Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους είδα σε συγκριτικά του 2 φακούς που αναφέρεις αλλα του tokina του λείπει το autofocus.

Όσον αφορά για τον 12-24 είναι εφάμιλλοι με τη μια φωτό υπέρ του ενός και την άλλη υπέρ του αλλου με τον 10-24 να εχει ελάχιστο μεγαλύτερο εύρος ενώ έχουν την ίδια τιμή.

Στα συν του 12-24 ότι εχει λιγο καλύτερη ποιότητα κατασκευής αλλα ειναι κάτι που δε με νοιάζει πολυ.

Αν ο tokina είχε af ή αν καλύτερα η d3200 είχε af στο σώμα ναι θα έπαιρνα τον tokina..

Σίγουρα για να καταλήξω καλύτερα θα έπρεπε να τους δοκιμάσω αλλα πως;

Απλά είδα δείγματα..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Ένας έχει 3,5-4,5. Δεν δίνεις 750 ευρώ να πάρεις φακό με διάφραγμα 3,5-4,5

 

Koίτα ποιοι απο αυτους μπαίνουν στην 3200

Ο Sigma νομίζω πρέπει να έχει σίγουρα μοτεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο για το διάφραγμα αλλα προορίζεται για τοπία. Δεν εχει τύχει να τραβήξω τοπίο βράδυ. Σου χεί τύχει; Απλά το θεώρησα αμελητέο ενώ μπορεί να μην ειναι κ όλας καθώς ειναι πολλά τα λεφτά.

Σε sigma δεν είδα κάτι και σίγουρα θα κοιτάξω απλά παρέθεσα μια πρώτη εντύπωση.

 

Φακό για πορτραίτο έχεις να προτείνεις κάποιον; Σορρυ που ρωτάω αλλα φαίνεται ότι ξέρεις τι παίζει σε φακούς. Φευγαλέα είδα τον nikkor 35 mm 1,8 DX που ειναι και οικονομικός και μπορεί να παίξει και σαν γενικής χρήσης με τις ελλείψεις του zoom βέβαια..

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τραβάω τοπία γιατι βαριέμαι να κουβαλάω μαζί την μηχανή και τους φακούς

 

Δεν ειναι το κατα πόσο θα χρησιμοποιήσεις το 2,8, ειναι το οτι οι φακοί με ανοιχτό διάφραγμα κατα 99% έχουν καλύτερα οπτικά απο τους άλλους. 750 ευρώ ειναι πάρα πολλα για φακό με 3,5-4,5

 

Sigma εννοώ τον 18-35 1,8

 

Prime για πορτραίτα χμ... Nikon 85mm 1.8 ή αλλιώς τον 50άρη για οικονομικά

Για πορτραίτα θές όσο πιο τηλεφακό γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον prime να κάνει τη βρωμοδουλεια του 18-55 σε all around χρήση έχεις να προτείνεις κάτι;

Μέχρι τώρα είδα μονο τον 35αρι που ειναι φωτεινός και τίμιος..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αρχη κρατας την d3200, μεχρι στιγμης απο οτι βλεπω δεν εχεις βλεψεις και δεν υπαρχει λογος κιολας να εχεις βλεψεις σε αυτο το σταδιο για full frame οποτε ψαχνουμε φακους για dx. 

 

Ο 35αρης ειναι ενας πολυ καλος φακος για μερα-για βραδυ και γενικα ειναι απο τους φακους που μπορεις να τον εχεις πανω στην μηχανη σου σε μια βολτα και να μην χρειαζεσαι να χρησιμοποιησεις καποιον αλλον. Οποτε σαν πρωτη επιλογη θα προτεινα αυτον, μετα το επομενο βημα ειναι να δοκιμασεις καποιον ευρυγωνιο φακο δηλαδη να παρεις την μηχανη και την καρτα σου, να πας σε καποιο μαγαζι να κουμπωσεις εναν πανω και να τραβηξεις μερικα καρε. Αν σε καλυψει και σου αρεσει το αποτελεσμα που βγαζει υπαρχουν μερικες καλες προτασεις.

Απο εκει και περα εξαρταται και σε τι ευρος τραβας, αν σε καλυπτουν τα 18mm του φακου σου μπορεις να παρεις καποιον καλυτερο φακο σε αυτο το ευρος οπως πχ ο tamron 17-50 2.8.

 

Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος με τις αναγκες σου και το τι σου λειπει για να σε βοηθησουμε καλυτερα γιατι ο καθενας εχει διαφορετικες αναγκες πχ στην δικη μου περιπτωση με εναν 11-16 και εναν 35αρη ειμαι καλυμενος για το 90% των θεματων που τραβαω.

Επεξ/σία από snik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εγω πιστευω αν δεν πας σε καποιον 11-16 στα 2.8 για τοπια κτλ ή αμεσως καλυτερη επιλογη για ολ αραουντ φακο ειναι καποιος 17-50 2.8 (ταμρον ή σιγμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω το εξής.. Ίσως ούτε αργότερα θα έχω βλέψεις για fx σώμα. Πιο λογικό να πάω σε ένα πολυ καλύτερο DX.

Λέω να το καθυστέρησω ακόμα και να χαρώ την 3200 μου.

Μου αρέσει να τραβάω τοπία και θα ήθελα ένα καλό φακό γι αυτή τη χρήση. Τώρα απο κει και πέρα κοιτάω prime φακούς για all around και portrait γιατί έχουν περισσότερη φωτεινότητα σε λιγότερα χρήματα και σίγουρα θα φωτογραφίζω και βράδυ οπότε καταλαβαίνεις.

Έχω και ένα μέτριο τελε με μεγάλο range για να μη χάσω κάποια άλλη ενδιαφέρουσα φωτό.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Το σίγουρο έτσι όπως το βλέπω ειναι ότι δε θέλω να τραβάω τοπία με all around φακό και range 40 και mm.

Θέλω dedicated φακό για τέτοια χρήση..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 11-16 tokina (ο dx2 με αυτοματη εστιαση) βγαζει τρομερες φωτογραφιες. Εγω τον εχω στο ματι καιρο τωρα αλλα ακομα δε τον εχω παρει λογω κοστους. Αν μπορεις χρηματικα να το σηκωσεις, μη το σκεφτεσαι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ!! Εγώ είχα δει τον tokina 11-16 DX που δεν είχε af.. Δεν τον είχα δει τον dx2 με af. Μμμ αυτό αλλάζει κάπως τα δεδομένα..

Thank you margarita.

Αυτός ήταν ο πιο δυνατός φακός σε τριπλό συγκριτικό με τους 2 nikkor 10-24 και 12-24!!

Συγχρόνως και ο φθηνότερος. Εδώ πρέπει να παίζει ρόλο που ειναι απο 3rd party maker.

500 κάτι το βρήκα στο skroutz! Καλή τιμή φαίνεται.. Τι λέτε;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι 3rd party το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουν είναι οτι το quality control τους ειναι κατώτερο, οπότε υπάρχει μεγαλύτερο ποσοστό σε σχέση με τους Canonikon να πετύχεις σε προβληματικό φακό.

 

Η Nikon εχει τον  Nikkor 14-24mm f/2.8G στα 1600 ευρώ

Ο Τοκινα τον χτυπάει στα ίσια σε ποιότητα και κάνει το 1/3 της τιμής (βέβαια δεν μπαίνει σε FX)

 

Για να γλυτώσω τα 1000 ευρώ θα έπαιρνα το ρίσκο να πάρω τον Tokina και ας υπάρχει πιθανότητα να τον στείλω για αντικατάσταση

(btw άμα έχει πρόβλημα το βλεπέις απο την αρχή και τον στέλνεις πίσω οπότε εισαι καλυμένος)

 

Πάρε τηλεφωνο Adorama Stavrinaki κτλπ και ρώτα πως σε καλύπτουν αν βγει λεμόνι ο φακός, γιατι το Adorama άμα τον στειλει Αμερική τρέχα γυρευε, καλύτερα να δώσεις 40 ευρώ έξτρα και να τον πάρεις απο Ελληνικό μαγαζί

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλυτερος wide-ultrawide φακός για κροπ σωματα ανεξαρτήτος mount είναι ο sigma 8-16 αν ξέρει κάποιος να "φτιαξει" το κάδρο μοναδικό του μειονέκτημα ότι δεν παίρνει φίλτρα (παίρνει αλλά θέλει "κατασκευή"). Αν σε ενδιαφέρουν τα φίλτρα και δεν θες να φτάσεις στα λεφτά του Νικον τότε Τοκίνα 11-16 ή samyang 14 σε σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...