Προς το περιεχόμενο

The Witcher 3 [Xbox One][PS4]


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αχρείαστο σε εσάς, αλλά τουλάχιστον για όσους έχουν X1 (και δεν έχουν το παιχνίδι), να πω ότι με το Xbox δεν φαίνεται να υπάρχει παρόμοιο θέμα. Ή τουλάχιστον δεν υπάρχει σε εμένα.

 

το Χ1 ειναι 100% αθόρυβο σε σχέση με το ρς4.

 

το Χ1 δεν το έχω ακούσει ποτέ και σε κανένα παιχνίδι.

 

Ειναι μεγάλο σε διαστάσεις, το πηνίο του τροφοδοτικού το έχει εκτός κουτιού, εχει έναν μεγάλο ανεμιστήρα που βγάζει τη ζέστη αμέσως προς τα πάνω. καμία σχέση με το ps4 που έιναι όλα στριμογμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 774
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

το Χ1 ειναι 100% αθόρυβο σε σχέση με το ρς4.

 

το Χ1 δεν το έχω ακούσει ποτέ και σε κανένα παιχνίδι.

 

Ειναι μεγάλο σε διαστάσεις, το πηνίο του τροφοδοτικού το έχει εκτός κουτιού, εχει έναν μεγάλο ανεμιστήρα που βγάζει τη ζέστη αμέσως προς τα πάνω. καμία σχέση με το ps4 που έιναι όλα στριμογμένα.

 

Λόγο μεγέθους δεν προλαβαίνει να βγεί ο θόρυβος και χάνετε!!

 

Αστειεύομαι φυσικά, ελπίζω και η Sony να ακολουθήσει τον ίδιο δρόμο με τις τελευταίες ps4 κονσόλες της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, με τον ήχο muted παίζετε παιχνίδια; Η κονσόλα θα ακούγεται λίγο παραπάνω όταν παίζει, ειδικά με το ανεμιστήρι που έχει μέσα και με τον compact σχεδιασμό της, αλλά αν έχεις τον ήχο σε μια νορμάλ ένταση δε θα έπρεπε να ενοχλεί. Μήπως έχουμε γίνει λίγο υπερβολικοί; :P

 

Για να έχουμε ένα σημείο αναφοράς, είχε κανείς από εσάς που λέτε ότι κάνει πολύ θόρυβο το phat 360; Αν ναι, μιλάμε για περισσότερο θόρυβο απ' ό,τι έκανε το 360 ενώ έπαιζε και διάβαζε από DVD; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιεπόν, θα φάω το καπέλο μου ωσάν τον Τζων Ρόμπαξ - οι προσευχές του Big Boss και Panther εισακούστηκαν - είδα το "φώς" επιτέλους (not really :-D ).

Tiς τελευταίες μέρες λόγω βαρεμάρας έχει πέσει πολύ ώρα στο παιχνίδι και :

Oλα αυτά τα οποία είχα αναφέρει σε προηγούμενα post - για 'μενα προσωπικά - εξακολουθούν να ισχύουν, "ερασιτεχνικά" λάθη απο ΑΑΑ παιχνίδι απο εταιρεία που υποθέτεις/ελπίζεις οτι μέχρι στιγμής θα είχαν μαθει και 2 πράματα απο τους 2 προηγούμενους τίτλους.
Αnimation, μενου, διαχείρηση μενού, balancing δυσκολίας (ανύπαρκτο), μάχη (αν και καλύτερη απο τα προηγούμενα), collision detection, μεγεθος γραμματοσειράς και το γνωστό μοτό πλέον της CDPRO "αγοράστε τώρα και σε 1 χρόνο θα έχουμε επιτέλους φτιάξει το παιχνίδι οπως θέλαμε μέσω patches" ισχύουν- αμα κάποιος δεν θέλει να τα δεί τα παραπάνω...

Τα θετικά : Η παραγωγή, μουσική, το lore, τα facial animations, τα lighting FX (οπου και είναι "τα μισά" GFX ολου του παιχνιδιού), οι χαρακτήρες, η γενική ατμόσφαιρα και οι διαφορετικές εκβάσεις στην υπόθεση ανάλογα με τις επιλογές απαντησης/πράξεων.Επίσης : τρέχει "καλά" για τα γραφικά που έχει/κλίμακα του, ναι ΟΚ, πέφτει το framerate οταν παίζουν transparency εφφεδάκια/βροχή/βάλτοι κτλπ αλλά...λογικά πράματα, περίμενα κατι πολύ χειρότερο, δόξα το θεό, σ'αυτον τον τομέα είναι ΟΚ (αμα δεν έχεις συνηθίσει να παίζεις σε uber-PC στα 120fps).
Σ'ολα τα υπόλοιπα όμως έχουμε "θέμα"...

Παιχνίδι time-sink (οπως τα περισσότερα open-world) κατι το οποιο δεν είναι αναγκαστικά κακό, τις τελευταίες μέρες έχω φορτίσει το joypad αρκετές φορές οπότε μαλλον ή κατι κάνει καλά το παιχνίδι, ή απλά μου click-αρε, ή απλά βαριέμαι γιατι δεν έχω κατι άλλο να παίξω... :-D

Καταλαβαίνω οτι ειναι το 1ο παιχνίδι τέτοιου μεγέθους/κλίμακας απο την CDPRO και οτι μονο και μονο γι'αυτόν τον λόγο είναι "αξιέπαινο" αλλά...πολλά τα προβλήματα Άρη μου, τα 10-ρια είναι κυριολεκτικά αστεία απο τον "ειδικό τύπο", ενα 8-αρι και είμαστε μέσα (λόγω των πολλών τεχνικών και μη προβλημάτων του).

Θα τερματιστεί τουλάχιστον, κάτι είναι και αυτό ;)

YΓ : Για να προλάβω, οχι, δεν το παίζω υπο μορφη αγγαρείας, έχει αρχίσει να μ'αρέΖνει, φορ ρίαλ...
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ρε παιδιά, με τον ήχο muted παίζετε παιχνίδια; Η κονσόλα θα ακούγεται λίγο παραπάνω όταν παίζει, ειδικά με το ανεμιστήρι που έχει μέσα και με τον compact σχεδιασμό της, αλλά αν έχεις τον ήχο σε μια νορμάλ ένταση δε θα έπρεπε να ενοχλεί. Μήπως έχουμε γίνει λίγο υπερβολικοί; :P

 

Για να έχουμε ένα σημείο αναφοράς, είχε κανείς από εσάς που λέτε ότι κάνει πολύ θόρυβο το phat 360; Αν ναι, μιλάμε για περισσότερο θόρυβο απ' ό,τι έκανε το 360 ενώ έπαιζε και διάβαζε από DVD; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

 

Και σε έβλεπα που το έπαιζες τόσες μέρες κι αναρωτιόμουν τι συμβαίνει :D

 

Τα 10άρια ή τα 8άρια ή οποιοσδήποτε αριθμός δε θα έπρεπε να μας λένε και πολλά, ίσως και τίποτα. Δεν ξέρω από πότε παρακολουθούσες το φόρουμ, αλλά είχαμε κάτι μακροσκελείς διαφωνίες παλιότερα εγώ κι ο PDS σχετικά με τις βαθμολογίες που έπαιρνε το Heavy Rain και το Uncharted. Επειδή πάνε μερικά χρόνια, δε θα παραφράσω τη δική του θέση μην τυχόν και τη διστρεβλώσω (δε θέλει και πολύ η μνήμη για να το κάνει αυτό :P ), αλλά η δική μου παραμένει πως η χρήση που γίνεται στις κλίμακες, ειδικά σε αυτή του 10, είναι πολύ προβληματική, και πως σχεδόν κανείς δε βαθμολογεί "αντικειμενικά", επειδή είναι αδύνατο να γίνει αυτό όταν μιλάμε για απόψεις που αφορούν διαδραστικά έργα τέχνης. Ο καθένας συνήθως βαθμολογεί με βάση το πόσο του άρεσε το παιχνίδι και πόσο σημαντικά ή ασήμαντα θεωρεί τα όποια θέματα έχει. 

 

Αν το W3 είναι όπως το περιμένω να είναι, θα του έβαζα το πάαααρα πολύ ένα 7άρι (ή 4 αστέρια) αν ήταν να χρησιμοποιήσω κάποια αριθμητική κλίμακα, και θα έμπαινε άνετα στο top 3 όλων των παιχνιδιών που έχω παίξει. Θεωρώ ότι το Eurogamer, που άλλαξε το review policy του και πλέον βάζει badges, είναι πολύ καλύτερο. Το παιχνίδι είναι πιθανότατα Essential όντως, για όλους τους λόγους που έχουν αναφερθεί και που αναφέρεις κι εσύ τώρα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι "τέλειο", ό,τι περιεχόμενο κι αν δίνει ο καθένας σε αυτή τη λέξη. 

[...]

Αν μιλάμε για τέτοιο θόρυβο, ΟΚ, πάσο. 

Ο λόγος που ρώτησα ήταν πως σε σύγκριση με το Χ1 κάνει θόρυβο το PS4 ακόμα και υπό κανονικές συνθήκες, και ίσως κάποιοι να φοβούνται χωρίς λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλημα με τα ανεμιστηρακια φαινεται πως εχουν τα μοντελα CUH-10 .

Τα μοντελα CUH-11χχ ειναι σχεδον αθορυβα .

Για την ιστορια το δικο μου ειναι CUH-1116 και οντως (προς το παρον) ειναι αθορυβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλημα με τα ανεμιστηρακια φαινεται πως εχουν τα μοντελα CUH-10 .

Τα μοντελα CUH-11χχ ειναι σχεδον αθορυβα .

Για την ιστορια το δικο μου ειναι CUH-1116 και οντως (προς το παρον) ειναι αθορυβο

Σε πιο σημειο της κονσολας  αναφερετε ο συγκεκριμενος κωδικος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Προβλημα με τα ανεμιστηρακια φαινεται πως εχουν τα μοντελα CUH-10 .

Τα μοντελα CUH-11χχ ειναι σχεδον αθορυβα .

Για την ιστορια το δικο μου ειναι CUH-1116 και οντως (προς το παρον) ειναι αθορυβο

 

Μπορώ με μεγάλη σιγουριά να επιβεβαιώσω ότι και τα CUH-11xx απογειώνονται. Το δικό μου είναι CUH-1116A και κάνει τρελό θόρυβο (TLOU για παράδειγμα).

 

Τον κωδικό θα τον βρεις στο πίσω κάτω μέρος του μηχανήματος, για το παιδί που ρώτησε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ με μεγάλη σιγουριά να επιβεβαιώσω ότι και τα CUH-11xx απογειώνονται. Το δικό μου είναι CUH-1116A και κάνει τρελό θόρυβο (TLOU για παράδειγμα).

 

Τον κωδικό θα τον βρεις στο πίσω κάτω μέρος του μηχανήματος, για το παιδί που ρώτησε. 

Ναι τελικα απο σχολια που διαβασα στο σχετικο βιντεο που εκανα λινκ  υπαρχουν και μοντελα 11χχ που κανουν πολυ θορυβο.

Παντως το δικο μου για αγνωστο λογο ειναι σχεδον αθορυβο και στο TLOU και στο witcher και στο drive club και γενικα μονο σε απολυτη ησυχια ακουγετε ελαχιστα.Τι να πω ισως με τον καιρο και την χρηση να αρχισει και εμενα να χαλαει τον κοσμο.

Το PS4 το εχω επανω σε ενα τραπεζακι και παιρνει αερα απο παντου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αθορυβο ps4 δεν υπαρχει!απλα ο καθενας αναλογα τις συνθηκες του σπιτιου του το ακουει η δεν το ακουει εντονα..για παραδειγμα στο σπιτι που μενω τωρα το χω σε ενα επιπλο και δεν το ακουω καθολου!ειναι και η γυναικα περα δωθε φασαρια κτλπ και να θελα να το ακουσω δεν γινεται!στο πατρικο μου ομως που παιζω με πιο χαμηλη την ενταση και το εχω πιο κοντα μου ο ηχος ακουγεται πιο εντονα!το θεμα ειναι οτι αθορυβο ps4 δεν υπαρχει ολα ανεβαζουν στροφες ολα λειτουργουν με εναν συγκεκριμενο τροπο!αθορυβο ειναι το one που οντως δεν ακουγεται τιποτα..απλα υπαρχουν και τα προβληματικα ps4 που παρακανουν θορυβο..οπως τα παλια 360 θορυβο λεμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι τελικα απο σχολια που διαβασα στο σχετικο βιντεο που εκανα λινκ  υπαρχουν και μοντελα 11χχ που κανουν πολυ θορυβο.

Παντως το δικο μου για αγνωστο λογο ειναι σχεδον αθορυβο και στο TLOU και στο witcher και στο drive club και γενικα μονο σε απολυτη ησυχια ακουγετε ελαχιστα.Τι να πω ισως με τον καιρο και την χρηση να αρχισει και εμενα να χαλαει τον κοσμο.

Το PS4 το εχω επανω σε ενα τραπεζακι και παιρνει αερα απο παντου.

 

Μπορείς να δώσεις κάποιες επιπλέον πληροφορίες? Είναι το άσπρο ή το μαύρο (έχω ακούσει ότι τα άσπρα συνήθως είναι ποιο αθόρυβα)? Πότε περίπου το πήρες? Digital games ή με δισκάκι?

 

Εγώ έχω δοκιμάσει τα εξής:

 

  • Το έχω πάνω σε βάση laptop με ανεμιστήρα
  • Ανοικτός χώρος ώστε να αερίζεται καλά
  • Τακτικό ξεσκόνισμα 
  • Το έχω κάνει και re-initialize

Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο -> τρακτέρ (Το σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω το farming simulator που θα έχει και φυσικό ήχο).

 

Σε λίγο που θα χτυπήσει η θερμοκρασία 40άρια, ξεχωριστό air condition για το ps θα πρέπει να πάρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ειναι το bundle με το "the order 1886" με δισκακι σε μαυρο χρωμα πριν περιπου 4 μηνες

 

Πάντως αν είναι εντελώς αθόρυβο σε όλο τα games που προ ανέφερες και αυτό δεν είναι καλό.. σε αυτήν την περίπτωση ίσως δεν δουλεύουν σωστά τα ανεμιστηράκια ? Είναι ζεστό από πάνω?

 

Νομίζω το φυσιολογικό είναι να ακούγεται θόρυβος αλλά μόνο ύστερα από ζόρισμα (αρκετές ώρες gaming) και όχι για μεγάλη διάρκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν είναι εντελώς αθόρυβο σε όλο τα games που προ ανέφερες και αυτό δεν είναι καλό.. σε αυτήν την περίπτωση ίσως δεν δουλεύουν σωστά τα ανεμιστηράκια ? Είναι ζεστό από πάνω?

 

Νομίζω το φυσιολογικό είναι να ακούγεται θόρυβος αλλά μόνο ύστερα από ζόρισμα (αρκετές ώρες gaming) και όχι για μεγάλη διάρκεια.N

Ναι ζεσταινετε αρκετα απο πανω.Παντως ζεστο αερα βγαζει απο πισω.Τωρα αν εχει καποιο προβλημα ο ανεμιστηρας δεν ξερω,δεν εχει παρουσιαση καποιο προβλημα η κονσολα.Οσο για τον θορυβο οταν παιζω αρκετη ωρα ακουγεται αλλα λιγο σαν στο βιντεο που αρχικα εκανα λινκ ποιο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...