Προς το περιεχόμενο

SweetFX how to [Οδηγός εγκατάστασης]


Alex21121988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το link είναι αυτό για το preset https://sfx.thelazy.net/games/preset/5329/

εγώ ακολούθησα τον οδηγό του sweetFX το reshade είναι διαφορετικό;

Nαι είναι λίγο διαφορετικό. Καταρχήν κατέβασε ένα από αυτά τα reshades.https://sfx.thelazy.net/downloads/

 

Δυστυχώς ο uploader δεν αναφέρει κάπου ποιο χρησιμοποιεί, συνήθως δίνουν και έτοιμα τα αρχεία, αυτός δεν δίνει επίσης τίποτα..

 

Anw, κατέβασε το πρώτο reshade και δοκίμασε(δεν έχω το game για να το δοκιμάσω εγώ) SweetFX 2.0 (Preview 8 | ReShade 1.1.0)

, απλά κάνε copy τα εξής αρχεία SweetFX, Reshade.fx, Sweet.fx και ένα εκ των Reshade32.dll ή Reshade64.dll. Αν το game είναι 32bit βάζεις το ανάλογο dll, σε αυτή την περίπτωση λογικά βάζεις το Reshade64.dll. Το μετονομάζεις σε dxgi.dll καθώς το game είναι dx10+ (άνω του dx10 μετονομάζουμε το αρχείο σε dxgi.dll).

 

Έπειτα βάζεις το preset που δίνει ο uploader, το SweetFX_settings που θα αντικαταστήσεις είναι μέσα στο folder SweetFX. Αυτό γίνεται όπως αναφέρω στον οδηγό μου απλά μπαίνει σε άλλο φάκελο το preset.

 

Μπορείς και με το RadeonPro να χρησιμοποιήσεις reshade.

 

Ελπίζω να κατάλαβες όπως στα εξήγησα, αν θέλεις πιο αναλυτικά, θα σου ποστάρω παραδείγματα με εικόνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα ότι μου είπες ALEX όμως πάλι δεν δουλεύει, μεσα στο directory του παιχνιδιού που είναι μέσα στο steam έχει

και έναν φάκελο dx12Retail που μάλλον το sweetFX ακόμη δεν το υποστηρίζει, το αρχείο SweetFX_settings το

αντικαθιστούμε με το αρχείο που κατεβάσαμε (το ReShade του Hitman) ή ανοίγουμε το txt και κάνουμε copy paste τα αρχεία του ReShade Hitman;

 

Edit: Εντάξει τελικά δούλεψε απλά όταν μετονόμασα το dxgi.dll είχε μείνει το dll δυο φορές γραμμένο  

δηλαδή έτσι dxgi.dll.dll το διόρθωσα και όλα ΟΚ

Μπορούμε να κάνουμε διορθώσεις in game και να πειράξουμε τις ρυθμίσειςκαι να τις φέρουμε στα μέτρα μας; (στο υπάρχον preset)

Επεξ/σία από zvarthangalos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ότι μου είπες ALEX όμως πάλι δεν δουλεύει, μεσα στο directory του παιχνιδιού που είναι μέσα στο steam έχει

και έναν φάκελο dx12Retail που μάλλον το sweetFX ακόμη δεν το υποστηρίζει, το αρχείο SweetFX_settings το

αντικαθιστούμε με το αρχείο που κατεβάσαμε (το ReShade του Hitman) ή ανοίγουμε το txt και κάνουμε copy paste τα αρχεία του ReShade Hitman;

 

Edit: Εντάξει τελικά δούλεψε απλά όταν μετονόμασα το dxgi.dll είχε μείνει το dll δυο φορές γραμμένο

δηλαδή έτσι dxgi.dll.dll το διόρθωσα και όλα ΟΚ

Μπορούμε να κάνουμε διορθώσεις in game και να πειράξουμε τις ρυθμίσειςκαι να τις φέρουμε στα μέτρα μας; (στο υπάρχον preset)

Διορθώσεις εννοείς όσο αφορά το preset στο game; Δεν γίνονται, μόνο toggle on και off στο reshade μπορείς να κάνεις όταν τρέχει το game και έχει και την επιλογή του Screenshot.

 

Από εκεί και περα κάποια άλλα πράγματα μπορούν να γίνουν στο preset αλλά πρέπει να έχεις καλές γνώσεις στο τι ακριβώς πειράζεις, θέλει ταλέντο - χρόνο. Δεν είναι γενικά εύκολο πράγμα το να φτιάξεις ένα balanced και όμορφο preset.

 

Αν ανοίξεις το SweetFX_settings εκεί είναι όλη η μαγεία, απλά πρέπει να γνωρίζεις το τι πειράζεις και αν έχει τελικώς αποτέλεσμα visually στο game.

 

Εγώ το μόνο που συνήθως πείραζα αν δεν το είχε βάλει ο uploader είναι να βάλω λίγο SMAA αλλά και αυτό δεν έβγαζε πάντα το καλύτερο αποτέλεσμα. Στο κάθε game συμπεριφέρεται διαφορετικά το reshade.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

sweet fx mod σε ενα παιχνιδι??

 

γεια σας  εχω ενα  ερωτημα πως ενεργοποιεις σε ενα παιχνιδι το sweet fx??

πχ παταω το croll lock   αλλα δεν ενεργοποιει κατι..

 

μπορει καποιος να με  βοηθησει?? γιατι το  το scroll lock δεν ενεργοποιει το sweet fx??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

sweet fx mod και windows10

 

γεια σας  γνωριζετε αν το  sweet fx  εινε  συμβατο με το windows10??

 

γιατι σε  παρα  πολλα παιχνιδια το  sweet fx 1,5 και  1,4 δεν δουλευει σε   windows10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sweet fx mod και windows10

 

γεια σας  γνωριζετε αν το  sweet fx  εινε  συμβατο με το windows10??

 

γιατι σε  παρα  πολλα παιχνιδια το  sweet fx 1,5 και  1,4 δεν δουλευει σε   windows10

ναι λειτουργεί μια χαρά,όπως και το reshade.

το sweetfx κοιτάει το directX..

μερικές φορές πρέπει να αλλάξει κάνα αρχείο,κάνα dll αλλά γενικά είναι οκ!

το χρησιμοποιώ με 10αρια σε κάμποσα παιχνίδια τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το  sweetfx  δεν δουλευει σε windows 10 και σε παρα  πολλα παιχνιδια..

εγώ μια φορά,σε όλα μου τα παιχνίδια το δουλεύω(εννοώ σε αυτά που το ήθελα και το έβαλα-δούλεψε χωρίς σκοτούρες)..και έχω windows 10!

παλιά και νέα παιχνίδια..witcher3/bf1/dirt rally, fc3,the forest,στο skyrim SE ολόκληρο reshade έχει φάει,f1 κτλ κτλ..

 

οπότε κάτι κάνεις λάθος είτε με τα rename dll,είτε με τα 64/32bit

(εννοείται να υπάρχουν preset, πχ στο WRC6 φοράμε preset από το WRC5, επειδή έχουν ίδια μηχανή,ένα rename υπόθεση ήταν..)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thief - windows10 - SweetFX

 

Έχω ψάξει το μισό google που λέει ο λόγος αλλά δεν έχω βρει τρόπο να κάνω να λειτουργήσει το sweetfx στο videogame Thief 2014 σε Windows 10 Pro γνήσια.Το χει καταφέρει κανείς να μου πει τον τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ψάξει το μισό google που λέει ο λόγος αλλά δεν έχω βρει τρόπο να κάνω να λειτουργήσει το sweetfx στο videogame Thief 2014 σε Windows 10 Pro γνήσια.Το χει καταφέρει κανείς να μου πει τον τρόπο;

στο library του παιχνιδιού να κοίταγες,ήταν η απάντηση..
SweetFX game notes:
Put all SweetFX files into the Win64 folder.

(Or Win32 if you're still on a 32bit OS) \Binaries\Win64

It's a DX10/11 game.

So please use the dxgi.dll (64bit)

You can download SweetFX with x64 support here ->

Ge.tt - http://ge.tt/4CpDyZt/v/0

-> Dropcanvas - http://dropcanvas.com/iz7s1

-> Dropbox - http://goo.gl/qiXHtr

 

 

http://www.insomnia.gr/topic/530625-sweetfx-how-to-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82/?hl=%20sweetfx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   πως  χρησιμοποιετε  το   Boulotaur2024 Injector CeeJay dks 1.5.1 Shader Chromatic Aberration Shadε??

 

 

εχει     5  αρχεια  τα  οποια εινε

dxgi.dll

d3d9.dll

 

sweetfx.readme.txt

sweetfx._present.txt

sweetfx_settings.txt

 

και μετα εχει  2  φακελους..

sweetfx  που περιεχει καπια  αλλα αρχεια  οπως  sweet fx .compability.settings.txt,making  shaders.txt,.game compability.txt,,, εχει 2φακελοusς  με το ονομα  shaders και  presents,,

 

 

και εναν αλον   φακελο με το  ονομα  χ64.dlls  που περιεχει  2  αρχεια.

 

dxgi.dll

d3d9.dll

 

 

μπορειτε να με κατατοπισετε??

 

εχω και αυτο το  λινκ  για να δειτε τι εννοο. και πια αρχεια εινε..

http://forums.guru3d.com/showpost.php?p=4581604

 

πια αρχεια και  φακελους βαζω σε ενα παιχνιδι αν  μου ζητησει το 

Boulotaur2024 injector Version???
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...