Προς το περιεχόμενο

SweetFX how to [Οδηγός εγκατάστασης]


Alex21121988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα εχω πει και στις πιο πισω σελιδες αυτα. Περα απο το contrast, πειραζουν vibrance, sharpness, χρωματισμους. Χρησιμοποιουν πολλες φορες SMAA και FXAA χωρις να υπαρχει θολουρα στο τελος.

 

Μπορει καποιος να τα κανει ολα αυτα με ρυθμισεις στο μονιτορ του και μεσα απο το cp της gpu του αλλα

 

1. Παιρνει δεν ξερω και εγω ποσο χρονο και δοκιμες για να πετυχεις κατι που θα σε ευχαριστει

 

2. Ακομα και να πετυχεις το καλυτερο δυνατο, στο επομενο game που θα βαλεις, ενδεχεται να μην ειναι το ιδιο ομορφο το αποτελεσμα.

 

Οσες φορες εχω πειραξει settings μεσα απο το cp τυπου Digital Vibrance, το αποτελεσμα ηταν να χαθει τελειως η αισθηση του φυσικου χρωματος. Γινεται μεν πιο photoreleastic αλλα λιγοτερο φυσικο σε χρωματα και ομαλοτητα.

 

Για αυτο τον λογο, SweetFX, για να μην παιδευεσαι. Υπαρχουν τοσα presets να κατσεις να διαλεξεις, αν εχεις γνωσεις παραπανω, μπορεις να πειραξεις και το .txt του preset και να το φερεις στα δικα σου μετρα για το πως θελεις να δειχνει.

 

Παντα αναλογα το game.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Δεν επηρεαζει πουθενα στο perfomance το SweetFΧ. :)

Ε όχι και δεν επηρεάζει πουθενά!Ανάλογα το preset.Εαν βάζει και aa μέσα φυσικά και επηρεάζει.Απλά επειδή δεν είναι βαριές μορφές aa, συνήθως δεν είναι χαοτικές οι διαφορές.Εγώ πάντως έχω δει μέχρι και 10% περίπου διαφορά στις επιδόσεις με βαριά settings.Στο black flag για παράδειγμα που θυμάμαι μου έριχνε 4-5 fps, επειδή έβαζε smaa.Δεν είναι ο κανόνας αυτός και στην τελική εαν ξέρεις πώς λειτουργεί μπορείς να το απενεργοποιήσεις, αλλά δε συμφωνώ ότι δεν επηρεάζει τις επιδόσεις ποτέ, ειδικά σε πιο αδύναμα μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψευτο ΑΑ ειναι ρε συ. Αν εχεις χρησιμοποιησει και SMMA injector ειτε μονο του ειτε μεσω radeonpro το χρησιμοποιουσα χωρις να χανω πουθενα σε perfomance. 

 

Δεν ειναι οτι περναει τιποτα msaa κτλ. Ειναι και το preset παντα γιατι υπαρχουν και values που μπορει καποιος να πειραξει αν γνωριζει στο .txt. Απο μονα τους τα περισσοτερα presets δεν στοιχιζουν τιποτα σε αποδοση. Και το εχω δοκιμασει και σε λαπτοπ του 2009 οπου επισης δεν το επιβαρυνε καθολου σε οτι game και αν του πεταξα.

 

Ειχα και fraps ανοιχτο για αυτο τον λογο.

 

Θελω να μου πεις ποιο preset ακριβως δοκιμασες και σου εριξε 5 fps στο bf. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το preset ( http://sfx.thelazy.net/games/preset/918/) που προσθέτει smaa και λογικό είναι να κόβει σε επιδόσεις.Από 59 σε 55 στη μία σκηνή, από 54-55 σε 50 στην άλλη.Εδώ και το βίντεο (btw γιατί το ρημάδι το yt δε μου το βγάζει σε hd ποιότητα ρε φίλε;;; :mad: )  https://www.youtube.com/watch?v=f4suxqbC4TE .

Έβαλα και το revelations και εκεί οι διαφορές ήταν ακόμα μεγαλύτερες ποσοστιαία και ξεπερνούσαν ακόμα και το 20%!Απλά επειδή παίζει με 90-150 fps δεν καταλαβαίνεις κάτι.Σε κάθε περίπτωση πάντως δεν είναι καθόλου απίθανο να δεις πτώση στις επιδόσεις.Και είναι απόλυτα λογικό κατ εμέ ξαναλέω.Τώρα εντάξει, εαν πάς και βάλεις το πρώτο borderlands στα 1680 με μεσαίες ρυθμίσεις σε έναν 6πύρηνο intel με μια 980 και με ένα preset που αλλάζει μόνο την οξύτητα, λογικό είναι να μην έχεις επίπτωση στις επιδόσεις.Αν πας πχ στο ac 3 σε ένα μηχάνημα που ζορίζεται να το παίξει και του βάλεις bloom,hdr,fxaa,smaa και κολοκύθια τούμπανα λογικό είναι από οριακά playable να το κάνεις unplayable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mαλιστα. Να κατι που δεν περιμενα να δω. Οντως σου κοβει frames το συγκεκριμενο preset. Δεν μου εχει ξανατυχει.

 

Και εχω δοκιμασει πραγματικα πολλα preset και φορτωμενα με smaa/bloom και οτι αλλο μπορουσαν να βαλουν και  τα ειχα δοκιμασει και σε low-medium spec συστημα.  

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Guys μιας που το reshade + SweetFX 2.0  (ή και MasterEffect)  χρησιμοποιούνται πλέον, (στα περισσότερα αν όχι όλα games) λέω να φτιάξω και έναν οδηγό (μικρό αυτή την φορά) για το πως να το βάζετε, και γενικά να υπάρχει μια ενημέρωση εδώ στο τι θα συμβαίνει με το νέο SweetFX. 

 

O οδηγός θα μπει επίσης εδώ με εικόνες/παραδείγματα κτλ, απλά δεν μπορεί να μπει στην αρχική σελίδα καθώς δεν γίνεται πλέον να την κάνω επεξεργασία και δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανοίξω καινούριο topic.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πώς τα πάει το SweetFX με τα Windows 10; Για την ώρα δεν το έχω καταφέρει να δουλέψει σε 2-3 παιχνίδια λίγο που το δοκίμασα. Έχουν ανακοινώσει αν θα υπάρξει κάποια πρόοδος στο καινούριο OS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 8 και 8.1 πλέον δουλεύει άψογα και χωρίς χρήση radeonpro όπως γινόταν με το SweetFX 1.5 & 1.5.1.  Στα Win10 δεν το έχω ψάξει για να σου πω με σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ απλό το installation με το SweetFX 2.0 + ReShade. Μέσα στο αρχείο, υπάρχουν τα ReShade32.dll και ReShade64.dll. Αν το παιχνίδι είναι 32bit, βάζουμε το ReShade32.dll, αν το παιχνίδι είναι 64bit, βάζουμε το ReShade64.dll. Το θέμα είναι ότι σε κάποια παιχνίδια, θα πρέπει να κάνεις μετανομασία το ReShade σε dxgi.dll(Witcher 3 π.χ.). Μετά βάζεις το preset που θες στο φάκελο SweetFX και υπάρχει και το Global_Settings αρχείο όπου μπορείς να κάνεις το SweetFX να ξεκινάει ή να μην ξεκινάει την ώρα που ξεκινάς το παιχνίδι ή να αλλάξεις το κουμπί που το ανοιγοκλείνει(Toggle On/Off).

 

Δουλεύει άψογα σε Win7/8/8.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ απλό το installation με το SweetFX 2.0 + ReShade. Μέσα στο αρχείο, υπάρχουν τα ReShade32.dll και ReShade64.dll. Αν το παιχνίδι είναι 32bit, βάζουμε το ReShade32.dll, αν το παιχνίδι είναι 64bit, βάζουμε το ReShade64.dll. Το θέμα είναι ότι σε κάποια παιχνίδια, θα πρέπει να κάνεις μετανομασία το ReShade σε dxgi.dll(Witcher 3 π.χ.). Μετά βάζεις το preset που θες στο φάκελο SweetFX και υπάρχει και το Global_Settings αρχείο όπου μπορείς να κάνεις το SweetFX να ξεκινάει ή να μην ξεκινάει την ώρα που ξεκινάς το παιχνίδι ή να αλλάξεις το κουμπί που το ανοιγοκλείνει(Toggle On/Off).

 

Δουλεύει άψογα σε Win7/8/8.1.

εγώ πάντως δεν έριξα κανένα αρχείο πουθενά..

έβαλα τον φάκελο του reshade στην επιφάνια εργασίας ή μέσα στο dir του παιχνιδιού,πέρασα και το preset μέσα του μετανομάζοντας το όπως έλεγαν οι οδηγίες,έτρεξα το .exe του,διάλεξα το παιχνίδι και έτοιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποια games πετυχαίνει και με το reshadesetup και τα βάζει όλα αυτόματα. Έπειτα βάζεις και το preset που επιθυμείς. 

 

Αλλά αυτό πετυχαίνει μάλλον μόνο αν δεν έχεις αλλάξει path στο installation του παιχνιδιού. πχ αν το βάλεις σε άλλο πέρα του default.

 

Αnw απλό είναι όλο αυτό, όταν βρω χρόνο, και μιας και το τόπικ είναι guide και για άτομα που δεν γνωρίζουν όσα ξέρουμε εμείς,(και δεν το λέω με έπαρση, μην παρεξηγηθώ)  θα το φτιάξω με εικόνες-αναλυτικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς τα πάει το SweetFX με τα Windows 10; Για την ώρα δεν το έχω καταφέρει να δουλέψει σε 2-3 παιχνίδια λίγο που το δοκίμασα. Έχουν ανακοινώσει αν θα υπάρξει κάποια πρόοδος στο καινούριο OS;

Σε τρία παιχνίδια δε μου έχει δουλέψει.Δε νομίζω να δουλεύει δυστυχώς με τα 10αρια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Σύντομα, θα φτιάξω τον οδηγό μου για το SweetFX 2.0 + reshade ή και το MasterEffect που χρησιμοποιείται από αρκετούς,  μαζί με κάποια ωραία hints που δεν σας τα αναφέρουν στο thelazy.net.

 

Θα το φτιάξω σε άλλο topic τελικά μιας που σε αυτό δεν μπορώ να το επεξεργαστώ πια, ώστε να μπει πρώτη σελίδα. Το ξανασκέφτηκα και το συμπέρασμα είναι ότι θα ήταν καλύτερα να μπει αλλού και όχι εδώ.

 

Είναι απλή η μέθοδος που μπαίνει αλλά θέλω να την παρουσιάσω(όπως και σε αυτόν τον οδηγό) αναλυτικότατα για να την καταλάβει και ο πιο μη εξοικειωμένος με αυτά.

 

 

Οπότε όταν θα το ανοίξω θα το ποστάρω και εδώ. Θα ήθελα να το υποστηρίξετε, καθώς όπως και να το κάνουμε, το κάνω στον ελεύθερο μου χρόνο που δεν είναι σε αφθονία, και να συζητάμε εκεί ότι έχει να κάνει με το SweetFX. Γιατί  εδώ δεν συνέβη κάτι τέτοιο. Όλοι (μαζί και εγώ) ποστάραμε photo/απορίες στο topic του εκάστοτε game ενώ υπήρχε topic εδώ που αφορούσε μόνο το SweetFX. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και είναι οδηγός how to ,εδώ πιστευώ πρέπει να μπει..γιατί το νέο θέμα θα πάει άπατο και θα χαθεί σιγά σιγά μέσα στο φόρουμ.

Δεν χρειάζονται 500 θέματα για το ίδιο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και είναι οδηγός how to ,εδώ πιστευώ πρέπει να μπει..γιατί το νέο θέμα θα πάει απίστευτο είναι και θα χαθεί σιγά σιγά μέσα στο φόρουμ.

Δεν χρειάζονται 500 θέματα για το ίδιο πράγμα.

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες. Πιο πάνω είχα γράψει και εγώ το ίδιο. Το κακό είναι ότι αν το βάλω εδώ-γίνουν σχόλια (που θα γίνουν), θα φύγει αυτόματα στην επόμενη σελίδα το τόπικ. Έτσι όταν μπαίνει κάποιος καινούριος εδώ θα πρέπει να του λέμε την σελίδα που είναι.  Ο οδηγός πρέπει να είναι στην αρχική για πρακτικούς λόγους. 

 

Επίσης ο τίτλος του topic θα είναι και θα πρόκειται για το SweetFX 2.0+reshade/mastereffect. Aυτό το SweetFX(1.5/1.5.1) για τα Win8/10 είναι δεινόσαυρος και δεν θα εξυπηρετεί (ούτε τώρα εξυπηρετεί ) κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...