Προς το περιεχόμενο

Επιλογη φωτογραφικης μηχανης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

H Samsung που αναφέρει ο nickmanak είναι πάρα πολύ καλή περίπτωση απ'οσο έχω δει από προσωπική εμπειρία.

 

Σχετικά με τις άλλες που αναφέρεις, δεν προσωπικά δεν έχει τύχεια να χρησιμοποιήσω εγω καποια, όμως σου έφτιαξα ένα side-by-side πίνακα στο πασίγνωστο Dpreview για να συγκρίνεις καλύτερα:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που τη βρήκατε στα 125?

Στο σκρουτζ την έχει πάνω από 150

 

Τί διαφορά έχει με την WB50F?

 

Υπάρχει κάτι άλλο σ αυτά τα λεφτά; 130.

 

Η WB250F έχει πολύ μεγάλο ζουμ. Πάντα είχα απορία:

Ξέρω πως επηρεάζεται κάπως η ποιότητα στα μεγάλα ζουμ, ακόμα και στα οπτικά αλλά μήπως επηρεάζεται η ποιότητα εικόνας όταν τη χρησιμοποιείς και σε μικρότερα μήκη; Λόγω πολυπλοκότητας;

Επεξ/σία από Giorgos3924
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H WB250F παλιωσε δυστυχως (κυκλοφορησε Ιαν. 2013) και εχουν ξεστοκαρει τα μαγαζια. Η διαδοχος της, η WB350F βγηκε φετος το Φεβρ. και ειναι αρκετα αναβαθμισμενη σε όλα και η τιμή της απο 250€ εχει φτασει και 159€ μερικές φορές (δειτε εξελιξη τιμης στο σκρουτζ).

 

Οι WB50F & WB35F είναι φετινα αλλά φθηνα μοντελα με κατωτερους αισθητήρες, χειρότερο φλας και ελλειψη βιντεο rec full HD.

 

Στα 160€ η WB350F δεν εχει αντιπαλο και κατα τη γνωμη μου θα πεσει και αλλο η τιμη.

 

http://www.skroutz.gr/s/4480528/Samsung-WB350F.html?keyphrase=samsung+wb350f

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H WB250F παλιωσε δυστυχως (κυκλοφορησε Ιαν. 2013) και εχουν ξεστοκαρει τα μαγαζια. Η διαδοχος της, η WB350F βγηκε φετος το Φεβρ. και ειναι αρκετα αναβαθμισμενη σε όλα και η τιμή της απο 250€ εχει φτασει και 159€ μερικές φορές (δειτε εξελιξη τιμης στο σκρουτζ).

 

Οι WB50F & WB35F είναι φετινα αλλά φθηνα μοντελα με κατωτερους αισθητήρες, χειρότερο φλας και ελλειψη βιντεο rec full HD.

 

Στα 160€ η WB350F δεν εχει αντιπαλο και κατα τη γνωμη μου θα πεσει και αλλο η τιμη.

 

http://www.skroutz.gr/s/4480528/Samsung-WB350F.html?keyphrase=samsung+wb350f

Σ ευχαριστώ.

Σίγουρα θα πέσει η τιμή, ελπίζω να μην ξεσκοκαριστεί κ αυτή.

 

Είμαι σε αναζήτηση μιας μηχανής κοντά στο 100αρικο.

Αν και την ήθελα γιαυτές τις μέρες για τις διακοπές.

 

Δεν έχω ιδέα από το άθλημα ούτε είχα ποτέ φωτογραφική και έλεγα να ξεκινήσω με μια compact αυτής της τάξης.

Ξέρω κάποιες βασικές τεχνικές, δεν ξέρω τίποτα από τί αισθητήρες κυκλοφορούν στην αγορά, ποιά εταιρία θεωρείται καλύτερη κτλ...

 

Διαβάζοντας είδα πως οι αισθητήρες CCD είναι λιγότερο θορυβώδες από τους CMOS που έχει η wb350f

Αν και οι 2οι είναι πιο ευαίσθητοι.

 

Επίσης μ' άρεσε και η nikon S6500 που πόσταρε ο φίλος στο 1ο πόστ.

Φθηνή και συμπαθητική εικόνα.

 

Θα θελα να πάρω μια με manual ρυθμίσεις, να μπορώ να σετάρω το διάφραγμα την ταχύτητα κτλ αλλά έτσι μόνο σε mirrorless οι οποίες εκτός που είναι ακριβότερες έχουν κ μεγάλους φακούς.

πχ η φθηνότερη που κυκλοφορεί (nx1000) αν κ μαρέσει πολύ, από κοντά που την είδα, χωρίς τσάντα δύσκολα να την κουβαλάς. Εγώ θέλω κάτι σλιμ.

Επεξ/σία από Giorgos3924
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω κι εγώ φωτογραφική μηχανή με κόστος μάξιμουμ 160-200 ευρώ και προσανατολίζομαι στις ultra zoom compact.

π.χ στην Fujifilm Finepix s4800 ή την samsung wb1100f ή την Nikon Coolpix L330. Δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός ομολογώ ούτε με νοιάζει ιδιαίτερα αν το ζουμ θα είναι 30χ ή 36χ απλά έχω την εντύπωση οπτικά όπως της βλέπω ότι ποιοτικά οι φωτογραφίες που θα τραβάνε θα είναι καλύτερες από τις απλές compact. Και επειδή έχει τύχει να παίρνω το ίδιο πράγμα εγώ με μια απλή compact και ένας άλλος με μια dslr και τότε καταλάβαινα την διαφορά. 

Ωστόσο δεν έχω την δυνατότητα να δώσω τόσα, οπότε σκέφτομαι οι ultra zoom compact είναι όντως μια αναβάθμιση προς τα πάνω ή το μόνο παραπάνω που προσφέρουν είναι το ζουμ;

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ψάχνω κι εγώ φωτογραφική μηχανή με κόστος μάξιμουμ 160-200 ευρώ και προσανατολίζομαι στις ultra zoom compact.

π.χ στην Fujifilm Finepix s4800 ή την samsung wb1100f ή την Nikon Coolpix L330. Δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός ομολογώ ούτε με νοιάζει ιδιαίτερα αν το ζουμ θα είναι 30χ ή 36χ απλά έχω την εντύπωση οπτικά όπως της βλέπω ότι ποιοτικά οι φωτογραφίες που θα τραβάνε θα είναι καλύτερες από τις απλές compact. Και επειδή έχει τύχει να παίρνω το ίδιο πράγμα εγώ με μια απλή compact και ένας άλλος με μια dslr και τότε καταλάβαινα την διαφορά. 

Ωστόσο δεν έχω την δυνατότητα να δώσω τόσα, οπότε σκέφτομαι οι ultra zoom compact είναι όντως μια αναβάθμιση προς τα πάνω ή το μόνο παραπάνω που προσφέρουν είναι το ζουμ;

 

 

 

Νομίζω πως προσφέρουν μόνο ζουμ

Συμπαθητική και η panasonic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καινούργιες ακριβές super zoom είναι εργαλεία με πολύ καλή ποιότητα αλλά είναι ακριβές. Φθηνή με μεγάλο ζουμ και καλή ποιότητα δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Panasonic μακράν. Με φακό Leica (και ας μην είναι premium), μπαταρία που ξεχνάς να την φορτίσεις, 40Χ Zoom, 16,6 MP και τιμή στα 99 έουρα... Α-ΣΥ-ΖΗ-ΤΗ-ΤΙ!!!

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Panasonic μακράν. Με φακό Leica (και ας μην είναι premium), μπαταρία που ξεχνάς να την φορτίσεις, 40Χ Zoom, 16,6 MP και τιμή στα 99 έουρα... Α-ΣΥ-ΖΗ-ΤΗ-ΤΙ!!!

 

:-D

Για ποιά λες;

 

την PANASONIC DMC-SZ3 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως οτι και να παρει καποιος, πρεπει να δει και να πιασει τη μηχανη απο κοντα. Πολλες φορες άλλαξα γνωμη οταν πηγα σε καταστημα να δω μια μηχανη απο κοντα ενω στο ιντερνετ μου ειχε αρεσει. Απο κοντα βλεπεις τον ογκο της, τα υλικα, τα κουμπιά, το μενου και το λογισμικο, συνολικη εικονα κλπ.

Ειχα παει μια μερα για ΝΙΚΟΝ, Panasonic και Samsung nx1000 και άλλαξα γνωμη (οχι οτι δεν αξιζαν ως προιοντα).

Δεν μου φτανει πχ η φημη οτι η Samsung nx1000 βγαζει καλες φωτο, θελω να μου αρεσει και σε άλλους τομεις.

Επεξ/σία από nickmanak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οτι και να παρει καποιος, πρεπει να δει και να πιασει τη μηχανη απο κοντα. Πολλες φορες άλλαξα γνωμη οταν πηγα σε καταστημα να δω μια μηχανη απο κοντα ενω στο ιντερνετ μου ειχε αρεσει. Απο κοντα βλεπεις τον ογκο της, τα υλικα, τα κουμπιά, το μενου και το λογισμικο, συνολικη εικονα κλπ.

Ειχα παει μια μερα για ΝΙΚΟΝ, Panasonic και Samsung nx1000 και άλλαξα γνωμη (οχι οτι δεν αξιζαν ως προιοντα).

Δεν μου φτανει πχ η φημη οτι η Samsung nx1000 βγαζει καλες φωτο, θελω να μου αρεσει και σε άλλους τομεις.

Πολύ σωστά!

Αυτό που μ αρέσει στις dslr είναι το σκόπευτρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...