Προς το περιεχόμενο

The Witcher 3 [Xbox One][PS4]


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρκεί να μην θέλω να πετάξω το controller στην οθόνη σε κάθε μάχη ή να λέω ώχ κάθε φορά που βλέπω enemy  ^_^

 

αυτο το λές στα παιχνιδια της From Software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 774
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ όταν θέλω να χαλαρώσω ή όταν μιλάω σε party με φίλους στο Xbox 360 τότε το Dark Souls είναι η ιδανική περίπτωση για άμυαλο σφαξίδι. Αυτό γίνεται μόνο όταν έχεις εμπειρία με τον τίτλο και ξέρεις τι σου γίνεται. Την πρώτη φορά πήγαινα σαν κοτόπουλο, 2 βήματα μπροστά κι ένα πίσω.

 

Τώρα όσον αφορά το Witcher 3 ποιος χέστηκε αν πήρε δεκάρια και εννάρια από το metacritics. Αν το παίξατε και δεν σας άρεσε μαγκιά και καμάρι σας. Σιγά μην περιμένω το Metacritic ή ότι άλλο υπάρχει εκεί έξω να μου πει πως θα διασκεδάζω.

 Βγάλε τώρα και το Witcher 1 remaster στις κονσόλες που δεν είχαμε την τιμή να το παίξουμε.

 

Άσχετο αλλά προσωπικά ενθουσιάστηκα πολύ που τα Wasteland 2 και Divinity: Original Sin βγαίνουν και για κονσόλες. Μιλάμε για παιχνίδια βαρβάτα που δεν περιορίζονται στην απλή κινηματογραφική απόλαυση αλλών διάσημων σειρών. Αν πρέπει να ειπωθεί ένα θετικό πράγμα για τα PCs που δεν χωράει αμφισβήτηση είναι οι Kickstarter παραγωγές και άλλων μικρών studio που βάζουν τα γυαλιά σε ξακουστά franchises. 

 

 Εγώ που είμαι και ένθερμος υποστηρικτής των  RPGs νιώθω προσβλεβλημένος με την πρόταση της BioWare, το Dragon Age: Inquisition. Μου ήρθε σαν χάδι στο αυτί η παρουσία των 2 προαναφερθέντων τίτλων του PC στα PS4 και Xbox One. Ελπίζω η συνέχεια να είναι δυνατή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στο pc τα τελευταία 2-3 χρονια σημειώνεται αναγέννηση των crpgs, Divinity Original Sin, Wasteland 2, Pillars of Eternity, σε λιγο καιρο θα κυκλοφορήσει το Torment, αργότερα The Bards Tale IV

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να παμε λιγο πιο offtopic , αλλα σε rpg (που δεν ειμαι και hardcore fan του ειδους) νομιζω οτι οι κονσολες σε ολη την διαρκεια της ζωης του γενικα εχουν δωσει πααααρα πολλα , φυσικα το ιδιο και το Pc..Τεσπα Ontopic , οσοι ειναι ενεργοι χρηστες ξερουν οτι οι αποψεις του Red αν και υπερβολικες καποιες φορες ειναι σεχδον παντα τεκμηριωμενες.Οποτε ο τυπος δεν παπαρολογει, ουτε προσπαθει να πεισει καποιον αν αξιζει η αγορα του εκαστοτε παιχνιδιου η οχι.Οποτε δεν καταλαβαινω γιατι πεσατε να τον φατε...Τωρα συγκρισεις τυπου dark souls κατεμε δεν ειναι ακυρες-ναι μεν αλλο ειδος με βαση το rpg αλλα τα βασικα στοιχεια πρεπει να τηρουνται...δε μπορει να ***** το μισο γυναικειο πληθυσμο στο witcher να μαθαινεις ενα καρο spell Και 1002 αλλα και να μην υπαρχει ενα βαθος στο combat...τεσπα,Ειναι προσωπικες αποψεις αυτες, επισης ο ανθρωπας τονισε τα bugs του παιχνιδιου( μην τα ξανα αναφερω-βαριεμαι)  και ειναι δεδομενα...αν εγω θελω να τρεξω να πηδηξω στο αλογο και πρεπει να φαω 2 λεπτα να μου δωσει την εντολη να πατησω το κουμπι για να ανεβει στο αλογο καηκαμε...ειναι απαραδεκτο ναι..Τεσπα τα χιλιο ειπαμε ολα και ειναι γνωστη η cdpr , το παιχνιδι ειναι του 9 δε χωραει κουβεντα σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς όταν δεν αναγνωρίζει ΟΥΤΕ το ποσο καλά quests και role playing έχει το παιχνίδι, τοτε ναι παπαρολογει. Οταν λέει την CD Projekt ερασιτέχνες χωρις ενδοιασμο τοτε παπαρολογει.Γενικά μιλάμε για ορισμο της κακοπροαίρετης κριτικής και του θαψίματος. Δεν μιλησε για τιποτε το θετικο και καποιο μέλος παραπάνω παρασυρθηκε και νομιζε πως το Witcher 3 ειναι κακο παιχνιδι. :confused:

 

Γιατι ξέρεις και αλλοι αναγνωρισαν κάποια προβληματα αλλά κανεις δεν μιλησε για άθλιο παιχνίδι και ερασιτέχνες.

 

Kαι ναι συγκρισεις με Dark Souls ειναι τελειως άκυρες μιλαμε για τελειως διαφορετικά rpgs.Εσεις θέλετε τα Witcher να γινουν Dark Souls. Αλλου διάβασα το κουφο να ειχε ο Geralt και ασπιδα :-(

 

Aρχιζω να υποψιάζομαι πως πολλοι απο εσάς δεν ειχατε ιδεα απο Witcher και ασχοληθικατε πρωτή φορά "εξου και σχολια, δεν μπορεις να γαμάς το μισο γυναικειο πληθυσμο".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι δεν ημουν και πολυ φαν της σειρας λογω χρονου για ενα διαστημα , αλλα ρε φιλε συγγνωμη οταν ανοιγεις το youtube και σου χει top 10 sex scenes Witcher 3 με 1 μυριο προβολες, ε συγγνωμη δηλαδη...Δωσαν βαση στην ***** και οχι στην μαχη θες να μου πεις...Τεσπα , οχι ασπιδα οντως ειναι ακυρο συμφωνω μια περιληψη να κανει και ενας νεος στην σειρα θα καταλαβει τι παιζει... και επειδη μπορει να παρεξηγησα....το witcher τι ειναι? action rpg η οχι? το DS τι ειναι?ειναι και αυτο action - rpg η οχι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οκ τα Witcher ειναι δημοφιλη επειδή ***** ο Geralt και οχι επειδή εχουνε ισως το καλυτερο role playing, ωραιο alchemy/crafting system, npcs με προσωπικοτητα, εξαιρετικά quests που για αλλα games ειναι ολο τους το σενάριο, ωραία αφήφηση και εξέλιξη χαρακτήρων, κουλ ήρωα, εξαιρετικους διαλογους, επειδη οι επιλογες σου στο παιχνιδι επιρρεάζουν την μετάπειτα εξελιξη της ιστοριας, επειδή το παιχνιδι θιγει διαφορα οπως ρατσιμο, ανθρωπινη απληστια, επειδή το παιχνιδι έχει έναν ώριμο χαρακτήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα λογια να αγαπιομαστε...ποιος εθιξε τα παραπανω??οποιος το κανε ειναι ασχετος η χαζος, μαζι σου...αυτα που αναφερονται σαν προβληματα(μην βαλεις τις αποψεις του red) , ειναι δεδομενα η οχι?εκει θελω να καταληξω, προσεξε , για να μην παρεξηγιομαστε το χω και στο one και στο ps4 .....το λιγοτερο ειναι οτι το γουσταρω σαν παιχνιδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βυζγιά πουλάνε στο Youtube?! I'm shocked!

 

Αν το να κάνουμε quote Metacritic % είναι μία φορά ανούσιο, το να κοιτάμε πόσα views έχουν κάποια βίντεο ως ένδειξη πχιότητας ή βάθους είναι 100 φορές ανούσιο. 

 

Ναι, το Witcher δεν το είχε ποτέ καλά με το combat καθεαυτό, σε όλα τα υπόλοιπα, ως R(ole)P(laying)G(ame) αποτελεί εξαιρετική περίπτωση. Οπως και αποτελεί εξαιρετική περίπτωση εκπροσώπησης ενός πολύ συγκεκριμένου πολιτισμού ανάμεσα σε όλα αυτά τα copy/paste παιχνίδια που βγαίνουν με το κιλό από τη βιομηχανία. Αν όλα αυτά είναι ασήμαντα και το παιχνίδι κατακρίνεται ως άθλιο, είναι επόμενο και λογικό ο εκφραστής της συγκεκριμένης άποψης να δεχτεί κι αυτός την κριτική του. Δε γίνεται δικαστήριο στον Red ως άνθρωπο, διαφωνούμε με μια συγκεκριμένη γνώμη του για ένα συγκεκριμένο παιχνίδι απλώς. Μπορούμε να το κάνουμε αυτό με ανθρώπους χωρίς να μισούμε την ύπαρξή τους. Δε γίνεται να συμφωνούμε όλοι και στα πάντα :)

 

ΥΓ: Οσο για το ποιος έθιξε τα παραπάνω, ανάτρεξε σε 2-3 σελίδες πίσω και θα δεις ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μη ξεχνάμε ότι "ο Γητευτής Τρία, Το Άγριο Κυνήγι" (η Ελληνική μετάφραση παραπέμπει σε άλλα πράγματα πάντως  :-D ) βασίζεται σε βιβλία που προυπήρχαν πολύ πριν και άρα έχει μια ενδιαφέρουσα original ιστορία με έναν πολύ καλά δομημένο, πλούσιο κόσμο γεμάτο lore και με επιλογές του παίκτη που έχουν αντίκτυπο.

Αν και συμφωνώ κι εγώ με τα αρνητικά που παρέθεσε ο Red, για μένα το παραπάνω έχει περισσότερη βαρύτητα για ένα classic rpg από ένα καλοστημένο combat system. Κάπου θα πρέπει να δωθεί έμφαση. Δεν γίνεται να είναι όλα τέλεια. 

 

Εκεί που δεν δίνω καθόλου δίκιο στην cdpr όμως είναι τα bugs στα controls που κατά τι γνώμη μου είναι αρκετά σοβαρά και απαράδεκτα. Είναι φανερό ότι ήθελαν ακόμα 3-4 μήνες για να τα στρώσουν. Και δεν είναι δικαιολογία το "πάντα είχαν bugs τα παιχνίδια της cdpr οπότε δεν πειράζει".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εκεί που δεν δίνω καθόλου δίκιο στην cdpr όμως είναι τα bugs στα controls που κατά τι γνώμη μου είναι αρκετά σοβαρά και απαράδεκτα. Είναι φανερό ότι ήθελαν ακόμα 3-4 μήνες για να τα στρώσουν. Και δεν είναι δικαιολογία το "πάντα είχαν bugs τα παιχνίδια της cdpr οπότε δεν πειράζει".

 

Παιδιά διαβάζοντας αυτά που γράφετε προσπαθώ να καταλάβω πως γίνεται ένα παιχνίδι με "άθλια" και "buggy" controls να είναι παιχνιδάρα και να παίρνει 9αράκια και 10ράκια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Kανω μια παρενθεση και γυρναω πισω στη συζητηση για τα 2-3 εκατομ. που πουλησε το W2 και ο φιλος μου ο Bigboss θεωρουσε αρκετα.
 
 
Witcher 3 sold 4 million copies in the first 2 weeks!
http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1059547

 

Να ναι καλα τα ps4-One ,πλεον η CDP θα εχει τη δυνατοτητα να φτιαξει οτι γουσταρει απο δω και περα(με αρχη το W3)

 

it prints money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά διαβάζοντας αυτά που γράφετε προσπαθώ να καταλάβω πως γίνεται ένα παιχνίδι με "άθλια" και "buggy" controls να είναι παιχνιδάρα και να παίρνει 9αράκια και 10ράκια?

 

Diavol, επιχειρήμα, όχι αστεία... ;)

 

Κύριοι, για να τελειώνει η κουβέντα γιατι μερικοί (ένας στην ουσία) κάνουν λες και τους έθιξες την θρησκεία/ομάδα/οικογένεια τους :

Μην αρπάζεστε επειδή κάποιοι έχουν διαφορετική άποψη και standards απο το δικά σας, θα το ξαναπώ, δεν γίνεται να μας αρέσουν σ'ολους τα ίδια.

Ιn before : "ΜΑ Ο ΚΑΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΑΣ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣΣΣσσσσ"

 

Και για να επιστρέψω στην (ρητορική) ερώτηση του Diavol : Άμα παίζαμε παιχνίδια, βλέπαμε ταινίες και ακουγαμε μουσικές ΜΟΝΟ με γνώμονα τα metacritic και τον "ειδικό τύπο"...θα πάιζαμε μονο COD/Assasin's/GTA και FIFA, θα βλέπαμε μονο Avengers και Thor και θα ακούγαμε Kanye και...οτι αλλο είναι στη μόδα αυτό τον καιρό...Οπως καταλαβαίνεις (ελπίζω τουλάχιστον να το καταλαβαίνεις) δεν γίνεται κάτι τέτοιο και ουτε χρειάζεται...

 

Προσωπικά - και δεν υπερβάλω - αμα πήγαινα να παίξω μονο games που έπαιρναν 9-αρια και 10-αρια...oυτε Shadows of the Damned θα ειχα παίξει, ουτε MGS rising revengeance, ουτε το 1ο Ζ.Ο.Ε, ουτε το Castlevania Lords of Shadow, ουτε τα Armored Core, ουτε το Breakdown, ουτε το GunValkyrie, ουτε το Phantom Dust, ουτε ... η λιστα είναι (σχεδόν) ατελείωτη.

 

Όποιος θέλει να αγοράζει πράματα μόνο με βάση τα metacritic/τι του λένε "οι άλλοι"...συνεχίστε ελεύθερα, κανένα πρόβλημα, μη πάτε όμως να βγάλετε όλους τους υπόλοιπους χαζούς/μ@λάκες επειδή έτσι γουστάρετε, και οχι, το "αφου ΟΛΟΙ = 10/10" - θα το ξαναπώ - δεν αποτελεί επιχείρημα.

 

'Φχαριστώ, μπορείτε να μαλώσετε μόνοι σας τώρα.

 

ΥΓ : Πήγα αγόρασα 15Kg καυσόξυλα σήμερα και 5lt βενζίνης για να πέσω στην πυρά (απο μόνος μου) - Big Boss, σου έχω κρατήσει 1ο τραπέζι σΜπίστα φιλαράκιδιν, σήμερα κατα τις 22:00 λέω... ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

red1 αναφερόμουν σε κάποια άτομα από εδώ που ανέφεραν ότι το παιχνίδι τα σπάει αλλά έχει χάλια χειρισμό. Φυσικά και δεν εμπιστεύεσαι τυφλά site όπως metacritic κτλ. αλλά από εκεί παίρνεις μια ιδέα. Εάν έχει 700 θετικά reviews και διαβάσεις για τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα έχεις περισσότερες πιθανότητες να βρεις ένα game που θα σου αρέσει (φυσικά δεν αποκλείεται να μην ανήκεις σε αυτή την κατηγορία των 700 θετικών reviews αλλά σε αυτήν με τα 10 αρνητικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά διαβάζοντας αυτά που γράφετε προσπαθώ να καταλάβω πως γίνεται ένα παιχνίδι με "άθλια" και "buggy" controls να είναι παιχνιδάρα και να παίρνει 9αράκια και 10ράκια?

 

Εγώ προσωπικά δεν κολλάω καν σε νούμερα και δεν με ενδιαφέρει τι γράφει ο κάθε δημοσιογράφος. Κρίνω για τον εαυτό μου αυτό που βλέπω.

Το παιχνίδι είναι πολύ καλό για το είδος του αλλά στην παρούσα φάση προτιμώ να περιμένω για να διορθωθούν τα τεχνικά προβλήματα ώστε να μη μου χαλάσει την εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...