Προς το περιεχόμενο

SweetFX how to [Οδηγός εγκατάστασης]


Alex21121988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα πάντως με το fraps σε win 7 64bit στην συντριπτική πλειοψηφία των παιχνιδιών μου δουλεύει.Και βίντεο τραβάει και φωτογραφίες και τα πάντα.Σε λίγα παιχνίδια δεν ξεκινάει καν.

Σ' εκείνο το watch dogs πάντως, όσο και να προσπάθησα, δεν το κατάφερα να το ενεργοποιήσω.Δεν ανοίγει ποτέ το εκτελέσιμο του παιχνιδιού.

Το Fraps ειναι ασυμβατο με το SweetFX.Αν το ανοιξεις με Fraps ανοιχτο ''κρασαρει '' το παιχνιδι.Αν το ανοιξεις επειτα αφου εχει ανοιξει το game θα ανοιξει , θα δουλευει κανονικα το fraps, αλλα το SweetFX θα εχει σταματησει να λειτουργει.Θελει επανεκινηση μετα για να ενεργοποιηθει ξανα.Το εχω δοκιμασει σε αρκετα games, εσενα σε ποια σου δουλεψε? Να συμπληρωνα στο θεμα ενα exception list ας πουμε με games,  που οντως λειτουργουν με το fraps και SweetFX.

 

ps : Βαλε το bandicam που κανει την ιδια και καλυτερη δουλεια απο το Fraps. Δεν εχει με κανενα παιχνιδι θεμα και το SweetFX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα ξαναγράψω για να ξαναπώ ότι το άρθρο πρέπει να γίνει Pinned κατά την γνώμη μου.
Αναλυτικότατο . Μόλις το έκανα εγκατάσταση στο Watch dogs.
Έχουμε και λέμε εντυπώσεις.
ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ!!!!! Δεν πειράζει την ταχύτητα του παιχνιδιού, απλά υπάρχουνε τόσα πολλά που δεν ξέρεις "ποιο είναι το καλύτερο".
Αυτό είναι το μόνο αρνητικό.

Bigi προσπάθησε να ακολουθήσεις όλες τις οδηγίες καταγράμμα και να καταλάβεις πως λειτουργεί. Είχα και εγώ πρόβλημα με Crashes αλλά μετά κατάλαβα. Το κάθε πράγμα που κατεβάζεις θέλει και άλλη διαδικασία.
πχ http://sfx.thelazy.net/games/preset/1709/απο εδώ θέλει αντικατάσταση όλων τον αρχείων και να τα βάλεις εννοείται στο bin του παιχνιδιού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως με το fraps σε win 7 64bit στην συντριπτική πλειοψηφία των παιχνιδιών μου δουλεύει.Και βίντεο τραβάει και φωτογραφίες και τα πάντα.Σε λίγα παιχνίδια δεν ξεκινάει καν.

Σ' εκείνο το watch dogs πάντως, όσο και να προσπάθησα, δεν το κατάφερα να το ενεργοποιήσω.Δεν ανοίγει ποτέ το εκτελέσιμο του παιχνιδιού.

Kαποιοι users δινουν και ετοιμα,  ολα τα αρχεια για το συγκεκριμενο game που θελετε, ειναι επισης ευκολη λυση για να μην μπλεκετε με αλλα.Το watch dogs ειναι 64bit game αρα χρειαζομαστε τα d3x9.dll και dxgi.dll απο τον φακελο X64_dll's.Τα μεταφερουμε ως εχει στο directory του Game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο αλεξ!!πολυ ωραιος ο οδηγος και κατατοπιστικοτατος!! :) μπορεις να βαλεις και οδηγιες πως να το χρησιμοποιησει καποιος με την βοηθεια του radeon pro.σε μενα στο watch dogs δεν δουλεψε ετσι παρα μονο με την χρηση του radeon pro!!

Δεν σε ξεχασα, εχω παραθεσει link για το RadeonPro με ενα πολυ καλο guide στο youtube.Αν θελεις, φτιαχνω και ενα guide ,δικο μ για το RadeonPro.Ο λογος που δεν το εχω βαλει στο post μου ειναι οτι το προτεινω μονο σαν μια τελευταια λυση σε περιπτωση που δεν μπορουμε να κανουμε αλλιως.Το radeonPro χρησιμοποιει profiles στην ουσια που δημιουργουμε εμεις φορτωνοντας τα αρχεια sweetfx στο προγραμμα.Τα αρχεια δηλαδη δεν μενουν στο directory του game οπως με τη διαδικασια που προτεινω με το guide μου.Αυτο δημιουργει καποια θεματα σε μερικα παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Fraps ειναι ασυμβατο με το SweetFX.Αν το ανοιξεις με Fraps ανοιχτο ''κρασαρει '' το παιχνιδι.Αν το ανοιξεις επειτα αφου εχει ανοιξει το game θα ανοιξει , θα δουλευει κανονικα το fraps, αλλα το SweetFX θα εχει σταματησει να λειτουργει.Θελει επανεκινηση μετα για να ενεργοποιηθει ξανα.Το εχω δοκιμασει σε αρκετα games, εσενα σε ποια σου δουλεψε? Να συμπληρωνα στο θεμα ενα exception list ας πουμε με games,  που οντως λειτουργουν με το fraps και SweetFX.

 

ps : Βαλε το bandicam που κανει την ιδια και καλυτερη δουλεια απο το Fraps. Δεν εχει με κανενα παιχνιδι θεμα και το SweetFX.

Έχω και καιρό να παίξω, αλλά δε θυμάμαι να άνοιγα πρώτα το παιχνίδι και μετά το fraps.Ούτε να ανοίγω το fraps και μετά να μη μου δουλεύει το sweetfx.Πάντως σίγουρα μου δούλευε το fraps στα παρακάτω παιχνίδια: ac brotherhood,ac revelations,ac 4, lol, castle storm, brothers a tale of 2 sons και αν θυμάμαι καλά και στο dark souls 2.Τώρα εαν δουλεύουν ταυτόχρονα και σε άλλους το αγνοώ, πάντως σε αυτά τα παιχνίδια έβγαζα και φωτό με το sweetfx ενεργοποιημένο, οπότε δεν παίζει να μη δούλευαν σε μένα.

Το fraps πάντως δεν το βγάζω λόγω κολλήματος στο παρελθόν. :P

 

wazzaa, ξέρω πως λειτουργεί το sweetfx ρε συ, απλά στο wd για κάποιο λόγο δε μου κάθεται.Τα preset που δοκίμασα κιόλας είδα ότι ήταν και αρκετά προβληματικά και ανέφεραν και άλλοι το ίδιο θέμα, οπότε μπορεί το πρόβλημα να ήταν στα αρχεία τους.Ποιός ξέρει.Όταν ξαναβρω χρόνο θα το καταφέρω πιστεύω. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαράς το κουράγιο σου για να τα γράψεις όλα αυτά... Το ώφελος ποιό ακριβώς είναι? Τρέχω τα παιχνίδια μου με μεγαλύτερο contrast? Γιατί από τα screenshots μόνη διαφορά αυτήν βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαράς το κουράγιο σου για να τα γράψεις όλα αυτά... Το ώφελος ποιό ακριβώς είναι? Τρέχω τα παιχνίδια μου με μεγαλύτερο contrast? Γιατί από τα screenshots μόνη διαφορά αυτήν βλέπω...

To SweetFX σου δινει εκτος του μεγαλυτερου contast που ορθως προσεξες, καλυτερο sharpness και λεπτομερεια.Αναλογα και με το preset που κατεβαζεις , εχει και αλλα πραγμτα οπως διαφορα φιλτρα/εφε και την εισαγωγη smaa antialsing χωρις το κοστος καποιων frames.Υπαρχει αναλυτικος οδηγος με το τι εχει το καθενα preset σε αυτο το site:

 

http://sfx.thelazy.net/games/

 

 

Σε πολλες περιπτωσεις το '' παιξιμο '' φωτισμων και σκιασης αναλογα με την δουλεια που εχει γινει, μπορει να σου βγαλει ματια. Σου δινω παραδειγμα το icenhancer που εκανε το gta iv αλλο game οπτικα. Χρησιμοποιηθηκε και το SweetFX σε αυτο το Mod.

Εμεις με 8.1 και nvidia κάρτα το ξεχνάμε το sweetfx;

 

 Oπως λεει και ο φιλος παρακατω, υπαρχει και το radeon pro.Eχω δωσει και λινκ παραπανω, για εναν οδηγο που εχει ανεβασει ενας στο youtube και το εξηγει πολυ καλα πως να το κανεις. Αν και εφοσον μου ζητηθει, οπως οταν μου ζητηθηκε για το SweetFX να φτιαξω αναλυτικο οδηγο, αν το θελετε, μπορω να φτιαξω και για το radeonPro.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παιδιά , ωραίος οδηγός , να κάνω και γω μία ερώτηση , με το sweet fx υπάρχει περίπτωση να διορθώνονται οι σκίες (dynamic shadows) στα παιχνίδια? (Jagged/blocked σκιές ή flickering κτλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά , ωραίος οδηγός , να κάνω και γω μία ερώτηση , με το sweet fx υπάρχει περίπτωση να διορθώνονται οι σκίες (dynamic shadows) στα παιχνίδια? (Jagged/blocked σκιές ή flickering κτλπ)

Oχι το SweetFX δεν διορθωνει τετοια θεματα. Βελτιωνει κυριως φωτεινοτητα,contrast, ευκρινεια. και χρησιμοποιει smaa για την εξομαλυνση καποιων jaggies σε αρκετα presets.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι το SweetFX δεν διορθωνει τετοια θεματα. Βελτιωνει κυριως φωτεινοτητα,contrast, ευκρινεια. και χρησιμοποιει smaa για την εξομαλυνση καποιων jaggies σε αρκετα presets.

μήπως ξέρεις πως μπορώ να το διορθώσω το θέμα με τις σκιές π τρεμοπαίζουν ? εκτός αν ειναι θέμα engine του game!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως ξέρεις πως μπορώ να το διορθώσω το θέμα με τις σκιές π τρεμοπαίζουν ? εκτός αν ειναι θέμα engine του game!!

Για ποιο game λες καταρχην? Σε αρκετα games τα flickering shadows φευγουν με το vsync στο on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο game λες καταρχην? Σε αρκετα games τα flickering shadows φευγουν με το vsync στο on.

Far  cry 3 (στο γρασιδι οι σκιες τρεμοπαιζουν) , max payne 3 , batman arkham asylum ,για dynamic shadows εχω το θεμα 

εχω δοκιμασει πολλους διαφορετικους drivers latest κτλπ , διαφορετικα os win7 (64bit) , win 8.1 (64bit) ,εχω δοκιμασει διαφορετικες οθονες , διαφορετικα hdmi , με θερμοκρασιες δν εχω προβλημα ειναι μια χαρα, τα specs μου mobo Asrock z87 extreme 3

gpu gigabyte nvidia gtx 770 oc windforce 2gb

cpu intel i7-4770k

cpu cooler noctua nh-d14

ram kingston hyper x blue 1600mhz 16gb

psu cooler master 1000w

ssd samsung evo 840 series 120 gb

hdd WD caviar black series 1TB

 

σε games  οπως τα remember me , sniper elite v2 , wolfensteine new order δν εχω καποιο προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Μπράβο ρε παλήκαρε για το αρθρο.Πολυ ωραιο και εκπαιδευτικο ωστε να δωσουμε μια ωθηση στην ποιοτητα των games.Ενα ερωτημα εχω μονο,για να τα ενεργοποισεις στο τελος πρεπει μολις μπεις στο παιχνιδι να πατησεις τα συγκεκριμενα πληκτρα στο τελευταιο σου βημα και αλλο ενα ερωτημα,εχω 64bit δεν καταλαβα στην δευτερη φαση του οδηγου αν πρεπει να κανω καποια επιπλεον κινηση γιατι ακολουθησα πιστα τα αλλα βηματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...