Προς το περιεχόμενο

The Witcher 3 [Xbox One][PS4]


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά, με τον ήχο muted παίζετε παιχνίδια; Η κονσόλα θα ακούγεται λίγο παραπάνω όταν παίζει, ειδικά με το ανεμιστήρι που έχει μέσα και με τον compact σχεδιασμό της, αλλά αν έχεις τον ήχο σε μια νορμάλ ένταση δε θα έπρεπε να ενοχλεί. Μήπως έχουμε γίνει λίγο υπερβολικοί; :P

 

Για να έχουμε ένα σημείο αναφοράς, είχε κανείς από εσάς που λέτε ότι κάνει πολύ θόρυβο το phat 360; Αν ναι, μιλάμε για περισσότερο θόρυβο απ' ό,τι έκανε το 360 ενώ έπαιζε και διάβαζε από DVD; 

 

Το fat 360 της πρώτης γενιάς (χωρίς HDMI) ήταν πραγματικά εκτός συναγωνισμού, αφού αυτό το πράγμα ακουγόταν σαν server (ειδικά όταν διάβαζε δισκάκια). Την απίστευτη φασαρία που έκανε την καταλάβαινες κυρίως όταν έσβηνες την κονσόλα, οπότε και απλωνόταν και απόλυτη ησυχία στο χώρο και άκουγες αναστεναγμούς ανακούφισης από όλους (δεν θυμάμαι ΜΙΑ φορά τη γυναίκα μου να μην αναφωνεί "αχχχχ επιτέλους", όταν έσβηνα το 360).

 

Όταν καθιερώθηκε η εγκατάσταση ολόκληρου του παιχνιδιού στο σκληρό δίσκο, κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση αλλά και πάλι απολύτως καμία σχέση με το slim PS3 (είχα και τις δύο κονσόλες). Το τελευταίο ήταν απείρως πιο ήσυχο. Όταν αργότερα αγόρασα και 360 επόμενης γενιάς (της πρώτης που πήρε HDMI) διαπίστωσα ότι πρακτικά είχε τα ίδια προβλήματα. Slim 360 δεν έτυχε ποτέ να πιάσω στα χέρια μου.

 

Το Χ1 εντελώς αθόρυβο δεν είναι σε καμία περίπτωση. Το δικό μου μια χαρά το ακούω όλες τις ώρες της ημέρας. Αν κρίνω από τα διάφορα βίντεο του youtube ναι μεν δεν ανήκει στις προβληματικές παρτίδες που τρίζουν, ξύνουν, σφυράνε, βαράνε κλπ, αλλά σαφώς και ακούγονται τα ανεμιστήρια του σε συνθήκες ησυχίας (πχ. μετά τις 9-10 το βράδυ) είτε τρέχει παιχνίδι είτε όχι. Επίσης η κονσόλα δεν ζεσταίνεται σχεδόν καθόλου.

 

Ακόμα και το τροφοδοτικό του κάνει θόρυβο όταν είναι σε standby γι' αυτό τη λειτουργία instant power-on την έχω πάντα απενεργοποιημένη, δεν μπορώ να το ακούω νυχτιάτικα να βουίζει.

 

Για PS4 δεν έχω (ακόμα) άποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 774
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To Slim 360 ίσα που ακούγεται, είναι σχεδόν αθόρυβο, το βελτίωσαν πάρα πολύ σε αυτό το θέμα. Ακόμα κάνει φασαρία όταν διαβάζει από DVD, αλλά μόνο τότε, και όχι όση έκανε το fat. Το PS3 Slim κάνει τουλάχιστον το διπλάσιο θόρυβο από το 360 Slim, για να καταλάβεις. 

 

Το PS4, κρίνοντας από 3 διαφορετικά μοντέλα στα οποία έχω παίξει, σε idle είναι αρκετά ήσυχο. Οταν αρχίζεις να παίζεις ανεβάζει με τη μία στροφές και ανεβοκατεβάζει αναλόγως το load. Ισως γι' αυτό προβληματίζει αρκετό κόσμο, ειδικά αν έρχονται από το PS3 πριν, το οποίο ανέβαζε σκάλα αφού ζεσταινόταν αρκετά. Επίσης, είναι λίγο πιο high pitched ήχος από του 3, που μπορεί να παίζει κι αυτό ρόλο, δεν ξέρω. Δε λέω ότι των παιδιών που πόσταραν ότι έχουν θέμα δεν έχουν θέμα, απλώς το λέω για να το έχουν υπόψη κι άλλοι που μπορεί να διαβάζουν και να αγχώνονται. 

 

Επίσης, απ' όσο ξέρω, αν υπερθερμανθεί η κονσόλα κλείνει μόνη της για να μη χαλάσει, οπότε, εφόσον συνεχίζει να δουλεύει λογικά είναι ΟΚ οι θερμοκρασίες και το σύστημα ψήξης ίσως απλώς να κάνει τη δουλειά του. Ρίξτε και κάνα καθάρισμα με σπρέι πεπιεσμένου αέρα στις εσοχές της κονσόλας από όπου παίρνει αέρα. Μαζεύεται αρκετή σκόνη εκεί. Εχει και μπροστά τρύπες στην εσοχή, δεν είναι μόνο στο πλάι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και όλοι έχετε πρόσβαση στο MGS Ground Zeros αφού δόθηκε στο plus ήθελα να ρωτήσω εάν το δικό σας PS4 κάνει σαν τρελό στην starting screen του παιχνιδιού. Μιλάμε για θόρυβο όχι αστεία...όταν ξεκινήσω το παιχνίδι ηρεμεί κάπως. Είναι λογικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερουμε ποσα quest εχει το παιχνιδι; Πως βλεπουμε αν τα εχουμε βρει ολα;

 

Ποια ειναι η πιο δυνατη πανοπλια στο παιχνιδι; Και πως την βρισκουμε;

Επεξ/σία από polakis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μερικές μέρες που το ξεκίνησα και εγώ (ps4). Από χτες σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το παρατήσω όμως. Δεν με θεωρώ και ειδήμων σε αυτού του είδους τα παιχνίδια αλλά σχεδόν κάθε φορά που παίζω το παιχνίδι με κάνει να βαριέμαι περισσότερο από ότι με κάνει να ευχαριστηθώ.

 

Έπρεπε να το βάλω στο easy για να μην χανω κάθε 20 λεπτο, πολύ μπλα μπλα και cut scenes ακόμα και για να μιλησεις με πλανόδιους, μια ηλίθια εμμονή για αυτό το τραπουλοπαίχνιδο, ενα σύστημα μάχης που με την κάμερα και τα κολλήματα (πίσω από βαρέλια, ξύλα κτλ) με τσατιζει αφάνταστα.

 

Γενικά παλευω πάρα πολύ να δω κάτι ξεχωριστό και θετικό στο παιχνίδι. Συνεχιζω μόνο και μόνο για το "δεν μπορεί ρε γαμώτο τόσοι άνθρωποι να κάνουν λάθος" και ελπίζω με κάνα level up και με συνήθεια να μπορέσω έστω να το βγάλω μια φορά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μερικές μέρες που το ξεκίνησα και εγώ (ps4). Από χτες σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το παρατήσω όμως. Δεν με θεωρώ και ειδήμων σε αυτού του είδους τα παιχνίδια αλλά σχεδόν κάθε φορά που παίζω το παιχνίδι με κάνει να βαριέμαι περισσότερο από ότι με κάνει να ευχαριστηθώ.

 

Έπρεπε να το βάλω στο easy για να μην χανω κάθε 20 λεπτο, πολύ μπλα μπλα και cut scenes ακόμα και για να μιλησεις με πλανόδιους, μια ηλίθια εμμονή για αυτό το τραπουλοπαίχνιδο, ενα σύστημα μάχης που με την κάμερα και τα κολλήματα (πίσω από βαρέλια, ξύλα κτλ) με τσατιζει αφάνταστα.

 

Γενικά παλευω πάρα πολύ να δω κάτι ξεχωριστό και θετικό στο παιχνίδι. Συνεχιζω μόνο και μόνο για το "δεν μπορεί ρε γαμώτο τόσοι άνθρωποι να κάνουν λάθος" και ελπίζω με κάνα level up και με συνήθεια να μπορέσω έστω να το βγάλω μια φορά

Για το συστημα μαχης και την καμερα ειναι απο τα αδυναμα σημεια αλλα στο παραπανω που γραφεις διαφωνω γιατι και το προηγουμενο Witcher 2 ετσι ηταν. Αλλωστε πως γινεται να μην εχει πολυ μπλα μπλα απο την στιγμη που οι αποφασεις σου παιζουν ρολο στην εξελιξη του παιχνιδιου? :) Οι τοσοι ανθρωποι που τους αρεσει το παιχνιδι(μεταξυ των οποιων ειμαι και εγω)τους αρεσε ηδη το W2 σε μεγαλο βαθμο και το W3 που ειναι σε γενικες γραμμες καλυτερο απο το 2 ειναι λογικο να εχει ενθουσιασει αρκετο κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μερικές μέρες που το ξεκίνησα και εγώ (ps4). Από χτες σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το παρατήσω όμως. Δεν με θεωρώ και ειδήμων σε αυτού του είδους τα παιχνίδια αλλά σχεδόν κάθε φορά που παίζω το παιχνίδι με κάνει να βαριέμαι περισσότερο από ότι με κάνει να ευχαριστηθώ.

 

Έπρεπε να το βάλω στο easy για να μην χανω κάθε 20 λεπτο, πολύ μπλα μπλα και cut scenes ακόμα και για να μιλησεις με πλανόδιους, μια ηλίθια εμμονή για αυτό το τραπουλοπαίχνιδο, ενα σύστημα μάχης που με την κάμερα και τα κολλήματα (πίσω από βαρέλια, ξύλα κτλ) με τσατιζει αφάνταστα.

 

Γενικά παλευω πάρα πολύ να δω κάτι ξεχωριστό και θετικό στο παιχνίδι. Συνεχιζω μόνο και μόνο για το "δεν μπορεί ρε γαμώτο τόσοι άνθρωποι να κάνουν λάθος" και ελπίζω με κάνα level up και με συνήθεια να μπορέσω έστω να το βγάλω μια φορά

 

Ίσως θα χαρείς αν μάθεις πως δεν είσαι ο μόνος. Για τους ίδιους ακριβώς λόγους (με εξαίρεση το μπλα-μπλα) κι εγώ πολλές φορές είχα πιάσει τον εαυτό μου να βαριέται. Τελικά αποφάσισα να το παρατήσω προσωρινά μέχρι να τελειώσω GTA 5, AC: Black Flag, AC: Unity και να βγουν όλα τα δέοντα patches.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το συστημα μαχης και την καμερα ειναι απο τα αδυναμα σημεια αλλα στο παραπανω που γραφεις διαφωνω γιατι και το προηγουμενο Witcher 2 ετσι ηταν. Αλλωστε πως γινεται να μην εχει πολυ μπλα μπλα απο την στιγμη που οι αποφασεις σου παιζουν ρολο στην εξελιξη του παιχνιδιου? :) Οι τοσοι ανθρωποι που τους αρεσει το παιχνιδι(μεταξυ των οποιων ειμαι και εγω)τους αρεσε ηδη το W2 σε μεγαλο βαθμο και το W3 που ειναι σε γενικες γραμμες καλυτερο απο το 2 ειναι λογικο να εχει ενθουσιασει αρκετο κοσμο.

 

Το μπλα μπλα δεν το εξήγησα καλά... σε αυτό που λες συμφωνώ και νομίζω έτσι πρέπει να είναι. Άλλα μου θύμισε λίγο fifa σε κάποιο σημείο που βάλανε cut scene όπου ο παίκτης στο πλάγιο σταματάει την μπάλα που του πετάξανε με τα πόδιο, σκύυυυβει να πάρει την μπάλα και όλα αυτά ενώ χάνω 2-0. Προσθέτει σε ομορφιά αλλά σε ένα παιχνίδι που θέλει 100+ ώρες για να το βγάλεις, είναι too much κατ εμε

 

 

Ίσως θα χαρείς αν μάθεις πως δεν είσαι ο μόνος. Για τους ίδιους ακριβώς λόγους (με εξαίρεση το μπλα-μπλα) κι εγώ πολλές φορές είχα πιάσει τον εαυτό μου να βαριέται. Τελικά αποφάσισα να το παρατήσω προσωρινά μέχρι να τελειώσω GTA 5, AC: Black Flag, AC: Unity και να βγουν όλα τα δέοντα patches.

 

Έχω και εγώ να τελειώσω gta (ξανά) και το elder scrolls online... και αυτό με κάνει να θέλω να το παρατήσω ακόμα πιο πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aποπάνε αφού το έχεις φτάσει μέχρι εκεί και δεν σου έχει κάνει κλικ ακόμα, δεν νομίζω να σου κάνει παρακάτω. Αν θες μια τελευταία ευκαιρία προχώρα λίγο main story να δεις αν σου αλλάξει κάτι, αλλιώς παράτησέ το, μη χάνεις και εσύ το χρόνο σου με κάτι που δεν σου αρέσει. Δεν χρειάζεται να είσαι ειδήμων σε τέτοια παιχνίδια και υποθέτω δεν έχεις παίξει και τα προηγούμενα, προφανώς δεν γίνεται να αρέσουν όλα σε όλους. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aνάλογα τι θα κάνεις. Αν το πας μόνο main quest speedrun με fast travel συνέχεια, 50-100 ( ? )

 

Εγώ έκανα τα πάντα, και σπάνια fast travel γιατί το ζούσα, το τελείωσα στις 210 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μερικές μέρες που το ξεκίνησα και εγώ (ps4). Από χτες σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το παρατήσω όμως. Δεν με θεωρώ και ειδήμων σε αυτού του είδους τα παιχνίδια αλλά σχεδόν κάθε φορά που παίζω το παιχνίδι με κάνει να βαριέμαι περισσότερο από ότι με κάνει να ευχαριστηθώ.

 

Έπρεπε να το βάλω στο easy για να μην χανω κάθε 20 λεπτο, πολύ μπλα μπλα και cut scenes ακόμα και για να μιλησεις με πλανόδιους, μια ηλίθια εμμονή για αυτό το τραπουλοπαίχνιδο, ενα σύστημα μάχης που με την κάμερα και τα κολλήματα (πίσω από βαρέλια, ξύλα κτλ) με τσατιζει αφάνταστα.

 

Γενικά παλευω πάρα πολύ να δω κάτι ξεχωριστό και θετικό στο παιχνίδι. Συνεχιζω μόνο και μόνο για το "δεν μπορεί ρε γαμώτο τόσοι άνθρωποι να κάνουν λάθος" και ελπίζω με κάνα level up και με συνήθεια να μπορέσω έστω να το βγάλω μια φορά

 

 

Αλέκο οπως τα λες ειναι μέχρι το τέλος. εγώ εκλεισα γύρω στις 100 ώρες με λεβελ 31, παίζοντας ελάχιστα side quests. 

καλό παιχνίδι αλλά υπερεκτημημένο.

 

Τα θετικά ειναι πάνω κάτω αυτά που γράφουν στα reviews ολοι.

 

στα αρνητικά βάζω:

 

1)Θες οποσδήποτε οδηγό απο το Youtube σε ορισμένες φάσεις, μπλέκει κάποια main quests me side quests και δεν ξέρεις που να πας και τι να κάνεις.

 

2)το σύστημα μάχης, τρώει σπαστικά drops και η κάμερα είναι αλλού για αλλού, 

 

3)απο τις 100 ώρες οι 50 πρέπει να ήταν διάλογοι! ΒΑΡΕΘΗΚΑ! νομίζω θα πάω να δώσω για proficiency απο δευτέρα. 

τις τελευταίες μέρες που έπαιζε, παταγα συνέχεια skip στους διαλόγους με τρελλή εμμονή! ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΑ αλλους διαλόγους!

 

4)είναι πάρα πάρα πάρα πολύ μεγάλο. δλδ οκ. να έχει διάρκεια, αλλά κάπου βαριέσαι απο ένα σημείο και μετά. δλδ θα επρεπε να έχουν κόψει γύρω στις 30 ώρες απο τη μέση του παιχνιδιού και να έχουν φέρει πιο μπροστά το τελευεταίο 10ωρο το οποιο έχει πολύ περισότερη δράση απο ότι όλο το παιχνίδι.

 

5)οι περισότερες πανοπλίες του πρωταγωνιστή εκτός απο την αρχική του, είναι γελοίες! μιάζει με κλόουν που προσπαθεί να κρύψει την μπυροκοιλιά του.  :P

 

ενα 8/10 θεωρώ ότι ειναι δίκαιη βαθμολογία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...