Προς το περιεχόμενο

Αγορα 2ου φακου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από εμενα.Εχω αγορασει την NIKON D3200 με φακο 18-55-VRII.ΔΕΝ εχω ιδιαιτερες γνωσεις  ,είμαι καινούργιος στο χωρο των DSLR.Σκεφτομαι να αγορασω έναν 2 φακο ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟ για να εχω την δυνατοτητα μεγαλυτερου zoom.Υπαρχει κατι παρομοιο με τον δικο μου φακο ;;;;;;;

Ευχαριστω εκ τον προταιρων

ΓΙΩΡΓΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράτα τον 18-55 για ζουμ! Πάρε τον Nikkor 35mm f1.8.

Αλλά αν θες τόσο πολύ το μεγαλο ζουμ σου προτείνω να είναι φακός 18-200mm για να μην χάνει το ευρυγώνιο (π.χ Sigma 18-200mm). Μην ξεχνάς ότι ο Nikkor 55-200 σε crop sensor μηχανές όπως η D3200 γίνεται 82- 300 (λόγω του crop factor που είναι 1,5), δηλαδή θα τραβάς μόνο μακρινά θέματα. Ελπίζω να βοήθησα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

kothemel γιατι ομως να δωσει εξτρα λεφτα για να παρει ενα 18-200 απο τη στιγμη που εχει ηδη 18-55 και μπορει να παρει ενα 55-200 με και να εχει ακριβως το ιδιο αποτελεσμα? Σιγουρα βοηθαει να εχεις ενα φακο λογο βολικοτητας αλλα μονο για αυτο απο τη στιγμη που εχει ηδη τον 18-55 (εγω εχω τον 18-200 της Νικον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55-300 απο μένα! Μαζί με τον kit φακό δε θα χάνεις φωτο!

Και μετα κοιτάς για πιο dedicated φακούς!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kothemel γιατι ομως να δωσει εξτρα λεφτα για να παρει ενα 18-200 απο τη στιγμη που εχει ηδη 18-55 και μπορει να παρει ενα 55-200 με και να εχει ακριβως το ιδιο αποτελεσμα? Σιγουρα βοηθαει να εχεις ενα φακο λογο βολικοτητας αλλα μονο για αυτο απο τη στιγμη που εχει ηδη τον 18-55 (εγω εχω τον 18-200 της Νικον)

Για αυτό είπα ότι μπορεί να μείνει με τον κιτ! Π.χ εγω έχω τον 18-55mm, τον 35ρη στα 1.8, και τον Samyang 14mm f2.8.

Άμα θέλει για ζουμ και μόνο μπορεί να στραφεί σε αυτόν που σκέφτομαι και εγώ να πάρω, τον Τamron 70-300 VC USD. Ακριβός αλλά τον έχω δοκιμάσει είναι πολυβόλο.

 

Εν τέλει αν θέλει budget τηλεφακό και εγώ ψηφίζω 55-200mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...