Προς το περιεχόμενο

The Witcher 3 [Xbox One][PS4]


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς (ή ευτυχώς κατά άλλους) πολλές φορές το αν κάτι είναι playable ή unplayable καθορίζεται από τα γραφικά, τα textures, τις αναλύσεις ή τα refresh rates και μόνο... Ανάλογα πως έχει μάθει ο καθένας. Δεν είναι καινούριο φαινόμενο, ακόμα και για όσους μεγαλώσαμε με τα 256x192 του ZX Spectrum (πόσο μάλλον για τους παλιότερους).

 

Θυμάμαι ακόμα τις κριτικές και το μπούγιο που είχε προκληθεί όταν κυκλοφόρησαν παιχνίδια όπως το Dragon's Lair ή ακόμα και το Unreal (ειδικά στο 2D level). Σαν gameplay μπορεί να μην έλεγαν απολύτως τίποτα, όμως τα γραφικά ήταν αρκετά για να προκαλέσουν το ενδιαφέρον του κόσμου. Το Witcher ευτυχώς δεν είναι τέτοια περίπτωση, αφού συνολικά πρόκειται για εξαιρετικό παιχνίδι.

 

Σχετικά με το θέμα μας τώρα, όπως και είπα και πριν μιλάμε πάντα για το μέσο όρο και πάντα σε πλαίσια κοινής λογικής. Είναι δηλαδή λογικό να λέμε ότι ένα ραλάκι καλό είναι να παίζει στα 60fps και όχι στα 30. Ή ότι είναι πολύ πιο ευχάριστο να διαλύω την πόλη στα 60 fps στο GTA V. Αλλά όταν πχ. λέω πως οτιδήποτε δεν είναι 144 fps το θεωρώ unplayable, μάλλον πάω γυρεύοντας να προκαλέσω το γέλιο του κόσμου και, σίγουρα, όχι την κατανόησή του.

 

Το οτι τα 144Hz monitor αξιοποιουνται στα Fps παιχνιδια,κυριως Competitive τυπου Counter Strike αυτο ειναι γεγονος.Παρολα αυτα ισχυει αυτο που λες και κλασσικο αστειο παραδειγμα ειναι το Hearthstone,δηλαδη και αυτο Unplayable ειναι? :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 774
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστά. Το συγκεκριμένο παράδειγμα του Coon αναφερόταν συγκεκριμένα στο CS και έχει μια βάση. Εγώ όμως το γενίκευσα για να δώσω περισσότερη έμφαση.

 

ps: βλέπω βγήκε και το 1.04 για PC, το βάζω τώρα. Πάνω που άρχισα να κράζω τι θα γίνει με τις κονσόλες, είδα αυτό: "The Witcher 3 PS4/XOne Patch (1.03 and 1.04) Under Certification Process, Will Launch After Approval From Sony/Microsoft"

 

Δεν έχουν δώσει ημερομηνία ακόμα αλλά φαντάζομαι έρχεται πολύ σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνα με το λινκ παρακάτω αυτές είναι οι αλλαγές του νέου update: 
 

 

Stuck in certification for the last few days, CD Projekt Red just announced that The Witcher 3 update 1.03 is now live on PlayStation 4 in Europe and many EMEA countries (update: it’s a 499.1MB download), with release in North America coming soon (it will be update 1.02 in North America when it launches).Featuring bug fixes, graphical fixes, performance improvements during cutscenes and gameplay, and a larger loot pop-up window, here’s the full list of patch notes for today’s update:

  • Corrects a bug where the player was able to shoot bolts at friendly NPCs.
  • Corrects an issue related to Stamina regeneration while sprinting.
  • Corrects a bug that could cause spontaneous combustion of gas clouds.
  • Reduces spawn times for certain groups of NPCs.
  • Blood particles will now properly appear on water surfaces after foes are killed.
  • Corrects a visual effect in the Wandering in the Dark quest.
  • Improves foliage behavior in scenes.
  • Reduces foliage shadow popping.
  • “Melltith” sword is visible again.
  • Fixes some minor graphics bugs in gwent.
  • Corrects some missing translations in localized versions.
  • Improves performance, especially in cutscenes and during gameplay.
  • Introduces a number of minor improvements in SFX.
  • Fixes an issue that could have caused an infinite loading screen in certain circumstances in Wandering in the Dark quest.
  • Corrects an issue in the dialogue system that might have caused rare instances of dialogue looping in certain scenes.
  • Improves stability in gameplay and the UI, especially during games of gwent.
  • Upgrading items included in gear sets no longer destroys rune sockets on said items.
  • Fixes an occasional bug in the Journal in the Fake Papers quest.
  • Enlarges the loot pop-up window in the UI.

http://www.playstationlifestyle.net/2015/05/26/witcher-3-update-1-03-live-ps4-europe-coming-soon-north-america/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το θέμα μας τώρα, όπως και είπα και πριν μιλάμε πάντα για το μέσο όρο και πάντα σε πλαίσια κοινής λογικής. Είναι δηλαδή λογικό να λέμε ότι ένα ραλάκι καλό είναι να παίζει στα 60fps και όχι στα 30. Ή ότι είναι πολύ πιο ευχάριστο να διαλύω την πόλη στα 60 fps στο GTA V. Ή ότι για ένα flight simulator είναι σχεδόν απαραίτητο ένα χειριστήριο HOTAS, έστω και φθηνό (αν και πολλοί θα διαφωνήσουν).

 

Όμως όταν πχ. λέω πως οτιδήποτε δεν είναι 144 Hz το θεωρώ unplayable, μάλλον πάω γυρεύοντας να προκαλέσω το γέλιο του κόσμου και, σίγουρα, όχι την κατανόησή του.

 

Το playable/unplayable ειναι κατι που καθοριζεται απο την αντιληψη/γνωμη του εκαστοτε ανθρωπου.

 

Ο "κοσμος" που δεν εχει δει ποτε 144hz/144fps, και εχει συνηθησει να παιζει στα 30/60fps, τι να κατανοησει? Δεν μπορει να κανει καποια συγκριση ουτε και να σχηματισει σχετικη αποψη.

Ο συγκεκριμενος ο φιλος μου που ανεφερα εχει συνηθισει να παιζει στα 144hz/144fps 1ms, τα 60 αρχιζουν και των ενοχλουν. Τα 30fps του προκαλουν πονοκεφαλο, και τα θεωρει εντελως unplayable. (Στα παιχνιδια που παιζει φυσικα. Ως παραδειγμα το ανεφερα για να επισημανω ποσο υποκειμενικο ειναι το "playable/unplayable".)

 

Εγω που τωρα παιζω σε PC (5ετιας) και PS4, τα αντιστοιχα παιχνιδια σε PS3 και Xbox360 τα βρισκω πλεον unplayable. Αργα ή γρηγορα θα βγει και θα δοκιμασω κατι πολυ καλυτερο απο αυτα που εχω, θα το παρω, και σιγα-σγα θα βρισκω unplayable τα γραφικα του παλιο pc και του ps4 μου.

Και μιλαω για 3D mainstream παιχνιδια, οπως το Witcher 3. Μιας και υπαρχουν και αθανατα παιχνιδια στα οποια δεν παιζουν καποιο ρολο τα γραφικα, πριν λιγες μερες ειχα βαλει και ελιωσα στο Donkey Kong (το original του 1981).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, είναι υποκειμενικό θέμα. Κι εγώ έχω ένα συνάδελφο, ο οποίος κάθε φορά που κυκλοφορεί παιχνίδι που δεν παίζει τουλάχιστον με 60fps στο PC του σε ultra, πηγαίνει και αγοράζει νέο υπολογιστή. Μόνο την τελευταία τριετία έχει φτιάξει 4-5 συνθέσεις των 2000+ ευρώ έκαστη. Με γεια του με χαρά του. Επειδή όμως μου λέει ότι πχ. το τελευταίο Batman θα είναι unplayable, δεν πάει να πει ότι όντως έτσι είναι. Και σίγουρα δεν τον χρησιμοποιώ ως μέτρο σύγκρισης, ούτε θα πάω να πάρω 2 Titan για να λέω ότι μόνο έτσι μπορώ να παίξω.

 

Τεσπα, πολύ το τραβήξαμε μου φαίνεται και όλα αυτά δεν έχουν σχέση και με το κονσολάδικο Witcher. Πάω να παίξω λίγο μπας και βγάλω κανα φράγκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγω που τωρα παιζω σε PC (5ετιας) και PS4, τα αντιστοιχα παιχνιδια σε PS3 και Xbox360 τα βρισκω πλεον unplayable. 

 

Κατοχος ps4, παιζω dishonored στο ps3 και τα γραφικα τα βρισκω playable. Tι εχω γιατρε?:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβώς, είναι υποκειμενικό θέμα. Κι εγώ έχω ένα συνάδελφο, ο οποίος κάθε φορά που κυκλοφορεί παιχνίδι που δεν παίζει τουλάχιστον με 60fps στο PC του σε ultra, πηγαίνει και αγοράζει νέο υπολογιστή. Μόνο την τελευταία τριετία έχει φτιάξει 4-5 συνθέσεις των 2000+ ευρώ έκαστη. Με γεια του με χαρά του. Επειδή όμως μου λέει ότι πχ. το τελευταίο Batman θα είναι unplayable, δεν πάει να πει ότι όντως έτσι είναι. Και σίγουρα δεν τον χρησιμοποιώ ως μέτρο σύγκρισης, ούτε θα πάω να πάρω 2 Titan για να λέω ότι μόνο έτσι μπορώ να παίξω.

 

Aν κατι το βρισκει unplayable oντως ετσι ειναι, για αυτον. Για εσενα θα ειναι playable με βαση τα δικα σου μετρα συγκρισης και εμπειρια. Αυτο σημαινει υποκειμενικο θεμα.

 

 

Κατοχος ps4, παιζω dishonored στο ps3 και τα γραφικα τα βρισκω playable. Tι εχω γιατρε? :P

 

Η απαντηση μου ηταν ηδη στο σχόλιό μου που παρεθεσες, αλλα την εσβησες :P

Το playable/unplayable ειναι κατι που καθοριζεται απο την γνωμη του εκαστοτε ανθρωπου. Δηλαδη κατι υποκειμενικο.

 

Επισης το Dishonored ειναι τριων χρονων παιχνιδι, δεν εχει βγει PS4 τοτε ουτε και υπαρχει στο PS4 τωρα. Επισης δεν ειχε σπουδεα γραφικα και δεν ηταν "βαρυ", το PS3 το ετρεχε σχετικα καλα.

Επεξ/σία από Coon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή παρακολουθώ μέρες τώρα το θέμα κι έχω ψιλοτρομάξει, τόσο χάλια είναι το παιχνίδι στο Xbox one (από άποψη γραφικών);;;

Έχει καμία σχέση με το 35λεπτο gameplay trailer από τον Αύγουστο 2014 (αν θυμάμαι καλά), το οποίο ήταν αξιοπρεπέστατο για τα δεδομένα της κονσόλας;

Να περιμένω κι άλλα patch για να το αγοράσω ή αυτή τη στιγμή παίζεται ευχάριστα;

Μπορεί να βγει ένας κάτοχος του παιχνιδιού σε Xbox One και να πει μια εμπεριστατωμένη γνώμη;Ή έστω αν υπάρχει κάποιο σχετικό (και αντικειμενικό) άρθρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

Σχέση με τα παλιά trailers δεν έχει σχεδόν κανένα μηχάνημα, ίσως μόνο πολύ καλό pc + sweetfx + mods + δε ξερω'γω τί ακόμα...

Να το πάρεις το παιχνίδι για το Χ1 σου, παιδιά πιο πάνω έχουνε πει ότι είναι μια χαρά. Μη μασάς και παίξε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή παρακολουθώ μέρες τώρα το θέμα κι έχω ψιλοτρομάξει, τόσο χάλια είναι το παιχνίδι στο Xbox one (από άποψη γραφικών);;;

Έχει καμία σχέση με το 35λεπτο gameplay trailer από τον Αύγουστο 2014 (αν θυμάμαι καλά), το οποίο ήταν αξιοπρεπέστατο για τα δεδομένα της κονσόλας;

Να περιμένω κι άλλα patch για να το αγοράσω ή αυτή τη στιγμή παίζεται ευχάριστα;

Μπορεί να βγει ένας κάτοχος του παιχνιδιού σε Xbox One και να πει μια εμπεριστατωμένη γνώμη;Ή έστω αν υπάρχει κάποιο σχετικό (και αντικειμενικό) άρθρο...

 

Μπορεις να δεις εδω: http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2015-witcher-3-wild-hunt-performance-analysis

Ειναι λιγο κατωτερο απο PS4 απο πλευρας γραφικων (χαμηλοτερη αναλυση και λιγο χαμηλοτερα settings), αλλα ελαφρως καλυτερο σε frame rate κυριως στις βουτιες που το PS4 πευτει στα 20fps, το One ειναι λιγα fps παραπανω.

 

Καμια σχεση δεν εχει με το gameplay trailer απο πλευρας γραφικων, αλλα ουτε και η PS4 εκδοση εχει καμια σχεση.

Δεν υπαρχει λογος να περιμενεις patches, το παιχνιδι ετσι μπορει να τρεξει στο hardware αυτο. Ειναι παιχνιδαρα, παρε το!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι τι θελεις... εχω παιξει (λογω δουλειας) και sli gtx980 4κ και 144hz 980 sli σε rog asus με gsync κλπ κλπ....ειχα τετοια συγκινηση που οταν σχολασα πηγα και επαιξα bloodborne....δεκτο τα κατω απο 30 ειναι απαραδεκτα τα γραφικα ειναξ κατι υποκειμενικο...Επισης πλεον το 1080p επιασε ταβανι και το μονο που κανουν ειναι να ξοδευουν χωρις λογο vram..στα του θεματος, θα δανειστω απο ενα φιλο το w3 για το one και θα ανεβασω screensshot μαλλον σημερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...