Προς το περιεχόμενο

Πιθανή βλάβη κεφαλής εκτύπωσης σε Canon MP560


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Hardware: πολυμηχάνημα canon mp560 (printer+scanner). Δεν απαιτείται PC για εκτυπώσεις.

 

Το πρόβλημα: Με την ενεργοποίηση, προβάλλεται στη μικρή lcd oθόνη του μηχανήματος το σφάλμα με κωδικό B200: “Printer error has occurred. Unplug the power cord and contact the service center”. Τα ενδεικτικά leds που δείχνουν ότι είναι συνδεδεμένα να μελάνια δεν ανάβουν.

 

Ενέργειες που έκανα: Αφού σβήσω για πολλή ώρα και αφαιρέσω από την πρίζα το μηχάνημα (συστάσεις της canon), αφαιρώ τα μελάνια. Ανοίγω τον εκτυπωτή, ξανά το ίδιο σφάλμα. Κατόπιν αφαιρώ και την κεφαλή. Τότε βγάζει μήνυμα που με προτρέπει να τοποθετήσω την κεφαλή. Την τοποθετώ, πάλι το B200. Την αφαιρώ, την καθαρίζω για αρκετή ώρα με χλιαρό νερό υπό πίεση, τη στεγνώνω, πάλι B200. Επικοινωνώ με τοπικό αντιπρόσωπο, μου συνιστά να την καθαρίσω με οινόπνευμα, όπως και κάνω. Πάλι B200. Δοκιμάζω μήπως το μηχάνημα μπορεί να χρησιμοποιηθεί έστω σαν σαρωτής, αλλά τίποτα.

 

Σκέψεις: Κατά πάσα πιθανότητα είναι πρόβλημα στην κεφαλή. Από όσο ξέρω οι κεφαλές είναι ακριβές. Αξίζει να ρισκάρω την αγορά νέας κεφαλής; Υπάρχει πιθανότητα να είναι κάτι άλλο;

Το συγκεκριμένο μηχάνημα είχε ανάλυση εκτύπωσης 9600x2400, σάρωσης 4800x2400, κλπ που σημαίνει ότι για αγορά ανάλογου πολυμηχανήματος σήμερα με αυτές τις προδιαγραφές θέλω 179 ευρώ.

 

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να τις καθαρίσεις με αλκοοολη και  αν είναι δυνατόν να την αφήσεις αρκετή ώρα , ίσως και όλο το βράδυ   και μετά  καλό στέγνωμα  πάλι δοκιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οινόπνευμα είναι αλκοόλη και το καθάρισμα μου πήρε αρκετή ώρα. Μήπως εννοείς κάτι άλλο; Όσον αφορά το στέγνωμα, επανέλαβα το άνοιγμα του εκτυπωτή και μετά απο μερικές ημέρες εκτός ρεύματος, τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hardware: πολυμηχάνημα canon mp560 (printer+scanner). Δεν απαιτείται PC για εκτυπώσεις.

 

Το πρόβλημα: Με την ενεργοποίηση, προβάλλεται στη μικρή lcd oθόνη του μηχανήματος το σφάλμα με κωδικό B200: “Printer error has occurred. Unplug the power cord and contact the service center”. Τα ενδεικτικά leds που δείχνουν ότι είναι συνδεδεμένα να μελάνια δεν ανάβουν.

 

Ενέργειες που έκανα: Αφού σβήσω για πολλή ώρα και αφαιρέσω από την πρίζα το μηχάνημα (συστάσεις της canon), αφαιρώ τα μελάνια. Ανοίγω τον εκτυπωτή, ξανά το ίδιο σφάλμα. Κατόπιν αφαιρώ και την κεφαλή. Τότε βγάζει μήνυμα που με προτρέπει να τοποθετήσω την κεφαλή. Την τοποθετώ, πάλι το B200. Την αφαιρώ, την καθαρίζω για αρκετή ώρα με χλιαρό νερό υπό πίεση, τη στεγνώνω, πάλι B200. Επικοινωνώ με τοπικό αντιπρόσωπο, μου συνιστά να την καθαρίσω με οινόπνευμα, όπως και κάνω. Πάλι B200. Δοκιμάζω μήπως το μηχάνημα μπορεί να χρησιμοποιηθεί έστω σαν σαρωτής, αλλά τίποτα.

 

Σκέψεις: Κατά πάσα πιθανότητα είναι πρόβλημα στην κεφαλή. Από όσο ξέρω οι κεφαλές είναι ακριβές. Αξίζει να ρισκάρω την αγορά νέας κεφαλής; Υπάρχει πιθανότητα να είναι κάτι άλλο;

Το συγκεκριμένο μηχάνημα είχε ανάλυση εκτύπωσης 9600x2400, σάρωσης 4800x2400, κλπ που σημαίνει ότι για αγορά ανάλογου πολυμηχανήματος σήμερα με αυτές τις προδιαγραφές θέλω 179 ευρώ.

 

Ευχαριστώ!

Ασε την κεφαλη να μουλιασει σε azax και ξαναδοκιμασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας μεγάλη εμπειρία απο canon πρεπει να σου πω οτι είναι πιθανό η κεφαλή να κάηκε. Δυστυχώς οι canon είναι προγραμματισμένοι να πεθαίνουν ειτε απο κεφαλή ειτε απο πλακετα στα τρια χρόνια συνήθως . δεν χαλάνε απο τίποτα άλλο, δεν ζούνε πανω απο πεντε χρόνια Ε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!. Εκτός απο εναν canon i560 που τον έχω απο το 2004 και ...έχει θάψει τρεις γενιές. Pixma!

Δοκίμασε να πάρεις refurbished κεφαλή απο eBay (απο 25 ευρω εως 50) για να δεις αν ζει η πλακετα.Συνήθως οι πωλητές αν δεν παίξει η κεφαλή που σου πούλησαν ανεξάρτητα αν φταίει το προϊόν ή ο εκτυπωτής που καίει τις κεφαλές δίνουν τα λεφτά πίσω. Το ξέρουν και αυτοι το προβλημα και το γράφουν στην περιγραφή των μεταχειρισμένων κεφαλών που πουλάνε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο κατω ειχα ανοιξει και εγω θέμμα για το πολυμηχανημα μου, αλλα δεν πηρα απαντηση, έχω κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα οταν ανοιγω το πολυμηχανημα  λεει ενα σφαλμα p 0 1 βγαλε απο την πριζα και ξανα βαλε, εγω το κλεινω με ανοιχτο το καπακι ανοιγω, και ξανα παιρνει μπρος, οταν ομως κολαει ουτε η κεφαλη κουνιεται μενει δηλαδη στην μεση, ουτε και το σκανερ δουλευει, ειναι νεκρο, μονο το σφαλμα βγαζει, τον εχω περιπου 2 και κατι χρονια σχεδον 3 και τον αγορασα 50Ε  δεν αντεξε καν βγηκε σαβουρα, κριμα τα λεφτα, το μοντελο του ειναι (MG 2150 pixma)

 

πηρα την canon και μου λενε πεταξε το δεν αξιζει, τι εχει καει ομως; μηπως μπωρει να φτιαχτει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σου λένε. Τον πήρες 50ευρω είχε μέσα μελάνια π.χ. 20ευρω ακόμα και αν ηταν μικρού μεγέθους. Οτι και αν πάρεις σαν ανταλλακτικό θα κανει 25+ ευρώ.Δεν θα έχεις εγγύηση ουτε οτι θαπαιξει το ανταλακτικο ουτε και για το σύνολο. και οτι και να ξαναχαλασει στο μέλλον εχεις χασει.. Πάρε αλλο που θα έχει εγγύηση μελάνια , καληεταιρεια είναι η canon αλλά μην νομίζεις ότι θα σου κρατήσει παραπάνω. Δες το προηγούμενο ποστ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το ποστ σου ειδα και φενεται οτι εχεις καλυτερη εμπειρια απο canon τελος παντων τωρα τι κανω ειναι το θεμμα να παρω αυτον που ειδα; δηλαδη τον hp 1515; γυρω στα 16 ευρω εχει μελανια και το πολυμηχανημα κοστιζει 64Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έπαιρνα HP. Μασανε χαρτιά ακριβά μελάνια πλαστικουρα . εκτός αν πάρεις officejet που εχουν ανεβασμένη ποιότητα κατασκευής μεγάλες αμπουλες κεφαλές που αλλάζουν χωρίς να κοστίζουν ακριβα πολύ.

Οι canon είμαι Οκ στα λεφτά τους μέχρι 80 ευρώ.

Εγώ το γυρισα σε brother επειδή μου θυμίζει την ,canon όταν πάλευε να καθιερωθεί αναμεσα σε HP και Epson.

 

Αν Παίρνεις αντίγραφα μελάνια απο eBay η Ελλάδα οι canon είναι μια χαρά. Υπάρχουν και επαναγεμιζομενα σε canon τα χρησιμοποιώ στο φουλ μέχρι να πεθάνει ο εκτυπωτης όπως αναμενεται. Αυτα απο την επειρία μου σε HP μονο σε officejet παιζουν καλά. Στα οικιακά μοντέλα η εταιρία θέλει να πουλησει τα μικρά δικά της με ειδικα τσιπ και μπλέκει το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα σιγουρα σαν το canon που ειχα ουτε οι αναλυσεις ειναι ιδειες ούτε τιποτα, αλλά αν η canon δεν εχει αξιοπιστια τι να το κανω; και να χαλαει στα 2 χρονια επανω, καθως επισης και τα μελανια της να αγγιζουν τις τιμες του πολυμηχανηματος; δεν αξιζει, αν ειχα λεφτα θα επαιρνα κατι πιο ακριβο σιγουρα, αλλά αυτη την στιγμη το ποσό που μπωρο να διαθεσω ειναι 50 με 60 οχι παραπανω και σε αυτο ειδα οτι η hp εχει και τα φτηνα τα μελανια 16Ε απ οτι ειδα αλλά δεν εχει τις μεγαλες τις αναλυσεις, εμενα με βολευει να κανει την δουλεια του σαν πολυμηχανημα, σιγουρα σε αυτο το ποσό δεν παιρνεις κατι καλο, μπωρει σε 2 χρονια παλι να συζηταμε τα ειδια αλλά τι να κανεις οταν δεν εχεις το χρημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς και το HP που σκέφτεσαι έχει αλλά θέματα. Τα οικιακά HP Μασανε χαρτιά χαλάνε απροειδοποίητα ακόμα και με ελάχιστη χρηση. Αυτό δε συμβαίνει στη business σειρα της HP που κάποια μοντέλα όντως είναι σκυλιά. Αν τυπωνεις λιγα ότι πιο φθηνό μηχάνημα βρίσκεις αλλά ώρες πριν το πάρεις φθηνά μαϊμού μελάνια η επαναγεμιζομενα. Υπαρχουν μελάνια μαϊμού απο 1 ευρώ το ενα στο αμαζον eBay αλλά και στο Σκρουτζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...