Προς το περιεχόμενο

H εμπυρεια μου με τα ubuntu


Chris2756

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα δοκίμασε και το mint που έχει ένα αρκετά αξιόλογο σύστημα καθώς και το kubuntu για να δεις και το KDE4 περιβάλλον εργασίας.

Για παιχνίδια απλά βάλε το steam που έχει πληθώρα games

 Σιγουρα και θα τα δοκιμασω. Οπως και να βαλω σε διαφορετικους δισκους το καθε λειτουργικο. Το πισακι αυτο για δοκιμες ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.τα cd εχουν πεθανει απο..τι μερα εχουμε σημερα? τεταρτη..εε απο εδω και 20 χρονια.

 

2."επρεπε να γραψω το ονομα του Η/Υ"... και σε εγκατασταση windows πρεπει να γραψεις ονομα Η/Υ αλλα δεν βλεπω κανεναν να τσιναει.

Αν σου χε οοοοολες τις επιλογες κατα την εγκατασταση θα ελεγες "η εγκατασταση πηρε περισσοτερη ωρα απο εκεινη των windows"...απο πουθενα δεν θα μπορουσαμε να σε πιασουμε...

 

3. για τα προβληματα που αναφερεις ..πιστευω να καταλαβες οτι φταιει το πισι και οχι καποιο απο τα λειτουργικα που χεις σε αυτο..αρα κακως τα αναφερεις.

 

δεν σχολιαζω τις 1-2 τελευταιες παραγραφους γιατι θα σε πικρανω :)

  Οι οδηγιες στην Ελληνικη κοινοτητα,συστηνουν χρηση cd και οχι dvd

  Παρολο που αργησε αισθητα να εμφανιστει ο εγαταστατης (αρχικα νομισα οτι δεν ειταν σωστα γραμμενο το dvd) o συνολικος χρονος εγκαταστασης ειταν μικροτερος απο αυτον των win.

 Δεν ενοχληθηκα με τις πληροφοριες που επρεπε να γραψω. Απλα συμφωνα με τις οδηγιες απο το σαιτ μπορεις να παραλυψεις κωδικο εισοδου. Δεν μου επετρεπε να συνεχισω χωρις κωδικο.

 Το πι σι ειναι παλαιο αλλα δεν φταιει

 Ζητω συγνωμη απο τους λογιους καθηγηταδες που τους ενοχλησε η ορθογραφια του κειμενου.

 Ευχαριστω οσους ειχαν κατι χρησιμο να πουν η να συστησουν.

 Οσο για αυτους που θιγονται τα οποια συμφεροντα τους. ΦΑΙΝΕΤΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως δεν με ενοχλεί καθόλου.:) καθότι μέγα ανορθόγραφος και εγώ και ας είναι καλά το google που με έχει σώσει στα μηνύματα που γράφω.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο mphxths εννοούσε το usb stick όταν έλεγε για το cd.

 

Επειδή στο προηγούμενο μου μήνυμα δεν απάντησα ουσιαστικά σε εσένα, απλά έκανα μια γενική παρατήρηση θα ήθελα να το κάνω τώρα.

 

Ξεκίνησες με μια διανομή που απλά την ξέρουν οι πολλοί. Αυτό αυτόματα δεν την κάνει και καλή. Να ξέρεις ότι το linux θέλει χρόνο όπως κάθε τι καινούριο. Το ότι σου πήρε 5 μέρες να ρυθμίζεις πράγματα είναι γιατί είναι ένα διαφορετικό λειτουργικό που δεν ξέρεις τον τρόπο λειτουργίας του. Αυτό ας πούμε με τον κωδικό εισόδου. Αν και έχω χρόνια να εγκαταστήσω ubuntu νομίζω ότι πρέπει να δώσεις υποχρεωτικά τον κωδικό και μετά μπορείς από τις ρυθμίσεις να του πεις να μην στον ζητάει όταν ξεκινάει το pc.

 

Για τα restart σε windows που είχες. Αυτό είναι καθαρά θέμα του pc. Μάλλον κάτι ζεσταίνετε με αποτέλεσμα το restart. Και αφού ο grub είναι ρυθμισμένος να έχει σαν αυτόματη επιλογή το ubuntu μπουτάρει σε αυτό. Γενικά να το κοιτάξεις αυτό το θέμα για να μην καεί τπτ.

 

Τέλος, δεν θίγεις κανενός τα συμφέροντα κάνοντας μια εγκατάσταση λειτουργικού. Αυτό που είπα για το 2% δεν πήγαινε σε εσένα. Ήταν απλά ένα "παράπονο" που ήθελα να εκφράσω και βρήκα την ευκαιρία σε σχέση με αυτά που έλεγαν από πάνω.

 

Ελπίζω να μείνεις στον κόσμο του linux. Αν το ubuntu δεν σε καλύπτει δοκίμασε και το mint ή το kubuntu ή το xubuntu. Επίσης διάβασε και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο mphxths εννοούσε το usb stick όταν έλεγε για το cd.

 

Επειδή στο προηγούμενο μου μήνυμα δεν απάντησα ουσιαστικά σε εσένα, απλά έκανα μια γενική παρατήρηση θα ήθελα να το κάνω τώρα.

 

Ξεκίνησες με μια διανομή που απλά την ξέρουν οι πολλοί. Αυτό αυτόματα δεν την κάνει και καλή. Να ξέρεις ότι το linux θέλει χρόνο όπως κάθε τι καινούριο. Το ότι σου πήρε 5 μέρες να ρυθμίζεις πράγματα είναι γιατί είναι ένα διαφορετικό λειτουργικό που δεν ξέρεις τον τρόπο λειτουργίας του. Αυτό ας πούμε με τον κωδικό εισόδου. Αν και έχω χρόνια να εγκαταστήσω ubuntu νομίζω ότι πρέπει να δώσεις υποχρεωτικά τον κωδικό και μετά μπορείς από τις ρυθμίσεις να του πεις να μην στον ζητάει όταν ξεκινάει το pc.

 

Για τα restart σε windows που είχες. Αυτό είναι καθαρά θέμα του pc. Μάλλον κάτι ζεσταίνετε με αποτέλεσμα το restart. Και αφού ο grub είναι ρυθμισμένος να έχει σαν αυτόματη επιλογή το ubuntu μπουτάρει σε αυτό. Γενικά να το κοιτάξεις αυτό το θέμα για να μην καεί τπτ.

 

Τέλος, δεν θίγεις κανενός τα συμφέροντα κάνοντας μια εγκατάσταση λειτουργικού. Αυτό που είπα για το 2% δεν πήγαινε σε εσένα. Ήταν απλά ένα "παράπονο" που ήθελα να εκφράσω και βρήκα την ευκαιρία σε σχέση με αυτά που έλεγαν από πάνω.

 

Ελπίζω να μείνεις στον κόσμο του linux. Αν το ubuntu δεν σε καλύπτει δοκίμασε και το mint ή το kubuntu ή το xubuntu. Επίσης διάβασε και εδώ.

  Κοιταξε

  Το τι θελει και το τι εννοει ο καθε ειδους 'μπηχτης' προσωπικα μαφηνει αδιαφορο. Δινω σημασια και ψαχνομαι με αυτους που δειχνουν οτι γνωριζουν κι εχουν να πουν κατι.

 Δεν λεω ποιο λειτουργικο ειναι καλο και ποιο οχι. Η διανομη cubuntu ειναι η σχεδον σε ολους μας γνωστη και γι αυτο την δοκιμαζω. Σιγουρα πρεπει να διαθεσω χρονο για να την μαθω  Αυτο και ειπα. Το αν την χρησιμοποιει το 2% η το 92% δεν με απασχολει.

Ο κοσμος που συνηθως μπαινει στο μικρο,συνοικιακο μαγαζακι μου και μου ζητα ενα πισακι για το σπιτι που να κανει λιγο απο ολα, αλλα να παιζει και κανα παιχνιδακι, ειναι μαλλον απο αυτους που μετρουν τα ταληρα και βγαινουν λιγα. Πρεπει λοιπον να ξερω τι να συστησω στον καθενα και για ποιο λογο, σεβομενος τα ευρουλακια που αφηνει. Γι αυτο και ψαχνομαι.

 Τα restarts, μπορει να φανει παραξενο, δεν πρεπει ναταν απο θερμοκρασια, αλλα απο ντραιβερς καρτας γραφικων. Βαζοντας το καθε λειτουργικο σε διαφορετικο δισκο ειδα οτι δημιουργουνται λιγοτερα προβληματα.

 Σιγουρα θα κοιταξω και τις αλλες εκδοσεις που αναφερεις. Ευχαριστω για το σαιτ που υπεδειξες, πραγματι πολυ χρησιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ειπα οτι τα σιντι εχουν πεθανει..το εννοω κυριολεκτικα..

 

πλεον τα dvd κοστιζουν παμφτηνα και δεν υπαρχει λογος να ξοδεψεις ουτε ευρωσεντ για σιντι.Ασε που αν σου τυχει διανομη παραπανω απο 650-700mb τι θα κανεις ?

 

εχεις dvd και καθαριζεις..

 

σε καινουργια πισι/φορητα ναι οπως ειπε και ο μασκ , παιζεις με usb stick ...συμφερει περισσοτερο...

 

απο κει και περα αν νομιζεις οτι το πισι σου δεν φταιει που τραβαει restarts ειτε εισαι σε windows ειτε σε λινουξ...σου χω νεα...φταιει.σιγουρα δεν φταιει το λειτουργικο/λειτουργικα ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ο κοσμος που συνηθως μπαινει στο μικρο,συνοικιακο μαγαζακι μου...

Το ξέρω ότι πετάγομαι σαν την... αλλά πουλάς pc, προφανώς τα επισκευάζεις κιόλας και έχεις όλα αυτά τα προβλήματά και απορίες πχ στο τι φταίει και κολλάει / κάνει restart;

Oh lord...

 

No offence ε; Καμένος από συνοικιακά είμαι και από πρώτο χέρι αλλά και από pc άλλων που κατέληγαν σε μένα για φτιάξιμο αλλά ο μπάρμπα-μητσος με το μαγαζάκι στη γωνία τους είπε ότι φταίει το τάδε component (άσχετο συνήθως).

Οff topic βγήκα αλλά πήρα θάρρος από τον mask2011 με το παράπονο του ( :-) ) και μπήκα στην σειρά!

 

On topic... Κανείς δεν γεννήθηκε με το να ξέρει ένα λειτουργικό... και για τα win και για το linux διαβάσαμε και πειραματιστήκαμε... αφιέρωσε το χρόνο στο linux και μόνο κερδισμένος θα βγεις και προσωπικά και επαγγελματικά, αν όντως έχεις μαγαζί με pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Chris2757 σε παρακαλώ πολύ διόρθωσε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τον τίτλο της δημοσίευσης. Εφόσον δεν γνωρίζεις ορθογραφία αλλά κάνεις φιλότιμες προσπάθειες να την τηρήσεις όπως βλέπω, μπορείς να τα γράφεις στο word και να τα διορθώνεις εκεί. Είναι κουραστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη που θα σου φέρω τα νέα, αλλά είσαι average joe για χρήστης. Ειδικά όταν αναφέρεσαι σε ένα αμιγώς τεχνολογικό φόρουμ (πχ το γεγονός ότι δεν είχες ορθρογράφο εν έτη 2014 και ακόμα παλεύεις με cd)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν θα σχολιασω οσα αναφερεις, απλα θα πω την δικη μου γνωμη σαν ενας αρκετα προχωρημενος χρηστης linux (η πρωτη διανομη που εβαλα ηταν ενα suse linux 4.2 το οποιο ερχοτανε σε 3 cd αν θυμαμαι καλα και αυτη την στιγμη εχω σε 4 βαλιτσακια των 100 cd το καθενα, απειρες δοκιμασμενες διανομες).

 

το ubuntu καποτε ηταν μια κορυφαια διανομη. οχι γιατι ηταν καλυτερη στον τομεα που το linux ηταν το καλυτερο (σταθεροτητα και ασφαλεια) αλλα γιατι καταφερε να κανει τον καθε αρχαριο να μπορει να εγκαταστησει linux στον υπολογιστη του και αυτο να δουλευει χωρις εξτρα δουλεια. γιατι το linux παλια απλα για να εγκατασταθει, ηθελε πολυ κοπο. οταν το mandrake ερχοτανε σε 4 και 5 cd, ελαχιστα ατομα καταφεραν να δουνε την επιφανεια εργασιας του. να δει τον εκτυπωτη σου; αν το καταφερνες ησουν χακερ με ολη την σημασια της λεξης. για internet παλευε το 90% των χρηστων να αναγνωριστει το modem τους. καθε προσπαθεια προ 20ετιας για οσους τολμουσαν να κανουν αυτο το βημα, συνηθως τελειωνε αδοξα.

 

το ubuntu τα αλλαξε ολα αυτα.

γραφικος και απλος partition manager, ενα ευκολο εργαλειο apt-get για διαχειριση των προγραμματων (και με γραφικο περιβαλλον μαλιστα), αναγνωριση απειρων συσκευων, αυτοματο 3d acceleration και πολλα αλλα που ηταν η χαρα του χρηστη που απλα ηθελε να δοκιμασει κατι καινουργιο χωρις πολλα πολλα.

 

το ubuntu 15 χρονια μετα, ειναι απο τις χειροτερες διανομες με διαφορα.

ενας wubi installer που εχει καταστρεψει απειρες εγκαταστασεις των windows, ενας network manager που ολο ξεχναει τους κωδικους των δικτυων (ή σου ζηταει κωδικο καθε μισο λεπτο ενω τον βαζεις σωστα), κακη υποστηριξη σε drivers, δεν υποστηριζει τιποτα απο multimedia (ουτε καν mp3), εχει αλλαξει εντελως εμφανιση σε βαθμο αηδιας, το 3d acceleration δουλευει με μερικες nvidia μονο, τα εκτελεσιμα δεν τρεχουν απο γραμμη εντολων αν δεν τα κανεις chmod ή δεν τρεχουν καθολου, ειναι απιστευτα βαρυ σε σχεση με τις περισσοτερες μεγαλες διανομες. και το κρινω σαν μια διανομη που εγινε γνωστη για αυτα που προσεφερε. γιατι παραμενει linux, αλλα δεν παραμενει αυτο που καποτε ηταν. εκει που καποτε τα εκανε ολα μονη της, τωρα δεν κανει ουτε τα βασικα.

 

προσωπικα πριν περιπου 7 χρονια επεσε ενα linux mint 3 στα χερια μου το οποια κοντραρε στα ισα το ubuntu σε οσα ειχε να προσφερει. 7 χρονια μετα, και για εμενα δεν υπαρχει πλεον καν το ubuntu και το mint εχει φτασει στο σημειο που φαινοτανε οτι θα φτασει.

 

mint (σε gnome εκδοση, η kde εχει προβληματα) για οποιον θελει την καλυτερη linux εμπειρια

suse για οποιον θελει την επαγγελματικοτερη και πληρεστερη (το dvd του ειναι τοσο full που παλια θυμαμαι (Suse 9.3) συμπεριλαμβανανε στην εγκατασταση μεχρι και emulators κονσολων!)

Επεξ/σία από xaerialtwistx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω δεν εχω γνωμη επι του θεματος, οποτε ας περιοριστω σε ενα μικρο mythbusting...

 

ενας wubi installer που εχει καταστρεψει απειρες εγκαταστασεις των windows

Γιαυτο τον σταματησανε. Και ο χρηστης που θα παει να βαλει ubuntu με το wubi μονο εμπειρος δεν μπορει να θεωρηθει.

 

ενας network manager που ολο ξεχναει τους κωδικους των δικτυων (ή σου ζηταει κωδικο καθε μισο λεπτο ενω τον βαζεις σωστα)

Ο netwotk manager δεν ειναι δημιουργημα του ubuntu, οπως ειναι πχ το unity. Αν εχει καποιο θεμα στην ταδε εκδοση, θα το εχει σε ολες τις διανομες εφοσον ολες παιρνουν το ιδιο απο upstream και εφοσον δεν τον πατσαρουν. Επισης, αυτος ο "κωρικος του δικτιου που τον ξαναζηταει", ισως να μην ειναι ο κωδικος για το ασυρματο δικτυο αλλα ο κωδικος για να εχει προσβαση ο network manager στο keyring οπου εχει αποθηκευμενους τους κωδικους του. Τωρα αν βαζεις τον ιδιο κωδικο με αυτον που εχεις για το ασυρματο, δικο σου θεμα.

 

κακη υποστηριξη σε drivers

Οπως? Καπου εχω ανοιξει ενα θεμα περι drivers και hardware. Κανε ενα κοπο να το διαβασεις και σκεψου αν το προβλημα σου ειναι ubuntu specific ή θεμα του λινουξ γενικα.

 

Παραδειγματα distro specific προβληματων

http://www.insomnia.gr/topic/532118-elementary-os-προβλημα-με-ethernet/

http://www.insomnia.gr/topic/530505-wireless-fedora/

 

δεν υποστηριζει τιποτα απο multimedia (ουτε καν mp3)

Θεμα copyright καθαρα. Γιαυτο ειτε βαζεις windows, που ενα κομματι απο την τιμη τους παει σε τετοια θεματα, ειτε μια διανομη που εχει γραμμενα στα τετοια της τα θεματα του copyright, πχ mint ή καποιον απο τους 2^n κλωνους του ubuntu, ειτε τα βαζεις μετα την εγκατασταση εσυ, οπως θα εβαζες ενα σοβαρο player ή codec pack στα windows.

 

εχει αλλαξει εντελως εμφανιση σε βαθμο αηδιας

Επειδη εδω και ~7 χρονια, απο τα vista και μετα, το compositing στο desktop ειναι must have feature για καθε λειτουργικο, γιατι το καθε desktop enviroment πρεπει σωνει και καλα να δειχνει "καινοτομιες" που δεν τις εχει κανενα αλλο ομοιο του και γιατι... πλεον εχουμε ολοι οθονες widewscreen, οποτε δεν μπορουμε να καταναλωνουμε τα λιγοστα pixels του κατακορυφου αξονα με χοντροκομμενες μπαρες.

 

το 3d acceleration δουλευει με μερικες nvidia μονο

Επειδη απο nvidia 7xxx και κατω η nvidia εχει κοψει την υποστηριξη, οποτε δεν μπορεις να βαλεις τον driver της nvidia,οποτε μενεις με τον nouveau που δεν κανει ουτε το 1/10 του nvidia και λες και ευχαριστω.

 

τα εκτελεσιμα δεν τρεχουν απο γραμμη εντολων αν δεν τα κανεις chmod ή δεν τρεχουν καθολου

Default συμπεριφορα νομιζω, αναλογα με το εκαστοτε εκτελεσιμο παντα.

 

ειναι απιστευτα βαρυ σε σχεση με τις περισσοτερες μεγαλες διανομες

Ειναι, γιατι οπως λεει ο σοφος ελληνικος λαος "τα μεταξωτα βρακια θελουν κι επιδεξιους κ@λους". Αν θες compositing να τα βλεπεις ωραια, indexing απο πισω για να βρισκεις τα αρχεια σου στο φτερο και αρκετα αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα, θες και μνημη. Γιαυτο και η ελαχιστη ποσοτητα μνημης που πρεπει να εχεις σημερα αν θες gnome3 ή kde4 ή οτι αλλο ειναι fork αυτων, ειναι 1GB. Και αυτο δεν ειναι θεμα διανομης, ειναι θεμα desktop enviroment. Συν τη σαβουρα που θεωρει η καθε διανομη πως πρεπει να υπαρχει προεγκατεστημενη :P

 

Αυτα :P

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...