Προς το περιεχόμενο

SweetFX how to [Οδηγός εγκατάστασης]


Alex21121988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

^Kαλά κάνεις και προτείνεις. Πρόκειται στην ουσία για άλλο SweetFX oπότε θα ζητήσω να κλειδωθεί πιθανότατα το υπάρχων topic από τους admins ώστε να μην υπάρχει σύγχυση μεταξύ των δυο. Eίναι ήδη άχρηστο το SweetFX 1.5 για τους περισσότερους και πόσο μάλλον για αυτούς με Win8/10, οπότε δεν θα λείψει σε κανένα. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τυχαία έπεσα πάνω στο sweet fx μόλις σήμερα και είπα να το βάλω στο nba 2k15 ...με τα πολλά κατάφερα να το δουλέψω σε 64 bit μιας κ δεν είχα βρει τον οδηγό σου(εξαιρετικοτατος κ μπράβο)κ ψαχουλευα μόνος μου.

 

Πέρασα ένα more color preset νομίζω κ έπαθα πλάκα...έχει εξαφανιστεί η θολούρα στο παιχνίδι κ έχουν ζωντανέψει τα πάντα...απενεργοποιω preset κ Δεν το πιστεύω ότι έπαιζε έτσι πριν...

 

Είμαι σε win 7 και από ότι βλέπω ακόμα το 1.5.1 χρησιμοποιείται από την πλειοψηφία.

 

Ένα preset του 1.5.1 δουλεύει στο reshade 2.0 ερωτώ;η το ανάποδο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα o uploader του preset αναφέρει την έκδοση του SweetFX που είναι καλύτερη/κατάλληλη για αυτό που έφτιαξε.

 

Τα περισσότερα preset προφανώς είναι φτιαγμένα πάνω στο 1.5 & 1.5.1 αλλά λειτουργούν (τα περισσότερα) και με το SweetFX 2.0 + reshade.

 

Τώρα το ανάποδο γίνεται επίσης αλλά πχ αν έχεις win8/8.1/10 σε αρκετά games με το 1.5 θα έχεις θέματα. Αυτός ήταν και ο λόγος που έφτιαξαν και το 2.0, για να μην μπλέκεις και με radeonpro κτλ. Στα win7 μπορείς να κάνεις πρακτικά ότι γουστάρεις μεταξυ των δύο.

 

Το reshade γενικά είναι καλύτερο πιο ολοκληρωμένο και λειτουργεί άψογα σε ότι game το έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κατάλαβα απλά είμαι win 7 και πρακτικά μου είναι πολύ εύκολο να πετάω τα αρχεία κ τέλος κ ότι γουστάρω το σβήνω η το επεξεργάζομαι Εγώ.

 

Δοκίμασα το reshade 1.0 σήμερα με mediator gui Αλλά ομολογώ ότι δεν κατάφερα να το δουλέψω...υπέθεσα ότι δέχεται τα υπάρχοντα preset ή κάνω λάθος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι;;; Πώς;;; Και που;;; B-)

 

 

Δεν ξέρω του έδινα το παιχνίδι αλλά δεν μπορούσα να ενεργοποιήσω τα preset.

 

 

Από ότι είδα στα φόρα τους το sweet fx θα συνεχίσει να υπάρχει ξεχωριστά υπό την ανάπτυξη κάποιου ceejay ο οποίος δεν θα ασχοληθεί πια με το reshade αν κατάλαβα καλά και θα αναβαθμίσει το sweet fx.

 

Έπειτα ανακάλυψα και το master effects που είναι άλλου παπά τροπάριο....

 

 

Νομίζω και οι ίδιοι έχουν μπλέξει λίγο τα πράγματα μιας κ τα 3 κάνουν την ίδια δουλειά με τον ίδιο τρόπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To mastereffect είναι άλλο πράγμα (μπαίνει και λίγο διαφορετικά) καθώς βάζει και άλλα πράγματα στο game. Ας πούμε στο Arkham Knight πριν το patch μας έδινε την επιλογή του Ambient Occlusion και άλλων εφέ που δεν μπορούσαν να πειραχτούν στο reshade αρκετά. 

 

Πες μου που ακριβώς έχεις θέμα και θα σου πω τι θα κάνεις. Σε ποιο game και με ποιο preset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα οτι δοκιμασα με το mediator δεν μπορουσα να ενεργοποιησω τιποτα.μου εβγαινε log στα αρχεια χωρις καποιο σφαλμα που δειχνει οτι μαλλον ειμαι στο σωστο δρομο αλλα απο κει κ περα δεν ξερω  που ακριβως να τοποθετησω να preset και υπο ποια μορφη για να τα αναγνωρισει το mediator και να μου τα δωσει για επιλογη.μονο κατι φακελους με κατι default μου εδινε που δεν εκαναν καμια αλλαγη.

 

εννοειται με το scroll on/off δεν γινοταν τιποτα.

 

δοκιμαστικα τα εκανα σε tomb raider/ryse τα preset ηταν απο παλαιοτερες εκδοσεις,τα κλασσικα sweetfx_settings.txt

 

βολευομαι με 1.5.1 και το 2.0 για την ωρα.

 

γενικα εχω εντυπωσιαστει παντως.περασα ενα preset του ryse που βασικα το κανει λιγο πιο φωτεινο και καθαρο και ακομα καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gui είναι ουσιαστικά που σε αυτοματοποιει την εγκατάσταση των αρχείων κ ότι έχει να κάνει με τα φίλτρα.βγήκε με την τελευταία έκδοση του reshade που έφυγε από κατάσταση beta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Έχω ακολουθήσει τον οδηγό βήμα βήμα για το preset του Hitman 2016

και δεν δούλεψε δεν ξέρω τι φταίει αν το έχει βάλει κάποιος στο συγκεκριμένο παιχνίδι

ας δώσει τα φώτα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακολουθήσει τον οδηγό βήμα βήμα για το preset του Hitman 2016

και δεν δούλεψε δεν ξέρω τι φταίει αν το έχει βάλει κάποιος στο συγκεκριμένο παιχνίδι

ας δώσει τα φώτα του

Για δώσε λινκ ποιο είναι το preset που δεν σου λειτουργεί.

 

Ο οδηγός να ξέρεις είναι για το SweetFX 1.5, 1.5.1, τώρα ήμαστε στο SweetFX 2.0(αν δεν κανω λάθος), reshade όπως το ονομάζουν πλέον, αν και η διαδικασία είναι περίπου ίδια, είναι διαφορετικός ο τρόπος που ενεργοποιείς το preset καθώς πειράζεις άλλο αρχείο.

 

*Οταν κάποια στιγμή αξιωθώ να ασχοληθώ, θα φτιάξω και τον οδηγό για το reshade για τους πιο αρχάριους, θα είναι αναλυτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...