρκετες γνωσεις πανω στο θεμα. Η χρηση του θα ειναι καθαρα οικιακη και οχι επαγγελματικη. Τυπώνουμε κυρίως γραπτά κείμενά αλλά χρειαζόμαστε και έγχρωμο μελάνι. Στην περίπτωση συμφέρει από άποψη οικονομίας ένας έγχρωμος laser η ένας inkjet; Το budget ειναι γυρω στα 100 ευρω αυστηρα. Εχω δει αυτους http://www.e-shop.gr/konica-minolta-magicolor-1600w-p-PER.408114,

 

http://www.e-shop.gr/samsung-clp-365-color-laser-p-PER.406714. Αυτο που θελω να μαθω ειναι καθε ποτε περιπου θα πρεπει να αλλαξω τονερ, αν αναγομωνεται το τονερ και τι χρειαζεται να ξερω απο αναλωσιμα και πιθανη αγορα τους. Καθε προταση ειναι ευπροσδεκτη.

Επεξ/σία από thephotoshoped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε την έρευνα για το συγκεκριμένο προϊόν θα πρέπει να την κάνεις εσύ...

 

Και εξηγούμαι... Δεν έχουν όλες οι εταιρίες τα ίδια τόνερ, ούτε ολα αναγομωνονται με τον ίδιο τρόπο. Ακομη και τόνερ της ίδιας εταιρείας έχουν διαφορές. Δες στο youtube για να πάρεις μια ιδέα. Αυτο που γίνεται συνήθως είναι να τοποθετούμε ενα chip(ή αλλάζουμε το firmware) στο τονερ και το γεμίζουμε με γραφίτη. H αλλαγή chip ή firmware γίνεται γιατι οι εταιρείς "κλειδωνουν" τα τονερ για να μην έχεις την δυνατότητα να τα ξαναγεμίσεις... 

 

Βεβαια κανεις δε μπορεί να σου πει πότε θα αλλάξεις το τόνερ, αναλόγως τις δικές σου ανάγκες... Παντως κάθε τονερ αναφέρει την χωρητικότητα του σε μερικές χιλιάδες σελίδες (1500-2500 συνήθως), με 5% επικαλυψη για το μαυρο και 20% για το εγχρωμο.

 

Δική μου συμβουλή είναι να μπεις στο ebay και να δεις για το κάθε προιον που θές πόσο κοστίζει ο γραφίτης και τα chips. Δες μετά και στο youtube αν καποιος έχει χρησιμοποιήσει τον εκτυπωτη που αναφέρεις. 

 

Αν το εγχρωμο θα το χρησιμοποιήσεις σε ενα ποσοστο 5-10% θα ελεγα μηπως να σκεφτόσουν την αγορά  ενος black laser με δυνατότητα εκτύπωσης διπλης όψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ άρα αρχικά υπαρχει τρόπος ανάγόμωσης. Βάσει των αναγκών μου άρα προτείνεις έγχρωμο η ασπρόμαυρο laser και αποκλείουμε τους inkjet ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναγομώνεις εσυ το κοστος είναι πολυ μικρο...  Προσωπικά εγω αν ξανα αγόραζα τώρα θα έπαιρνα οπωσδήποτε κάποιον με δυνατότητα διπλής όψης. Θελεις να εκτυπωσεις ρε αδελφε 50 σελιδες μπρος πισω... 

 

Αν εκτυπωνεις έγγραφα και είναι για οικιακή χρήση οπως και εγω, το έγχρωμο τι να το κάνεις; Ενταξει θα χρειαστεί για ενα 5% με 10% των εκτυπώσεων σου αλλα κρίνω οτι στα 100 ευρω καλλίτερα να πάρεις καποιον black laser με δυνατότητα εκτύπωσης διπλής όψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...