Προς το περιεχόμενο

The Witcher 3 [Xbox One][PS4]


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

από εκεί και πέρα δεν νομίζω να διαφωνεί κάποιος στα επιχειρήματα του Red

 

combat system - animation άθλιο και έχουν συμφωνήσει με αυτό αρκετοί στην αρχή εδώ μέσα

 

 

διαφωνώ εγώ, τιποτα απο αυτα που λες για μένα δεν ειναι άθλιο εκτος και αν οι λέξεις έχασαν το νοημα τους και το άθλιο για το σύστημα μάχης σημαινει απλώς καλο και όχι κατι το εξαιρετικο, δηλαδή αν το Witcher 3 έχει ΑΘΛΙΟ combat system το Skyrim τι έχει ΥΠΕΡΑΘΛΙΟ;

 

ουτε το animation ειναι ΑΘΛΙΟ,ένα παιχνιδι που παιρνει διθυραμβικές κριτικές σχεδόν απο τους πάντες ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να έχει κάτι το άθλιο, αλλά επειδή οπως ειπωθηκε κανεις δεν ειναι τέλειος, είναι ένα αριστουργημα με κάποια προβλήματα που σε καμια των περιπτώσεων, ουτε κατα διάνοια δεν μπορούν να υπερκαλυψουν ολα αυτά που κάνουν το Witcher 3 διαμάντι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 774
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

όταν έχεις δει τον τελευταίο χρόνο combat systems σε Dark Souls 2, Bloodborne, Shadow of Mordor ίσως ακόμα και Assassins Creed ναι το λες άθλιο εν έτη 2015 να βλέπεις τέτοιο animations και move sets...και ναι το Skyrim είχε υπεράθλιο 

 

αυτό το jump κυρίως, στο μυαλό μου παίζει κάθε φορά ο ήχος από το Mario που χτυπούσε τα τουβλάκια...δεν είναι δυνατόν δλδ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν έχεις δει τον τελευταίο χρόνο combat systems σε Dark Souls 2, Bloodborne, Shadow of Mordor ίσως ακόμα και Assassins Creed ναι το λες άθλιο εν έτη 2015 να βλέπεις τέτοιο animations και move sets...και ναι το Skyrim είχε υπεράθλιο 

 

Καλα εντάξει αμα περιμενες απο το Witcher 3 να εχει μάχη, ποσο μάλλον δυσκολια Dark Souls και να χάνεις 250 φορές πριν συνεχισεις τότε κακώς περίμενες, οπως κακώς θα περίμενες απο το Dark Souls να έχει role playing επιπέδου Witcher, ειναι σαν να μου λες "περιμένω απο το Metal Gear Solid να ειναι σαν το Splinter Cell ή το Civilization να ειναι σαν το Total War". Oτι δεν μας αρέσει δεν ειναι αυτομάτως και άθλιο. Δεν μου αρέσει το turn based combat system σε ένα rpg, ου άθλιο, δεν μου αρεσει το συστημα μάχης του Witcher 3, άθλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα η μαχη και η κινηση του geralt μου φανηκε αθλια στην αρχη αλλα μετα απο καποιες ωρες συνηθισα και πλεον μου αρεσει.Φυσικα παιζω στην normal δυσκολια.Δεν εχω καμια ορεξη να με κανουν 1 hit drowners και τυχαιοι bandits.

 

Στην πραξη αν συναντησεις ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ εχθρο που να ειναι 5-6 level ανωτερος απο εσενα δεν υπαρχει περιπτωση να τον σκοτωσεις εκτος και αν κατσεις να σπαμαρεις quen και μετα 500-600 hits και 2 ωρες να καταφερεις να τον σκοτωσεις.

 

 

Κατα τ' αλλα ολα μου φαινονται υπεροχα απο ατμοσφαιρα και μουσικη μεχρι την ιστορια και τους χαρακτηρες.

 

 

 

Τελος αυτο που λετε οτι τα witcher δεν τα παιζουμε για το gameplay τους μου φαινεται μεγαλη ανοησια.Δηλαδη μου λετε οτι θα παιξεις 200-300 ωρες ενα παιχνιδι ενω βρισκεις το gameplay μετριο ή κακο?Καλυτερα να δεις την ιστορια του youtube.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος αυτο που λετε οτι τα witcher δεν τα παιζουμε για το gameplay τους μου φαινεται μεγαλη ανοησια.Δηλαδη μου λετε οτι θα παιξεις 200-300 ωρες ενα παιχνιδι ενω βρισκεις το gameplay μετριο ή κακο?Καλυτερα να δεις την ιστορια του youtube.

 

 

Aν εδώ αναφέρεσαι σε εμένα, παρακαλώ όπως ξαναδιαβάσεις το πόστ μου:

 

 

Τα Witcher ποτέ δεν πρόσφεραν αψεγάδιαστο gameplay. Αν μή τι άλλο, στο Witcher 1 οι μάχες ήταν απλά κλίκς του ποντικιού. Η ιστορία, η πλοκή, οι χαρακτήρες, οι επιλογές που έκανες και οι οποίες έδειχαν τα αποτελέσματά τους πολύ αργότερα ήταν τα κύρια συστατικά της επιτυχίας αυτής της σειράς.

 

 

Αν δεν αναφέρεσαι σε εμένα συμφωνώ και επαυξάνω σε αυτό που λές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν εδώ αναφέρεσαι σε εμένα, παρακαλώ όπως ξαναδιαβάσεις το πόστ μου:

 

 

 

Αν δεν αναφέρεσαι σε εμένα συμφωνώ και επαυξάνω σε αυτό που λές.

 

Πολλους εχω δει σε διαφορα φορουμ να γραφουν οτι δεν παιζουν τα witcher για το gameplay κατι που μου φαινεται απιστευτο.Με αφορμη το ποστ σου λοιπον εφραψα καποια πραγματα αλλα ΟΚ δεν παει για σενα εν τελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδία πριν λίγο έφυγε παραγγελία για το Witcher 3 (PS4) αλλά τώρα διαβάζω τα σχόλια για το gameplay/combat (και εδώ και σε άλλα site/youtube κτλ.) ότι δεν είναι τόσο καλό και απογοητεύτηκα κάπως..

 

Έχω παίξει games όπως το bloodborne και μου άρεσε πολύ το gameplay. Φυσικά δεν περιμένω κάτι αντίστοιχο από το Witcher αλλά ούτε και κάτι unplayable. Σίγουρα σημαντικό το story αλλά με ενδιαφέρει πολύ και το gameplay (για game αξίας 65 ευρώ) το οποίο φαντάζομαι αποτελέι μεγάλο κομμάτι του παιχνιδιού.

 

Γενικά τι γνώμη έχετε (κυρίως απευθύνομαι σε άτομα που δεν έχουν προηγούμενη εμπειρία με witcher, όπως εγώ και έχουν παίξει bloodborne/dark souls) ? Σας απογοήτευσε ?

 

Σχόλια/πληροφορίες σχετικά με το θέμα θα εκτιμηθούν ιδιαίτερα (προσπάθησα να διαβάσω προηγούμενα σχόλια στο thread αλλά όλες αυτές οι διαμάχες το κάνουν αρκετά δύσκολο).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία πριν λίγο έφυγε παραγγελία για το Witcher 3 (PS4) αλλά τώρα διαβάζω τα σχόλια για το gameplay/combat (και εδώ και σε άλλα site/youtube κτλ.) ότι δεν είναι τόσο καλό και απογοητεύτηκα κάπως..

 

Αυτό που λέμε είναι πως κατά πολλούς το παιχνίδι δεν αξίζει για 10/10, όπως πολλοί πάνε να το παρουσιάσουν. Ένα 9 ή 9.5 στα 10 όμως το παίρνει άνετα, άρα δεν θα απογοητευτείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτό που λέμε είναι πως κατά πολλούς το παιχνίδι δεν αξίζει για 10/10, όπως πολλοί πάνε να το παρουσιάσουν. Ένα 9 ή 9.5 στα 10 όμως το παίρνει άνετα, άρα δεν θα απογοητευτείς.

 

Και 8/10 να είναι δεν με πειράζει καθόλου. Αρκεί να μην θέλω να πετάξω το controller στην οθόνη σε κάθε μάχη ή να λέω ώχ κάθε φορά που βλέπω enemy  ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "ωχ" θα το λες όταν καταλάβεις πως οι μάχες είναι πανδύσκολες αν ο εχθρός έχει σημαντικά μεγαλύτερο level από εσένα. Όλα τα άλλα κουσούρια συνηθίζονται με τον καιρό (ακόμα και η τρισάθλια κίνηση του χαρακτήρα), οπότε το controller σου είναι ασφαλές :)

 

(απορώ πως υπάρχει κόσμος που μπορεί να παίξει το εν λόγω παιχνίδι με mouse/keyboard, εγώ δοκίμασα 5 λεπτά και εγκατέλειψα την προσπάθεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτό που λέμε είναι πως κατά πολλούς το παιχνίδι δεν αξίζει για 10/10, όπως πολλοί πάνε να το παρουσιάσουν. Ένα 9 ή 9.5 στα 10 όμως το παίρνει άνετα, άρα δεν θα απογοητευτείς.

Mα ουσιαστικα τοσο βγαζει στο metascore, οχι 10/10  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, αλλά με το 10/10 προφανώς αναφέρομαι σε πολλά "επαγγελματικά" reviews των μεγάλων sites, για τα οποία ξέρετε τι γνώμη έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(απορώ πως υπάρχει κόσμος που μπορεί να παίξει το εν λόγω παιχνίδι με mouse/keyboard, εγώ δοκίμασα 5 λεπτά και εγκατέλειψα την προσπάθεια)

 

Aυτό είναι ξεκάθαρο στο όπως βολεύεται ο καθένας!

Βρίσκω εξαιρετικό το χειρισμό με m/k, στην αρχή να τα μάθω και να τα συνηθίσω μου πήρε 1-2 ώρες, αλλά μετά όλα κομπλέ. Μόνο το dodge άλλαξα και το έβαλα στο Ctrl γιατί βόλευε καλύτερα απ' ότι στο Alt. Ειδικά αν παίζεις signs builds, μου φαίνεται τραγικό το γεγονός να μπαίνεις συνέχεια εκεί που πάει slow mo για να διαλέγεις/αλλάζεις signs. Για να μην αναφέρω και την περιήγηση στα μενού. Kι εγώ το ίδιο έπαθα με σένα, δοκίμασα με gamepad και στο 5λεπτο το είχα βγάλει.

Anyway, καθαρά θέμα προτίμησης και όπως βολεύεται ο καθένας. :)

 

 

Πάντως, ρε παιδιά, και χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος,

το παιχνίδι μου φάνηκε δυσκολάκι στις αρχές μόνο (δηλαδή τις πρώτες 50 ώρες ξέρω 'γω :P )

Όταν έφτασα lvl 12-13 άρχισε να μου φαίνεται ευκολο και άρχισα να κάνω contracts μέχρι 19-20 λέβελ ώστε να γίνει λίγο γουστόζικη και ζόρικη η μάχη. To ανέβασα και Blood And Broken Bones αλλά και πάλι δεν έχω συναντήσει καμιά δυσκολία. Μπορεί να φταίει και ότι προετοιμάζομαι και πάντα πριν και κατά τη διάρκεια μιας μάχης, ή το build μου μπορεί να είναι και λίγο op, δεν ξέρω.

Στο δεύτερο πλέιθρου που θα είναι Death March και άλλο build ελπίζω να μου φανεί ικανοποιητική η δυσκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω παίξει ακόμα, οπότε γι' αυτό δεν έχω σχολιάσει τίποτα για τη δυσκολία. 

Τώρα που το ανέφερες, όμως, έχω να πω ότι μου κάνει εντύπωση που reviewers, τόσο του Gamespot όπως και ο Joe, έλεγαν ότι είναι αρκετά εύκολο στο normal και πρότειναν τουλάχιστον Blood and Broken Bones για καλύτερη εμπειρία. 

 

Παίζει όμως και πολύ το πώς έχεις αναπτύξει τον χαρακτήρα σου και πόσο ασχολείσαι στην προετοιμασία. Μια φίλη μου έπαιζε πρόσφατα το πρώτο Witcher και τα είχε βρει σκούρα κάπου προς το τέλος και μάλιστα στο easy, οπότε έκατσα να της περάσω το σημείο, και είχε κάνει τελείως ό,τι να 'ναι levelling, είχε μόνο το ένα από τα δύο σπαθιά καλό, δεν είχε πάρει καλύτερο armor, τίποτα. Και δεν είναι ότι έπαιζε πρώτη φορά παιχνίδι, απλώς άμα έχεις συνηθίσει στη μανιέρα της Bioware και σε action games/shooters τρως τα μούτρα σου σε πράγματα που άλλοι θεωρούμε αυτονόητα σε αυτά τα παιχνίδια. Και δεν το λέω αυτό με ελιτίστικο ύφος (και κόκκινο κρασί στο χέρι :P ), παρόμοια συμβαίνει και το αντίστροφο, είναι ό,τι έχει συνηθίσει και με ό,τι έχει περισσότερη εξοικείωση ο καθένας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...