Προς το περιεχόμενο

The Witcher 3 [Xbox One][PS4]


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να ξαναγυρίσουμε (έστω και για δευτερόλεπτα) στα του παιχνιδιού, δοκίμασα να δω τι θα γίνει αν βάλω αμερικάνικο region. Ναι μεν δεν γκρίνιαζε ότι το Witcher ξεκλειδώνει στις 19/5 (όπως γίνεται όταν έχω επιλέξει Hong Kong), αλλά με υποχρέωνε να κατεβάσω/εγκαταστήσω ξανά το παιχνίδι αγνοώντας την ήδη υπάρχουσα εγκατάσταση. Πάει να πει σιγά μην περίμενα να κατεβάσει 25GB με 9άρα γραμμή. Ξαναγύρισα σε HK και θα το δω αύριο πρωί...

 

EDIT:

 

Να και αυτό που λέγαμε για το 1.01 patch του Xbone:

 

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2015-should-you-install-the-witcher-3-day-one-patch

 

Επειδή το άρθρο είναι μακροσκελές και θα έχουμε τα γνωστά TL-DR, ξεχώρισα κυρίως τα εξής:

- μέγεθος 588MB, πάει να πει αποκλείεται να προλάβω να το κατεβάσω το πρωί, πάει να πει θα παίξω αύριο απόγευμα και βλέπουμε
- βελτιώνει ελαφρώς το frame rate εντός του παιχνιδιού (σταθερά 30-40fps uncapped, με ενεργοποιημένο vsync)
- διορθώνει μικρο-bugs σε διάφορα σημεία
- μειώνει το pop-in στα cut-scenes καθώς και τα flickering shadows

Το πρόβλημα όμως (που έχει ήδη αναφερθεί στη συζήτησή μας) είναι ότι δημιουργεί stuttering στα pre-rendered cut-scenes (πέφτει μέχρι και τα 22 fps). Σύμφωνα με το άρθρο, ακόμα και χωρίς το patch υπήρχε πρόβλημα με τις εν λόγω σκηνές, απλώς το 1.01 κάνει τα πράγματα ακόμα χειρότερα. Επίσης αναφέρονται και κάποια προβλήματα με texture filtering (AF 4x) σε ορισμένες περιοχές, dithering των μακρινών σκιών (δεν γεμίζει όλο το μέρος όπως θα έπρεπε) κλπ, αλλά τίποτα ιδιαίτερα σημαντικό.

Τέλος σχετικά με την περίφημη αναβάθμιση από τα 900p στα 1080p, υποτίθεται ότι μπορεί να γίνει on the fly ανάλογα με το φόρτο της GPU αλλά τελικά λένε ότι στην πράξη οτιδήποτε in-game είναι καθαρό 900p. Μόνο τα rendered scenes ανεβαίνουν στα 1080p.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 774
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κοινώς εγινε αυτο που περιμεναμε : X1 χαλια , ps4 την γλιτωνει με το 1,02 , pc αν δεν εχεις enthusiast setup με nvidia περιμένεις patch και drivers. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ αγαπητε Metallica σοβαρα τωρα αλλα ακομα θεωρεις τα Ps4 και XboxOne κανονικες κονσολες οταν καθομαστε και μιλαμε για Day One patch για να παιξεις το παιχνιδι????ή οπως σε περιπτωση AC U το παιχνιδι ειναι Broken και πρεπει να περιμενεις Patch στο Patch για να τρεξει οπως επρεπε???Για να μην μιλησω για το Lords of the Fallen που μεχρι και σημερα που πουλιεται το παιχνιδι κανονικα υπαρχει κοσμος που δεν μπορει καν να το παιξει.

 

Οσο για τα γραφικα αν θυμαμαι καλα κραξιμο δεν εφαγε για ολες τις εκδοσεις του,κονσολες και μη,το Dark Souls 2 για τον τομεα των γραφικων που και εκει αλλα δειξανε πριν και αλλα στο τελικο παιχνιδι???Χωρια την λαμογια που κανανε με το Scholar of the First Sin που εν μερη χωρισανε στα 2 το Community λογω Saves κλπ.

 

Μονο η Nintendo πλεον με το αρχαιο Hardware του Wii U μπορει να θεωρηθει πλεον σαν κονσολα οπως τις ξεραμε παλια(πριν και το Ps3 γιατι και σε Ps3 εποχες παλι ειχαμε προβληματικα παιχνιδια οπως Bayonetta για Ps3 και FF XIII για Xbox360 κλπ,για να μην αναφερω τον σαλο με τα On disc DLC που παλι στις κονσολες το εντοπισανε κυριως απο μεριας Capcom)δηλαδη παιρνω το παιχνιδακι στο κουτι του και το παιζω χωρις Patch,χωρις ανουσια και ασκοπα Dlc,χωρις Dlc που τα βγαλανε απο το  παιχνιδι για να τα πουλησουν ξεχωριστα,και με Unlockables μονο και μονο παιζοντας τα παιχνιδια. Παιχνιδια τα οποια ολως τυχαιως κουβεντα στα γραφικα δεν γινεται και αν γινει ειναι ολως τυχαιως υπερ της κυριως λογω του ποσο δενουν σχεδιαστικα τα περιβαλλοντα με το παιχνιδι. Να σου θυμισω οτι και στο επερχομενο Xenoblade Chronicles,που και αυτο ειναι γιγαντιο παιχνιδι Open World,επεσε Downgrade κυριως λογω Fps κατι που ομως δεν φενεται να ενοχλησε ιδιαιτερα τον κοσμο παρολο που και σε αυτο αλλα ταζανε πριν και αλλα δινουν στο τελικο παιχνιδι.

 

Οσο για το Witcher 3 παρολο που και εγω εν μερη δεν μου αρεσει το τοσο εντονο Downgrade,παρολα αυτα δεν τρελαθηκα οταν το εμαθα γιατι εδω και χρονια εχω σταματησει τα pre orders(εκτως απο τα Expansion του Wow αλλα αυτα δεν μετρανε :P)απο τετοια σκηνικα.

 

 

Το παιχνιδι εγω προσωπικα ειμαι σιγουρος οτι θα το ευχαριστηθω και το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι δυστηχως θα αργησουν να βγουν τα Expansion sets.

 

 

 

Ασχετο ρε V pat αλλα γιατι βιαστηκες να αγορασεις το παιχνιδι και να σκασεις την 70αρα αφου δεν θα το επαιζες μεχρι αυριο,και δεν το αγοραζες φθηνοτερα μια και καλη αυριο? :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με το Lords of the Fallen  το προσυπογραφω : D1 Limited Edition εχω , το πηρα στο ps4 για να γλιτωσω τα bugs στο pc , τελικα πηρε 3 patch οσα και στο pc για να μην κολλαει σε καποιο σημειο καi χανεις 30 ωρες save .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Νομίζω μόνο η εισαγωγή του review είναι αρκετή:

 

"A majestic, earthy open-world adventure with great integrity and personality, this is the best role-playing game in years."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνιδι ειναι απο αλλο πλανητη!!! Το εχω λιωσει στο ps4!!! Απιστευτα γραφικα για open world rpg!!!

 

Εχω χασει τη μπαλα με τα crafting, magic spells κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fulgore δεν υπολογιζα να με παει ετσι ρε συ.....τεσπα εγω ηδη λλεινω την μερα με witcher σφραγισμενο...καλο βραδυ και ξεκολλατε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αφηστε πια το θεμα καθαρο για να διαβασουμε εντυπωσεις για το παιχνιδι απο εδω και στο εξης.Ενδιαφερει αρκετο κοσμο απο εδω μεσα να μαθει περισσοτερα πραγματα για το witcher 3.Μην ξεχναμε οτι υπαρχει αρκετος κοσμος (απο ps3 μερια)που θα ασχοληθει πρωτη φορα με την σειρα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έβαλα να το δω λίγο το πρωί (ναι, σηκώθηκα από τις 6). Κατέβασα το patch, εγκατέστησα και τα 2 πρώτα free DLC (πανοπλία και ξύρισμα), έπαιξα κανα δεκάλεπτο αλλά κάτι δεν μου πάει καλά. Δεν μου φαίνεται για 30fps αυτό το πράγμα. Σαν να χάνει πολλά περισσότερα, ενώ το animation λίγο σαν να σπάει ή να είναι κάπως αφύσικο (δεν μοιάζει πχ. με αυτό του Assassin's Creed). Μπορεί να είναι και ιδέα μου. Καλού κακού το βάζω τώρα και σε PC (2 λεπτά απομένουν) για να κάνω μια γρήγορη σύγκριση.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβαλα να το δω λίγο το πρωί (ναι, σηκώθηκα από τις 6). Κατέβασα το patch, εγκατέστησα και τα 2 πρώτα free DLC (πανοπλία και ξύρισμα), έπαιξα κανα δεκάλεπτο αλλά κάτι δεν μου πάει καλά. Δεν μου φαίνεται για 30fps αυτό το πράγμα. Σαν να χάνει πολλά περισσότερα, ενώ το animation λίγο σαν να σπάει ή να είναι κάπως αφύσικο (δεν μοιάζει πχ. με αυτό του Assassin's Creed). Μπορεί να είναι και ιδέα μου. Καλού κακού το βάζω τώρα και σε PC (2 λεπτά απομένουν) για να κάνω μια γρήγορα σύγκριση.

 

Tα dlc απο που τα κατεβαζουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, δεν ήταν ιδέα μου. Απλώς έτσι είναι σχεδιασμένα τα animations. Σε σχέση πχ. με το Assassin's μου θύμισε τη διαφορά που έχουν PES με FIFA. Το δεύτερο είναι πολύ πιο smooth και ρεαλιστικό. Στο Witcher/PES ο χαρακτήρας κινείται και, κυρίως, στρίβει λες και έχει καταπιεί ένα παλούκι ή είναι Πολωνός σέντερ 2.15. Θα το συνηθίσουμε, που θα πάει.

 

Σε PC (1.02 patch included) με όλες τις ρυθμίσεις στο τέρμα (ή έστω το 90% εξ' αυτών) πιάνω σταθερά 48-52 fps σε εξωτερικούς χώρους με πολλή βλάστηση. Τι να το κάνω βέβαια όταν η GPU (R290X) κάνει σαν αεροπλάνο (70 βαθμοί με 35-40% fan speed). Θέλω να δω πως θα την παλεύει η κονσόλα εκεί. Επίσης τα cinematics κολλάνε και στο PC. Είναι capped στα 30fps αλλά συχνά πέφτουν μέχρι τα 27-28.


Tα dlc απο που τα κατεβαζουμε;

 

Από το Xbox Store. Πήγαινε manage game και θα στα δείξει. Υπάρχει η δυνατότητα αγοράς και του expansion pass, γύρω στα 15 ευρώ από Hong Kong αν θυμάμαι καλά (130 HKD ή κάτι τέτοιο). Λέω να το τιμήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...